Jump to content

Moto Zajednica

Akumulator (opet)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Šta je sad, ja više nisam pametan?

 

Ukratko priča ide ovako:

 

Kad sam kupio motor akumulator je bio loš i dr*ao me, pa sam tražio drugi i uzmem od čoveka drugi (on kupio za R1 pa mu bio slab, meni taman), radio tri meseca odlično i jedno jutro neće da pali samo kucka. Napunim i vozim nedelju dana, on opet. Proverim napon sa upaljenim motorom puni al moglo bi bolje. Joška mi napravi nov regler i naručim nov akumulator. (jedva nađem jer je neki od 8,6 Ah i stoji upakovan u milimetar da i on jedva stane, a neki jači ni pod razno). Sve sam lepo naštelovao kako treba (čak sam i uputstvo od akumulatora pročitao). Vozio se normalno celo leto i  odem ja na more i sve lepo kako treba, vratim se, motor nije paljen dvadesetak dana. Nisam se ni raspakovao, ajd u garažu kad on opet samo kucka. Dobro ispraznio se, napunim, upalim, smirim dušu. Posle par dana opet. Proverim napon sa ugašenim motorom ka ono 16,7 V.  Skinem sa motora i stavim na punjač, dok je punio napon se penje i do 20,5. Skinem sa punjača i ostavim da vidim sta se dešava posle deset sati napon je 17 V.

 

Ima li neke šanse za ovaj ili opet nov?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Čerević
  • Motocikl: BMW r25/2 ,Suzuki Intruder VS800

Pozdrav za RAVEN-a

 

Kazes ,''puni a mogao bi bolje'' ,meri napon na akumulatoru kad ti je motor upaljen sa nekim

optimalnim brojem obrtaja ,trebalo bi da ne prelazi 14V a isto tako ni da pada ispod13,5V kada

su svetla upaljena.Ako je 16,7V onda ti alternator ''prepunjava''.Akumulator se punjačem puni

do13,8V i kada mu struja punjenja pri tom naponu opadne blizu nule on je praktično pun vecim

naponom od 14,2V se ostecuju celije akumulatora , ako onda anlaser nema snage da zavergla

akumulator je krepo'.

Razlog povecanog napona moze biti gubitak jedne faze ili proboj neke od dioda nemora da je

do reglera a nesto ti ocigledno i izvlaci akumulator kad ne koristis motor.Naj bolje kontaktiraj

Jošku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Proverim napon sa ugašenim motorom ka ono 16,7 V.  Skinem sa motora i stavim na punjač, dok je punio napon se penje i do 20,5. Skinem sa punjača i ostavim da vidim sta se dešava posle deset sati napon je 17 V.

 

raven, hajd da nam jednu stvar razjasnis: uzmi taj tvoj mernjak i izmeri napon na najbilzem automobilskom akumulatoru i napisi sta pokazuje.

bar da se zna da mernjak ne luduje. jer posle daset sati da aku ima 17 volti je malko..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Evo ovako stvari stoje.

Unimer je pukao i pokazivao gluposti. (guja011 hvala na savetu to mi na pamet ne bi palo)

 

Nabavljen je novi i napon je bio 12,9 V sto znači da je akumulator pun.

Namontiran i motor upalio na dodir dugmeta.

 

U garantnom listu koji sam dobio sa akumulatorom piše da napon punjenja MORA biti u rasponu od 13,8 do 14,4 V mereno kod kompletno napunjenog akumulatora.

 

Regler sam preštelovao tako da im ispunim i tu želju. Maksimum napona je oko 2000 o/min i tu je 14,35 V sa porastom brija obrtaja lagano opada napon pa je na 5000 o/min oko 14 V a na 8000 oko 13,8 V.

 

U originalnom uputstvu piše da je maksimalni napon 15 V, ali to je za punjenje na punjaču.

 

Sad je sve po PS-u, živi bili pa videli koliko će da izdrži.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 39 postova
  • Lokacija: Čerević
  • Motocikl: BMW r25/2 ,Suzuki Intruder VS800

Sada kad imas dobar instrument, mozda jos nebi bilo lose da premeris

napon akumulatora bez paljenja motora kada ti motor odstoji nekoliko

dana.

Srecno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Sada kad imas dobar instrument, mozda jos nebi bilo lose da premeris

napon akumulatora bez paljenja motora kada ti motor odstoji nekoliko

dana.

Srecno!

 

Večeras je 12,73 V to bi trebalo da je normalno jer u uputstvu i piše da treba da odstoji 10 sati posle punjenja da se stabilizuje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

12.73 v je odlično-uopšte sve preko 12.60 al nikako ispod 12.50.Uzgred merenje gustine elektrolita kad je pun i stabilan accu bar dvaput godišnje,takođe provera nivoa tečnosti bar jednom mesečno a leti češće-zbog velike vrućine rado isparava a doliva se samo dest.voda,srećno!

 

Sad sam ponovo merio stoji na 12,7 V. Izgleda da sad drži napon, ostaviću ga još do sutra ujutru, pa krećem sa vožnjom :D

PDa vidim kako će se onda ponašati.

 

Akumulator je AGM ( gel) piše da je bez održavanja, onda nema nikakvog dolivanja destilovane vode, a i kad je napunjen kiselinom zatvoren je čepovima koji se nabiju da budu ravni tako da ne znam ni kako bi ih skinuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Izmerim napon danas (posle dva dana stajanja) sve lepo 12,68 V. Upali iz prve i odem da završim neka posla po gradu, posle drugog stajanja neće da upali. (malo je falilo da ga izlupam na licu mesta), gurnem, upali na pola metra, dođem kući, ostavim da se smirimo i on i ja, uzmem i izmerim napon ono 12,68 V.

 

Kad dam kontakt vapon počinje da pada (što je i normalno jer mi je svetlo uvek upaljeno), kad pritisnem dugme za paljenje napon padne na 5-6V . Skinem sa kontakta i napon se lagano vrati na 12,6V.

 

Samo sam zatvorio garažu i danas više ne ulazim.

 

P.S. Ako neko može da mi prevede ovo sa španskog, vezano je za punjenje akumulatora. (posle godinu dana potrage uspeo sam da nađem samo manual na španskom)

 

Pérdidas de carga:

Colocar la llave de contacto en posición de “OFF” y desconectar el cable (-) de la

batería. Instalar un amperímetro en serie colocando la sonda (+) sobre el cable (-) y la

sonda (-) sobre el borne (-) de la batería. En esta posición la lectura máxima debe ser de

0’01 mA; o lo que es lo mismo, esa es la fuga máxima de corriente.

- Valor superior al valor de control: hay un cortocircuito en la instalación.

Controlar todas las conexiones y cableados.

- Valor igual o inferior al prescrito: no existen cortocircuitos en la instalación.

Pasar a controlar la tensión de carga.

 

 

Tensión de carga:

Lectura máx.

0.01 mA.

Instalar un polímetro en paralelo para controlar la tensión en corriente continua sobre

los bornes de la batería respetando la polaridad y sin desconectar los cables. Arrancar el

motor, encender el faro y acelerar hasta las 5.000 r.p.m., en estas condiciones la tensión

de carga entre los bornes de la batería deber estar entre 14 y 15 V.

Nota: para su control es indispensable que la batería esté totalmente cargada.

- Si la lectura es correcta: el circuito de carga está en buen estado.

- Si la lectura es muy diferente: hay que controlar el regulador de tensión.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Ovo sto ti se desava je bas cudno!Kao da punjenje radi kada hoce.

U subotu cu prolaziti kroz Sabac,i voleo bih da svratim pa da vidim o cemu se radi,ako se slazes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Ovo sto ti se desava je bas cudno!Kao da punjenje radi kada hoce.

U subotu cu prolaziti kroz Sabac,i voleo bih da svratim pa da vidim o cemu se radi,ako se slazes.

 

Naravno, mećem pivo da se ladi i ne diram ništa.

 

 

Koliko sam ja skontao iz ovog španskog teksta napon punjenja treba da bude na 5000 o/m između 14 i 15V , što znači da če na 2000 biti skoro 16V.  To mi je malo mnogo pa nisam ni probao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 726 postova
  • Lokacija: Zemun

Dozvolicu sebi da 'odvalim' ali ko zna, ponekad se tako pronađe rešenje!

Da li je tebi sa bravom za ključ sve u redu...često kada se razloka na po' mm hoće sam da da kontakt bez ključa i upali neke manje potrošace koji izvuku struju!

 

Meni je takav problem bio sa autom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

Koliko sam ja skontao iz ovog španskog teksta napon punjenja treba da bude na 5000 o/m između 14 i 15V , što znači da če na 2000 biti skoro 16V.  To mi je malo mnogo pa nisam ni probao.

 

kaze da bi ispitao punjenje kresnes bajka i naduvas na 5000rpm i da bi napon tada trebao biti izmedju 14 i 15 volti na akumulatoru ( uz mali uslov da ti je za ovaj test potreban napunjen akumulator). e jesu ga srocili vrljavo.

 

prethodni pasus je provera struje curenja i dal je instalacija ok (sto tebi nije bitno)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Predpostavio sam da je to u pitanju. Malo mi je to visok napon puljenja, ali možda je zbog konstantno upaljenih svetala.

Bojim se da to ne ošteti akumulator ili nešto drugo.

 

 

Pa, dobro bože moj ajd opet na punjač pa da probamo tako.

Kako polako dižem napon sledeće je direkt u utičnicu na 220V.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Akumulator sam ponovo napunio, naštelovao regler tako da na 5000 0/min bude 14,5 V, što maksimalno daje na 2000 o/min 14,9V.

Tako da ne pređem 15V što je maksimiu po uputstvu od akumulatora.

Vozao se juče po gradu i sve bilo kako treba, jutros izmerio napon na akumulatoru (pre paljenja) i bio 12,85 V, i motor upalio kao mina.

Videćemo kako će biti dalje.

 

Od svih podešavanja koje sam našao izgleda da ipak radi ono iz user's manual-a (pazi čuda), ipak čekam Jošku u subotu da to sve vidi. (mogu ja da prčkam do sutra al' majstor je majstor)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 233 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco & APN 6

Od pre dva dana kad sam napunio akumulator i podesio punjenje po user's manualu vozam se po gradu i sve radi kao sat.

Ujurtu pre paljenja napon je 12,8 V i pali super.

 

Sad napokon mogu da vozim kao čovek i opušteno da idem na piće bez da se blamiram i guram motor po gradu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja