Jump to content

Moto Zajednica

Montaza kvacila na MZ - u 250

Recommended Posts

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Kao sto sam i obecao - evo slika montaze kvacila na MZ-u 250 !

Na ovom kvacilu sam menjao disk kvacila. To je sredisnji deo koji svojim konusom naleze na konus na radilici. Posto sam disk  zasrafio za sredisnji deo kvacila, i osigurao ga limenim osiguracima - poredjao sam lamele. Prvo ide lamela sa ferodom, pa limena i tako redom.  Potom stavljam zupcanik kvacila da proverim da li su lamele dobro poredjane. Zupcanik kvacila mora proci kroz sve lamele i udariti u disk ( cuje se metalni zvuk ).  Posle ovog stavlja se pritisna ploca i kompletno kvacilo se okrece za 180 stepeni zajedno sa zupcanikom. Da pritisna ploca ne bi ispala ja obicno podmetnem dve letvice ispod nje.  Sad sa ove strane na brezone stavljam odstojne sajbne , opruge i na kraju zvezdu kvacila.  Zvezdu prvo stisnem u stegu i zasrafim dve matice da je stegnu a potom na preostale brezone stavim limene osigurace i stegnem matice. Posle toga odvrnem one prve dve matice, pa i pod njih stavim limene osigurace. Sve dobro stegnem do kraja i osiguram. Nakon toga opet proverim da li zupcanik kvacila lepo ulazi u lamele i ide do kraja .  Na sledecoj slici se vidi da i pored stezanja svih srafova do kraja - ostaje zazor od par milimetara dovoljan da kvacilo radi .

  Kod ovog motora su i lezajevi radilice dobili lufta u bloku motora, pa sam njihova lezista kirnerisao ( trnovanje bloka ) .

  Na sledecim slikama vidite reso za kafu i parce metala koje sluzi da prenese toplotu na disk kvacila.  Disk kvacila zagrevam da bi se rasirio i vise navukao na radilicu, pa kad se ohladi nema mrdanja . Sledi nastavak

post-3891-12879030534372_thumb.jpg

post-3891-12879030535149_thumb.jpg

post-3891-12879030535886_thumb.jpg

post-3891-12879030536631_thumb.jpg

post-3891-12879030537599_thumb.jpg

post-3891-12879030538362_thumb.jpg

post-3891-12879030539211_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nastavak :  Na poslednjoj slici u ovom delu se vidi kako grejem lezaj radilice da bi istu ubacio u njega. Radilicu nisam slikao, jer sam je dva sata pre toga upakovao u kesu i strpao u zamrzivac da se dobro ohladi ( ne morate da znate sta sve imam u zamrzivacu  ;) ) . Tako ohladjena radilica , lepo nauljena u dobro zagrejan lezaj samo sklizne bez ikakve upotrebe sile i cekicanja !

post-3891-1287903053996_thumb.jpg

post-3891-12879030540697_thumb.jpg

post-3891-12879030541496_thumb.jpg

post-3891-12879030542214_thumb.jpg

post-3891-12879030543266_thumb.jpg

post-3891-1287903054408_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Sad sam se zeznuo, nisam smanjio slike, pa ih server odbio. Onda ih smanjim, posaljem , a on kaze - vec ste poslali ovu poruku.  Sad opet iznova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Pre same montaze stavim bloker radilice, i pripremim par nekih starih lezajeva i podloski ( bitno je da mogu da idu na radilicu, a da upiru u kvacilo.

post-3891-12879030545099_thumb.jpg

post-3891-12879030546088_thumb.jpg

post-3891-12879030546895_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pre kvacila se na radilicu stavi zupcanik kvacila, i ti prvo podloska, pa zupcanik sa lezajem , pa opet podloska, pa elasticna podloska. Kad se stavi zupcanik, i pritisne podloska, zupcanik mora imati aksijalnog lufta oko milimetar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

I za kraj, kvacilo uz pomoc neke krpe ( da se ne opecem ) skinem sa resoa i stavim na radilicu i zupcanik, potom stavim one podloske i stari lezaj a onda sve to jako pritegnem i ostavim da se skroz ohladi .

post-3891-12879030547595_thumb.jpg

post-3891-12879030548452_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Svaka čast za trud!

Bolje je naučiti čoveka da peca, nego mu svaki dan davati ribu :)

Nesebično preneseno iskustvo i potkrepljeno fotografijama.

Mene pošteno mrzi da kačim fotografije, a ne mrzi me da kucam.

A tebi izgleda ništa nije teško, i zato - kapa dole majstor Lale!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Pošteno i detaljno nema šta! Sve čestitke za lepo obavljen posao. :)

 

Bolje je naučiti čoveka da peca, nego mu svaki dan davati ribu :)

 

Ja bih dodao treću opciju: upoznaj čoveka sa pecarošem pa neka svako radi svoj posao.

 

Lepo je uslikano pa ko misli da radi ovo sam neka dobro razmisli da li može da završi kako treba.

 

Nije sramota dati pare majstoru, nismo svi za te poslove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Neke slike su malo nejasne, ali radi se masina, delovi se mazu uljem, ruke su masne, pa ne mogu stalno da trcim da ih perem te sam fotoaparat uzimao uz pomoc ciste krpe sa dva prsta, pa je ispalo - kako je ispalo, al mislim da se sve bitno vidi.

  Jos da dodam da mi ni jedno kvacilo ovako montirano nije spalo sa konusa.  Oni sto dizu na zadnji i divljaju - dolazili su ponovo samo zbog spaljenih lamela !

  I da pojasnim jednu stvar. Ako se stavljaju nove lamele - moraju se dobro nauljiti, jer su predvidjene da rade u ulju.  Posto rade u gustom ulju a zazor izmedju njih je mali ( i to samo u trenutku dok je kvacilo stisnuto ) treba vremena da ulje svuda dopre. Tako da ako ih stavite potpuno suve rizikujete da ih malo sprzite .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Lepo sto se Drumskalisica pomucio i uslikao rad oko kvacila, ali zar nije Picasoo postavio video snomke kako se to radi.  Na snimcima covek sve lepo , polako radi. Rasturi pa onda sklopi!! Ajde Picasoo postavi ponovo, ali samo taj deo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 202 postova
  • Lokacija: Bileca
  • Motocikl: MZ chopper

Nemogu da ne primetim da je ciko demonstrirao na novoj masini i sa svim onim fabrickim alatom koji bi zivot ucinio mnogo laksim ovako bez garaze i sa osnovnim alatom  rastavljanje motora koga niko nije odrzavao bar jednu deceniju zna da bude frustirajuce  ;D

Video je mnogo koristan za sve koji vole (ili su prinudjeni) da sami otklanjaju kvarove !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja