Jump to content

Moto Zajednica

Pocetnicka pitanja, molim pomoc!

Recommended Posts

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Hello svima.

Nov sam clan, pa imam neka uopstena pitanja. Napomenuo bih da nikada nisam imao, niti sam vozio motor. Tek treba da polazem za A kategoriju. Interesuju me enduro motori, pa bih zamolio za par saveta:

Koji (kolike zapremine) motor da kupim?

Ja imam svog favorita, ali me zanima koji cu savet od vas dobiti.

Zanima me koliko je pametno kupovati neki veci motor za pocetak.

Vazna informacija je da zivim u stanu, dakle nemam garazu. Naravno, preko zime bih ga drzao negde u zatvorenom, ali bi u vreme sezone bio na ulici, tj na parkingu. Da li se enduro motori kradu? Mozda je ovo malo glupo pitanje, ali samim tim sto sam na pocetku, moram biti oprezan. Inace, nemam nikakva moto-mehanicarska iskustva, ali sam spreman da ucim. U medjuvremenu cu vec dobiti i savete gde se motori odrzavaju...

Hvala unapred, cekam vase smernice.

Pozdrav

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Beograd

Za pocetak nemoj da uzimas nista jace od 250......vozi ga jednu, dve sezone pa kada ga savladas onda uzmi lepo sta hoces...Svi motori se kradu pa i ovi...A za odrzavanje imas puno tema ovde na forumu pa potrazi malo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Jagodina

Bilo koji manji motor ces brzo prerasti mozda 1-2 nedelje.Moja preporuka ti je  kawa kle500. Solidan motor a negubi na vrednosti tako da kad ga prerastes za 1-2 sezone i dok ti nedosadi neces mnogo izgubiti.        Ali izbor je tvoj. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

naravno, malo cu citkati stvari po forumu i saznati kako se odrzavaju motori.

i ja se plasim Pop Milanove konstatacije da cu mali motor brzo prerasti. Inace, nisam napomenuo, visok sam oko 195cm, i imam oko 100 kg, pa se nadam da cu veci motor uspeti da ukrotim.

zanima me i kako se maximalno zastititi od kradje. jet to samo vezivanje lancem oko bandere ili postoje neke suptilnije/efikasnije metode?

Iskreno, meni je za oko zapala Honda Afrika. Dopada mi se kako izgleda, a i po forumu sam vec video da je to dosta cenjena mashina. jel to prevelik zalogaj za pocetak? ja cu taj motor dosta koristiti po gradu. soft offroad bih upraznjavao povremeno. jel tesko manevrisati sa tolikom sotonom po gradskoj guzvi? inace, nisam vise decko (imam 35 god), tako da nemam teznju da budem najbrzi u gradu. Dakle, brzina mi nije toliko bitna. Zanima me da li je Afrika zanimljiva lopovima? Ustvari, jel ima neko generalno stanoviste sto se tice kradja (kao sto je u svetu automobila lopovima najdrazi plen vw i audi).

Svima puno hvala na strpljenju. Neizostavan pozdrav svima!!!!!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Ja mislim da bih i meni koji vozim 2 godine bila afrika preveliki zalogaj a kamoli tebi iako si krupniji od mene. Ipak ti gledaj Kawasaki KLE 500 nije mnogo veliki a i kubikaza je jeftina za registraciju, kao i da je manji potroshach. A kao totalnom pochetniku ne bi valjalo nishta jache od 250 al poshto nisi klinac mogao bi da sednesh na "do 500ccm"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

moj savet 250 4t i nista jace za pocetnika , jednostavno bez obzira na tvoju gradju i tezinu motor zahteva iskustvo u voznji i poznavanje samog motora . sto se tice zakljucavanja trazi u blizini gde ima neka radnja sa obezbedjenjem nocnim gradiliste ili nesto slicno jednostavno lopovi nespavaju a idealna zastita nepostoji za motor koji ce stajati na videlu bela dana 24 h .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 367 postova
  • Lokacija: Šabac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha YZF 600 r Thundercat

moj savet 250 4t i nista jace za pocetnika , jednostavno bez obzira na tvoju gradju i tezinu motor zahteva iskustvo u voznji i poznavanje samog motora . s to se tice zakljucavanja trazi u blizini gde ima neka radnja sa obezbedjenjem nocnim gradiliste ili nesto slicno jednostavno lopovi ne spavaju a idealna zastita ne postoji za motor koji ce stajati na videlu bela dana 24 h .

 

Sto se zastite tice, dobra ideja je ova iznad :) , a mozda imas i neku trafiku koja radi non-stop pa parkiras uz nju. Inace najbolje bi bilo zastititi motor, dobrim alarmom - Spyball, disk lokom Xena ili tako nesto i neka debela i jaka sajla za zakljucavanje, pa jos ako je motor na vidnom ili promentom mestu, trebalo bi da otera lopova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 123 postova
  • Lokacija: Novi Banovci
  • Motocikl: Bandit 1200, TDM 850TX

Yamaha TDR za pocetak,to je 125 cc,ali dvotakni poluenduro,ja sam otprilike tvoje visine i malo mrsaviji i TDR mi je bio fantastican,malo veci potrosac,preko 6,ali i ide lepo,sa blokadom 15 ks,bez 25ks.Postojao je i TDR 250,ali mislim da je prestao da se proizvodi oko 92 god.Jos jedan u toj klasi bi bio Cagiva Super sity,takodje 125,kao i mali Pegaso 125.Najlepsa 125 Varadero,4t masina,izgleda kao da vozis nesto mnogo vece i lepo drze cenu.Zaboravi Afriku,nije to motor za ucenje,cak mi i KLE iz svega sto si rekao da zelis ne izgleda kao naj.Veruj da 125 cc klasa drzi prilicno dobro cene,neces nista izgubiti prodajom nakon zasicenja istih.Naucis da vozis i i prodaj posle,ali sve preko 500 cc ne bih preporucio.Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW K1300R

moj savet 250 4t i nista jace za pocetnika , jednostavno bez obzira na tvoju gradju i tezinu motor zahteva iskustvo u voznji i poznavanje samog motora . s to se tice zakljucavanja trazi u blizini gde ima neka radnja sa obezbedjenjem nocnim gradiliste ili nesto slicno jednostavno lopovi ne spavaju a idealna zastita ne postoji za motor koji ce stajati na videlu bela dana 24 h .

 

Sto se zastite tice, dobra ideja je ova iznad :) , a mozda imas i neku trafiku koja radi non-stop pa parkiras uz nju. Inace najbolje bi bilo zastititi motor, dobrim alarmom - Spyball, disk lokom Xena ili tako nesto i neka debela i jaka sajla za zakljucavanje, pa jos ako je motor na vidnom ili promentom mestu, trebalo bi da otera lopova.

za ovo +1

 

Afrika je ogromna!!! Za pocetak gledaj nesto manje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2457 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Ako si krupniji i imas iskustvo sa skuterima nepotrebno je kupiti 125 jer bi je veoma brzo prevaziso, veruj mi kupi nesto vece, ALI slabije!

Neznam zasto svi kazu da je Afrika ogromna kad nije..  :-\  (za mene je taman cak bi je i malo podigo 3-5cm)

p.s.(tako su i mene plasili na pocetku, ali su mi pomogli i zahvalan sam za pomoc svima)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Posto si rekao da nisi klinac i da imas 35 godina, onda ti preporucujem nesto do 500 kubika, jer smatram da si dovoljno zreo da procenis svoje vozacke sposobnosti, bez obzira sto do sada nisi vozio motor. Pogledaj ti nekog Kawasakija GPZ500, Suzukija GS500, Apriliu Pegazo, Kawasaki KLE. Mislim da ce neki od ovih motora zadovoljiti sve tvoje potrebe. Manja kubikaza, mislim na 250, ce ti brzo dosaditi, pa ces vrlo brzo traziti nesto malo jace.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Ista prica je bila kod mene prosle godine, imam 35 godina i uzeo sam KLE kao prvi motor. Nisam pogresio, ali ga jos nisam savladao tako da i dalje ne vozim ni blizu maksimalnih mogucnosti i sa sadasnjim iskustvom ne bih uzeo afriku sigurno. Afrika ti nije dobra za grad, namucices se i neces uzivati u voznji. Cak i KLE nije mali motor, ako zelis nesto samo za grad ima smisla uzeti i dr-z 450sm ili tako nesto za provlacenje idealno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Ako si krupniji i imas iskustvo sa skuterima nepotrebno je kupiti 125 jer bi je veoma brzo prevaziso, veruj mi kupi nesto vece, ALI slabije!

Neznam zasto svi kazu da je Afrika ogromna kad nije..  :-\  (za mene je taman cak bi je i malo podigo 3-5cm)

p.s.(tako su i mene plasili na pocetku, ali su mi pomogli i zahvalan sam za pomoc svima)

 

Pa, iskreno, i ja intuitivno osecam isto sto i Gile Extreme Boys. Naravno, apriori osecaj je jedno, a dobronamenrni saveti iz vasih iskustava je mnogo opipljivije. Inace, zivim relativno blizu usca na Nbgd, pa cu  ovih dana tamo biti malo cesci gost, cisto da sve to osetim "IN VIVO". Paralelno mi se cini da je najpametnije naci (rentati) neku garazu i tako oduvati shanere.

Puno hvala svima, i naravno, tu sam za dalje savete.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

posto si samo 2cm visi od mene i 5kg tezi od mene odma mogu da ti kazem da zaboravis motore od 125 i 250ccm jer ce ti to biti malo vece od bicikle i neces moci da se spakujes, moja preporuka za pocetak ti je kawasaki KLE500 jer ima i dovoljno snage a i sediste je dovoljno visoko da ti noge ne vise sa strane, nisi klinac koji ce se izivljavati tako da slobodno to uzmi, vozaj ove godine i sledece prodaj i pazari motor koji zelis.

Afrika je dobar motor a tebi bi odgovorao model RD07 koji je dosta visok ali dosta je tezak za pocetnika pa bi ti to preporucio za sledecu sezonu.

 

BMW F650

WTF

ajd obrazlozi molim te kako je ovaj motor dobar za coveka od 195cm visine kad je poznato da ima najnize sediste u klasi

 

ako zelis nesto samo za grad ima smisla uzeti i dr-z 450sm ili tako nesto za provlacenje idealno.

koliko je dobro da pocetniku preporucis motor koji iz gasa ide na zadnji?  ???

ako vec preporucujes DR onda je bolja varijanta DR650 od 94 pa na dalje jer je i dovoljno visok za coveka i dovoljno uzak za provlacenje po gradu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

da, i sam shvatam da je kle500 dobar izbor za pocetak. kao najnegativniju tacku na ovom motoru je (koliko sam shvatio) sediste. Pa jel to toliko nepodnosljivo? Valjda ne trne zadnjica bas toliko da ne mozhe da se izdrzi? jel neko zna da kazhe koliko je tezak kle?

btw, danas su me neki likovi na poslu isturirali na ovu temu. konkretno, razgovarali smo o bajkerskoj osnovnoj opremi. slozili su mi pricu da pored osnovnih stvari (tipa kaciga) obavezno mora da se imaju i bajkerske cipele/cizme. navodno, obuca mora da ima ojacanje zbog menjanja brzina. jel to stvarno? iskreno, ja sam zamisljao da za gradsku voznju ne treba nista vishe od kacige. pa necu da idem kroz aziju oko sveta (kao ona dva britanca na bmw-ima sto se emitovalo na viasat exploreru i na ngeographic-u) pa da odma mora da se ima posebna jakna, lone, nozeve za prezivljavanje u prirodi, komunikator ugradjen u kacigu...

fala i pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Meni je i u ojacanim cipelama motorce od 120kg pri padu (brzina okko 35kmh) skrckalo palac na nozi. Nista opasno al je bolelooooo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Prvo da ti kazem prijatelju sto se tice motora, ne zaleci se, evo prodam ti ja mog kineza 250ccm ko zmaj  ;D (shto ti i inace toplo preporucujem dok ne savladas osnove voznje polozis izraubujes itd bolje da strada neki kinez neko japanac)

drugo oprema, nemoras ti ni kacigu da nosis prijatelju ali evo uzmimo za primer moj slucaj. Odem u prodavnicu i kupim kacigu jaknu i pantalone izadje me negde oko 25 000 mislim u sebi mnogo je , medjutim za svoje zdravlje nije uopste mnogo. Obucem se lepo ja u sve to (ono lepo mirise na novo) i krenem od kuce, posle 1 (jedan) kilometar, izleti mi majmun, stisnem kocnicu prokliza tocak i ja tres na put pri oko 50km/h. klizao se ja jedno dobrih 20m ustanem nishta...jakna se na shavu malo rashila i pantalone isto ali nishta me ne boli. Rekoh oprema je otplacena...

P.S. Opremu za sebe i zenu sam platio malo vise od polovine vrednosti motora....

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

lakse ti je nauciti na manjem motoru cake i preci na veliki , nego na velikom uciti cake to moras svatiti . a sto se tice opreme treba ti sa protektorima cela oprema jer oma ublazava sve manje greske na bitnim delovima . ja sam uzeo ktm 250 2t iako nemam neko iskustvo sa ovim motorima i mogu ti reci da nisam trebao uzimati nista preko 125 2t ili 250 4t motor vuce ko nenormalan i nevidi nijednu prepreku , nije mi zao ali cemi trebati vise vremena da se naviknem zbog kubikaze .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

hm, kinez. koji kinez? polako ulazim u konfuziju. idu ovi praznici, pa cu imati vremena da se ceo predam razmisljanju. mozda je kinez dobra fora iz razloga sto ce jadnik non/stop biti na ulici. cini mi se da je takav motor lopovima totalno nezanimljiv. kolko kostaju takve mashine? sto se opreme tice, shvatio sam poruku.

pozdrav

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Evo malo da reklamiram kineze. Sto se enduraca tice Kinroad ima modele od 50-200ccm. Ja licno imam ovaj od 50 (malo je nabudzen) mada ne verujem da te takva kubikaza zanima. Svaki SM moze da se prepravi u enduro ako mu se zamene felne i gume (i ako imas novca)

 

Pogledaj Quinqi ima model od 200ccm (SM 200GY) koji bi ti se verovatno svideli i mogu za laksi offroad (mislim da ima enduro SE 125 al ne mogu sad tacno da se setim)

Takodje i Apolo 250ccm SM je pa samo laksi off.

Kinroad xt50gy i xt200gy, 200 tka je neto niza pa je zgodnija za grad, ali 50ica je bash za soft drndanje i nije ti zao da je pustis da padne, a i kad se aglavi u blatu lako je vadish :D)))) i ako si visok bar 1.80m

 

svi ovi motori su u cenovnom rangu do 1700 evra, da li su interesantni lopovima ne znam, za pocetnike su vrhunski (i ja sam takav). Mada MZ je MZ ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: SUBOTICA
  • Motocikl: Ferdinand

Nisam sigurna kako novi zakon o saobraćaju predviđa ograničenja u vezi novopečenih vozača. Ovde imaju interesantnih ograničenja u odnosu na dužinu posedovanja vozačke dozvole A kategorije i kubikaže motora.

Pre nego što odlučiš i kupiš motor obavezno ovo proveri da ne bi gladao u svoj motor koji nesmeš voziti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: fazer 600

Ако размишљаш о КЛЕ500, који ти и ја топло препоручујем, мислим да се нећеш преварити. Тежак је око 170 кг а мислим да ћеш са твојом висином и килажом моћи сасвим коректно да маневришеш са нјим и да се обучаваш. То је и мени био први мотор, имам 180 и навикао сам се на њега врло брзо. Ради лепо и на мањим обртајима, управњив је, сасвим довољно снажан да може да извуче где год пожелиш. А то са седиштем, мислим д ипак мало претерују. Чињеница је да није баш најудобније, али ја сам прелазио по 400км за дан да ми није ништа фалило. Е сад, ти си мало тежи, али навикнућеш се.

Што се тиче кубикаже, мислим да слободно можеш да узмеш јачег ендура. Ти срање можеш да направиш и са 250 кубика ако не схватиш мотор озбиљно. Све је у глави, учи постепено и за мање од месец дана ћеш сасвим коректно научити да возиш (наравно, онда ти остају године за рутину и искуство без обзира да ли возиш скутер или крузер).

Значи, мој савет- не мање од 500кубика и само стрпљиво

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja