Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje pocetnika - Udobnost, ergonomija, zdravlje i sportski motor

Recommended Posts

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CB600F

Iako pocetnik u svetu jahanja masina, ne mogu a da ne primetim koliko ljudi na mnogim forumima inisistiraju na tome da su sportski motori neudobni, nezahvalni cak i nepravilno koncipirani za dugu voznju., a kao touring,custom,coperi su super. Mislim kapiram ja da je polozen polozaj potreban za sportski motor radi Racinga, ali poznavajuci anatomiju iz moje profesije a i podosta iz dvodeceniskog amaterskog bavljenjem sportom, uopste nisam dosao do zakjljucka da je ovaj polozaj imalo nepravilan (mozda eventualno neudoban, sto je definitvno nebitno-bar meni).

 

Cak sta vise mislim da za duge voznje sportski motori mozda jesu neudobni i da verovatno vise bole ruke, ali kicma je definitivno rasterecena sto je nemerljivo bitnije nego ovo prvo. Mislim da je sto se prirodnosti polozaja i polozaja kicme i prebacivanja tezista na druge tacke sportski motor najbolje koncipiran.

Ovo moze da se zakljuci i iz fotografija koje sam attachirao. One nisu vezane za moto sport ali pokazuju najidealniju stolicu za sedenje u kancelarijam (tzv. Kneel Chair) kao i polozaj bicikliste na biciklu koji je definitivno slican polozaju vozaca trkalice. Znam recicete pa to je zbog aerodinamike, ali ne bih se slozio da je samo zbog toga. Mislim da je uspravan polozaj kicme jako tesko odrzati na biciklu, motociklu i slicnom jer tesko je drzati i dok samo koracate a kamoli dok sedite na necemu sto kretanjem stvara otpor vetra. Takodje posle mnogo godina istrazivanja ergonomije kancelarijskog namestaja u japanu , zbog pojave velikog broja problema sa diskusom kicme kod ljudi koji mnogo sede na radnom mestu, dosli su do pronalaska Kneel stolice koja prebacuje teziste tela na ruke i kolena. Mislim da ovo pokazuje da je sportski polozaj pri voznji mozda manje udoban ali je mnogo zdraviji nego kod bilo kog drugog motora.

 

Ne znam koliko na ovom forumu ima sportski orjenitisanih ljudi koji vezbaju po vezbaonicama, teretanama, profesionalno ili slicno, ali naveo bih i primer Skotove klupe za vezbanje nadlaktice. Dakle na ovoj spravi  za vezbanje gde vezbac ima sedeci polozaj radi se vezba pregiba nadlaktice i efikasnost vezbe je daleko veca ako vezbac baci teziste oslonca na nadlaktice koje dodiruju klupu i zakosi kicmu pod uglom do cak 70-80 stepeni u odnosu na klupu nego da samo sedi u uspravnom polozaju upravo zbog toga sto je teziste pritiska na kicmi vratu i njihovim prsljenima.

 

Molim Stare vukove ovog foruma da se pridruze ovoj temi i svojim iskustvom iskritikuju ili podrze ovaj moj stav!

 

Veliki pozdrav.

 

 

p.s. Artikal vezan za ovu temu:

 

http://www.womenridersnow.com/PublicFiles/DepartmentViewer.asp?ArticleID=1120

 

 

 

 

 

post-6950-1287903458063_thumb.jpg

post-6950-12879034580838_thumb.jpg

post-6950-12879034581054_thumb.jpg

post-6950-1287903458134_thumb.jpg

post-6950-12879034581684_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Teoretski ne znam nista o tome, u teretanu nisam nikad usao, ali to sto pricas ima logike, a mogu ti reci iz iskustva da posle predjenih 400 km u cugu na zzr-u, koji da se razumemo, nije cisto sportski motor kakvi su ovi danas, ledja ne bole uopste, a ruke tek nesto malo. Bas je udoban!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6486 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Odmah na pocetku bi' da pojasnim da sebe ne smatram starim vukom,jednostavno hocu da napisem ono sto mislim i znam

Zaboravio si jednu izuzetno vaznu stvar,a to je da se ti kreces tj. ne stojis (sedis) u mestu.Ono sto bitno utice na zamaranje su prakticno sile koje te da se tako izrazim "napadaju",bukvalno sa svih strana.Veliku ulogu naravno igra i statura (visina,tezina,opste proporcije tela itd.).Sigurno ce se osobe razlicitih,gore pomenutih karakteristika,drugacije osecati na jednom istom motociklu

Naj napregnutiji su misici vrata i ramena i naravno ruku.Sto od struje vazduha,sto od sila koje deluju na telo u ubrzanju,kocenju i skretanju

Sportski motocikli imaju (sto i samo ime govori),takve performanse da su sva ova naprezanja na visem stepenu.Da zavrsim,kad bi' mog'o da biram,za daleko bi radije nesto touring.

P.S. Gluteus maximus necu ni da pominjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Takodje da i ja kazem da nisam stari vuk ali da prenesem moje iskustvo. Posle vise kilometera na motoru (u ovom slucaju V-strom) jedino sto osecam od bolova su vratni misici i bolovi u sakama. Na Stromu se sedi skoro uspravno tako da ruke nisu opterecene osim kad se jace koci i ubrzava. Moj neki zakljucak je da je za taj bol u vratu zasluzna upravo kaciga koja ima 1.5kg. Bolove u donjem i gornjem delu kicme jos uvek nisam osetio i nadam se da necu jos dugo  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Na vecini sportskih motocikala se sjedi pogrbljeno preko rezervoara, skroz nisko iza prednje kupole, ne znam koliko je to zdravo, a umjesto da sjedis na guzici (kako smo i dizajnirani) oslanjas se na podlaktice, sto je maksimalno zamorno. Ne kazem da se nemoze ici i na duza putovanja trkalicom, ima mnogo clanova na ovom forumu koji to praktikuju, ali daleko od toga da je savrsen za duza putovanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja sam na svojoj kozi iskusio i poceo da sumnjam u "uspravan polozaj na duzim putovanjima", ali nekako sam mislio da je do mene, jer cijeli svijet prica jedno, a ja osjecam drugo. Dok wisdom ne izbaci ovu temu i potvrdi moje sumnje.

 

Prvo sam sa R-om isao svakodnevno 120 km na posao i nazad. Imao sam velikih problema sa zglobovima kod shake i podlakticama. U velikim guzvama ne moze se voziti preko 60 i mora se puno kociti, a kocenje bukvalno razvaljuje pomenute zglobove. Umoran od bola (i podmazivanja lanca  ;D ) rijesim da kupim i tourera sa kardanom. Sad nema frke za zglobove, ali zato ledja razvaljuju. Pogotovo ako napravim krug od nekih 200 km u jednom danu.

 

S druge strane, na R-u 600 km u jednom danu za zabavu, nisam imao nikakvih tegoba. Nije bilo guzve i vozilo se relativno brzo, tako da vjetar rastereti zglobove i sve 5.

 

E, sad je pitanje, zasto se proizvode/kupuju onoliki toureri?  ::)  ;D

 

edit: Ishao sam da probam Kawasaki Versys, kao alternativu za kuca/posao i na probnoj voznji od 30-ak km su me zabolila ledja.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1429 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Mene na trasama od oko 200-300 km najvise boli "zadnjica", i zglobovi saka. Eventualno zbog jacih kocenja i ubrzanja i podlaktice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bivši vlasnik Super Tenere, Afrike i Varadera, 398 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ADV 350

Dva sata mogu da vozim u cugu na mom motoru, bez ikakvih tegoba. Onda pocinjem da osecam bol u zglobu desne sake, sto pripisujem losim ruckama koje pod hitno moram da menjam. Posle istog perioda moram da vozim stojeci 10ak sekundi, kako bi mi se pozadina malo oporavila, pa sam miran narednih pola sata. Ocigledno je da je lek u kratkim pauzama na svaka dva sata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova

pozdrav

da se nadovezem .....mene zanima kakva je udobnost na CUSTOM/CRUISER  motociklima, posto se  oni predstavljaju kao motocikli za duze ture, a citam dosta komentara da taj polozaj(harley davidson) i nije nesto , posto su noge dosta napred , drzis se za korman a straznjica

je onda dosta opterecena, pa i kicma nije bas idelaan polozaj, a svi kazu kao taj polozaj se odlican opustajuci.......zapravo koja vrsta motocikla pruza najprirodniji polozaj, jel to enduro, cruiser, ili nesto trece .....zanima me znaci licno iskustvo ko je vozio tako nesto .

unapred hvala  za odgovore

poZZZzzz

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Aj da probam i ja da ti prenesem moje vrlo skromno iskustvo, ali i meni se svidela tema. Pocecu od bicikla, posto vidim da si stavio slike. Od kada sam poceo da vozim bicikl po ulici vozim trkacki bicikl i veruj mi i dan danas mogu da izdrzim ceo dan na takvom biciklu. Ok, zabole ruke, redje i kicma, ali promenis polozaj ruku sa gornjeg dela volana na donji i odmoris napete misice, posle se vratis u udobniji polozaj, meni je to najudobniji polozaj za voznju bicikla i stvarno moze da se izdrzi ceo dan. Pre dve godine resio da kupim mountain, cisto iz prakticnih razloga, da ne razmisljam o rupama i cesljevima za sastav asfalta na mostovim i nadvoznjacima koji mi redovno iskrive felnu i ne vozim ga uopste. Sve me boli, ne mogu da izdrzim polozaj voznje, ruke, ledja, ne osecam ih vec posle pola sata. Sada hocu da kupim duzu lulu volana, da stavim rogice i da probam da napravim polozaj priblizan trkackom biciklu. Ta prica ide u prilog tvojoj teoriji, ali probao sam i drugi mountain od drugara koji ima duzi ram i nema nikakvog zamora, cak se na tom biciklu mozda i najmanje zamaram.

Sto se tice motora, posle skutera sa kojima nisam pravio narocito duge voznje i nisu me zamarali kupio sam kawasaki kle. Opsti zakljucak je da je sediste katastrofa, boli te zadnjica, donji deo kicme i nedaj boze da se nabijes napred...., ali to je zbog sedista, ne zbog polozaja sedenja. Takodje ruke, narocito na pocetku sezone uvek dobijem upoalu misica, potrebna je snaga, volan je sirok, sve u svemu jako neudoban motor. Onda sam kupio Apriliu pegazo i 100% sam zadovoljan sto se tice udobnosti. Prva voznja mi je bila od Subotice do bg-a i nisam se umorio. Ne boli kicma, ruke vrlo malo, sediste udobno.

I sta zakljuciti iz ovoga? Pre kupovine treba napraviti voznju od bar pola sata (sto je kod nas nazalost tesko izvodljivo) i treba naci tip motora koji zelis da kupis, a koji odgovora tvojoj gradji, sve ostalo je nebitno, mozda i motor koji vazi za najudobniji tebi nece odgovarati iz nekog razloga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Za klečeću stolicu sam prije 10 godina čuo od drugara kao nešto što je fenomenalno za dugotrajan sjedeći kancelarijski rad. Kolega je sjedio na stolici nekoliko dana dok je u jednoj firmi sređivao server i radne stanice i toliko je bio oduševljen istom da mi je danima "kenjao" o istoj. Te ne boli kičma, te ne bole ramena, ne boli ništa, ... Ma nahvali je kao da ju je on izmislio...

 

Ipak, zbog mog problema sa koljenima koji vučem godinama prije nego sam sjeo na motor, posredno sam saznao neke stvari vezane za ista, koljena. LM, ko god je imao problem sa koljenima i otišao kod doktora, jedna od prvih pitanja su da li prekrštaš noge kad sjediš, da li podvlačiš stopala pod butine i da li kad sjediš na stolici podvlačiš potkoljenice ispod. 100% ljudi to radi dok u toku rada sjedi na stolici. Takođe, 100% preporuka doktora u tim situacijama je da se prestane sa istom praksom (prekrštanje nogu, podvlačenja stopala pod butine i podvlačenja potkoljenica pod stolicu), iz razloga što tada dolazi do smanjenog dotoka krvi, hrane i kisika u koljeni zglob čime se hrskavica nedovoljno hrani i vremenom - propada. Imam taj problem godinama i još uvijek nisam prestao da radim ništa od ovih stvari.

 

Takođe, jedna od preporuka doktora u tim situacijama je da se ne kleči i ne čuči baš zbog zaustavljanja daljeg pogoršanja stanja u čašicama koljena. Sad kad pogledam ovu stolicu, čuvanje kičme ovom stolicom je u isto vrijeme i uništavanje koljena, tako da... Zajebi.

 

E, sad. Položaj na motoru može da bude isti, sličan ili "radikalno drugačiji", ali poenta nije u položaju već u - kičmi. Zašto kičma boli? Zbog smanjene pokretljivosti, da li zbog slabijih mišića ili okoštavanja, ali je uglavnom zato. Dakle, problem je kičma. Ko god je fizički aktivan, a pod ovim mislim da upotrebljava svoju kičmu za još nešto osim za šetanje, sjedenje ili trčanje, taj siguran sam neće imati nikakav problem sa položajem na motoru. Ko god kičmu koristi samo statički - njemu će odgovarati samo pojedini položaji...

 

Just my 0.02 USD...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

   Koliko znam čovek UOPŠTE nije ''dizajniran'' da sedi! Ili da se kreće, ili da leži, sedenje nikako.

   U svom kratkom životu na 2 točka, za oko 7 godina, probao sam skoro sve ''grupacije'' motocikala. Sam položaj u motociklu je isto toliko bitan kao i njegova namena, tj za šta vam treba i šta obavljate s njim. Što se pukog sedenja u sedlu tiče, što sam bio uspravniji to su me više bolela ledja. Na enduru sam osećao i diskus herniju i IRON-butt sindrom u jednoj rečenici. Na R-ovima je muka samo po gradu, i to samo po šakama (ramena su mi malo 'mesnatija' pa ne bole). Čoperi su cirkus u svakom pogledu, udobnos' nula!  F-ovi su dosad najudobniji kompromis, blago do umereno pognut unapred, uvek na rukama, sa ledjima nemam problema.  Što sportskiji, to se bolje smestim (što se ledja tiče). Putna brzina oko 130-140, naslonim se grudima na čeoni vetar i skoro da nemam nikakvih opterećenja. Šake se jako brzo oporave na kafe-pauzi, dok ledja ''dugo pamte''. Još ako ste dovoljno skoncentrisani i izverzirani da se butinama držite za motor a šake rasteretite, evo rešenija!!! Mnogo sam se više namučio na XT-u po Rumuniji, peglajući 300+ km dnevno, nego na ZZR-u do Makedonije u taku, ili celim relijem od oko 250-300km dnevno. Još jedna jako bitna napomena je da after-market sedišta bitno menjaju situvaciju nabolje, na svakom motociklu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Druže, nije problem u položaju. Problem je u ljudima koji se ne bave sportom nego samo krkaju  i zato imaju slabo telo. Ja sam visok 193cm možda i više a vozio sam oko 200km od 120km/h do 180km/h u cugu na Cagivi Mito 125.  Ako vežbaš redovno i ako si u formi, neće ti biti problem ni 400km na R-u.  Ne mislim da je muškarac koga bole ruke na R-u slab. Izdržljivost, kondicija i snaga su potpuno različite stvari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 82 postova
  • Lokacija: Mladenovac, Medjuluzje

Dodatni problem kod R-a je suvozac koji vam je na svakom kocenju na ledjima.

 

To je suvozac koji ne zna da se vozi na R-u, tj da osloni ruke na rezervoar. Takvih je koliko ja znam skoro 95% ne racunajuci one koji voze R-ove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Dodatni problem kod R-a je suvozac koji vam je na svakom kocenju na ledjima.

 

To je suvozac koji ne zna da se vozi na R-u, tj da osloni ruke na rezervoar. Takvih je koliko ja znam skoro 95% ne racunajuci one koji voze R-ove.

Vozim dosta i ne smatram se nesto slabasnim, ali jesam tezak (90kg). Na suvozacevom sedistu sam izdrzao 10km prije nego sto su mi sake i zglobovi postali neupotrebljivi zbog drzanja za rezervoar, a bilo je u pitanju klasicno vozanje 60-80km/h, znaci bol samo zbog polozaja. Jos zbog moje gradje su mi stopala bila pod dupetom, a dupe nedje iza usiju. Ni u jednom trenutku nisam smetao vozacu i to me je kostalo 2 sata odmora prije povratka nazad, na voznju od 10km. Bar sto se suvozaca tice svaki drugi motocikl je udobniji od R-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1224 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

@arnyman ovde se nije pričalo o suvozačima već vozačima :)

Ipak ću se složiti da na R-u pogotovo novijeg datuma Nesrećnom ( namerno to kažem) putniku nikako nije dobro sem ako je malih dimenzija i solidno jakih ruku.

A položaj za vozača ....Hm pa vozio sam svašta od R-ova novijih i starijih , preko endura do crusera , činjenica pravog čopera nikad ali me moram priznati to ni ne privlači. Što se tiče položaja za dužu vožnju auto putem i dobrim regionalinim putevima mislim da je idelan položaj onaj na velikim sport turerima  a za puteve u Srbiji bih rekao da je idealan Enduro ali ne zbog položaja sedenja već zbog udarnih i kojekakvih rupa kojih kod nas ima u izobilju te izrovanih puteva sa ispucalim asvaltom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Svakim danom, u svakom trenutku ....sve me vise vuce VFR.... samo da smislim kako da mu uvalim jos 40-ak konja    ;D

Sta cu kad mi xx izgleda (a bogami i tezhi) kao krava sa auspusima.

Kad bi Honda napravila nesto kao ZX12R, a da je 1000-ka, ne bi se razmishljao  ;D ;D

Mozda je odgovor VFR 1000 V5, samo mi se cini da taj VFR ode u RRR vode.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

@arnyman ovde se nije pričalo o suvozačima već vozačima :)

Dodatni problem kod R-a je suvozac koji vam je na svakom kocenju na ledjima.

To je suvozac koji ne zna da se vozi na R-u, tj da osloni ruke na rezervoar. Takvih je koliko ja znam skoro 95% ne racunajuci one koji voze R-ove.

Znam, al oni su prvi poceli  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Ova tema se dotakla ergonomije na jako lep način. Kao i kolega castor, imao sam pre x godina problema sa hondromalacijom patele (oštećenje hrskavice kolena). Pridržavajući se određenih principa koji su pomenuti, smanjenjem mase, i poštedom kolena od teških vežbi, situacija je sada odlična i nemam problema.

 

Elem, kolena. Kolena su prilikom vožnje plastikanaca (R- ovi, F-ovi), naročito kod visokih vozača kakav sam i ja, veoma zgrčena. Na kraće staze je položaj ok naročito ako se voze krivine pa si aktivan u sedištu i na nogama, ali kod tura praktikujem česte pauze, na oko 45 minuta. Istegnem se, razmrdam (to je možda 5 minuta), fotografišem pejsaž i teram dalje. Problem rešen.

 

Za samo koleno je veoma bitno da se ne vrši pritisak na čašicu, zbog pomenute hrskavice. Protektori u pantalonama su često podešeni nakaradno, tako da savijenom kolenu vrše direktni pritisak na čašicu i izazivaju osećaj nelagodnosti (pritiska, čak i bola) u kolenu. Obično je dovoljno da se malo spuste u nogavici, da bi lepo legli na svoje mesto tokom vožnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Pa ti barem kolega znaš o čemu pričam... Veoma nezgodno... Ja inače nemam problem sa protektorima. Možda su ovi BMW-ovi malo mekanije strukture od ostalih, a kažu (BMW) i da se prilagođavaju po obliku... Jbmliga, meni uglavnom za sada ne prave smetnje niti probleme...

 

PS: Hoochie, ako si se pitao ko te je pratio u autu od Srbija šuma do MPC Ušća u subotu čini mi se - bio sam ja. Tek kad si krenuo kod SŠ sam vidio boju (odmah sam prepoznao VFR-a), i sve rekoh uspjećemo da se uporedimo na nekom semaforu da se javim, ali - jadac... Pozdrav. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

2 Hoochie

Ma nismo ni ti ni ja bili sami. mi krenuli na Fast & Furious, a vi ste izgleda otpičili na Ušće kod Radeta... Vidimo se... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja