Jump to content

Moto Zajednica

Opustanje, zamisljenost, panika, pad...

Recommended Posts

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Pri tom gume se pravljene da sto vise idu u nagib imaju vecu povrsinu koja prijanja, a zadnja prednjaci u toj povrsini...

Jako je vazno naglasiti da to vazi iskljucivo za gume sa trkackim "V" profilom (hypersport i race klase), za cestovne gume to ne vazi jer one imaju tup "U" profil zbog svoje namjene. Obratiti paznju na ovo pri igranju sa granicnim performansama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Pri tom gume se pravljene da sto vise idu u nagib imaju vecu povrsinu koja prijanja, a zadnja prednjaci u toj povrsini...

Jako je vazno naglasiti da to vazi iskljucivo za gume sa trkackim "V" profilom (hypersport i race klase), za cestovne gume to ne vazi jer one imaju tup "U" profil zbog svoje namjene. Obratiti paznju na ovo pri igranju sa granicnim performansama...

 

E CVRC ovo mi niste rekli! Ja vozim frezu  ;D a ne besnu R masinu! I gume mi nisu ni nalik vashim, mislim dimenzije su daleko od vasih. ja imam "zid" gume dok vama ide gazna povrsina do felne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Ne bi verovao koliko moze da se obori i tvoj tocak, sa slabasnim gumama, a da ne zavrsis u kukuruzu... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ne bi verovao koliko moze da se obori i tvoj tocak, sa slabasnim gumama, a da ne zavrsis u kukuruzu... ;D

 

Ma znam al ja ne umem, BOKI-KG je pre vozio EN i drao fuzastere sa njim ludak. Znam da on to moze (boki) al nisam to video uzivo ::)

 

na SmRADU sam ga video kako dere  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
Ma znam al ja ne umem

Nema tu sta da ne umes  :D

Samo nadjes zen-put i krenes umerenom voznjom. Kad te u'vati ZEN posle pola sata umerene voznje, skapiraces u jednom momentu kako struzes fuzasterima po asvaltu  ;) ;D

(moj zen-put je Kosmaj-Ranilovic-AR-Rudnik-Belanovica, za sada...  :D )

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Prenosenje tezine na prednji je ISKLJUCIVI razlog proklizavanja prednjeg tocka... Da li oduzimanjem gasa ili kocenjem svejedno je, samo je pitanje brzine

kontra reakcije..... Inace imam stalno problem da prenesem to na TEKST!!!

Savet moze da malkice objasni i priblizi pricu, ali OSECAJ i ISKUSTVO je NE zamenljivo!!!!!

Vezba u kontrolisanm uslovima je NAJbolja!!!!

U saobracaju vozim retko preko 50% mogucnosti mojih i motora (koje su sigurno vece od mojih vozackih) iako imam PODOSTA kilometara

i godina iza sebe!!!!

Iskustva iz kros, enduro i SM voznji gde je proklizavanje sastavni deo voznje su mi NEprocenjiva!!!!

Moj SAVET bi glasio:

Prvo i osnovno POLOZAJ TELA, OSECAJ i POSTEPENO..... Vremenom se postizu BRZINE!!!!

Pre sam vozio u saobracaju puno brze, pa sad kad shvatim da npr do trebinja i nazad se ne secam pola stvari i puta od LUDACKE voznje,

resio sam da obnovim te puteve ponovo.....

Ne mislim da vozim kao BABA vec SIGURNO i PROMISLJENO!!!!!

 

P.S. Ko nije NIKAD ispravio krvinu taj se nije ni VOZIO!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ma znam al ja ne umem

Nema tu sta da ne umes  :D

Samo nadjes zen-put i krenes umerenom voznjom. Kad te u'vati ZEN posle pola sata umerene voznje, skapiraces u jednom momentu kako struzes fuzasterima po asvaltu  ;) ;D

(moj zen-put je Kosmaj-Ranilovic-AR-Rudnik-Belanovica, za sada...  :D )

 

 

ili bez onog "fuzasterima"..... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1392 postova
  • Lokacija: Beograd

P.S. Ko nije NIKAD ispravio krvinu taj se nije ni VOZIO!!!!!

za takvog bi cini mi se ovde vecina rekla da je dobar ali defanzivni vozac  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Najvise volim da se vozim sa brzima (i boljima) od sebe,kad nisu u naletu inspiracije  ;D

Biti odmah iza nekoga od njih moze puno da pomogne da se shvate i nauce neke stvari.Stanemo da odmorimo,ko kafu,ko cigaru (neko i kafu i cigaru  ;D),brzi pogled na gumu ,a "brkova" vise nema  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ma znam al ja ne umem

Nema tu sta da ne umes  :D

Samo nadjes zen-put i krenes umerenom voznjom. Kad te u'vati ZEN posle pola sata umerene voznje, skapiraces u jednom momentu kako struzes fuzasterima po asvaltu  ;) ;D

(moj zen-put je Kosmaj-Ranilovic-AR-Rudnik-Belanovica, za sada...  :D )

 

 

ili bez onog "fuzasterima"..... ;D

 

Ili bez  ;D

Al' pre toga srednje uvo obicno sibne signal u mali mozak "Magarce jedan, nemo' da bude BEZ fuzastera"  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Pri tom gume se pravljene da sto vise idu u nagib imaju vecu povrsinu koja prijanja, a zadnja prednjaci u toj povrsini...

Jako je vazno naglasiti da to vazi iskljucivo za gume sa trkackim "V" profilom (hypersport i race klase), za cestovne gume to ne vazi jer one imaju tup "U" profil zbog svoje namjene. Obratiti paznju na ovo pri igranju sa granicnim performansama...

 

Nemaju sve ulicne gume U profil..pretpostavljam da si se samo pogresno izjasnio...

 

A i te gume sa U profilom...u krivini imaju vecu kontaktnu povrsinu, od polozaju u vertikali..jednostavno sile koje deluju na motor u krivini, teraju gumu vise da se deformise...

 

Sad ne znam bas na koju si gumu tacno mislio kada si ovo pisao...Istini za dusu..ja sam se interesovao tokom celog zivota za sportske..sto za stazu, sto za ulicu..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Da li oduzimanjem gasa ili kocenjem svejedno je, samo je pitanje brzine kontra reakcije.....

 

Vezba u kontrolisanm uslovima je NAJbolja!!!!

 

Ko nije NIKAD ispravio krvinu taj se nije ni VOZIO!!!!!

 

Na sta mislis kada kazes kontrareakcija za proklizavanje prednje gume...Ona postoji, to je tacno..ali na sta si ti mislio

 

Ako se ovo drugo odnosi na proklizavanje prednje, koji bi to kontrolisani uslovi bili za vezbanje...

 

Sa ovim se ne slazem...ne vidim sto bi to bilo neko pravilo..

 

I bez ljutnje..samo pitam  :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Pri tom gume se pravljene da sto vise idu u nagib imaju vecu povrsinu koja prijanja, a zadnja prednjaci u toj povrsini...

Jako je vazno naglasiti da to vazi iskljucivo za gume sa trkackim "V" profilom (hypersport i race klase), za cestovne gume to ne vazi jer one imaju tup "U" profil zbog svoje namjene. Obratiti paznju na ovo pri igranju sa granicnim performansama...

 

Nemaju sve ulicne gume U profil..pretpostavljam da si se samo pogresno izjasnio...

Tako je jer postoje i "trkacke" gume homologovane za voznju po cesti sa izrazenim "V" profilom, najveca razlika u odnosu na takmicarske gume je u smjesi koja zbog ceste ipak mora biti drugacija.

 

 

A i te gume sa U profilom...u krivini imaju vecu kontaktnu povrsinu, od polozaju u vertikali..jednostavno sile koje deluju na motor u krivini, teraju gumu vise da se deformise...

U principu je tacno da se povrsina prijanjanja povecava usled deformacije, medjutim, iako ubacimo deformacije u proracun, ipak gume sa "U" profilom imaju najvecu povrsinu prijanjanja po sredini pri punom gasu (jer i tada usled velikog prirasta snage dolazi do deformacija na smicanje).

 

 

Sad ne znam bas na koju si gumu tacno mislio kada si ovo pisao...Istini za dusu..ja sam se interesovao tokom celog zivota za sportske..sto za stazu, sto za ulicu..

Sve gume u klasama Hypersport (i Racenaravno) po pravilu imaju jako ostar "V" profil (Michelin Pilot power 2CT, Continental ContiSport Attack, Pirelli Dragon Supercorsa, Dunlop Qualifier, Bridgestone BT-016  itd.). Sto se ide u nize tj. "sporije" klase, gume imaju sve izrazeniji "U" profil cisto zbog namjene jer se nejvise koriste u nekim srednjim rezimima. Pored povrsine prijanjanja, tzv. "U" profil odlikuje nesto slabija reaktivnost pri upravljanju (sto je i logicno jel').

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Dozvolicete mi da odgovorim umjesto Bobana jer znam sta je mislio :) Znam covjeka, zna o cemu govori samo ponekad ima problema sa:

Inace imam stalno problem da prenesem to na TEKST!!!

:)

 

 

Na sta mislis kada kazes kontrareakcija za proklizavanje prednje gume...Ona postoji, to je tacno..ali na sta si ti mislio

Najjednostavnije receno, ako kliza usled kocenja moramo trenutno otpustiti kocnicu i pritisak na upravljac (ako ga ima, a ne bi smjelo), ukoliko je do proklizavanja doslo zbog tzv. "forsiranja" prednjeg tocka, greska je u pristupu nagibu, previse mase se prebacilo naprijed usled nedostatka pogona koji ce taj dio mase da odrzi nazad i time rastereti preopterecenu prednju gumu. To se ne bi trebalo raditi kada do greske dodje vec intezinvnim vjezbanjem stvoriti pravilan refleks za ovu situciju sto bi bio, opet najkrace receno, "konstantan" gas (tacnije odrzavanje konstantne ili blago opadajuce brzine kretanja sto je opet siroka prica...)

 

 

Ako se ovo drugo odnosi na proklizavanje prednje, koji bi to kontrolisani uslovi bili za vezbanje...

Uslovi se mogu lako naci, veci problem je kao sto rekoh gore: treba primjeniti ispravne tehnike i princip i obratiti paznju na balans oslanjanja prilikom nagiba. Moraju se poznavati bar osnove sa konima bi se krenulo u vjezbu koja ce dovesti do finalnih usadjenih ispravnih podsvjesnih reakcija.

 

Ala sam ga skratio :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Nemaju sve ulicne gume U profil..pretpostavljam da si se samo pogresno izjasnio...

Tako je jer postoje i "trkacke" gume homologovane za voznju po cesti sa izrazenim "V" profilom, najveca razlika u odnosu na takmicarske gume je u smjesi koja zbog ceste ipak mora biti drugacija.

 

Znaci slazemo se  :)

 

 

 

U principu je tacno da se povrsina prijanjanja povecava usled deformacije, medjutim, iako ubacimo deformacije u proracun, ipak gume sa "U" profilom imaju najvecu povrsinu prijanjanja po sredini pri punom gasu (jer i tada usled velikog prirasta snage dolazi do deformacija na smicanje).

 

Uh, sad si na svom terenu...fizika ili sta vec..te cu biti obazriv...kada kazes pod punim gasom..na sta si mislio..na otvaranje gasa ili na konstantnu veliku brzinu pod punim gasom? Ovo sto si rekao..ne smem ni da pobijem, ni da potvrdim....morao bih naci dobro objasnjen tekst ili neki test koji je radjen za ove uslove..Ja znam da je pritisak na gume u krivini veci od pritiska na njih u vertikali za 1.4 puta..ako ovo sto ti kazes, pod punim gasom, stvara vecu silu..onda je to OK

 

Sve gume u klasama Hypersport (i Racenaravno) po pravilu imaju jako ostar "V" profil (Michelin Pilot power 2CT, Continental ContiSport Attack, Pirelli Dragon Supercorsa, Dunlop Qualifier, Bridgestone BT-016  itd.). Sto se ide u nize tj. "sporije" klase, gume imaju sve izrazeniji "U" profil cisto zbog namjene jer se nejvise koriste u nekim srednjim rezimima. Pored povrsine prijanjanja, tzv. "U" profil odlikuje nesto slabija reaktivnost pri upravljanju (sto je i logicno jel').

 

Ok..ali ja te pitah na koje si gume mislio da imaju U profil, a da spadaju u ulicne...Jer si gore napisao da ulicne imaju U profil..sto se ne poklapama sa cinjenicama..Toliko guma koje su deklarisane kao ulicne imaju V profil, pa i ove sto si ti naveo ..klasu Hypersport spadaju i imaju preporuku za voznju po ulici..Verovatno si olvirno ekao ulicne, a ja se uhvatio za detalj  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

kada kazes pod punim gasom..na sta si mislio..na otvaranje gasa ili na konstantnu veliku brzinu pod punim gasom?

Na otvaranje gasa ;)

 

 

...a ja se uhvatio za detalj  :)

Upravo to :)

 

Evo primjera za gume koje imaju izrazeniji "U" profil: Michelin Pilot Road 2, Bridgestone BT-021,... i sve gume koje su "sporije", dakle Touring, SportTouring klase i nize. Znaju oni koji voze teze Naked-e, Tourere, Enduro motore sa cestovnim "sarama", Cruiser-e, Copere, itd...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Uh..kasno je..vreme je za spavanje..a ovaj razgovor bi se otegao do jutra..  :)

 

Ako se vratimo na onu moju prvu konstataciju gde sam momku pokusao da odgovorim, zasto je bolje da mu na zadnjoj gumi bude vece opterecenje..naveo sam 2.3 razloga sad se i ne secam..jedan je bio ovaj...veca kontakna povrsina, drugi smesa guma na ivicama i ne znam da li sam jos nesto pisao...Ja bih ipak ostao pri svome..jer sigurno zadnja ima vecu kontaktnu povrsinu od prednje, onda i dalje je diskutabilno za U profil..jer ti mi pominjes SAMO slucaj na punom otvaranju gasa...a u svim ostalim slucajevima, u nagibu i U profil ima vecu kontaktnu povrsinu od vertikalnog polozaja gume..te evo uzeh primer ove tvoje koju si naveo Michelin pilot Road 2..i ona ima drugaciju smesu pri ivici gume..tako da...po meni..stoji sve sto sam rekao...

 

A da se jesam uhvatio detalja, sad vidim i ja..jesam...Ali da ne ostanem duzan..i ti si    ;D ;D  ;) ;)  8) 8)

 

sport_comparo_lg.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 252 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha xj600 S Diversion

Uh,kakvo iskustvo....drago mi je da se ipak kolko-tolko dobro zavrsilo...chak shta vishe,odlichno se zavrshilo......srecan oporavak :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

A da se jesam uhvatio detalja, sad vidim i ja..jesam...Ali da ne ostanem duzan..i ti si    ;D ;D  ;) ;)  8) 8)

;D

 

 

Ako se vratimo na onu moju prvu konstataciju gde sam momku pokusao da odgovorim, zasto je bolje da mu na zadnjoj gumi bude vece opterecenje..

Niko to nije dovodio u pitanje, tu se svi slazemo :)

 

 

jer sigurno zadnja ima vecu kontaktnu povrsinu od prednje, onda i dalje je diskutabilno za U profil..jer ti mi pominjes SAMO slucaj na punom otvaranju gasa...a u svim ostalim slucajevima, u nagibu i U profil ima vecu kontaktnu povrsinu od vertikalnog polozaja gume..te evo uzeh primer ove tvoje koju si naveo Michelin pilot Road 2..i ona ima drugaciju smesu pri ivici gume..tako da...po meni..stoji sve sto sam rekao...

Pa ne bas sve :) Smjesu cemo za sada izbaciti i pricamo samo o profilu, da skratim (:)),  kod ozloglasenog "U" profila uprkos svemu sto na njega utice, maximalni nagib nema najvecu povrsinu prijanjanja kao sto ima "V", konkretno najveca povrsina prijanjanja "U" profila je tamo gdje je guma namijenjena za rad - srednji rezimi i to bi u ovom slucaju bilo otprilike 80% od maximalnog nagiba (ne sjecam se tacnog procenta koji sam davno  iskopao i negdje napisao bas od Michelin-a), rub kod takvih profila ima drugaciju konstrukciju ("naglije" je odsjecen) jer nije namijenjen za ispitivanje maximalnih performansi, to bi onda bio predimenzionisan i preskup proizvod za to sto treba da radi (kilometraza u tim uslovima, kisni grip...).

 

 

 

Problem je sto sam se ja uhvatio preciznih brojeva i fizike (da eto dopunim stvar iako to ljudi generalno definitivno ne moraju da znaju :)), a ti si na pocetku generalno dobro posavjetovao i pogodio sustinu:

 

Da, treba ici do kraja i sa slobodom u gore pomenutim situacijama uci u veci nagib i da, treba biti "na gasu" (*objasnih gore ukratko i kako*), u principu ce sve gume lako izdrzati "maltretiranje" u toj mjeri i u te svrhe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Kao sto se vidi na slici, prednja guma je uvijek meksa od zadnje (ako se uzimaju u paru).

Ako se na nju ne prebaci previse tereta, ne bi trebalo da bude zime.

Dakle, koci prije krivine koliko mozes, a u krivini GAS, pa kom opanci.... ;D  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

jer sigurno zadnja ima vecu kontaktnu povrsinu od prednje, onda i dalje je diskutabilno za U profil..jer ti mi pominjes SAMO slucaj na punom otvaranju gasa...a u svim ostalim slucajevima, u nagibu i U profil ima vecu kontaktnu povrsinu od vertikalnog polozaja gume..te evo uzeh primer ove tvoje koju si naveo Michelin pilot Road 2..i ona ima drugaciju smesu pri ivici gume..tako da...po meni..stoji sve sto sam rekao...

Pa ne bas sve :) Smjesu cemo za sada izbaciti i pricamo samo o profilu, da skratim (:)),  kod ozloglasenog "U" profila uprkos svemu sto na njega utice, maximalni nagib nema najvecu povrsinu prijanjanja kao sto ima "V", konkretno najveca povrsina prijanjanja "U" profila je tamo gdje je guma namijenjena za rad - srednji rezimi i to bi u ovom slucaju bilo otprilike 80% od maximalnog nagiba (ne sjecam se tacnog procenta koji sam davno  iskopao i negdje napisao bas od Michelin-a)

 

E, bas je dobro ovo sto si spomenuo...ipak kad dodjemo do preciznih brojki, sve ide lakse...Mnogi vozaci misle da guma ima vecu kontaktnu povrsinu kada motor stoji vertikalno. Ja cisto zelim da dam informacije koje ce im doprineti da bolje upoznaju sebe, motor i poboljsaju svoju voznju. Kao i momku gore..a i nekom ranije koji nije bio siguran u tu informaciju da guma u nagibu ima vecu kontaktnu povrsinu..Znaci definitivno se slazemo da i U profil gume ima vecu kontaktnu povrsinu u nagibu, nego kad je u vertikali..samo sto recimo kod trkackih, hypersport i sl. guma ta kontaktna povrsina se povecava na ivicnim podrucjima..dok kod U profila, ako je tvoj podatak tacan, a verujem da jeste jer ima logike, proizvodjaci su gledali da najvecu kontaktnu povrsinu guma ima na koliko ti rece..80% od max.nagiba..

 

Kljucno pitanje mi je ovde...Koliki broj  vozaca takvih guma na ulici ide u taj nagib? Zelim samo da im razbijem strah od tog famoznog nagiba...Ako klasa guma iznad, istog proizvodjaca ide oko 51 stepen u nagib..neka Road ide 48...i onda je 80% ..negde malo manje od 40 stepeni..To je sigurno nagib, gde se vecina prosecnih vozaca plasi za grip gume..a eto i na U profilu je to najsigurnija zona, a na sportskim gumama ima jossss puta ka dole :-))  Tako da opremu na sebe...nadjiet dobre uslove..i sa dobrom gumom..isturite koleneo i let's game begin :-))

 

Sad ce Evil iz vedra neba nesto da sevne..ali sve dok dajemo informacije koje mogu samo da koriste..  ;D ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 193 postova
  • Lokacija: Beograd

Na sta mislis kada kazes kontrareakcija za proklizavanje prednje gume...Ona postoji, to je tacno..ali na sta si ti mislio

Najjednostavnije receno, ako kliza usled kocenja moramo trenutno otpustiti kocnicu i pritisak na upravljac (ako ga ima, a ne bi smjelo), ukoliko je do proklizavanja doslo zbog tzv. "forsiranja" prednjeg tocka, greska je u pristupu nagibu, previse mase se prebacilo naprijed usled nedostatka pogona koji ce taj dio mase da odrzi nazad i time rastereti preopterecenu prednju gumu. To se ne bi trebalo raditi kada do greske dodje vec intezinvnim vjezbanjem stvoriti pravilan refleks za ovu situciju sto bi bio, opet najkrace receno, "konstantan" gas (tacnije odrzavanje konstantne ili blago opadajuce brzine kretanja sto je opet siroka prica...)

 

Ovo i ne videh sinoc...Slazem se sa tobom u reakciji kada je usled kocenja popustila prednja...ali za ovo drugo..hmmm.

 

Nauka je jedno..praksa nesto drugo...praksa je istina..na koju nauka treba da nadje objasnjenje.

 

Evo situacije sa staze koje se desavaju...mislim da ce tako biti najplasticnije objasnjeno..znaci zanemarimo ulje, belu liniju, prasinu, hladne gume i sl..jer tamo toga nema (ili ne bi trebalo da bude)

 

- Stil voznje hiljadarki usled punjenja istih ogromnom snagom, je doveo do toga da se izmeni stil voznje vecine vozaca. Sada je praksa..pun gas do poslednjeg repera, jako kocenje, krivina, sto pre ispravljaj i otvaraj gas. Mada,ima vozaca koji koce dosta kasno u krivinu..ili zbog stila ili zbog sustizanja, branjenja linije ili sl..Kao sto rece Evil...kada se ulazi sa prednjom dosta duboko u krivinu...ako prednja popusta, treba odmah pustiti prednju, tj. osloboditi prednju gumu viska pritiska. Da ne idemo dalje..

 

- Drugi slucaj..u krivini ste, full nagib, u vozicu..odjednom vozac ispred vas naglo oduzima gas, koci...vasa prva automatska reakcija je pustanje gasa. Ups, svom motoru i sebi cinite losu stvar..posto ste vec u full nagibu, gume su opterecene do krajnjih granica..odjednom svojom reakcijom uznemiravate balans motora i prenosite opterecenja na prednju..prednja pocinje da proklizava i sta sad? Ko nije iskusio sta znaci kada prednja prokliza na 50-ak stepeni nagiba..ne moze da zna o cemu pricam..Nema tu mnogo vadjenja, a ni vezbanja..Teorija kaze sto pre dati gas, da bi vratili opterecenje na zadnju i oslobodili prednju istog..i da..to se radi...ali na svevisnjem je da odluci da li cete uspeti da vratite motor  ;D

 

- Treci slucaj...ulazite velikom brzinom u krivinu koja je puna neravnina..prednji tocak koji se nalazi vise u opterecenju u prvoj polovini krivine, pocinje da poskakuje, pravi sitna pomerenja iz putanje, otklizava pomalo..sta raditi..oduzeti gas - ne valja optereticemo ga jos vise..dati gas - ne valja dodacemo mu brzinu, a on i na ovoj vec ima svojih muka...Najbolje resenje ne raditi nista  ;D ;D  Velika je istina da motor uvek ima tendenciju da ostane na tockovima, a da vozaci svojom greskom uticu da on padne..  Ono sto mozete da uradite...ako vec niste..da maksimalno oslobodite rucice svog pritiska ili stiska..maltene da ih drzite lagano oslanjajuci otvorene sake na njih...motor ce sve to ispeglati i vi cete bezbrizno izaci iz krivine. Ako ste usli toliko brzo da ste ipak pali, verujte ruke stisnute na rucicama bi samo dovele do ranijeg ili mnogo tezeg pada..

 

- Cetvrti slucaj...Pista je ravna, niko vam ne smeta, ulazite u full nagibu u krivinu..prednja popusta negde u sredini ili cak pri otvaranju gasa..Sta sad? Teorija kaze dajte gas...Znate li koliko hljada i hiljada kilometar treba da imate u ovakvim uslovima da bi to uradili? Prednja vam odlazi, vi ste na 20-ak centimetara od patosa, padate i u delicu sekunde treba da date gas. Da vidim ko ce  ;D ;D Ja licno sam kada mi se to desilo par puta, popustio malo gas..znaci ne skroz, samo milimetar dva..i ostao sam tockovima..pretpostavljam da sam prednju opteretio taman toliko vise da ona uhvati bolje. Da li je tako, nemam pojma...ali ja ostadoh na tockovima  ;D ;D

 

Pod jakim dojmom me je ostavio Rossi, kada je prosle godine na GP trci po onoj kisi kada se jurio sa Doviciozom pao par kruga pre kraja usled klizanja zadnje gume. Verujem da znate o kojoj trci pricam. Znate koje je to iskustvo i znanje da vi u trenutku kada padate, zadnji kraj vam odlazi, ne popustate gas od straha jer je pad neminovan..on je sve vreme drzao gas isto otvoren..jer je i sam znao..da mu pustanje gasa moze doneti samo high side i tim everovatno neku povredu i polomljen motor, dodavanje gasa ne vredi..znaci uradio je jedinu pravu stvar..gospodski je pao..podigao neostecen motor, odvezao se do kraja..zavrsio cini mi se kao drug-treci..pokupio poene i do vidjenja  ;D

 

 

Ako se ovo drugo odnosi na proklizavanje prednje, koji bi to kontrolisani uslovi bili za vezbanje...

Uslovi se mogu lako naci, veci problem je kao sto rekoh gore: treba primjeniti ispravne tehnike i princip i obratiti paznju na balans oslanjanja prilikom nagiba. Moraju se poznavati bar osnove sa konima bi se krenulo u vjezbu koja ce dovesti do finalnih usadjenih ispravnih podsvjesnih reakcija.

Iz gore navedenog, u ovo moram izjaviti nepoverenje..mozda se mogu naci uslovi za vezbanje popustanja prednjeg kraja na manjim nagibima i sa drugim motorima, koji su pravljeni za tako nesto..ali sa sportskim..no way, bro  ;D ;D

 

Uh, Evil..imaj razumevanja..zabole me ruka od kucanja..ajde mi odgovori sutra, da bih mogao da uzvratim  :D :D 8) 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6337 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Dok Evil ne odgovori,ja da ubacim jos malo zabune,da corba na kraju bude jos ukusnija.

Prica o gumama se prilicno razvila i mislim da je vreme da se ubaci i koji podatak vezan za suspenziju.

Guma moze da bude vrhunskog kvaliteta i odgovarajuceg profila,ali ako nije uparena sa ispravnim i lepo nastelovanim amortizerima,osecaj moze bitno da se promeni.

Generalno "udobni" motori nece trpeti mnogo maltretiranja po krivinama,pa samim tim se povecava i verovatnoca da vas prednji kraj izda kad je najsladje.Svaki put kad se promeni opterecenje,kad smo sami,sa nekim iza,sa teretom....trebalo bi menjati ako nista drugo,ono pred-napon (nadam se da se tako zove) jer se rizikuje da viljuska dodje do kraja (bilo u sabijanju,bilo u extenziji),a to nikako necemo.

Nije to nimalo jednostavna radnja,jer bi prakticno trebalo stalno nesto cackati.Zato je,za upoznavanje ovog vrlo vaznog segmenta,dobro kao i za gume izabrati kako je vec receno ZEN komad puta i raditi,raditi,raditi.

Imam ispred sebe tablicu sa stelovanjima za sve vaznije sportske motocikle od 2000 pa na dalje.Naravno da su u pitanju samo preporuke,koje treba naknadno doraditi-personalizovati.Ako vas interesuje sta,javite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

  Odavno nisam čitao zanimljiviju i korisniju temu na forumu. Pozdrav i sve pohvale za majstore na dva točka! Samo tako nastavite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja