Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Super Tenere XTZ 750

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Gradiška-BiH
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750

Pozdrav.
 

Vlasnik sam motora navedenog u naslovu pa ću da vas upoznam sa svojom situacijom.

 

Prije svega da kazem da sam sa motorima, ali i inače sa motornim vozilima na “Vi”. Jedan sam od onih koji znaju kako izgleda šaraf, matica…od onih što znaju gdje se sipa ulje, voda…i to je to. Moje iskustvo sa motorima je blisko samo sa skuterima. 
 

Kako sam naveo u pozdravnoj poruci, motor sam kupio iz želje da lagano upoznajem prirodu u mojoj okolini. Ništa više. Odluka za endura je došla nakon savjetovanja sa iskusnijim ljudima jer mi je cilj obilaziti lošije makadamske puteve koji bi za endura bili “lak zalogaj”.

 

Za sve savjete se oslanjam na prijatelja koji je “stari vuk” u ovoj temi. Kada sam mu rekao šta želim, on me savjetovao da uzmem Yamahu Super tenere XTZ 750. Njegovi argumenti su sledeći:

- odličan motor

- uklapa se u budžet

- za mene koji sam visok blizu 2 metra (samim tim i malo tezi) idealan, 

- za duge staze pouzdan s obzirom na godine…

 

Kako sam rekao sebi da ću da ga poslušam, tako je i bilo. Našli smo nekoliko na oglasima i dali se u potragu.
 

Preskočiću nevažne dijelove da bi došli do motora koji je u mom vlasništvu. Prvobitna cijena je bila 3.800 KM (1950 €). Dopisivanjem smo cijenu oborili na 1700 €. Jedno jutro poranimo i odemo skoro 300 Km dalje. U Sarajevo. 
 

Motor vidjeli. Upaliti nije htio. Rek’o ništa…džabe došli. Ovaj moj gleda, probava, čačka. Ponudi cijenu 1500€. Momak, Senad, prista bez nekog dvoumljenja. Pošteno reče da misli da ga on ne bi kupio da je u našoj situaciji ali daje riječ da je motor vožen i da je održavan. Ja ćutim.

 

Natovarili smo motor. Prijatelj mi reče da se ne sikiram…kaže on ‘’Motor je top! Ne gledaj plastike. Garantujem da je sitnica’’ 

 

Dođošmo kući. Stavio je nove svjećice. Otvorio karburator (koji je navodno bio prljav) i upali bez problema. Otkrio je problem sa ventilima…pa je i to rijesio naredna dva dana. Bilo je tu još nekih sitnica koje je trebalo i treba sređivati ali mi on tvrdi da je motor odličan. U narednom periodu bi trebalo završiti farbanje i naljepnice. Registrovati i voziti.

 

Šta će biti tad…dragi Bog zna. Nadam se da cu izbjeci iskustvo kakvo je imao@Novola mada…staro je to…nije nešto puno “diran”. Za očekivati je svašta. Uglavnom postavljam slike nakon kupovine a uskoro i nakon sređivanja.

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Gradiška-BiH
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750

Evo ga. Takav je bio. Nadam se da cu vam uskoro moci predstaviti kako izgleda nakon sredjivanja.

 

 

 

7FD2C665-111E-4A12-A1D3-3D8146427F79.jpeg

E8928767-23AF-4E1D-A6AE-CED97C79C064.jpeg

6F68F575-7C90-4AF8-8FD5-20B555673192.jpeg

Promenio član sinisab
  • Sviđa mi se 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

U zdravlje da te sluzi, a mi smo tu da posavjetujemo ako bude trebalo.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Bitno da on dobro pali i radi, a sa estetikom ćemo lako. Slobodno pitaj šta god te zanima, ovde su ljudi više nego prijateljski, čestitam na Tenerici!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Početnik, 587 postova
  • Lokacija: zemun
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tennere

Malo sa slaninijade u Kačarevu, da osvezimo temu. Provozasmo se,@Bigor, @floyd ja i jos par drugara, bilo je tu i gs-ova, starih bmw-ova, hondica, skutera... tenere iduuuu, ne pitaju posto je gorivof89a7567de2e6e7f9aa52ba579c8a059.jpg9155e9cb11cf7257159c4105955af04e.jpg880dca5364540d3e82a9c37a7e590314.jpg43742ee86eae932fb4be3d149e507e1a.jpgafc0f3e1dfffaf0639510a5277c56ed3.jpg

Super Ténéré





  • Sviđa mi se 8
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 112 postova
  • Lokacija: Foca, Republika Srpska
  • Motocikl: Super Tenere 750

Evo neko reče da je ovo radio, ja još nisam a pitao sam se šta su ovi plastična čuda godinama, ako neko ima od naših volio bih da nam to elaborira. Ovog gospodina sam našao na YouTube 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Koliko sam shvatio kada se iz njih izvade metalni ulosci podpritisak u membranama je manji i vakum brze otvara sibere i iglice tako da je agresivniji.
Ja sam primjetio da kada naglo startujem motor i prebacim iz prve u drugu, cak prokliza lamela. Tako da treba ipak paziti malo ali da ide, ide i to bas dobro.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 hour ago, Marko81 said:

Potrebna mi je polovna ispravna pumpa za gorivo. Ako neko zna ili ima neka javi i ponudi. Hvala

Zovi Elvisa iz Zaječara, uglavnom ima delova uvek. Oko 4000-5000din su pumpe. +381652416172

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
4 hours ago, Marko81 said:

Potrebna mi je polovna ispravna pumpa za gorivo. Ako neko zna ili ima neka javi i ponudi. Hvala

Ne uzimaj je, i ta je stara 30 godina :)
Ili uzmi novu sa nekog skutera (ja vozim takvu, kosta 1000 dinara) pa kupis dve za svaki slucaj :D
Ili stavi elektricnu i zavrsi posao.
Sad ce neko da kaze da ovi sto voze afriek skidaju elektricne i stavljaju bas ovakve kao sto tenere imaju. Ti isti afriku 90. godiste plate 3500 evra, tako da ih ne bi uzimao u obzir kao uracunjive (da se ne uvredi neko, salim se samo) :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Pa JoeD , Novola je imao problem sa tim kineskim od 1000 dinara. Tri pumpe je promenio. Sto se mene tice moze stara ali ispravna. Hocu da ih imam dve za svaki slucaj, a hocu odmah i da je montiram i da proverim rad motora. Kontaktirao sam i tvog zemljaka koji pravi membrane pa cu resiti i to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD

Novola ima gremline :)
Ma nisu problem samo membrane u tim pumpama. Imaju nepovratne ventile koji vremenom oslabe pa propustaju u oba smera.
Mislim da je ova kod mene ovakva. Nista joj ne fali.
Imas i RMS (italija) istu takvu, mozda je oko 20 evra.
Elektricna RMS je oko 40 evra. 
TMMP10073170-mf-2.jpg

Promenio član JoeD

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Posle 3 dana je takva četvrtasta propišala. Ja je ne bih stavljao, ali svako ima pravo na svoje mišljenje.

 

Unuče servis takođe radi remont pumpi, ako imaš originalnu kontaktiraj ga da vidiš koliko bi trajalo i da li ima vremena. Mislim da je koštalo oko 2000din. 

Ili da kupiš set za reparaciju pumpe, i to je opcija, samo za odgovarajući model da nađeš set. Ima ih po Nemačkoj i Italiji.

 

20220309_112711.thumb.jpg.030f853f4655ea7ea50090307713c6d3.jpg

 

Malo mutna slika jbg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Gradiška-BiH
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere xtz 750
Pre 2 sati, nafetS je napisao:

@sinisab možda sam u krivu.. Kofer treba da je ovoliko nagnut ka napred? 
Inače, lep motorinjos, u zdravlju ga vozao :)

Nisi u krivu. Zato je ova konstrukcija na kojoj je bio kofer eliminisana, a nosač kofera će se staviti direktno na "rep" motora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3976 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Nemoj na rep, on probušen tako lako puca i sa praznim kuferom


Poslato priko Ténéré

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Zvao sam Elvisa, trazi 60 EUR za pumpu. Javio sam se i onom Nišliji za membranu, jos cekam odgovor.

Unuce nema membrane.

Ima ih i na ebay, Poljske neke, oko 35 EUR.

 

Jos je nisam celu razmontirao jer kao da je slepljena sa donjim delom, pa ne mogu da vidim u kakvom je stanju velika membrana.

 

@JoeD Kakvi su joj to nepovratni ventili? Vidim da ona ima samo ove male okrugle providne membrane koje su ušrafljene na propuste.

IMG-0971.JPG

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
Nisi u krivu. Zato je ova konstrukcija na kojoj je bio kofer eliminisana, a nosač kofera će se staviti direktno na "rep" motora.
Ne radi to, sem sto ces polomiti rep, mozes i kofer izgubiti.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 3VD
1 hour ago, Marko81 said:

Zvao sam Elvisa, trazi 60 EUR za pumpu. Javio sam se i onom Nišliji za membranu, jos cekam odgovor.

Unuce nema membrane.

Ima ih i na ebay, Poljske neke, oko 35 EUR.

 

Jos je nisam celu razmontirao jer kao da je slepljena sa donjim delom, pa ne mogu da vidim u kakvom je stanju velika membrana.

 

@JoeD Kakvi su joj to nepovratni ventili? Vidim da ona ima samo ove male okrugle providne membrane koje su ušrafljene na propuste.

IMG-0971.JPG

Mozes i ovde da probas za membrane

WWW.SIRIJUS-M.COM

.
Zar nema tu gde su te membranice opruge?
Ako nema onda moja greska, rasturao slicnu odavno, pa ubedjen da ima , to i jesu nepovratni ventili.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Membrane su delovale ok. Stare i prljave ali nisu poderane. Feder opruga je takodje citava, ne znam samo kolika tu tenzija treba da bude.

 

 

viber_image_2022-03-09_17-34-12-974.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Trebao si pumpi prvo isprobati da vidis kako baca. Ako je rezervoar pun skoro da pumpa i nema neki uticaj na rad jer prirodnim padom ide u karbove. Mozda ima malo otpora ali cim pocne vakum da povlaci membranu taj otpor nestane.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2826 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750



Samo treba skinuti crijevo sa izlaza koji ide na karb i upaliti, naravno taj izlaz spojiti sa flasom

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 656 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Ja sam testirao ali kontra. Kako i pise u uputstvu. Kod mene uopte nije izlazilo gorivo na "3".

 

 

Vakum-Pritisak ide na cevku "2".

Gorivo iz rezervoara ide u "1", iz "3" ide u karbove.

 

Na donjoj strani pumpe imaju ugravirane ove strelice koje sam ja označio na slici.

Sad, necija pumpa stvarno nije dobra, ili moja ili tvoja :).

 

Provericu sutra i da li imam vakum na onom crevu kako treba.

 

 

Untitled.png

 

 

Promenio član Marko81

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja