Jump to content

Moto Zajednica

Prva Pomoc - kad, kako, zasto

Recommended Posts

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

BMW je u pravu sto se tice skidanja kacige, ali je napravio malu gresku kod ABC-a. ABC je osnovno pravilo za pruzanje CPR (cardiopulmonal reanimation).

 

A- airway, oslobadjanje disajnih puteva pravilnim polozajem glave i vadjenjem stranog sadrzaja iz usta

 

B- breathing, vestacko disanje

 

C- circulation, spoljna masaza srca

 

 

Postoji redosled radnji kod urgentne pomoci:

 

 

 

Brzim i ciljanim pogledom utvrdjujemo kako je doslo do povredjivanja i kakve se povrede mogu ocekivati.

 

Povredjenog treba postedeti bilo kakve dalje traume. Cak i najjednostavniji akt pomeranja sa jednog mesta na drugo, UKOLIOK NIJE PRAVILAN, moze da izazove vecu stetu nego korist

 

Prvo sto proveravamo kod povredjenog je da li dise i ima rad srca. Ako ne primenjujemo ABC

 

Sledece sto se sanira to su obilna krvavljenja

 

Onda, ima li sumlje na povredu kicmenog stuba. Ako imamo i NAJMANJU simlju da je kicma povredjena, tretiramo kako da jeste.

 

Imobilizacija preloma.

 

Ukoliko se jave znaci soka dati mu prednost u transportu do ambulante. :nosila:

 

 

 

 

Ovo je kada vi pruzate komplentu prvu pomoc. Jasno vam je da ce za vas biti znacajno sve do imobilizacije preloma.

 

Moj predlog je da dok ne napravimo kurs ne pisemo nista ovde na forumu, tipa ovo treba ovako, ovo onako. Nego kada se zavrsi taj kurs onda mozemo da raspravljamo o svemu. Razlog sto sam ja napisao ovo je zato sto ste zagrebali ovu temu pa sam ja to sve zaokruzio da neko ne bi nesto pogresno zapamtio. Do tog kursa citajte sve sto nadjete o prvoj pomoci i spremajte pitanja.

 

Znam da je u Canadi kaznjivo pruzanje bilo kakve pomoci, ali ponavljam, nekad jedino ima smisla pruziti pomoc ODMAH. Kad bi morao da biram imedju zatvora i nosenja prijatelja na dusi, svi znate sta bi izabrao.

 

A da. Krenite da marinirate to meso :jos_piva:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

@dane@....hvala , što si me popravio....ipak je to nekad bilo davno :wink:

moje pisanje nije bilo u smislu treba pomoèi svakom, koji se ne mièe.....pisao sam samo kada se kaciga skida zbog primene ABC....inaèe moje prvo pravilo kod povreðenog , ako diše i bije mu srce, a ne krvari glasi NE PIPAJ....NITI POKUŠAVAJ POMERATI,pa makar svi vozaèi trubili i drali se na tebe da se skloniš......inaèe jedna jako važna stvar kod pružanja prve pomoèi (možda i važnija od pružanja samog) je osiguravanje mesta nesreèe.....jer stvarno nema smisla, da te "pokupi" neki automobilista, dok ti pružaš prvu pomoè.....naèina ima mnogo.....

i još jedna važna stvar kod nesreèa.....obavezno slikanje svih tragova, pozicija i ostalog sranja.....dandanas, kad veè svi imaju mobilne sa fotoaparatima to bar nebi smelo biti teško.......katkad na sudu su slike presudne za presudu i uvažavanje odštete ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Prvo sto proveravamo kod povredjenog je da li dise i ima rad srca. Ako ne primenjujemo ABC

 

Sledece sto se sanira to su obilna krvavljenja

 

 

dane@ ispravi me, ako grešim,.....

jedna od èestih povreda motorista je otkinuta noga ili ruka zbog odbojnih ograda pored puta, gde mu iz povreðenih okonèina šiklja krv.

U tom sluèaju mislim (ako se ne varam) da je potrebno prvo napraviti prevez okonèine (esmarhova preveza), pa tek onda ostale proverke (disanje, rad srca,itd....)

 

Ispravi me, ako grešim,jer to je ipak bilo nekad davno.....

 

A ako budete pravili i kod vas taj kurs i ako se budem nalazio negde u blizini, raèunajte još jednog za meso....... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Sto se tice mesta nesrece to je potpuno tacno. Odustaje se od principa pravilnog trasporta ako na unesrecenog nalece kamion ili mu preti nekakva druga opasnost. Ja sam samo u najkracim crtama izneo neku pricu, ali da bi se to sve pravilno naucilo covek mora da procita udzbenik ili ode na kurs. Nisam hteo da prekucavam knjigu na forum.

 

Upravu si i za princip ako dise, radi mu srce i ne krvari i AKO JE SVESTAN, najbolje je ne dirati nista, sacekati hitnu i hrabriti unesrecenog.

 

Sto se amputacije tice, ako mu srce ne radi, povredjeni ne krvari jer nema sta da pumpa krv.

 

Posle samo 4 do 5 minuta bez snabdevanja krvlju mozak je nepopravljivo ostecen, tako da tu ne treba gubiti ni jedan jedini sekund, nego odmah zapoceti sa CPR. Reanimaciju treba raditi dok unesreceni ne pokaze sigurne znake smrti (mrtrvacke mrlje, ukocenost, isusene i upale ocne jabucice...), koje vi a ni ja verovatno necemo prepoznati tako da bi reanimaciju trebalo raditi dok ne dodje hitna. Ponekad se uspeh pokaze cak nakon vise casova!!!

 

Kod postavljanja esmarha treba biti jako obazriv i postovati pravila koje ga slede.

 

Ove stvari vam pricam na osnovu znanja i licnog iskustva koje je neporcenjivo u urgentnim situacijam i pruzanju prve pomoci. Napominjem ni da nisu svi sposobni da pruze pomoc i ako sve teoretski znaju. Najbitnije je nauciti principe pruzanja pomoci jer ce se uvek desiti nesto sto nije napisano u knjizi i vi cete hteli, ne hteli morati da donesete odluku u jako kratkom vremenu, koja moze odlucivati o zivotu ili smrti unesrecenog. Za skoro svaku situaciju postoji tacna procedura kako se radi, ali jednom u 1000 ce se desiti da cete morati sami da odlucite.

Postije razlike u procedurama razlicitih sluzbi, ali ovo o cemu ja pricam je bazirano na ogromnom iskustvu koje imamo u zadnjih 25 godina sa preko 4000 intervencija, i saradnji sa srodnim sluzbama iz inostranstva.

 

Sve jedno, koliko ce nas biti, mislim da tom prasetu na kursu nece pomoci ni 10 hirurga da ga sastave :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Odlicno. Predlazem da to bude vikend event, tj. da se organizujemo da jednog toplog vikenda (recimo u Maju ili tako nesto) odemo negde na neku planinu (a kandidata za to ima dosta) recimo neke Subote ujutro, a da se krene nazad u Nedelju popodne. Spavanje bi moglo biti u satorima, a ako neko ima bolje resenje, ja sam za, naravno. :D

 

Naravno, neko bi krenuo i kolima zbog svih potrebnih stvarcica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08
Odlicno. Predlazem da to bude vikend event' date=' tj. da se organizujemo da jednog toplog vikenda (recimo u Maju ili tako nesto) odemo negde na neku planinu (a kandidata za to ima dosta) recimo neke Subote ujutro, a da se krene nazad u Nedelju popodne. Spavanje bi moglo biti u satorima, a ako neko ima bolje resenje, ja sam za, naravno. :D

 

Naravno, neko bi krenuo i kolima zbog svih potrebnih stvarcica.[/quote']

 

Samo nemoj da or da je mnogo daleko da ne bi mi sporaci patili... :D8)

Ono otprilike do 100 km + - ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ocemo li da organizujemo ovo? Dakle, mozemo otici negde u Subotu ujutro, raspaliti rostilj... Mozemo i prespavati, samo ponesemo satore i cao djaci. Mislim da je vec postalo dovoljno toplo.

 

Nego Dane, trebalo bi osmisliti program i sta bismo sve radili u smislu prve pomoci.. Imas li nekih ideja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Lepa ideja, a obzirom da to spada u moj delokrug delatnosti (fizioterapija, sportska medicina i sl), pomoci cu u vezi neke vrste instruktaze iliti predavanja u 2007-oj, ako ste zainteresovani za neki mini kurs.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Cao narode. Kacigu ne skidati ako je vozac svestan i komunicira. Ako nije i ako utvrdite da ne dise-morate da skinete kacigu i da mu date vestacko disanje. KACIGA SE SKIDA U DUETU. JEDNA OSOBA STOJI IZA GLAVE TJ . KACIGE POVREDJENOG I BLAGO VUCE KACIGU KA SEBI PAZECI DA  VRAT  BUDE PRAV. DRUGA OSOBA OPKORACI POVREDJENOG,OTKACI KOPCU I ZAVUCE SAKE (PRSTE) SA STRANE U KACIGU. BLAGO RASIRI KACIGU KOLIKO MOZE I SKUPLJANJEM I ISPRUZANJEM PRSTIJU SKIDA KACIGU. NARAVNO,OVO SE RADI SINHRONIZOVANO SA OSOBOM 1 I SVE VREME VRAT NE SME DA SE KRIVI U STRANU.  I jos nesto -- u motoru,kolima uvek nosite par sterilnih rukavica (oko 100 dinara u apoteci). Nemojte da ostatak svog zivota zalite sto ste nekome pomogli. HEPATITIS B,C E , HIV,itd.  ,  nikome ne pise na celu bio on povredjen ili ne.  PA SRECNO!!!!!!!! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1020 postova
  • Lokacija: Sopot
  • Motocikl: BMW R1200RT Honda VFR 800 v-tec MotoGuzzi falkone NSU SuperMAX Tomos T12

Cao narode. Kacigu ne skidati ako je vozac svestan i komunicira. Ako nije i ako utvrdite da ne dise-morate da skinete kacigu i da mu date vestacko disanje. KACIGA SE SKIDA U DUETU. JEDNA OSOBA STOJI IZA GLAVE TJ . KACIGE POVREDJENOG I BLAGO VUCE KACIGU KA SEBI PAZECI DA  VRAT  BUDE PRAV. DRUGA OSOBA OPKORACI POVREDJENOG,OTKACI KOPCU I ZAVUCE SAKE (PRSTE) SA STRANE U KACIGU. BLAGO RASIRI KACIGU KOLIKO MOZE I SKUPLJANJEM I ISPRUZANJEM PRSTIJU SKIDA KACIGU. NARAVNO,OVO SE RADI SINHRONIZOVANO SA OSOBOM 1 I SVE VREME VRAT NE SME DA SE KRIVI U STRANU.  I jos nesto -- u motoru,kolima uvek nosite par sterilnih rukavica (oko 100 dinara u apoteci). Nemojte da ostatak svog zivota zalite sto ste nekome pomogli. HEPATITIS B,C E , HIV,itd.  ,  nikome ne pise na celu bio on povredjen ili ne.  PA SRECNO!!!!!!!! 

 

Dace BOG da se ne desi nikom nishta slichno, ali poslushajte savet doktora !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 307 postova
  • Lokacija: Osijek

kaciga se U PRAVILU neskida,kako zbog nepoznavanja tehnike tako zbog polozaja tjela(vrata)ali postoje iznimne situacije(netko je vec rekao,1. zivot

dakle ako nemorate NEMOJTE,ako nedaj boze morate neka Vam ovo pomogne:

sYkCy_motorist1sq.th.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Nisam uspela da otvorim navedeni sajt,pa nisam ni pročitala tekst.

Pošto sam završila Višu medicinsku(doduše za zubnog tehničara) imala sam prilike da slušam predavanja iz prve pomoći.To je bilo dosta davno,pa mi se ova ideja o kratkom kursu mnogo sviđa.

Ono što bi svako trebao da uradi je da obezbedi mesto nesreće,postavljanjem trougla ili nečeg sličnog,da bi ostali učesnici u saobraćaju znali kako da se ponašaju(ne daj Bože da neko naleti i napravi još veću štetu) i pozvati hitnu pomoć.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

Ocemo li da organizujemo ovo? Dakle, mozemo otici negde u Subotu ujutro, raspaliti rostilj... Mozemo i prespavati, samo ponesemo satore i cao djaci. Mislim da je vec postalo dovoljno toplo.

 

Nego Dane, trebalo bi osmisliti program i sta bismo sve radili u smislu prve pomoci.. Imas li nekih ideja?

 

Žao mi je što tek sada vidim temu.

U mom sportu prva pomoć (i to ona heavy) je MUST, tako da imam i ja tri kursa, i nekoliko teških ukazivanja u svom životu.

 

Predlažem vam ako organizujete bilo šta, da to radi ekipa CRVENOG KRSTA . Mogu ja da pomognem oko kontakata. Kurs prve pomoći traje dva dana minimum (ili drilovan koji sam ja prvi put imao od 20 sati tačno ;) ) ...

 

Takodje je dobro doći na neko izolovano mesto, moj predlog je Rajac iznad Ljiga (bili su Pauk, Lalajko i još neko zaboravio sam krajem aprila tamo) ... tu ima i smeštaja takodje imam veze za to ... i idealno je mesto za organizaciju kursa.

 

Što se tiče teksta, nisam ga još pogledao, ali ako vam je i dalje potrebna pomoć oko prevoda i prilagodjavanja, tu sam.

 

Ukratko ukazivanje prve pomoći se radi po ABC principu već spomenutom ... ali to je UKAZIVANJE. Pre toga se radi :

1. kontrola mesta nesreće(utvrdjivanje da li je bezbedno po ukazivača pp da radi ukazivanje pp)

2. vizelna kontrola unesrećenog(gde se utvrdjuje kakvom ukazivanju treba pristupiti) na ovo se dodaje i fizička kontrola koja se često zanemaruje u slučaju težih povreda, i ostavlja za kasnije

3. poziv u pomoć (dozivanje pomoći, hitne pomoći itd)

4. u zavisnosti od prva 3. pristupanje ukazivanju pp

5. obezbedjivanje i imobilizacija unesrećenog (priprema za transport)

6. transport

 

ove dve stvari koje nikada ne raditi:

1. NIKADA NEMOJTE SKIDATI KACIGU SA UNESREĆENOG! otvarajte ili razbijajte vizir, kako god snalazite se za veštačko disanje ali nikako ne skidajte kacigu. Ni ptofesionalci je neće skinutu sve do bolnice. Takodje ne dozvolite unesrećenom ukoliko je svestan da skine kacigu ukoliko pokaže i najmanje znakove povrede glave!!

2. NIKADA NEMOJTE NAPUŠTATI UNESREĆENOG DO KRAJA INTERVENCIJE! dakle ukoliko ste već ukazali pp, ostajete pored unesrećenog do prijema u bolnicu i do objavljivanja stanja. Ponekad je za unesrećenog pitanje života ili smrti informacija o nezgodi i ukaznoj pp koju ćete dati lekarima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Beograd

kad vec pricamo o reanimaciji nije to samo pitanje davanja vestackog disanja, pumpanja srca i sl, treba znati i kako se to radi. Cinjenica je da ukoliko radis pogresno (ne postujes odnos izmedju broja pritisaka na srce i upumpavanja vazduha, pogresno izvodis pritisak na grudnu kost pa pumpas u prazno ili pogresno ili ne drzis ritam i sl) moze da se desi da i pored dobre volje ne uradis nista a mogao si (put za pakao je poplocan dobrim namerama :P)

Znam provereno da postoji obuka za pruzanje prve pomoci koja se izvodi na specijalnoj lutki koja reaguje na nepravilno izvodjenje. Nije neka kinta a mislim da bi svima dobro dosla. Na veci broj polaznika sigurno da bi bilo jeftinije. Ako postoji ovakva inicijativa ili interesovanje (pa mozda da se kompenzuje sa tim rostiljem :D) mogu da se raspitam za detalje. Ja sam hteo to da zavrsim ali nikako da se nakanim sam ... truo izgovor ali jbg.

Mozda sam napisao nesto sto je neko vec predlozio gore ali eto ...  i ja da se ukljucim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Barba, hajde raspitaj se, pa da saznamo detalje o tom kursu. Javi mi se na pp.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12098 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Cisto radi buduceg planiranja...

 

Ima li ovde neko dovoljno strucan u pruzanju prve pomoci, da ide na BJB vikend voznje? Ideja je da se negde, kad stignemo odrzi nekakav kraci pokazni kurs. Mislim da bi bilo jako korisno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova

Cisto radi buduceg planiranja...

 

Ima li ovde neko dovoljno strucan u pruzanju prve pomoci, da ide na BJB vikend voznje? Ideja je da se negde, kad stignemo odrzi nekakav kraci pokazni kurs. Mislim da bi bilo jako korisno!

 

ja imam tri kursa  ::) ... ali prva sledeca voznja u kojoj ucestvujem je avgust ... mogu i da vam povedem i drugaricu iz crvenog krsta ako bude htela ali da je ne pipate :D

 

offtopic  na tvoje pitanje:

u nekom načelnom dogovoru sa pablom prošle nedelje sam počeo da sastavljam ideju akcije obuke PP ... još uvek razradjujem, a kontakti koje dobjam iz crvenog krsta postaju sve znacajniji i znacajniji. malo je nezgodno sto su svi na odmorima pa ih je teze pohvatati i prikupiti sve informacije ali mislim da cu se ispetljati uskoro i da cemo imati lep rezultat. akcija ce se eventualno odigrati trece nedelje septembra na medjunarodni dan zrtava saobracajnih nesreca (kalendar globalnog crvenog kursa) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

A s obzirom koliko su kola hitne pomoci brza u reakciji kada cuju da je neki motociklista pao :roll: mislim da je ovo znanje vredno...

 

Hitna pomoć je nešto na žalost najcrnje u zdravstvu Srbije...mnogo razloga je zašto je to tako...o tome možda neki drugi put...ipak su to moje kolege, a opet ipak se radi i o eventualno mojim pacijentima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

A s obzirom koliko su kola hitne pomoci brza u reakciji kada cuju da je neki motociklista pao :roll: mislim da je ovo znanje vredno...

 

Hitna pomoć je nešto na žalost najcrnje u zdravstvu Srbije...mnogo razloga je zašto je to tako...o tome možda neki drugi put...ipak su to moje kolege, a opet ipak se radi i o eventualno mojim pacijentima...

 

Nije bas tako. Ako neko tumaci tvoju recenicu doci ce do zakljucka da je hitna sluzba katastrofalna i da ne radi svoj posao. To nije tacno,oni maksimalno rade svoj posao u uslovima koje imaju.

Nama je celo zdravstvo nesyo sto lici na crnu rupu a ne hitna sluzba.Da pojasnim: dok neki motorista lezi na asfaltu i krvari (to nas pogadja) ekipa hitne je na nekom 14-tom spratu,nekoj bakici ili dekici meri pritisak i daje lekove za umirenje. Posto palijativna terenska sluzba i kucno lecenje nedovoljno rade svoj posao (i to je znak pitanja) onda za svaku sitnicu zovu hitnu pomoc. Vec su se izvezbali i daju podatke kao da je infarkt  ili cvi u pitanju. I sta da radi hitna,da gleda u karte da li da intervenise ili ne. DA NE GUSIM VISE,TO JE GRESKA SISTEMA A NE JEDNE SLUZBE!!

ps.  posto radis u zdravstvu trebalo bi to da znas

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

A s obzirom koliko su kola hitne pomoci brza u reakciji kada cuju da je neki motociklista pao :roll: mislim da je ovo znanje vredno...

 

Hitna pomoć je nešto na žalost najcrnje u zdravstvu Srbije...mnogo razloga je zašto je to tako...o tome možda neki drugi put...ipak su to moje kolege, a opet ipak se radi i o eventualno mojim pacijentima...

 

Nije bas tako. Ako neko tumaci tvoju recenicu doci ce do zakljucka da je hitna sluzba katastrofalna i da ne radi svoj posao. To nije tacno,oni maksimalno rade svoj posao u uslovima koje imaju.

Nama je celo zdravstvo nesyo sto lici na crnu rupu a ne hitna sluzba.Da pojasnim: dok neki motorista lezi na asfaltu i krvari (to nas pogadja) ekipa hitne je na nekom 14-tom spratu,nekoj bakici ili dekici meri pritisak i daje lekove za umirenje. Posto palijativna terenska sluzba i kucno lecenje nedovoljno rade svoj posao (i to je znak pitanja) onda za svaku sitnicu zovu hitnu pomoc. Vec su se izvezbali i daju podatke kao da je infarkt  ili cvi u pitanju. I sta da radi hitna,da gleda u karte da li da intervenise ili ne. DA NE GUSIM VISE,TO JE GRESKA SISTEMA A NE JEDNE SLUZBE!!

ps.  posto radis u zdravstvu trebalo bi to da znas

 

I dalje se ne slažem u potpunosti sa tobom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

A s obzirom koliko su kola hitne pomoci brza u reakciji kada cuju da je neki motociklista pao :roll: mislim da je ovo znanje vredno...

 

Hitna pomoć je nešto na žalost najcrnje u zdravstvu Srbije...mnogo razloga je zašto je to tako...o tome možda neki drugi put...ipak su to moje kolege, a opet ipak se radi i o eventualno mojim pacijentima...

 

Nije bas tako. Ako neko tumaci tvoju recenicu doci ce do zakljucka da je hitna sluzba katastrofalna i da ne radi svoj posao. To nije tacno,oni maksimalno rade svoj posao u uslovima koje imaju.

Nama je celo zdravstvo nesyo sto lici na crnu rupu a ne hitna sluzba.Da pojasnim: dok neki motorista lezi na asfaltu i krvari (to nas pogadja) ekipa hitne je na nekom 14-tom spratu,nekoj bakici ili dekici meri pritisak i daje lekove za umirenje. Posto palijativna terenska sluzba i kucno lecenje nedovoljno rade svoj posao (i to je znak pitanja) onda za svaku sitnicu zovu hitnu pomoc. Vec su se izvezbali i daju podatke kao da je infarkt  ili cvi u pitanju. I sta da radi hitna,da gleda u karte da li da intervenise ili ne. DA NE GUSIM VISE,TO JE GRESKA SISTEMA A NE JEDNE SLUZBE!!

ps.  posto radis u zdravstvu trebalo bi to da znas

 

Potpuno se slazem da je u pitanju sistemska greska zdravstva u Srbiji, a ne problem hitne pomoci kao dela sistema. Primera za ovo je mnogo, da na navodim, ali hitna pomoc svakako nije najslabija karika u lancu.

 

Ja sam zavrsio ovaj trening, ali nisam bas siguran da bi mogao da drzim kurs bez pomoci strucnog lica medecinske struke:

 

http://www.centurionsafety.net/

 

;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ne bi bilo lose mozda napraviti neki manual , za pocetak u elektronskom obliku a posle je lako naci  ili sponzora ili se samoorganizovati oko stampanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja