Jump to content

Moto Zajednica

Kardan

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo.

Drugari, da li mozete da mi objasnite sta je u stvari kardanski prenos?

Takodje me interesuju njegove prednosti/mane u odnosu na lanac, kao i mogucnost kvara i eventualne popravke (jer sam cuo da kada "rikne-stvarno je riknuo" :))

Unaprijed zahvalan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG
Nesto ovako:

doppelseitige_gelenkw_01.jpeg

:D

 

he he he, to je samo jedan deo karadanskog prenosa. tu su još konusni i tanjirasti zupèanik. ovo gore je osovina, na njenom kraju se nalazi konusni zupèanik koji pokreæe tanjirasti zupèanik na kome je toèak.

 

ako si nekada video rasturen diferencijal od auta sa zadnjom vuèom biæe ti sve jasno.

 

prednost je što nema mazanja kao kod lanca (mazanje naravno postoji ali je drugaèije) što znaèi nema prljavih pantalona, felne i ruku.

 

mana je što je direktno vezan sa menjaè i nema onu dozu ublaživanja koju ima lanac.

 

eto, da ne lupam više, ovoliko ja znam, nikad nisam posedovao motocikl sa takvim prenosom pa ne znam više da ti kažem ali naæiæe se veæ neko. :D

 

uglavnom dobro bi bilo da neko okaèi sliku tako bi najbolje video o èemu se radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600
Drugari' date=' da li mozete da mi objasnite sta je u stvari kardanski prenos?

Takodje me interesuju njegove prednosti/mane u odnosu na lanac, kao i mogucnost kvara i eventualne popravke (jer sam cuo da kada "rikne-stvarno je riknuo" :))

Unaprijed zahvalan[/quote']

 

Zavisi sta zelis od motora i na kakav nacin ga eksploatises... Kardanski prenos se obicno stavlja na putne motocikle. Pod putnim motociklom podrazumevam motocikl koji prelazi puno kilometara i u svakakvim uslovima. I tu odrzavanja kardana prakticno i nema, dok se lanac podmazuje VRLO cesto ako zelis da ti traje... Ako ga vozis po kisi, ako prodjes kroz baru, ako vozis prasnjavim putem, ako vozis kroz visoku travu, ako vozis pod vodom :)))

Kad rikne rikne... HM, i da jeste tako, mogu da zamislim koliko lanaca i lancanika nadzivi jedan kardan, pa i da jeste tako, verujem da se isplati kupiti drugi... Imam motor star 57 godina i kardan jos uvek radi (dobio je mali, malecki luft al sa time ce raditi jos 20 godina normalne eksploatacije).

Mana u odnosu na lanac... licno i ne vidim neku, osim mozda u startnosti motora i ne moze da se toliko ostro vozi motor sa kardanom u odnosu na one sa lancom... moze ali to nije motor namenjen za to i kardan nije predvidjen za takvu vrstu eksploatacije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

ako ne daj bozhe ikad budesh imao motor sa belom felnom kao ja, bice ti jasne sve mane lanca tj. prednosti kardana!!

ja kunem i lanac i motor i sve kad chistim felne... to je trljanje minimum 40min. da to sve bude ok.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Kardan

 

Kardan ili kardanska osovina je mehanièki ureðaj koji služi za prenos snage sa agregata na mesto gde je ta snaga potrebna. Agregati motocikla distribuiraju snagu kroz obrtni momenat, a kardan je samo produžena ruka tog delovanja. Iako je kardan skoro liga bez briga, jer se redovno održavanje svodi na zamenu ulja u kardanu nakon mnogo preðenih kilometara, ne možemo reæi da ima previše prednosti u odnosu na lanac. Mana kardana kod motocikla je potreba da se snaga "savija" za ugao od 90 stepeni preko zupèanika, što svakako smanjuje konaènu snagu za zadnjem toèku. Realno gledano, za vozaèa motocikla koji ne želi da se bakæe sa podmazivanjem lanca, i koji želi da vozi rekrativno, kardan je prava stvar. Trkaèki motocikli, ipak, nikada neæe prenositi snagu kardanom...

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Prednost kardana koju nema lanac je trakciona silakoja lanac moze da pokida a kardan ne dok je mana vibraciona sila gore-dole koju lanac trpi vise od kardana.Oba nedostatka je nadoknadio kais koji mora cesce da se menja od prethodna dva.Ja sam ipak pristalica kardana jer ne vozim sportski a i za sada nisam naisao na nekog kome je kardan pukao od vibracija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo.

Hvala na informacijama. Pretpostavio sam da je prisutniji na motorima predvidjenim za putovanja, ali sam bio totalno neupucen u sistem funkcionisanja i prednosti/mane tog prenosa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Lugano Svajcarska
Drugari' date=' da li mozete da mi objasnite sta je u stvari kardanski prenos?

Takodje me interesuju njegove prednosti/mane u odnosu na lanac, kao i mogucnost kvara i eventualne popravke (jer sam cuo da kada "rikne-stvarno je riknuo" :))

Unaprijed zahvalan[/quote']

SSTRUJA TI JE DAO SVE INFORMACIJE U VEZI KARDANA JA SM STOTINAK HILJADA PRESO SA POGONOM NA KARDAN NA RAZNIM MOTORIMA I PREZADOVOLJAN

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 69 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: GS850G

Evo sta je kardan na motoru.

404.jpg

Moze i da "rikne" kao i sve drugo.Nista vise ili manje.Kako ti njemu tako i on tebi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Kardan

 

Kardan ili kardanska osovina je mehanièki ureðaj koji služi za prenos snage sa agregata na mesto gde je ta snaga potrebna. Agregati motocikla distribuiraju snagu kroz obrtni momenat' date=' a kardan je samo produžena ruka tog delovanja. Iako je kardan skoro liga bez briga, jer se redovno održavanje svodi na zamenu ulja u kardanu nakon mnogo preðenih kilometara, ne možemo reæi da ima previše prednosti u odnosu na lanac. Mana kardana kod motocikla je potreba da se snaga "savija" za ugao od 90 stepeni preko zupèanika, što svakako smanjuje konaènu snagu za zadnjem toèku. Realno gledano, za vozaèa motocikla koji ne želi da se bakæe sa podmazivanjem lanca, i koji želi da vozi rekrativno, kardan je prava stvar. Trkaèki motocikli, ipak, nikada neæe prenositi snagu kardanom...

 

najzli[/quote']

 

Ako cemo da budemo da kraja precizni, kardan nije osovina vec vratilo. Masinci znaju razliku. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 548 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison s200
Drugari' date=' da li mozete da mi objasnite sta je u stvari kardanski prenos?

Takodje me interesuju njegove prednosti/mane u odnosu na lanac, kao i mogucnost kvara i eventualne popravke (jer sam cuo da kada "rikne-stvarno je riknuo" :))

Unaprijed zahvalan[/quote']

Smekere, ako ti i pored ovih preciznih odgovora ostane nesto nejasno, obrati se buducem dipl ing.-u motornih vozila da ti objasni..:P :P..Stvarno ti je sve receno u prethodnim odgovorima..:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator
Kardan

 

Kardan ili kardanska osovina je mehanièki ureðaj koji služi za prenos snage sa agregata na mesto gde je ta snaga potrebna. Agregati motocikla distribuiraju snagu kroz obrtni momenat' date=' a kardan je samo produžena ruka tog delovanja. Iako je kardan skoro liga bez briga, jer se redovno održavanje svodi na zamenu ulja u kardanu nakon mnogo preðenih kilometara, ne možemo reæi da ima previše prednosti u odnosu na lanac. Mana kardana kod motocikla je potreba da se snaga "savija" za ugao od 90 stepeni preko zupèanika, što svakako smanjuje konaènu snagu za zadnjem toèku. Realno gledano, za vozaèa motocikla koji ne želi da se bakæe sa podmazivanjem lanca, i koji želi da vozi rekrativno, kardan je prava stvar. Trkaèki motocikli, ipak, nikada neæe prenositi snagu kardanom...

 

najzli[/quote']

 

Ako cemo da budemo da kraja precizni, kardan nije osovina vec vratilo. Masinci znaju razliku. :)

 

Ali mašinci æutu, pa ja lupetam. :lol:

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 575 postova
  • Lokacija: New York
  • Motocikl: 2018 BMW C650 Sport

evo da ja dodam još jednu zanimljivost kao dipl.mas.ing. motornih vozila :oops:

kardansko vratilo je dobilo ime po krstu kardana - zglobu(možete ga videti na svakom kamionu, na spoju vratila, otprilike na 1/2 - malkice se sagnete :wink: ), èija je glavna karakteristika omoguæavanje promene ose obtanja vratila.

Laièki: motor stoji fiksiran, a zadnja viljuška osciluje gore-dole. da nema krsta kardana, bilo bi nemoguæe da se snaga prenosi preko vratila, jer bi ono puklo.

nadam se da nisam smorio.. :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja