Jump to content

Moto Zajednica

Pocetnicka pitanja, molim pomoc!

Recommended Posts

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

 

Nije li puno 100konja za prvi motor?

 

 

Naravno, da je kolega mladji, svakako mu ne bih preporucio motor od skoro 100ks. Posto kolega ima 35 godina, mislim da je dovoljno zreo da sedne i na 150ks, bez obzira na iskustvo koje ne poseduje. Motor se vozi glavom a ne srcem, tako da mislim da mu 100ks nece predstavljati problem, plus sto u skorije vreme nece morati da menja motor i da se muci sa prodajom i kupovinom drugog. Ako bi kupio Fazera, mislim da za 2 godine ne bi izgubio vise od 500e, mozda cak ni toliko, sve zavisi kako ga bude odrzavao, dok sa kineskim motorima to nije slucaj. Nemoj pogresno da me shvatis, ali mislim da je ovaj motor bolji od bilo kog novog kineza. ;)

 

Naravno da je bolji ukoliko je u dobrom stanju, ipak je to mnogo ozbiljniji motor u odnosu na to sto kinezi imaju da ponude.

 

Nije cilj okupljanje sekte, nego smo malo i upuceni, pa shodno tome i napisah par reci. ;)

 

Sto se tice pada cene postoji neka granica i kod kineza. Tih 500e ce gotovo sigurno izgubiti za 2 god,  ali ce ustedeti kroz registraciju i odrzavanje. Procentualno je veliki pad vrednosti, ali kada se gleda izgubljena suma i nije tako strasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

vratrio sam se sa usca. poterala me kisha. tamo je bila neka ekipa na motorima, ali cini mi se da su se i oni ubrzo razbezali.

inace, malopre sam dobio kacigu (na koriscenje dok ne kupim svoju. dobro ce mi doci za polaganje). dakle, prvi korak je napravljen

pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Izgleda da ove iskusnje kolege mrzi da pisu nesto sto nije stvar oko koje se raspravlja, nego, sto bi se reklo aksiom, a na kraju ipak preraste u raspravu. Dakle, Fazer od 600 kubika i 100 konja nije motor za nekog ko nikad ranije nije vozio motor, pa makar taj imao 35, 45, 55 ili bilo koliko godina. To nije stvar mog ili necijeg drugog misljenja, to je tako.

Deyan76 vozi Fazera, a pre toga je vozio.... u stvari, bolje njega da pitas koliko dugo vozi, sta je vozio i da li bi ti preporucio Fazera, kojeg sada vozi, za prvi motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Balkan Hard Enduro, 600 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sherco SER 300 Factory, Beta 300RR, Husqvarna Te300i

Izgleda da ove iskusnje kolege mrzi da pisu nesto sto nije stvar oko koje se raspravlja, nego, sto bi se reklo aksiom, a na kraju ipak preraste u raspravu. Dakle, Fazer od 600 kubika i 100 konja nije motor za nekog ko nikad ranije nije vozio motor, pa makar taj imao 35, 45, 55 ili bilo koliko godina. To nije stvar mog ili necijeg drugog misljenja, to je tako.

Godine u saobracaju i kilometri ispod dupeta imaju najveceg udela samom iskustvu vozaca,ali sa druge strane ima i ljudi koji su operisani od voznje bilo motora ili auta,i dzaba im to sto voze od npr.'75,oni su opasnost za sebe i druge cim izadju na ulicu..u bilo kojoj "kubikazi"!Tako da je to vise manje individualna stvar kao i za sve drugo, ALI  kad bi generalizovali,ima velike razlike izmedju 20-to godisnjaka,i zrelog coveka od 35-40god.

Tako je i u ovoj temi,uglavnom svi mi generalno savetujemo da se pocne od lakseg-slabijeg motora..sto je i normalno,ali neko ce se brzo sroditi sa masinom od 500ccm a neko ne moze godinama da se sastavi i sa onom od 125,i mislim da je covek od 35god sposoban da definise svoje mogucnosti i uzme konkretno u ovom slucaju odgovarajuci motor za sebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: šerpa plav, penzionerski

Da se nadovežem na Ćilija,- 100ks, početnik, muško. Kombinacija ubitačna i sa 35 godine, i nula km iskstva. Zbog gabarita - tvojih - , koji su slični mojima, ostaje ti enduro, što su iskusniji i preporučili. Na

 

www.bikez.com

 

pogledaj gabarite motora, izgled, položaj sedenja, i tehničke podatke. Napraviš izbor od par tipova, prostudiraš cene

 

www.mobile.de

www.avto.net (slovenija)

 

na to dodaš 1000 evropskih, da bi ga sveo na domaće vlasništvo. Prelistaš naše oglase, proveriš kakva je mogućnost sevisiranja i dostupnost delova, kako se dotični motor pokazao u expoaltaciji i izabereš.

Okvirno evropski motori su skuplji od japanskih, skuplji su delovi, a i sat sevisera. Stariji motori su jeftiniji, pogotovo oni modeli koji se više ne proizvode, pa može bit problema sa delovima. Kod nas ni ovlašteni sevisi, delovima, ne spadaju u rang opremljenih, ako izuzmemo potrošni materijal, pa te razni majstori mogu zavlačiti pola sezone zbog neke flanšne ili dizne, džeksne, buxne i sl. Razmotri kobrin predlog, deluje razumno za početak, a konstatacije prerašćeš ga i izgustirat za pola sezone ne piju vodu. Svaki motor može više od početnika koji sedi na njemu. Ko druga  alternativa, možda neka mašina od 600 - 650 ccm, redukovane snage na 25kW. U narednim godinama, po novom zakonu o saobraćaju one će imati cenu jer će i oni da 19 godina moći voziti ~veliki~ motor, ili ga zadržiš kao gradsko prometalo, a za duže putovanje putovanja kupiš jaču i veću makinu ( uzgred supruga i ja smo se i sa 20kW navozali i naputovali ), BMW GSA - zbog gabarita i svega ostalog, ako ćebence dopušta  :) .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

Da ne otvaram novu temu sa slicnom tematikom, ja cu ovde da pitam moje pocetnicko pitanje.

 

Ja sam gledala i gledala i gledala oglase, review-ove, slike, citala po foumu sta se pise i sta se pisalo i na kraju svela izbor na 3 motora,

i sad se troumim izmedju sledecih:

 

1. Yamaha TDR 125 (eventualno 250)

 

2. Yamaha YBR 125

 

3. Honda 250 Dominator

 

 

Ono prvo je dvotaktna, ostale 2 masine su 4T.

 

YBR125 je najlaksi (dry weight 124 kg)

TDR 125 ima 128 kg, TDR 250 ima 137 kg

Dominator 250 ima 133 kg

 

(Ja imam 65 kg i 176 cm)

 

Ja nekako tipujem na YBR125, ali bih volela da cujem sta iskusniji forumasi misle o ovome.

 

Inace, do sada sam vozila samo skuter, kvacilo mi je nepoznat pojam u recniku (i prethodna i sadasnja kola su mi automatik)

tako da cu morati bas da se navikavam...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

YBR po mom mishljenju. Vozio sam YBR lako se vozi u PM. Na njemu sam i polozio. TDR je mnogo ozbiljniji motor  a i ume BASH da potegne posle 5 hiljada odbrtaja. Za zensko i pochetinka YBR. A da. YBR troshi oko 3 lit a TDR moze i do 7 litara meshavine pa ti vidi. Dominatora nisam vozio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

glavna razlika izmedju ova tri motora jeste sto je dominator mali enduro, TDR je dvotaktni a YBR je neki kao naked fazon

TDR je zastarela koncepcija i ako neces da ti ruke budu masne od ulja uzmes recimo ybr

e sada ostaje da biras izmedju ybr i dominatora, sednes na jedan, sednes na drugi i vidis koja ti pozicija sedenja najvise odgovara i tako resis dilemu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

cini mi se da cu ipak poslusati johnynovak-a, Ćili-a i abby-a za Fazer. Cini mi se da se u to ne uklapam ni "konceptualno".

hvala abby-u i za sajtove koje je dao, pa cu i tamo pomalo da se informishem.

eto mene uskoro sa novim pitanjima.

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

Drugari, ja se ponovila! :)

 

YBR sam pazarila danas, sad odo' da otvorim temu povodom toga. :)

 

Malo sam probala, i odlican je!

 

Svaka preporuka za nekoga ko je pocetnik.  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

samo da znas da nas ima jos sa tvojim problemima  ;D 192cm 127kg

ja bi ti predlozio da krenes da polazes (ne moras na svom motoru, mozes na motoru auto skole) ja sam uzeo L table i polagacu na Vespi 200e

 

to sto pre skini sa liste...

 

za savet za motor ne znam sta da ti kazem posto i ja gledam sta bi kako bi  ;D ;D ;D

 

Hey Popsy, nesto mi se cini da sam propustio.

Da li to znaci da u varijanti polaganja na autoskolskom motoru moze da se prodje jeftinije za cca 7000 din (cena L tabli koje se uzimaju u ljermontovoj u muriji). U toj varijanti samo izadjesh i polazesh, ne trebaju ti table za voznju. jedino ako bas hoces da izvozash to neko vreme. Ili ja to negde debelo gresim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

samo da znas da nas ima jos sa tvojim problemima  ;D 192cm 127kg

ja bi ti predlozio da krenes da polazes (ne moras na svom motoru, mozes na motoru auto skole) ja sam uzeo L table i polagacu na Vespi 200e

 

to sto pre skini sa liste...

 

za savet za motor ne znam sta da ti kazem posto i ja gledam sta bi kako bi  ;D ;D ;D

 

Hey Popsy, nesto mi se cini da sam propustio.

Da li to znaci da u varijanti polaganja na autoskolskom motoru moze da se prodje jeftinije za cca 7000 din (cena L tabli koje se uzimaju u ljermontovoj u muriji). U toj varijanti samo izadjesh i polazesh, ne trebaju ti table za voznju. jedino ako bas hoces da izvozash to neko vreme. Ili ja to negde debelo gresim?

 

Ne ne ne... Ako IMASH svoj motor onda odesh u SUP trazish L table, platish i tek kad odvozaash onda idesh u auto shkolu da ti srede kada polazesh sa uverenjem iz SUP-a da si "izvozio" tih 10-ak dana. Jedino ako nemash svoj motor onda idesh u autoshkolu i trazish da ti pozajme njihov (shto ti naplate) kao da si se na njihovom obuchavao tih 10-ak dana. Tako da ti  sa Autoshkolinim izadje SKUPLJE. Ja sam ga koristio samo za polaganje samo a na svom sam vozio L table. Poshto je u autoshkoli bio Yamaha YBR koja se vozi ko bajs.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

bigbad86, nisam te shvatio:

L table trenutno kostaju 7000din.

Jedan cas na autoskolskom motoru je 1000din. Tih 1000 din cu im rado dati da bi se upoznao sa motorom.

test + voznja je 4500 din.

Dakle, neminovno je platini tih 5500, ali ne razumem sta je sa L tablama koje mi u varijanti autoskolskog motora ne trebaju. Ili to sto sam ja zmislio nije moguce???

ajd, fala ti na tumacenju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 446 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX250R

poenta je u tome da moras da imas onih 15 dana samoobuke, tj. moras da uzmes L tablicu na 15 dana i platis danak od 7 tisuca dindzosa

 

e, sad - ako imas svoj motor, onda ok, a ako nemas, onda uzimas ovlascenje auto skole, koje te kosta koliko te kosta (dakle - u tom slucaju je cena ovlascenja + 7 000 din)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

jbg, ok, cisto sam mislio da li moze "na foru" neka kinta da ostane u dzepu.

fala vam na informacijama iz prve ruke.

u medjuvremenu sam shvatio da je bolje da polazhem na autoskolskoj vespi 125ccm, nego da kupujem nesto vece, pa da se na tome zlopatim i blamiram po poligonima

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Eve me sad dodjoh kucama... lova koju mozes da  ustedis u autoskoli je jedino ovlascenje koje ti je potrebno za L table (3000 dinara mene a ima i jeftinije)

 

kesh flow ide ovako

 

2000-3000 ovlascenje za motor ako ga nemas (na njemu mora da pise da je za obuku i polaganje) i za njega dobijas L table i na njemu polazes

7000 L tablice  - SUP

2400-2800 dinara lekarsko uverenje

 

2x2000 za polaganje (Test & voznja)

 

1000 dinara cas ako nemas motor...

i jos neka sitnurija.... tipa ako ti je saobracajna SCG i nju ces da menjas kad ti budu lupili A  ;D ;D ;D

 

u svakom slucaju da se nesto pristedi nikako  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

u medjuvremenu sam konstatovao skolu u kojoj cu pohadjati "nastavu".

jos jednom hvala na informacijama i savetima.

ps. sve ovo ide isuvise sporo za moj ukus. dok ja sve sredim, procice sezona...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja