Jump to content

Moto Zajednica

Nagla nesvestica prilikom voznje kroz tunel ?

Recommended Posts

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Imao sam istu situaciju dva puta.Pre par godina u Ovcarsko-Kablarskoj klisuri i pre nedelju-dve u istim tim tunelima na obilaznici.U oba slucaja sam se vracao sa skupova,Uzice i Bijeljina i  oba puta sam prethodni dan-noc malo vise jeo i pio,verovatno su malo pritisak i secer skocili.

Vozio sam tunel Ucku i Sozinu i nista neprijatno se nije desavalo, ali nisam pre toga pijancio.

Dugo sam to analizirao i mislim da je problem u svetlu u tunelu,nikada mi se to nije desavalo u osvetljenim tunelima i nocu,samo danju.

Proveri secer i pritisak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Imao sam istu situaciju dva puta.Pre par godina u Ovcarsko-Kablarskoj klisuri...

Ista situacija, isti tunel. Chini mi se vracanje sa AT vs ST.

Tako da Staline nisi jedini. :)

 

Stvarno bi mogao neko da razjasni ovo. Ne znam kako svetlost i vid mogu da utichu na unutrashnje uho i centar za ravnotezhu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1905 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Meni se desilo nesto slicno. Najpribliznije kao sto je Kocha napisao. Tunel koji nije prav vec se ne vidi izlaz i nije osvetljen. U momentu ulaska vidim samo macje oci  na zidovima tunela i tako pratim put. Sem tih macjih oci sve ostalo mi je crno toliko da imam osecaj kao da letim. Put ne vidim uopste.

 

Osecaj za ravnotezu mi se malo izgubio zato sto nemam nikakve fiksne tacke sa strane,iznad ili ispod motora da bi shvatio da li i koliko brzo se krecem.Osecaj kao da stojim u mestu i balansiram motor. Toliko mi je bilo nezgodno da sam onda namerno malo krivudao (1 metar levo desno) da bi imao osecaj da se krecem. Cim sam ugledao kraj tunela sve se vratilo u normalu.

 

To mi se desilo samo jednom kroz Sicevacku klisuru. Da su bila kola ispred ili iza mene siguran sam da se ne bi ispripovao ovako vec bi bilo sve normalno. Zaboravih, takodje je bio suncan dan pa je bila drasticna razlika u svetlosti pred ulazak u tunel i u samom tunelu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 侍, 671 postova
  • Lokacija: Булбулдер
  • Motocikl: Honda XRV 650

Faktora ima mnogo, mada su svi već pomenuti, slažem se sa Kočom, ali verujem da je potpomogao i nedostatak kiseonika...

Ono što bih mogao da dodam, što bi moglo da bude jedan od faktora je sledeće:

Kada sam trenirao streljaštvo, bilo mi je najstrože zabranjeno da bar tri sata pre treninga pijem bilo šta gazirano, jer soda, ili šta već pravi te čarobne mehuriće u sokovima utiče na vid u smislu pravljenja senki. U streljaštvu je jako bitno skoncentrisati se na metu kao što je i u vožnji bitno skoncentrisati se na put. Trener nam je jednom prilikom objašnjavao da kada se naprave "senke" (te senke su se manifestovale tako što sam kada zažmurim video ili duplu nišansku spravu ili duplu metu) automatski više nismo ni stabili (što je opet jako bitno za dobar pogodak).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ma jock, nista sa usima nije bilo kolko ja znam.

 

ma da, ti gazirani sokici su inace nezdravi, al jebiga vrucina, ti se kuvas i kad dovatis ladnu coca-colu, sljustis je na ex

 

ma bre nemo da zajebavate. kakav tunelski grip, lude krave, ovo ono. pa lepo pisu ljudi da im se nesto slicno desilo u tunelu

ako se tolko ljudi javilo, mora da je neki realan problem a ne umisljeni :)

 

nego, ja bih sad lepo sima savetovao da obrisu svoje postove i da vise ne spominju nista o ovome. znaci ako dodje neka riba pa krene da cita forum, pomislice da smo neki kilavi i jos da se plasimo mraka u tunelu !  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 313 postova
  • Lokacija: Bgd-Žarkovo

  To što Vam se dešava nije ništa neprirodno i nenormalno. Isto bi Vam se desilo ali u blažoj ormi u slučaju da ste u momentu nestanka struje u kući i nađete se u totalnom mraku. Treba da prođe neko vreme da dođete u normalu. U automobilu niste u totalnom mraku jer verovatno umomentu nailaska na tunel gde  se ne vidi izlaz, upalite svetla i automatski imate upaljena svetla i na instrument tabli. Na motociklu su vam instrumenti manje uočljivi zbog položaja tela. To stanje se samo pogoršava kod motorista obzirom da je temperatura u organizmu malo veća, a i psihička napetost. Oko je jedan od kompleksnijih čulnih organa i samim tim mu treba malo više vremena da se prilagodi nastalim promenama. Na ovo utiče svakako i jelo, piće, umor i dosta drugih faktora. Nadam se da nisam bio opširan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Što se tiče problema očiju u tunelu ja koristim tehniku SPECNAZa kad ulaze u tamne prostorije... 5 sekundi +- koja pre ulaska u tunel zatvorim jedno oko (oni kažu ono sa kojim nišaniš) i prilikom ulaska u tunel otvorim to a zatvorim ovo otvoreno... na početku zna da bude malo zbunjujuće i čovek malo izgubi na percepciji dubine ali se značajno smanjuje efekat slepila i vrtoglavice.  već posle par sekundi se može otvoriti i ovo drugo oko ...

 

naravno treba ovo lagano vežbati da ne bi zbunilo ali generalno posle velike svetlosti oku treba neko vreme da se prefokusira za mrak  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Ne bih da te tripujem bezveze, ali nesvestica je jedna stvar, koja se ne desava tek tako, a dezorijentacija je nesto drugo i to se desava relativno cesto u pomenutim slucajevima. Dakle, idi ti ipak, vidi, oko te nesvestice....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ima jos jedna bitna stavka;tezina,pritisak,gojaznost  ;)

 

molim da se drug Mige najstroze kazni zbog insinuacija koje pokusava da proturi u javnos' !

 

 

a ovo za dezorijentaciju i nesvesticu, pa otkud ja znam bas u sekundi da provalim razliku. meni delovalo ko nesvestica jer mi se cinilo da gubim ravnotezu. nikad nisam imao problem da padam u nesves', ako pocne nesto da mi se desava van tunela da se gubim, onda cu da odem kod lekara. pa nisam ja najgori od sve dece valjda, majku mu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd-BANOVO BRDO

ma bre matori ja pricam za tvoje dobro.od skora mi se pocelo desavati da malo lelujam,odem kod doce i ustanove mi nizak pritisak.od cega?debljina,masna hrana,umor,itd.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Uleteo si vruć u hladan tunel... Skupljanje vena i ostalo već znaš  ;)

Nije ti ništa  ;D

 

Verovatno do sada najbolja dijagnoza... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 282 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW GS ADV , Yamaha T MAX

Na ulasku u tunel zatvori oci i i drzi tako 30 sekundi ,kad ih otvoris bice ti potpuno svejedno  ;D

 

Jedan od razloga kako navode na wikipediji moze biti i ovaj

 

A bite from a Black Mamba and other snakes with the same strength venom.

 

proveri da te nije ujela crna mamba  ::)

 

Izbegavaj eksperimentisanje dok se ne ispregledas  dobro ,do tada nista tunel ,ides okolo i tacka.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

Ako nosis naocare za sunce to je dobro jer ce manje vremena trebati zenicama da se prosire pri ulasku u tunel gde ces , naravno odma smaknuti naocare ili tamni vizir. Ja to radim kada vec udjem u tunel jer ako to uradim i na samom ulazu u tunel , zenice ce primiti ipak svetlo i poceti da se zatvaraju, a onda u mrklom mraku se ponovo siritii skroz i to naglo. Zenice nemaju nijednu funkciju do , fotografski receno, otvaranja i zatvaranja blende, tj propustranja odredjene ili potrebne kolicine svetla . Tvoje oci su imale pre tunela skroz zatvorene zenice, tj otvor za propustanje svetla na ocno dno je bilo minimalno jer je bilo dosta svetla, a na ulasku u tunel su morale za veoma kratko vreme da se rasire sto je sigurno jedna vrsta mini soka. Verujem da organizam pri ulasku u tunel pretrpi i slab adrenalinski sok. Sa svom opremom na sebi , mislim da se razlika u temperaturi ne bi tako brzo osetila da bi ti doziveo temperaturni sok , ali verujem da je temperatura tela veoma visoka zbog opreme koja je i u crnoj boji i doprinosi sirenju krvnih sudova , pa tako i nizem pritisku . Znas za fenomen ustajanja sa kreveta kada je telo umireno i pritisak snizen, ali pri naglom ustajanju , tj aktivnosti dobijemo taj tunel i pomracenje. To se desilo i sa tobom, ali je aktivnost  bila ocna i nagla, a ne neka druga fizicka posle opustene voznje. Sumnjam da ti je koka kola doprinela tome jer svaka kolicina tecnosti, sem rakije , naravno :) je dobrodosla u ovim vrelim danima. Trebao bi prekontrolisati pririsak, ali mislim da je  dehidracija najveci uzrocnik kao i  trenutni nizak pritisak zbog vrucine. Treba da popijes nesto slano (mineralnu vodu sa dosta natrijuma) ili pojedes (10 u pola s lukom) jer znam slucajeve da ljudi i pored pijenja vode ne uspeju  da se  rehidriraju, ali ih infuzija koja je nista do slana vodica odma vrati 500% u normalu.

 

Ovo ti je napisao neko ko nema pojma o cemu prica  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: CF Moto V5

Da citiram sam sebe iz ove teme:

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=38360.msg582890#msg582890

 

"Ah da,Neosvetljeni TUNELI!!!...Drama!...Bar meni...Ne znam reči koje mogu opisati trenutnu dezorjentaciju kad sa 60-80 km/h s dnevnog svetla uletiš u mrkli mrak! Pod obavezno preporučujem onima koji planiraju tim putanjama,neko vozilo ispred kao orjentir ... "

 

 

A u povratku,pred tunelom stanem,iscooliram,dunem pljugu,pa krenem kroz isti...I nema nikakih problema...Ko da si ušo u Terazijski...

Izgleda da samo treba,kako-kome,manje-više vremena na privikavanje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

hvala ljudi na objasnjenjima i saveima, nisam ni predpostavljao koliko je ovo rasirena pojava.

u buduce za mene nema uletanja u neosvetljen tunel, nego ko sto kolega kaze, stanes pored, dunes malo vutre i nastavis lagano

 

aj uzdravlje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

hvala ljudi na objasnjenjima i saveima, nisam ni predpostavljao koliko je ovo rasirena pojava.

u buduce za mene nema uletanja u neosvetljen tunel, nego ko sto kolega kaze, stanes pored, dunes malo vutre i nastavis lagano

 

aj uzdravlje!

Ha,ha,ha!Ako primenis tu medicinu,neces ni znati da postoje tuneli!!! :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6496 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pre ulaska u tunel,  zažmuri se na jedno oko, ono na koje se bolje vidi i čim se uđe u mrak, ono se otvori i pošto se već predhodno akomodiralo na tamu, odmah lepo vidi, a zatvara se otvoreno oko sa kojim se uđe i nakon nekoliko sekundi se i ono otvara pošto se i ono prilagodilo tmnini. Na ovaj način nema smanjenja vidljivosti usled promene svetlosti niti šoka i nema potrebe oba oka zatvarati i ostajati bez pregleda kretanja i verovatno vrtoglavice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Pre ulaska u tunel,  zažmuri se na jedno oko, ono na koje se bolje vidi i čim se uđe u mrak, ono se otvori i pošto se već predhodno akomodiralo na tamu, odmah lepo vidi, a zatvara se otvoreno oko sa kojim se uđe i nakon nekoliko sekundi se i ono otvara pošto se i ono prilagodilo tmnini. Na ovaj način nema smanjenja vidljivosti usled promene svetlosti niti šoka i nema potrebe oba oka zatvarati i ostajati bez pregleda kretanja i verovatno vrtoglavice.

 

Slazem se, i ako naocare za sunce ispod kacige OBAVEZNO na pola nosa tako kad uletite u tenel samo sagnete glaVu i gledate preko njih.... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja