Jump to content

Moto Zajednica

Kocenje sa 100km/h

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6372 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ne vidim sta tu nije jasno.Umesto da radilicu zarotiras anlaserom (ili kurblom),okrenes je uz pomoc zadnjeg tocka.Kako pale trkaci?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6372 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

famozni "freilauf".Nije ni to u pitanju.Da nebi vise minirali temu,otvaram drugu pa cu da probam da objasnim

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Kočenje potpuno individualna disciplina i sve savete koje ste dobili u ovoj temi možete da probate na svom motociklu, u sigurnim uslovima, ali bez garancije da će oni kod vas funkcionisati. Kočenje zavisi od toliko faktora koji su posve različiti kod svakog motocikla da nema generalnog uputstva do "razumi šta treba da uradiš - nauči kako to da najbolje uradiš". Podloga, guma, raspored težina na točkovima, vlažnost vazduha, temperatura, čestice na podlozi i gumi, temperatura kočionog sistema, sila pritiska na kočioni sitem, raspored sila na prednjem i zadnjem točku, sila kočenja uslovljena usporavanjem agregata.... Mnogo stvari treba da se poklopi.

 

Samo vežba, a vežbajte kada je još neko u društvu, nikada sami.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Znaci oko 70m bi bila realna razdaljina. Vazno je da se vezba, pogotovu sada kad pocela sezona pa se neki jos uvek nisu uvozali.

 

Samo dobro pazi da ne bude nekog iza tebe:

pre 15 god, kum (CTX) i ja (BT) u 2 sata noću prolazimo pored buvljaka. Nigde žive duše, mi vozimo 30-40 i ćaskamo. Povela se diskusija koji motor bolje koči. Ubrzamo na čitavih 60.

Ajde od sledeće bandere - ajde.

SAD!

Mi kočimo iz sve snage, a iza nas pa pored - sirena i izbezumljeni matorac koji maše prstom  :o

 

Eto koliko tupav možeš biti ponekad (ne on - mi)

*ebi ga - bili smo mladi imali sreće da preživimo te lude godine... Ali smo zato obojica iz (subjektivno) svake greške (dobro - nek bude iz većine) - izvukli pouke...

 

Pazite se ljudi - ako nećemo mi - ko će da nas pazi...

 

p.s. - toliko smo se u*rali obojica da smo tek par dana kasnije prokomentarisali - jeli, bre, koji ono beše bolje koči - i obojica slegli ramenima... Nismo ponovo pokušavali onakvu egzibiciju - čak ni u kontrolisanim uslovima...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 574 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: '03 Kawasaki KLE 500

Bilo bi mi od velike pomoći da mi neko iskusan sad pomogne u ovome, nevezano da li je kočenje panično ili planirano:

 

potpuno mi je jasna potreba i svrha međugasa u downshiftingu, samo mi baš i nije jasno kako da to izvedem desnom rukom kojom istovremeno kočim?

To i meni predstavlja problem, sada kada malo bolje razmislim, čini mi se da kada je "stani-pani" kočim jako prednjom i u isto vreme šaltam u nižu, bez međugasa - jer nema vremena, i u prvom trenutku sporije (ne 3 sekunde, već samo malo zadržim kvačilo da počne da "hvata" i digne obrtaje mašini, i onda puštam do kraja. U tom trenutku sam se već setio da imam i nožnu pa i nju gazim... Proces sa kvačilom ponavljam pri svakom šaltanju u nižu (zadržavanje ručice na delić sekunde), a ako sam procenio oda je bezbedno - da neće rep da pleše valcer - vratim i 2 niže - naravno ne iz druge na 150 u prvu...

Kada započnem kočenje zatvorim gas (kompresija viljuške, pa puna snaga kočnice)- e sad, dok je kočnica u punom efektu (neki koriste jedan prst gde su kočnice jače, neki sva četiri, ja sam se navikao na dva gde pri punom pritisku imam punu silu kočenja),

Ja najčešće sa 2, ali nekada i sa 4... Sa 1 samo kada nije frka pa mogu opušteno da kočim, a mrzi me da zamaram kažiprst, srednji i malca... ;D

treba istim dlanom cimnuti malo gasa a ne pustiti kočnicu...

Ni stisnuti je još jače - ako može jače - zavisi koliko je bila frka i koliko jako kočiš - ali ja kada sam pokušavao da to sve uskladim (u bezbednim uslovima) najčešće bih pri "međugasu" još više "secnuo" - zakočio u trenutku. Sad - pitanje je šta bi se desilo da sam kočio svom silinom - ali kažem - nije lako izscenirati takvu situaciju i vežbati...

Nekoliko puta sam pokušavao da ovo izvedem na pravcu gde nema opasnosti, i ispadne komično,

+1, you are not alone... :)

tako da umesto ovog načina obično u istom stepenu prenosa ukočim do 4-5k (uz blagu upotrebu zadnje) gde se pri prešaltavanju neće blokirati zadnji kraj, što mi sigurno podosta produži zaustavni put. Imate li sugestiju kako izvesti taj mali cim gasom do usklađenja rpm, da se ne gubi mnogo vremena i ne menja cila na kočnici, ili je to samo stvar koordinacije i pokušaja dok "ne dođe samo od sebe"?

Problem je kao što rekoh - to vežbanje nije baš realno izvesti - retko ćeš doći u situaciju da to trebaš da izvedeš, a ja nisam mogao sebe da nateram da izađem (mora noću u gluvo doba, zar ne?) na pusti put, i manijačim da bih zatim naglo kočio i vežbao "međugas"...

Kada je relativno hića - mogu i relativno glatko da kočim - prvo "međugas" + niža, puštanje kvačila, a u trenutku kada sam vratio ručicu gasa u zatvoreni položaj - stiskam ručicu kočnice...

Bilo bi lepo kada bi neki "profi" bajker mogao da nam rasvetli misteriju - pa evo da se i ja pridružim apelu - pomagajte savetom, dobri ljudi...

;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

MA da skratimo pricu:

Princip se zna da na asfaltu ide jace prednja a manje ili uopste NE, zadnja.A kojom ce silom da koci vozac zavisi od podloge,tezine vozaca,snage-kvaliteta kocnica(tvrde,meke,medium plocice,signle prednji  ili dupli disk),da li postoji suvozac ili prtljag(moze onda malo jace zadnjom jer motor nije vise toliko lak u zadnjem delu) i jos mnogo toga.Toliko je cinilaca da se namece zakljucak: covek treba da je kompjuter pa da u milisekundama procenjuje sve ovo kada mu se desi da neko autom sa bocnog puta izleti.Resenje je: motorcikl sa komjuterskom regulacijom proklizavanja a osnovnija verzija svega toga je ABS koji je po meni-obavezan za sve motorcikle(na zalost, nemam ga).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 413 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vfr 750

Apropo samog izvođenja cima gasom tokom brzog downshiftinga da guza ne bi igrala (tehniku zovu "blipping the throttle"), postavljam koristan snimak koji prikazuje samu radnju:

 

 

Meni je dosta pomogao prethodnih nedelja, nadam se da će biti od pomoći i kolegzi p0peye-u. Obrati pažnju kako instruktor sa snimka održava konstantan pritisak na ručicu kočnice dok seče gasom, izvodi to jako elegantno  :).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Novo Selo

po meni dužina kočenja je relativna stvar.mnogo je faktora koji utiču na to pa je najpametnije izbegavati nagla kočenja ali kad mora šta je tu je. nekad uspeš a nekad ne kao što se meni desilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja