Jump to content

Moto Zajednica

Lanac golonja

Recommended Posts

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ne znam da li je pravo mjesto, ali ako nije premjestajte...

 

Dakle, gledam neki oglas za jawu i vidim ovo:

 

index.php?action=dlattach;topic=37139.0;attach=70810;image

 

Pa se sjetim i da MZ koristi(o) slican princip, dok vodeci proizvodjacima to ne pada na pamet.

Pitam se da li je samo estetika u pitanju ili ima jos nesto sto ih tjera da ostave lanac na milost i nemilost elementima?

Razmisljam, kad bi lanac plivao u ulju, mozda bi trajao nekolio puta duze?

I kako to da nema aftermarket proizvoda, ako je cijena produkcije faktor ili ako im je cilj prodaja sto vise lanaca?

 

Dakle, koji grm, sta, kako?  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Mogu samo da kazem da ovako lanci i lancanici traju mnogo mnogo duze.Ne dolaze u dodir sa prljavstinom,vlagom i uvek su podmazani

 

A ja sam kod mene skinuo to iz estetskoh razloga,mada mozda i vratim...

 

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Imaju ga oni koji su se predstavljaju kao jeftini i pouzdani, nisu svima neophodni fensi materijali i losi dizajneri (ko zna, zna na ciji je ovo racun  ;D)

apache1.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ima i nekih aftermarket resenja za skuplje masine, ali nista potpuno zatvoreno

Speed%20Triple_%20%20Carbon%20Upper%20Chain%20Guard.jpg

Speed%20Triple_%20Lower%20Chain%20Guard.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 392 postova
  • Lokacija: Milwaukee, WI
  • Motocikl: Prodat, do daljeg cetiri tocka :(

Rusi i istocni nemci su nekada pravili stvari da traju, otprilike da mogu i tvoji unuci da ih koriste. Primarna im je bila trajnost i robustnost proizvoda, cak si uz mnoge proizvode dobijao i rezervne delove. Zapad je uvek bio nesto drugo, potrosacki mentalitet, a i imali su uvek love, za razliku od istocnjaka gde je vladao komunizam. Ako bi ti japanac poslao jednu Hondu, Kawasakija ili bilo koji drugi motorcikl sa na primer zasticenim lancem koji bi ti uz odrzavanje trajao 100.000km, sta bi onda njihove fabrike radile i kome bi prodavale te lance?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Rusi i istocni nemci su nekada pravili stvari da traju, otprilike da mogu i tvoji unuci da ih koriste. Primarna im je bila trajnost i robustnost proizvoda, cak si uz mnoge proizvode dobijao i rezervne delove. Zapad je uvek bio nesto drugo, potrosacki mentalitet, a i imali su uvek love, za razliku od istocnjaka gde je vladao komunizam. Ako bi ti japanac poslao jednu Hondu, Kawasakija ili bilo koji drugi motorcikl sa na primer zasticenim lancem koji bi ti uz odrzavanje trajao 100.000km, sta bi onda njihove fabrike radile i kome bi prodavale te lance?

Dobra analiza cika Kure ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Slažem se sa navedenom analizom, ali je činjenica da postoje razne "after market" firme koje jedva čekaju propust "originalnih" proizvođača, pa da one utrče na tržište...

E sad se ja pridružujem veseloj grupici sa pitanjem:

 

Zašto se niko od "after market" proizvođača nije setio da zaradi koji dinarčić prodajući takvu skalameriju - a u isto vreme uštede nama potrošačima koji dinar, čitaj: izbiju iz džepa gramzivim proizvođačima kojima je bitnija njihova zarada od naše uštede...  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Postoje zatvoreni stitnici kao dodatna oprema  ali nisu nesto popularni , estetika  a i malo komplikacija kod provere zategnutosti  odnosno zamene , a u vezi teme  prvo    ,,automatsko`` podmazivanje lanca koje sam sreo  je kod NSU-a 250 (max  naravno ) , postoji crevce koje spaja posudu za ulje i stitnik lanca  tako da uljna isparenja odlaze  na lanac. Genijalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

After market proizvodjaci su se opredelili za automatsko podmazivanje, to ne narusava estetiku, a priblizno zavrsava posao kao i zatvoren lanac. Iskreno ako lanac traje 20.000 ili vise, jedina prednost zatvorenog lanca je sto nema odrzavanje, ali zato ako pukne guma ostajes masan do usiju, isto i kada proveravas zategnutost. Jeste zapad potrosacko drustvo, ali nisu neprakticni, ja sam za otvoren lanac, a za putnike scottoiler ili slicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

I na oba moja BMW-a se točak skida bez skidanja lanca  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

p.s. do duše treba otpaučiti samo levi lonac, amortizer, nosač kofera, polugu zadnje kočnice ili čeljusti, zavesicu na blatobranu ali je po pitanju lanca sasvim praktično rešenje  ;D žmigavci mogu da ostanu  :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Pančevo
  • Motocikl: RF600+

A niko se ne seca Tomosa? Pa T12  i T14 su imali zatvoren lanac u limenom kucistu, kod starijih modela potpuno, a kasnije je donji deo kucista  izbacen pa se lanac delimicno video - zbog mode valjda! Sistem zatvorenog lanca je tehnicki odlicno resenje, jer se mogu koristiti jeftiniji lanci, nije potreban O-ring, X-ring,... specijalni sprejevi za podmazivanje, pa posle za ciscenje lanca i felne, a i odece i obuce. Ali mislim da je u pitanju mareting i nametanje modela misljenja i ponasanja. Pa cemu u stvari sluze R i ostale replike trkackih motocikala. Neudobni su, osim za stazu gotovo neupotrebljivi, da ne govorimo o voznji uz postovanje ogranicenja, preskupo odrzavanje,... Svako ko je vozio R motor po kisi zna na sta je posle toga licio. Secam se epizode sa kraja osamdesetih, glavni dogadjaj je tada bio moto GP u Rijeci, vozio sam ETZ250 autoputem za Zagreb i sa zaviscu gledao frajere u platnenim starkama na nogama kako me prelecu na GSX-R, GPZ-R, FZ®, i ostalim u to vreme aktuelnim superbajkovima. Ali eto nevolje, pocinje kisa, i posle pedesetak kilometara  pocinjem da preticem kolone vecih motora koji je vuku po zutoj traci. Sada oni isti frajeri imaju na nogama najlon kese, a i po neki suvozac na glavi, jer tada nije bila retkost voznja bez kacige. Na prvoj pumpi stoji stotinak motora, upoznajemo se, i iz price saznajem da je vecini glavni problem pored neadekvatne opreme ( " Ma Rijeka je tu iza coska, sta je to za ovakav motor!") i zlokobno zveckanje i sklripanje lanca, a retko ko je tada i koristio a kamoli nosio sa sobom sprej koji je mogao da se kupi samo u inostranstvu. Privremeno resenje, posto kisa nije prestajala,  bila je flasa obicnog motornog ulja, cesca zaustavljanja i mazanja lanca istim. Jednom Bosancu, koji je na pumpi kupio flasicu ulja za sivace masine, jer je sve drugo rasprodato, dao sam flasu dvotaktola, a njegovoj devojci koja je bila u mokroj koznoj jakni "Politikin zabavnik"  da stavi ispod jakne i farmerki. Ja sam imao kisni kombinezon a  MZ  zatvoren lanac namazan tovatnom mascu ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

After market proizvodjaci su se opredelili za automatsko podmazivanje, to ne narusava estetiku, a priblizno zavrsava posao kao i zatvoren lanac. Iskreno ako lanac traje 20.000 ili vise, jedina prednost zatvorenog lanca je sto nema odrzavanje, ali zato ako pukne guma ostajes masan do usiju, isto i kada proveravas zategnutost. Jeste zapad potrosacko drustvo, ali nisu neprakticni, ja sam za otvoren lanac, a za putnike scottoiler ili slicno.

 

Ja imam scottoiler (tj. slicno), ali to se, po mom misljenju, ne moze porediti sa zatvorenim lancem.

Ako puno vozis po kisi, treba bogato nastelovati oiler, pa cijeli motor (i vozac) bude okupan u ulju.

Oiler je odlicno rijesenje za ljeto, ali za zimu je ipak kardan ili zatvoreni lanac neprevazidjen.

 

Pitam se kako to da anno 2009 jos nisu uspjeli izmisliti neki remen koji moze izdrzati 200 ks, a 'vamo idemo na mars i slicno.  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2876 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

To pitanje za kaiš ti je sasvim na mestu.

 

Moguće je da se zbog uštede težine više nigde ne stavljaju zatvoreni štitnici za lanac. Sećam se da mi je na Jawi godinama bio mastan i premastan lanac, potpuno cista mast, sve dok mi nije jednom istrulio pa pukao onaj gumeni deo kroz koji ide lanac. Nov deo je bio nešto smešno jeftin, odmah sam ga pazario, namestio /jedva, pošto je tesno kao u du**u/ i da sam posle prodao motor sa istim, i dalje odličnim lancem.

 

A nekada, mayanje lanca se rdilo jednom u seyoni i to si psovao sve živo kad se vratiš saprve vožnje. Onda sam uhvatio fazon, pa ga namažem, dignem na štender, ubacim u prvu i odem na kaficu. Jeste da se motor malo greje, ali izaberem prohladan dan. A bila je i fora da se otopi tovatna mast, lanc opere u benzinu/nafti, potopi u mast i ostavi dok se ne stegne. Obriše se posle krpom i podmazan je savršeno. Nisam probao to, ali znam ko jeste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ma bre drao sam kao klinac neku jaworku 5 godina i fabrički lanac sam oprao par puta reda radi. Prodao sam je sa tim istim lancOm. Sigurno je pitanje uštede na težini ali je za nas koji teramo i po kiši i po prašini, zatvoreni lanac mnogo bolje rešenje. E sad, estetika... pa jbg, nema i jare i pare. Al je na reliju u Kladovu posle kiše potrošeno jedno tri litra sprejeva za mazanje lanaca. Pa u Felix Romulijani, te peri lanac, te maži lanac... kad sabereš, i to mu dođe neki trošak plus vreme i dizanje natovarenog motora da mu oslobodiš zadnji točak.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

A nekada, mayanje lanca se rdilo jednom u seyoni i to si psovao sve živo kad se vratiš saprve vožnje. Onda sam uhvatio fazon, pa ga namažem, dignem na štender, ubacim u prvu i odem na kaficu.....

 

E, sad zamisli mene kako svaki dan idem na tu "kaficu". Jedan dobar pljusak i jovo-nanovo, a pljuska fala bogu ne fali.

Pa normalan bi poludio... ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2876 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Bas se sećam da je negde bila tema sa računicom koiko kosta lanac i lančanici a koliko izadju svi troškovi oko mazanja i odmašćivanja lanca. Zaključak je bio da se više isplati nov lanac nego sva ta sredstva. E sad, za sredstva se daje malo po malo, a za lanac na gomili. O utrošenom vremenu i porljanju neću ni da pričam. Lanac puca kad je pretegnut, ne kad je suv. Da ne bude suv, baš suv, malo ulja i to je to.

 

Teorija kaže da su današnji lanci sa O i X ringom praktično zatvoreni na krajevima osovina, tako da spoljašnje mazanje, zapravo, ne prodire i ne podmazuje osovine. Znači, podmazuje se samo gazeći sloj koji nema veze ni sa čim osim sa malo manjim otoprom kotrljanja. E sad, budi pametan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

O i X ring nije večit i trpi veće habanje pri radu od štitnika lanca. Dakle, jednom će morati da crkne i pusti prašinu koja je sa uljem fini abraziv i skratiće radni vek lanca. Oklop za lanac će trajati mnogo duže od ringova. Zašto kupovati nov lanac ako nije istegnut i ako lančanici nisu pojedeni? A teže će se pojesti lančanici ako nema abraziva. Dakle i dalje navijam za zatvoreni lanac,naročito ovde gde je 100 evra izgubilo svaku vrednost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Bas se sećam da je negde bila tema sa računicom koiko kosta lanac i lančanici a koliko izadju svi troškovi oko mazanja i odmašćivanja lanca. Zaključak je bio da se više isplati nov lanac nego sva ta sredstva. E sad, za sredstva se daje malo po malo, a za lanac na gomili. O utrošenom vremenu i porljanju neću ni da pričam. Lanac puca kad je pretegnut, ne kad je suv. Da ne bude suv, baš suv, malo ulja i to je to.

 

Teorija kaže da su današnji lanci sa O i X ringom praktično zatvoreni na krajevima osovina, tako da spoljašnje mazanje, zapravo, ne prodire i ne podmazuje osovine. Znači, podmazuje se samo gazeći sloj koji nema veze ni sa čim osim sa malo manjim otoprom kotrljanja. E sad, budi pametan...

 

Teorija je ispravna, ali ringovi moraju biti masni. Nepodmazan lanac po kisi bi pojeo zupcanike za par hiljada km. Naravno, sto manje konja, vise km sa nepodmazanim lancem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

  Secam se kada se kod nas krajem sedamdesetih  po oglasima  prvi put pojavilo  specijalno ulje za za podmazivanje  moto lanaca. Porucim  ne bese preterano skupo , stigne flasica od dva deci , bez ikakve etikete, a unutra lepo ulje , lepljivo , tegljivo  ne skida se lako...... danas znam da je to bio obican  TESTEROL , ulje za lance motornih testera. Cini mi se da je neki Leskovcanin to prodavao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@bogdan

Ljepljivo je mach sa dvije ostrice...ili cak 3. Ostaje duze na lancu, ali i skuplja pjesak i ostale abrazive. Treca ostrica je uklanjanje istog sa ostatka motora, hlaca, cipela.... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Da, s' tim što je treća oštrica prva kod ne-lepljivog ulja...

 

Mislim - znate šta mislim - što više lepljivo - manja treća oštrica. Ali veća druga. 'Bem ti metafore... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja