Jump to content

Moto Zajednica

Polovne kacige. Da li stvarno neko uzima?

Recommended Posts

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

@Motoholic

 

Covjece ti si jednostran i tvrdoglav do bola...Nije niko lud da nezna da je bolja NOVA od POLOVNE kacige,ali shvati da vecina ljudi "ovdje" ima vecu zelju nego mogucnost i ova tema bi imala svrhu pod nazivom "KAKO KUPITI DOBRU POLOVNU KACIGU",a ne isistirati da se "mora" kupiti NOVA kaciga. 8) Volio bih i ja svake dvije godine promjeniti zenu za mladju,ali prc...nemoze se...KOSTA, pa jurim one mladje,ali polovne. ;):D Nadam se da si shvatio poentu moje price,ako nisi nemoj nikoga da tjeras sa Foruma,nije ovo tvoja prchija. >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

izneo si dokaze da je nova kaciga bezbedna.. iznesi sad iste te dokaze da je polovna nebezbedna..

koji procenat od plate si izdvojio za svoju novu kacigu?

 

Zasto se sve vrti oko para?

Pa normalno je da ako ces da vozis motor,moras da kupis opremu.

Ako nisi u mogucnosti da obezbedis sebi opremu,ne treba ni da sedas na motor.

Ja zivim u BG,prvi motor sam kupio od bedne plate koju sam zaradjivao (i jako dugo stedeo) kao magacinski (kicma trans) radnik.

Verovao ili ne,kacigu sam nabavio pre motora i kostala je (cini mi se,davno je bilo) kao dve moje plate

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

izneo si dokaze da je nova kaciga bezbedna.. iznesi sad iste te dokaze da je polovna nebezbedna..

 

Marko, a zasto pobornici kupovine polovnih kaciga ne bi iznosili takve dokaze??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Lazarevac/Beograd

Lalajko,zato shto ti ne odgovorish kako ti dihtuje tvoja nova kaciga i koliko si je platio..

tu ti je sushtina cele ove rasprave..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5387 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Volio bih i ja svake dvije godine promjeniti zenu za mladju,ali prc...nemoze se...KOSTA,

 

Hoces reci  sa vana je ko nova ali ima neka  unutrasnja ostecenja  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

izneo si dokaze da je nova kaciga bezbedna.. iznesi sad iste te dokaze da je polovna nebezbedna..

 

Čitaj pažljivije, sve je objašnjeno.

 

koji procenat od plate si izdvojio za svoju novu kacigu?

 

Ovo je vrhunski bezobrazluk.

 

@Motoholic

 

Covjece ti si jednostran i tvrdoglav do bola...

 

Jesam jednostran, jbg, priznajem.  Tvrdoglav ne toliko… samo volim da vidim jak argument da bih promenio mišljenje o nečemu.  Što se tiče kaciga, dovoljno sam moto kurseva završio, dovoljno asfalta video i dovoljno puta se slupao da bih olako promenio mišljenje.

 

...

ali shvati da vecina ljudi "ovdje" ima vecu zelju nego mogucnost i ova tema bi imala svrhu pod nazivom "KAKO KUPITI DOBRU POLOVNU KACIGU",a ne isistirati da se "mora" kupiti NOVA kaciga. 8) Volio bih i ja svake dvije godine promjeniti zenu za mladju,ali prc...nemoze se...KOSTA, pa jurim one mladje,ali polovne. ;):D Nadam se da si shvatio poentu moje price,ako nisi nemoj nikoga da tjeras sa Foruma,nije ovo tvoja prchija. >:(

 

Nikoga ne želim da teram sa Foruma, naprotiv.  Nego jednostavno očekuj forsiranje bezbednosti na ovom Forumu jer mu je to jedan od glavnih zadataka.

 

I mislim da je više deplasirano ponavljati priču o parama.  Prvo, ovaj Forum se ne bavi socio-ekonomskim pitanjima (štaviše, u Pravilima je to i zabranjeno).  A drugo, kao što je kolega Tony lepo primetio:

 

Covek je rekao "za 50 evra vise". Ja sam ukapirao da to znaci 80 + 50 = 130. A za te pare mislim da ima da se kupi korektna nova kaciga.

...

 

Razlika u ceni nove i polovne nije toliko drastična da bi samo teški kapitalisti mogli da je priušte.

 

Što se mene tiče, svako neka nosi ono što hoće, ali svako mora da ima prave informacije u rukama.  Moj problem je kada vidim širenje priča da su polovne kacige super, i da nema bitne razlike od novih, ili nešto tipa "polovna fensi je bolja od nove ne-fensi".  To jednostavno nije tačno, što pokazuju do sada izneseni argumenti.

 

No, ako je čovek potpuno obavešten o rizicima koji postoje kod kupovine polovne kacige, i ako i pored tih rizika i dalje želi da kupi takvu kacigu – OK njegova stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Lalajko,zato shto ti ne odgovorish kako ti dihtuje tvoja nova kaciga i koliko si je platio..

tu ti je sushtina cele ove rasprave..

 

Da, moja polovna kaciga stara 4 godine ne dihtuje dobro, odnosno duva oko vizira. Dok je bila nova, nije se to desavalo.

 

Tu ti je sustina ove rasprave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1085 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Može da bude teško ustanoviti da li je kaciga oštećena, i (da li) su njena zaštitna svojstva kompromitovana bez detaljne provere obučenog profesionalca.  Neki proizvođači nude ovakvu uslugu ili ti mogu preporučiti druge koji vrše ovakve provere.

 

Mozda. Ali ovo u Srbiji ne vazi. SNELL je zaboravio da su kod nas svi strucnjaci za procenu svega i svacega.

 

@Motoholic

 

Covjece ti si jednostran i tvrdoglav do bola...

 

Pa super sto je takav. Bar ce neko koga interesuje kako se ostvaruje zastita kacigom imati gde to i da procita na srpskom. A citajuci forum,naucice i druge stvari o motorima.

 

Nije niko lud da nezna da je bolja NOVA od POLOVNE kacige,

 

Ako si tako shvatio ovu temu i mislis da joj je poenta ovo dokazivanje onda ili

* nisi ni citao postove koji su postavljani  ili

* teras uz qrac iz samo tebi znanih razloga.

 

) Volio bih i ja svake dvije godine promjeniti zenu za mladju,ali prc...nemoze se...KOSTA,

 

Samo te to sprecava? Blago tebi  ;D

 

izneo si dokaze da je nova kaciga bezbedna.. iznesi sad iste te dokaze da je polovna nebezbedna..

 

I to je izneto...vrlo jasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Toni Klifton je alter ego chuvenog Endi Kaufmana (verovatno ga se secate iz filma Chovek na mesecu).

Pitam se ko je orginal ovog nasheg Kliftona? ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1085 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

Toni Klifton je alter ego chuvenog Endi Kaufmana (verovatno ga se secate iz filma Chovek na mesecu).

Pitam se ko je orginal ovog nasheg Kliftona? ::)

 

Chika-zuba iz Jagodine. Tebi vadim zube sa popustom  ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Lazarevac/Beograd

i ja se slazem,najbolja kaciga je nova,kvalitetna kaciga..

ovde se uglavnom javljaju vlasnici takve kacige..

ko je kupio novu kacigu od 50,80 ili 130e zna kako je voziti sa njom: zujanje,zvizdanje,duva kroz vizir,duva odozdo,magli vizir,otkachuje se vizir,preskache mehanizam za zatvaranje vizira,upresuje se unutrshnjost...

 

Lalajko,moja kaciga je polovna(starija je od 4 god),ne duva nigde i ima antifog zatamnjen vizir..

Motoholic,bezobrazan sam mnogo,to je opshtepoznata stvar ali nije protiv pravila ovog foruma..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

motoholic, stvarno si objasnio sa svim onim istraživanjima. za to svaka čast.

 

šta mi nije jasno?

šta vi zovete polovna kaciga? da li je tvoja nova kaciga (neka je arai) koju ćeš imati sledećih 3 godine i dalje nova kaciga, pretpostavimo da nikad nisi pao sa njom i da je je ispala nekoliko puta kao što to već obično biva. da li je to i dalje nova ili polovna kaciga?

 

drugo, nije mi jasno kako je moguće da neko imam udes sa kacigom i da se to ne primeti na kacigi? koje svemirske mogućnosti postoje da se kaciga nimalo ne ošteti spolja i ne izgrebe a da napukne unutra? da li ste vi ljudi normalni?

 

niko ovde ne priča o kacigama sa kojih je padano pa ih neko kupuje takve polovne niti neko priča o novim kineskim kacigama. pričamo o dobrim polovnim kacigama koje su nošene ali nisu oštećene. da li ste vi ljudi normalni?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1085 postova
  • Lokacija: Jagodina,Serbia

nimalo ne ošteti spolja i ne izgrebe a da napukne unutra? da li ste vi ljudi normalni?

 

NIKO i NIGDE nije napisao da posle pada kaciga moze da "pukne iznutra"...to je tvoja konstrukcija.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Lazarevac/Beograd

Lalajko,zato shto ti ne odgovorish kako ti dihtuje tvoja nova kaciga i koliko si je platio..

tu ti je sushtina cele ove rasprave..

 

Da, moja polovna kaciga stara 4 godine ne dihtuje dobro, odnosno duva oko vizira. Dok je bila nova, nije se to desavalo.

 

Tu ti je sustina ove rasprave.

 

 

ne Lalajko,ne dihtuje zato shto je  nekvalitetna..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

svako ko nije juce seo na motor zna u kakvom je stanju kaciga

 

motoholic jeste sredio svoju kacigu i ne prepoznaje se ostecenje

 

ALI SE IZ AVIONA VIDI DA JE FARBANA

 

eto na taj jednostavni nacin mozemo se odluciti da li cemo da kupimo polovnu kacigu

ako je u fabrickoj boji i izgleda svakako ocuvana - uzimaj

 

ako je farbana ili se raspada na drugi nacin - preskoci ili se nadaj da nije ozbiljno ostecena

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

...

motoholic jeste sredio svoju kacigu i ne prepoznaje se ostecenje

 

ALI SE IZ AVIONA VIDI DA JE FARBANA

 

 

Nazivaš me prevarantom?  Naravno da kaciga nije farbana, zašto bih je farbao?  A ako koza laže rog ne laže – postavio sam i zumirane slike na kojima se vidi oštećenje od udarca koje nije prepoznatljivo golim okom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Da li materijel koji je koristen pri proizvodnji mog motora zadovoljava bilo koji standar koji danas vazi? Motor jeste star ali kaciga  na mojoj glavi je nova, ima neki standard i ja bih voleo da mi neko kaze gde sam se zajebao. Kaciga je MTR narucena preko Louis pa sad udrite!

 

Izvinjavam se, promaklo mi je pitanje.  Pogledaj na sajtu Louis-a, ova predzadnja tačka na spisku pored slike:

 

http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=216520〈=en

 

Piše "Certificates: ECE 22.05"

 

Dakle MTR kacige imaju evropski ECE sertifikat – kaciga ti je OK. 

 

Motocikli se ne sertifikuju kao kacige.  Sertifikuješ ga sam tako što ga pravilno održavaš. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

...

motoholic jeste sredio svoju kacigu i ne prepoznaje se ostecenje

 

ALI SE IZ AVIONA VIDI DA JE FARBANA

 

 

Nazivaš me prevarantom?  Naravno da kaciga nije farbana, zašto bih je farbao?  A ako koza laže rog ne laže – postavio sam i zumirane slike na kojima se vidi oštećenje od udarca koje nije prepoznatljivo golim okom.

 

hmm

 

ona kaciga sto se sija i sto izgleda kao nova nije farbana?

a pao si sa njom? tj kaciga je udarila u nesto i nema ni jednu jedinu ogrebotinu?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd - Vladimirci
  • Motocikl: Harley Davidson FXD

 

znam da sam rekao da neću više pisati na temi ali me živo interesujje šta znače ove oznake na kacigi ?

 

ECE-R 22.05, ok standard, ali šta znači , šta on meni govori o kacigi'

 

Evo ovde imaš detaljan odgovor:

 

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-helmets/ece-22-05.htm

 

Ukratko...  Postoje tri rasprostranjena standarda za testiranje kaciga.  Američki određuje DOT (Department of Transportation – Ministarstvo Transporta SAD) i tako se i zove – DOT.  Sve kacige koje se prodaju u SAD moraju da budu atestirane po ovom standardu.  Evropski određuje Evropska Ekonomska Zajednica (ECE), i taj standard je najrasprostranjeniji u svetu.  Treći, neobavezni, je SNELL.  To je privatna fondacija koja testira kacige, i koja ima rigoroznije metode testiranja (bar tako veruju mnogi, a ima onih koji se ne slažu).

 

Sva tri standarda se povremeno menjaju, odnosno unapređuju, sa novim testovima/zahtevima za poboljšanje.  Tako da osim slovne oznake (na primer ECE) ima pored i broj (kao na tvojoj kacigi taj 22.05) koji označava određenu verziju ECE standarda koji je bio na snazi onda kada je kaciga proizvedena.

 

Tekst na onom linku gore ulazi u detalje toga šta ECE 22.05 standard podrazumeva i koje su obaveze proizvođača da bi ispunili taj standard.

 

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 543 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Kawasaki zzr 1400 i Bmw r1200gsa

Motoholic svaka čast na prethodnim textovima i odvojenom vremenu da nas edukujes o licnoj bezbednosti..

Ako u početku nisam bas bio siguran da si u pravu,  posle ovih objašnjenja  skidam kapu.

Nekima to nikada neće biti jasno a neki će nažalost tek na sebi naučiti  :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja