Jump to content

Moto Zajednica

Kvacilo

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Molio bih za razjasnjenje oko par stvari vezanih za kvacilo i saltanje. Mozda su pitanja laicka ali posto mi je ovo prvi motor nemam predstavu kako to radi kod ostalih motora.

 

Zapazanja:

Kad palim motor u prvoj, motor se blago cimne. Jedva primetno.To mi govori da kvacilo mozda ne odvaja do kraja, ali sa druge strane... mislim da to mozda ipak nije slucaj jer motor miruje kad je pritisnuto kvacilo, tj. ne pocinje da "hvata". Dodavanje gasa takodje ne utice, tj. ne pokusava da se mrdne sa mesta.

 

Druga stvar... saltanje nanize ide glatko do druge, ali ako se motor krece brze od otprilike 20-30km/h, saltanje u prvu se cuje... melje. Znaci, kvacilo je sve vreme pritisnuto. Kad se saltanje u prvu radi pri veoma malim brzinama - pred zaustavljanje to se ne desava ili je jedva primetno. OK, mogu da izbegnem ovo mlevenje, ali da li je to normalno i zasto se desava tj. da li kvacilo dobro odvaja ili ne?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1422 postova
  • Lokacija: Bliski Istok-Pančevo
  • Motocikl: Honda CRF300L

Sve sto si naveo je normalno, tj sve to mu smeta pa kad mozes da izbegnes, izbegni, ipak je to motor u nekim (najboljim) godinama  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Isti su simptomi i kod mene. Zato izbegavam da palim masinu u brzini, a u prvu saltam tek pre nego sto stanem. Sto se cimanja motora tice pri paljenju u brzini, verujem da se to desava zato sto su lamele zalepljene jednu za drugu bez obzira sto si ti pritisnuo kvacilo. Kako se pokrene motor, okrene se korpa kvacila i odlepe se lamele. Sto se tice onog krrrrrrrrrrrr zvuka pri saltanju iz druge u prvu, to se moze izbeci snaznijim i odlucnijim pritiskom na polugu menjaca. Onda ce se cuti DUPP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

OK, lepo je znati da je sve u redu, ali mene i dalje zanima detaljnije sta se tu sve desava?

 

Ako neznaš kako mjenjač i sistem šaltanja izgleda i funkcionira,kako da ti to neko objasni,a da znaš,nebi pitao.

 

Ukratko kada krećeš prvom, pri kojoj brzini šaltaš u drugu?

 

E onda kada usporavaš spustiš brzinu kretanja još malo niže i onda prešaltaš u prvu,pa nećeš čuti udarce.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Isti su simptomi i kod mene. Zato izbegavam da palim masinu u brzini, a u prvu saltam tek pre nego sto stanem.

Vidis, ja ga uvek palim u brzini. Promenicu tu naviku iako mi se ne cini da to nesto smeta, eventualno je anlaser malo vise opterecen.

 

Sto se cimanja motora tice pri paljenju u brzini, verujem da se to desava zato sto su lamele zalepljene jednu za drugu bez obzira sto si ti pritisnuo kvacilo. Kako se pokrene motor, okrene se korpa kvacila i odlepe se lamele.

Ima smisla, tako mi i deluje... kao da se odlepi. ;) Sta bi moglo da dovede do toga... zaprljanost? dotrajalost? Mada mi kvacilo dobro hvata, eventualno moze da bude malo linearnije. Nije bas glatko kao kod automobila. Ne znam kako je kod drugih motora.

 

Sto se tice onog krrrrrrrrrrrr zvuka pri saltanju iz druge u prvu, to se moze izbeci snaznijim i odlucnijim pritiskom na polugu menjaca. Onda ce se cuti DUPP.

Jasno, ja to izbegavam bez problema, ali me zanimalo zasto se to desava. Da li je kvacilo jednako odvojeno u svim brzinama? Deluje mi pre kao konstrukcijski propust kod TA a ne nesto sto dodje kao posledica dotrajalosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Ako neznaš kako mjenjač i sistem šaltanja izgleda i funkcionira,kako da ti to neko objasni,a da znaš,nebi pitao.

Teoretski znam kako funkcionise i moj rezon je da, dok je kvacilo pritisnuto sistem potpuno odvojen.

 

Ukratko kada krećeš prvom, pri kojoj brzini šaltaš u drugu?

Ne znam, radim to po osecaju

 

E onda kada usporavaš spustiš brzinu kretanja još malo niže i onda prešaltaš u prvu,pa nećeš čuti udarce.

Aman, ljudi... Vec sam napisao da znam kako da izbegnem ovo samo sam hteo da mi neko objasni zbog cega se to desava samo u prvoj brzini.

 

Nista to nije samo teraj, i ne saltaj u prvu dok se ne zaustavis ili bar sporije od 20-30km (mucis menjac zato i krlja)

Pa, tako i radim.  ::)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Kod mokrog kvacila se lamele kupaju u ulju i normalno je da se zalepe kada odstoje neko vreme. To im je i osnovna funkcija da se drze i da prenesu snagu motora na menjac. Vole se one veruj mi, jer vise vremena provedu zagrljeni, nego odvojeni.  :D  Zamisli tek kada ugasis motor i ostavis ih na miru sta se desava!  ::)

 

Deluje mi pre kao konstrukcijski propust kod TA a ne nesto sto dodje kao posledica dotrajalosti.

 

Transalp ima mnogo dobar menjac, veruj mi. Pre njega sam vozio Jawu, na kojoj si tek trebao birati broj obrtaja za presaltanje. Preporodio sam se uzevsi ovaj motor. Menjac ti radi perfektno, ne sekiraj se.  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

... Vole se one veruj mi, jer vise vremena provedu zagrljeni, nego odvojeni.  :D  Zamisli tek kada ugasis motor i ostavis ih na miru sta se desava!  ::)

Simpaticno receno  :)

 

Transalp ima mnogo dobar menjac, veruj mi. Pre njega sam vozio Jawu, na kojoj si tek trebao birati broj obrtaja za presaltanje. Preporodio sam se uzevsi ovaj motor. Menjac ti radi perfektno, ne sekiraj se.  ;)

OK, znaci imao sam srece da se ne patim sa losijim motorima.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

E onda kada usporavaš spustiš brzinu kretanja još malo niže i onda prešaltaš u prvu,pa nećeš čuti udarce.

Aman, ljudi... Vec sam napisao da znam kako da izbegnem ovo samo sam hteo da mi neko objasni zbog cega se to desava samo u prvoj brzini.

Prva brzina je najkraća - pa se najviše primećuje. Nisam siguran koje ti je godište motor - ali neko pomenu "u najboljim godinama" - kod starijih automobila sinhron prve nije bio tako "uglađen" kao za ostale brzine. Ako su ga uopšte imali... Verovatno je i na starijim motorima slična priča...

 

Što se tiče "lepljenja lamela" - jel može neko malo više svetlad a baci na ovu tvrdnju? Nešto mi je sumnjivo da se mogu "zalepiti" lamele...

Ja bih pre rekao da se oseća "inercija" - sve stoji, a kada se pali motor ulje prenese malo momenta sa pogonskog dela... (Kako rade kvačila na automaticima...)

Možda grešim?

 

Edit: Kada malo bolje razmislim...: Kada na primer pereš šerpu sa ravnim dnom, i spustiš je na čistu (ravnu) radnu ploču - jel' si primetio da se pri podizanju javlja mali otpor - kao da se zalepila... - to se dešava jer tečnost popuni rupe između podloge i dna šerpe... E - pa možda se slično u prvom trenutku dešava i sa dodirnim površinama u kvačilu. Kada se zavrti - više nema tog efekta... ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

 

Prva brzina je najkraća - pa se najviše primećuje. Nisam siguran koje ti je godište motor - ali neko pomenu "u najboljim godinama" - kod starijih automobila sinhron prve nije bio tako "uglađen" kao za ostale brzine. Ako su ga uopšte imali... Verovatno je i na starijim motorima slična priča...

`92 godiste

 

Što se tiče "lepljenja lamela" - jel može neko malo više svetlad a baci na ovu tvrdnju? Nešto mi je sumnjivo da se mogu "zalepiti" lamele...

Ja bih pre rekao da se oseća "inercija" - sve stoji, a kada se pali motor ulje prenese malo momenta sa pogonskog dela... (Kako rade kvačila na automaticima...)

Možda grešim?

Ja bih rekao da je bas u pitanju lepljenje. npr. primetio sam kad motor miruje neko vreme i hocu da ga pomerim, neophodno je vise snage da bi se prvi put pokrenuo. Nakon tog inicijalnog "odlepljivanja" oseti se da je lakse. Nakon otpustanja i ponovnog pritiskanja kvacila motor se pomera lako bez tog inicijalnog otpora sto meni laiku deluje bas kao da se odlepio.

 

Edit: Kada malo bolje razmislim...: Kada na primer pereš šerpu sa ravnim dnom, i spustiš je na čistu (ravnu) radnu ploču - jel' si primetio da se pri podizanju javlja mali otpor - kao da se zalepila... - to se dešava jer tečnost popuni rupe između podloge i dna šerpe... E - pa možda se slično u prvom trenutku dešava i sa dodirnim površinama u kvačilu. Kada se zavrti - više nema tog efekta... ???

Ipak nije u pitanju povrsinska napetost jer da jeste, svaki put bi se kvacilo ponovo zalepilo nakon otpustanja rucice i ponovo bi se javio taj inicijalni otpor, ali to nije slucaj.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

mali oftopik kad je ovolko alpadzija na temi:

ciji je plavi transalp kojeg vidjam vrlo cesto oko 4 popodne od ybc-a do kruznice?

kao rajkov al je sofer "malko drugaciji"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

mali oftopik kad je ovolko alpadzija na temi:

ciji je plavi transalp kojeg vidjam vrlo cesto oko 4 popodne od ybc-a do kruznice?

kao rajkov al je sofer "malko drugaciji"

Moj, radim u YUBC-u, a u 4 zavrsavam sa poslom. Jel i ti radis u YUBC pa me vidis sa prozora?  :)

Rajka ces lako razlikovati. Uvek ima crni topcase, a ja kad imam onda je plavi. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Ako neznaš kako mjenjač i sistem šaltanja izgleda i funkcionira,kako da ti to neko objasni,a da znaš,nebi pitao.

Teoretski znam kako funkcionise i moj rezon je da, dok je kvacilo pritisnuto sistem potpuno odvojen.

 

 

 

Da odvojen je od radilice,ali kad šaltaš u nižu točak preko lanca tera gonjenu osovinu i sa nje prenosi snagu na spojničku.

Na gonjenoj je zupčanik prve brzine najveći , a na spojničkoj najmanji.

Dakle stisneš kvačilo spojnička je slobodna,ali zupčanik gonjene je pod utjecajem mehaničke sile kretanja zadnjeg točka i ako je kretanje brže,prevelika je brzina okretanja zupčanika i čuje se krčanje ili udarac kad se kandža velikog mora uglaviti u mali.

To ti nije dobro jer se tako i pojačano troše viljuške i kulisa u mjenjaču.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pozdrav, vozim Sprint Prince 125 kao prvi motor i primetio sam u zadnje vreme da kada krećem nešto se čuje kod menjača dok ne pustim kvačilo skroz, i to se dešava skoro svaki put kad puštam kvačilo i dodajem gas istovremeno, nisam primetio to na drugim motorima, a ni na drugarovom Princu... Zvuk bih opisao kao neko preskakanje, u početku sam mislio da je lanac u pitanju, ili lančanik međutim nisu, čuje se baš kod menjača, i da, motor trzne malo svaki put...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja