Jump to content

Moto Zajednica

Raskrsnica Ustanička-Ljermontova 06.Maj oko 13.20h

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Očigledno motor nije išao brzo al to nije dovoljno za bezbednu vožnju u gradu. Na trećem Kursu bezbedne vožnje održanom u Zrenjaninu

 

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_smf&Itemid=53&topic=53547.180

 

domaćin Miša BMW i Pablo su imali  veoma korisno izlaganje

 

"Miša pored ostalog upozorio na najveći broj nesreća prema motorciklistima, izlazak auta iz bočne, sporedne ulice, i presecanje pravca dolazeći u susret. Polovinom aprila je momak smrtno nastradao u Jerkoviću kad mu je džip izašo sa parkirne ulice, a momcima na Ibarskoj, posle protesta,baba presekla put htedovši da skrene u Sremčicu. Zaključak, svako potencijalno ukrštanje sa autima je opasno.

 

Čovek se uči dok je živ, to sam se mnogo puta uverio pa i juče. Nadovezujući se na Mišu, Ivan je preneo interesantno zapažanje iz Engleske koje objašnjava čuven izgovor "nisam te video" koji proizilazi zbog nedovoljne percepcije okoline. Ja sam uvek na oprezu kad prilazim raskrsnicama i skoro  uvek ili sviram ili ablendujem kad vidim da mi neko ne stoji ukopan i ne vidim mu oči. Pablo je dao savet da umesto pravolinijskog kretanja, počne da se vijuga što pojačava zapažanje kod vozača, što mi nije palo na pamet. Pord niza iznetog, šokantan je podatak da u proseku svaki 3. dan u Srbiji pogine dvotočkaš što nas sve upozorava da se dobro zamislimo i skoncentrišemo pre sedanja. "

 

Ovaj udes je tipičan primer tog famoznog " nisam te video" jer su oba vozila skoro u samoj raskrsnici. Moguće je da je išlo neko vozilo čiji farovi su smanjili uočljivost motorcikla i čim je prošlo, Bmw krenuo i isekao motor ne videvši ga. Ovo se dešava zato što  se sve što nam dolazi u susret je manje vidljivo odnosno uočljivo i teba nam više vremena da ga uočimo i preračunamo njegovu krertnju. Silueta motora je mala pogotovu izgleda još manje jer se još uvek ne očekuje zbog početaka sezone. Dok auti nisu vozili sa upaljenim farovimo mi smo bili u boljoj, uočljivijoj, poziciji nego sad gde  gomila farova prelama svetlo i mi se utapamo u to bleštavilo. Meni se desilo juče da žena stoji na raskrsnici, ja sam joj desni i u glavnoj ulici, gleda na moju stranu i lagano polazi, ja joj ablendujem ili sviram i ona se zakopa. Definitivno me nije videla iako je gledala prema meni a ja još sa belom kacigom i fluo prslukom. Naravno, ima i bezobraznih no mislim da ovakve nesreće nisu česte već naša nevidljivost o čemu govori i statistika i navodi koje je Pablo izneo. Ja sam počeo uvek i da sviram i ablendujem a kad sam recimo suočen sa automobilima sa obe strane raskrsnice, dodajem i vijuganje po Pablovom savetu. Nisam siguran da će se sirena čuti i uočiti ablend. Sad razmišljam o ugradnji ablend blicera koji bi blinkao neko vreme a prst bi mi bio slobodan za sirenu.

 

Najbitnije, jel zna neko kakvo je stanje brata.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja