Jump to content

Moto Zajednica

F650Gs: Problem Sa Prednjom Kocnicom

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd

Ima li neko iskustva sa zamjenom ulja u prednjoj kocnici. Naime morali smo istociti svo ulje iz sistema i pokusali smo sa ponovnim ozracivanjem po uputstvima proizvodjaca sa drukanjem i zadrskom i tako u nedogled. Tecnost iz prednjeg kocionog cilindra-pumpe nikako nije htjela da udje u sistem iako smo pravilno radili.

Evo kako smo radili:

 

1 Skinuli kapicu sa odvodnog ventila na celjusti i namakli odvodno crijevo

2 Skinuli gumenu dijafragmu i poklopac, napunili kocioni cilindar do MAX

3 Drukali kocnicu i zadrzali u stisnutom polozaju

4 Otvorili ventil na 1 sekundu

5 Zatvorili ventil

6 Ponavljali korake od 3 -5 mnogo puta

 

nijesamo uspjeli protjerati tecnost u kocioni aparat. Cak smo i pokusavali samo sa jednim drukanjem pa onda koraci 4 i 5 ali isto se desavalo. Skinuli smo prednji kocioni cilindar, produvali crijevo i njega, sve ocistili vratili sa novim sajbnicama. Sistem nigdje ne curi. Ali nesto i nije u redu.

 

Da li neko ima mozda vakuum aparata ili neki drugi sistem za ozracivanje na pozajmicu ili da ga kupim u Srbiji?

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Modriča Republika Srpska
  • Motocikl: BMW R1150GS

Ventil za ozračivanje drži otvoren , a u posudicu dosipaj ulje i pumpaj kočnicom sve dok ti ulje ne procuri na ventil za ozračivanje. Kad ulje procuri zavrni sisicu za ozračivanje i tek onda radi to što piše u upustvu, odnosno ponavljaj 4-5 puta te korake koje si naveo, tj radi ovako:

Pumpaj par puta kočnicom i onda je stisni i drži stisnutu. Dok je tako držiš polako popuštaj sisicu za ozračivanje, kad ulje počne da izlazi (vazduh) ručica kočnice će početi da propada (da se primiče ručici gasa). E sad prije nego što propadne do kraja, ti zavrni sisicu za ozračivanje. Ovo ponovi nekoliko puta i mora kočnica da bude ko bombona  ;D ;D ;D

Napomena: neko mora stalno držati kočnicu dok ti polako popuštaš sisicu za ozračivanje.

 

E sad ako sam uspijo objasnit, biće mi drago... :) :) :)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Modriča Republika Srpska
  • Motocikl: BMW R1150GS

Ventil za ozračivanje drži otvoren , a u posudicu dosipaj ulje i pumpaj kočnicom sve dok ti ulje ne procuri na ventil za ozračivanje.

Ako si ovo uradio ulje mora doći u kočione čeljusti! Ako treba odvrni (skini) ventil za ozračivanje skroz (možda je začepljen)!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd

Ventil za ozracivanje da li je to ventil poznat kao sisica? Ili mislis na ventil-supalj saraf u koji ulazi crijevo za distribuciju ulja iz glavnog kocionog aparata na kormanu u brembo kocione celjusti?

 

Definitivno smo cistili sve ventile, sarafe, sajle i kocioni aparac, cilindre i klipove. Sve je cisto i prohodno.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8428 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Napuni sistem "odozdole", kroz sisicu...

Kupi u apoteci veliki spric i sistem za infuziju,skini poklopac i dijafragmu sa kocionog cilindra,odvij sisicu i kroz istu napuni sistem uljem (uz pomoc sprica i parceta creva sistema za infuziju).

Posle ovakvog punjenja nije potrebno ozracivanje.

 

Pozdrav Nenad.

 

P.S.  Drzi crevce pritisnuto na sisicu a neko drugi neka stiska spric,za svaki slucaj oci zastiti naocarima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1137 postova
  • Lokacija: Beograd

kako kaze nfs je dobra ideja, ja se tog anisma setio :)

 

ja kad sam ovo radio na tom motoru morali smo da prikacimo vakum pistolj i da uvlacimo ulje na "silu"...

 

 

pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a moze i ovako, odvi donju sisicu,sipaj odozgore ulje u posudu,ulje pod dejstvom zemljine teze samo da sidje do dole,kad dole procuri,zavrni sisku,pa tek onda drukaj, kolko ces cekati da procuri,,,par minuta sigurno,obicno uspe,a moze i kao sto rece N.F.S. ,

a moze i vako,prvo proveri dali na drukanje krece ulje da izlazi iz gornjeg cilindra,odvijes holender na gornjem cilindru,/to je da bi ustanovio dali gornji cilindar radi kako treba,pa tek onda,ako glavni kocioni cilindar radi kako treba kreni sa klasicnim ispustanjem ulja,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Beograd

Šta se dešavalo što si ispuštao ulje.Jel se pojavljuju kroz ulje u posudi mehurići.

Probaj da prvo popustiš holender creva gore na ručki i da drugaš ako se pojavi ulje zavrni pa nastavi dalje preko sisice.

Moguće da ima prljavštine na prolazu izmeću posude i cilindra ručke to je mali otvor i proveri dali se gornji klip lepo vraća do kraja .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd

@bo$ko Ulje sam mijenjao jer je bilo kao kapuccino, ko zna ko je to ikada mijenjao prije mene i da li je uopste.I da, kada smo pokusavali ozraciti sistem preko sisice klasicnom metodom svaki 2-3 pokusaj bi uslovio pojavljivanje mjehurica koji bi izlazili iz rupica u glavnom kocionom cilindru. Ja sam se bojao da to moze biti los znak.

 

@N.F.S. A sta tacno u apoteci da kupim da bih probao ovu tvoju metodu izuzev sprica, da trazim sistem za infuziju, jel tako. Takodje sama procedura mi je nejasna:

1. Skinem poklopac i dijafragmu

2. Odvijem sisicu

3. Sipati ulje ...

....

 

Sto se tice vakuum pistolja, ja bih to probao ali nemam dje da ga kupim ili neko da mi pozajmi na par sati dok ne zavrsim posao.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Beograd

Ako ti nije propadala kočnica ranije probaj da izvučeš klip ručke sve lepo operi možeš samo at uljem novim i izduvaj kompresorom.

Kad to uradiš probaj sa gornjim holenderom pa kad se pojavi ulje onda zategni i nastavi dole na sisici.Ulje mora da ide i bez vakum pištolja to je samo pomoć da čovek na kolima može sam da odradi .Očisti ti gornji cilindar lepo i pazi na gumice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8428 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Bas me nisi razumeo...

1.Kupis spric

2.kupis sistem za infuziju ili nabavis neko crevce koje se moze navuci na sisicu i spric

3.dodjes kuci ;)

4.skines poklopac i dijafragmu sa kocionog cilindra

5.odvijes sisicu

6.spric napunis at uljem

7.navuces parce creva(10-15cm) na spric,zatim na sisicu

8.istiskas ulje iz sprica u sistem dok se ne pojavi u loncetu (ovde budi pazljiv posto od pritiska moze izbiti crevce)

9.ukoliko imas 2 diska nastavi ozracivanje normalno na kljestima kroz koja nisi punio,naravno uz dolivanje ulja

10.zavij sisicu,vrati dijafragmu i poklopac.

 

 

Drugi nacin_

1.2.3.4.5 koraci su isti

6.sipas at ulje u lonce

7.navuces spric i crevce na sisicu

8.spricom "povlacis" ulje iz lonceta...

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Pozdrav,

 

Nije mi jasan deo tvoje procedure...  Kad kažeš "drukali", to misliš pumpali, odnosno pritiskali ručicu više puta?  Kada si otvarao ventil, držao si ručicu stisnutu?  Jel' propala skroz do kormana kada bi odvio/zavio ventil?

 

Kažeš pojavili su se mehurići u glavnom kočionom cilindru....  Iz kojih rupica?  Ima samo jedna, koja vodi ka ko;ionom crevu.  I jel' nivo ulja u cilindru ostajao isti ili se smanjivao?  Ako se smanjivao, onda ti sistem curi negde.  Ako je ostajao isti, onda ti je negde nešto zapušeno.

 

Još jedno pitanje; jel' tvoj motor ima ABS?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd

Nema ABS i imaju dvije rupice na dnu cilindra, jedna se nalazi izmedju gumica a druga izmedju gumice i gornjeg kraja sa spojem crijeva. Da drzali smo stisnutu rucku prilikom odvijanja sisice.

 

I sve je to dobro uradjeno. Jedino sto je bio problem, je sto niko nikada nije radio servis kocnica na ovom motoru a presao je 29 000km. Tako da kada smo rasturili glavni kocioni cilindar zatekli smo groblje prljavstine iz proslosti. Sve je to bilo dobro zapuseno, do te mjere da samo cilindar sa dosta tecnosti bez crijeva nakacenih, uz pomoc povlacenja rucice nije izbacivao ni malo ulja. Jasna indikacija kvara u kocionom aparatu.

 

Rasturili smo ga (kocioni), malo se pomucili oko specijalne sajbnice, dobro isprali uljem i stapicima za usi ocistili slojeve "blata" sve sastavili i odradili proceduru sa pocetka mog posta, ulje je posle 5. iteracije doslo do sisice, posle 15. iteracije smo izbacili sav vazduh iz sistema i usledila je faza testiranja, koja je pokazala ispravnost sistema i time je sve zavrseno.

 

Hvala svima koji su pomogli sa savjetima, a najvece hvala mastoru Starom Vujadinu i majstoru Redoranu ujedno i vlasniku moto servisa Maki u Surcinu, kod koga smo uradili cjelokupan posao.

 

Pozdrav,

B.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd/Surcin
  • Motocikl: Suzuki SV650S

kad smo kod servisa zaboravio si lezarinu i racun da platis :):):)

 

nemoj da siris lazne informacije, nit sam majstor nit imam servis niti te poznajem uopste :):):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Covece sta je gurabija bilo unutra. Posle 8 godina nemenjanja kocione tecnosti fluid se pretvori u nesto nalik vodi, pa navuce zlu hrdju itd.

 

Eh kada Italijan vozi nemacki motor to odrzavanje nikad ne vidi... :o

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

... Jedino sto je bio problem, je sto niko nikada nije radio servis kocnica na ovom motoru a presao je 29 000km. Tako da kada smo rasturili glavni kocioni cilindar zatekli smo groblje prljavstine iz proslosti. Sve je to bilo dobro zapuseno, do te mjere da samo cilindar sa dosta tecnosti bez crijeva nakacenih, uz pomoc povlacenja rucice nije izbacivao ni malo ulja. Jasna indikacija kvara u kocionom aparatu.

...

 

:o Katastrofa... Ne mogu da verujem da je neko tako loše održavao motor.  Da se slupao zbog loših kočnica bio bi mu motor kriv.

 

Drago mi je da si rešio problem, i nadam se da će te motor lepo služiti. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja