Jump to content

Moto Zajednica

Kineski skuteri

Recommended Posts

  • U prolazu, 79 postova
  • Lokacija: Turija
  • Motocikl: Suzuki GS500E da ne kazem crveni

Pogledaj kanal fu#king riders na youtubu...On vozi skuter sprint max 50cc(4t).Max brzina mu je bila 70km/h bez ikakvih budzenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Ok, 60-70 km/h bi mi bilo sasvim dovoljno.

Ali mislim da na ovom kojeg bih ja kupio postoje blokade (Jiajue).

Čitao sam da nije naročito teško skinuti sve blokade sa kineskih 4T skutera?

I odlučio bih se za 4T, bez obzira na startnost i brzinu kod 2T.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance
4 hours ago, Midjo said:

Ipak ništa od Viraga, pročitao sam da nije za ljude preko 180 cm visine (ja imam skoro 2 m).

Zbog manjka love ću za ovu sezonu kupiti kineski skuter od 50 kubika, za grad.

Zanima me jedna sitnica, kolika je maksimalna brzina za 2T, a kolika za 4T kineske skutere, ali nakon skidanja blokade?

Ne bih da jurim, ali volio bih da ide makar malo preko onih zakonskih 45 km/h. :)

 

A kineski skuter je bas za 2m+++

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

To što si čuo,vrlo lako može da se desi da nije baš tako kao što kažu...Sedneš i probaš....Što se tiče skutera od 49ccm ovakva ''podvrsta''bi ti odgovarala  https://www.polovniautomobili.com/motori/9688554/yiben-yb50qt15

s tim što bi bilo poželjeno da ubaciš jači cilindar i CDI bez blokade,a onda može da se desi da zaboraviš na jaču kubikažu....bar na jedno vreme.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Шта прочит'о?

 

Иди сам види (седи) на "Вирага", па оцени да ли ти је удобан или не. То треба да ти је једини критеријум, а не што неко напише.

 

Ако не "Вираго", за паре које си поменуо, имаш да пазариш и неко кинеско моторче, чак и ново, а не да се грбавиш на скутеру.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
5 hours ago, Mikulanac said:

 

A kineski skuter je bas za 2m+++

Naravno da nije, ali pošto sam ograničen novcem, a i izborom, a treba mi prevoz, moraću kupiti kineski skuter od 50 kubika. >:(

 

7 minutes ago, Зорге said:

Иди сам види (седи) на "Вирага", па оцени да ли ти је удобан или не. То треба да ти је једини критеријум, а не што неко напише.

 

Ако не "Вираго", за паре које си поменуо, имаш да пазариш и неко кинеско моторче, чак и ново, а не да се грбавиш на скутеру.

Znaš kako, na kraju sam skontao da ne bih mogao toliko da se protegnem u novčanom smislu.

A drugo, ipak je to polovna stvar i ne bih da rizikujem neke kvarove i eventualne probleme.

Ovdje u BiH, konkretnije u Banjaluci, nema više novih kineskih motora u ponudi jer slabo se prodaju, za razliku od skutera.

Ima jedan model koji mi je izuzetno mali, probao sam ga. :)

Prije par godina je bilo predstavništvo za Lifan, ali se povuklo, a Keeway uvozi samo skutere, motocikala bukvalno nema, jer je malo tržište i interesovanje.

Tako da ću kupiti nov jeftini skuter od 50 kubika i izgledati smiješno na njemu, ali sa garancijom, a pare ću skupljati za neki veći cruiser, ili naked.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

A што не позовеш увозника "Кивеја" и питаш да ли је могуће да ти добаве један "Strike" 125, наследника популарног буџетног "Спида"? Скромно, али поштено моторче. Мислим да је овде код нас својевремено нуђен за 1100 евра.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Pitao sam ih, ali ne dobavljaju ih više i ništa od toga.

Evo kupio sam jutros Jiajue JJ50QT-3 za nekih 700 evra, nov sa garancijom. :)

Prodaje se i u Francuskoj i još ponegdje pod drugim imenom: https://www.scooter-system.fr/catalog/modele-1090-eurocka-revenger-50.html

Imam sada jedno pitanje, kako da ga razradim, da li je zaista potrebno prvih 200 km voziti do 25 km/h, a od 200 km do 100 km do 35 km/h?

Znam da se treba zagrijati prije vožnje i koristiti lagani gas i mijenjati broj obrtaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 745 postova
  • Lokacija: Lazarevac

Na našem tržištu polako jenjava ponuda novih jeftinih motocikala iz kine,to je i moj utisak.Sve se svodi na skutere do 125ccmšto je po meni za svaku osudu,ali tako je podeljen tržišni kolač.Bitno je poštovati period razrade,češće menjati ulje,pe i filter goriva....ima tu još par sitnica,na koje će ti iskusnijij već sugerisati.E,pa u zdravlju ga vozio i na bolje promenio!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Hvala puno. :)

Znači tako je i u Srbiji?

Jbg, skuteri su popularniji od motocikala na našem tržištu i ni meni se ne sviđa taj trend.

Posjedovanje i održavanje većeg motocikla je izgleda skup sport.

Odustao sam od skutera od 125 kubika jer je skoro duplo skuplji od ovog od 50 kubika.

Još je i registracija puno skuplja, a po gradu mi je skoro svejedno.

Filter goriva po defaultu i ne postoji (bar mislim), tako da ću ga ja staviti.

Ulje se mijenja na 300 km, pa na 1000 km, ali ja ću odmah izbaciti kinesko ulje, i dodatno ga promijeniti par puta u periodu razrade.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Ipak ima filter goriva, dobro je.

Nego, koje ulje da sipam?

Piše da u kineske skutere ide 10W40 ili 15W40, a da li će mu smetati 15W50 Optima Modriča Mototaktol?

Čini mi se da će mu više odgovarati domaće jeftino ulje nego nego skupo, jer je ovo jednostavan motor.

Kontam da mu neće smetati veća viskoznost jer je vazdušara i ide toplije vrijeme?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Мој је став да можеш да баталиш нека фенси уља у периоду разраде. Сипаш неко стандардно уље (и притом на скутеру ниси ограничен избором уља која одговарају мокром квачилу, како је то на већини класичних мотоцикала), значи чак и обично аутомобилско, па пролазиш разраду на њима. Ја бих за те прве замене уља, на 300 и 1000 км користио, ето ти помену модричка уља, њихов јефтини "Супервиск" 15W40, да би све што треба да се похаба - похаба, да се оструже оно што треба да се оструже и да се избаци из мотора. Ја мислим да је у том периоду разраде важније да се мотор мало "потроши", па да све легне на своје место, него да му гурнеш неко ултра-мега-гига уље које ће да спречи мотор да се разради по пропису, већ да га "конзервира" у том неразрађеном стању. А после периода разраде, колико ја капирам, у мотор скутера, без мокрог квачила, можеш да гурнеш било које крштено уље које испуњава те основне захтеве произвођача мотора. Сипаш неку полусинтетику, чак и не само аутомобилску, чак и ону за камионе. И ја не бежим од модричких уља - на њих ми ради све, од косилице, аута, трактора...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Hvala na odgovoru, zvuči logično. :)

Međutim, danas sam navratio u ovlašteni servis da ih pitam za ulje.

Prvi servis skutera se radi na pređenih 300 km, ali ja bih odmah zamijenio ovo kinesko ulje koje je došlo u njemu.

I serviser mi kaže da je 15W50 pregusto za njega i preporučio mi je 5W40 i to SINTETIČKO!

Kaže da oni inače koriste to ulje za kineske motocikle i skutere, ali meni zvuči nelogično da ide sintetičko i to još u periodu razrade?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Док је скутер у гаранцији, слушај шта ти каже овлашћени сервисер, а после... До тада извуци нека закључке и реши сам шта ћеш после сипати. А 15w50 није густо ваздушно 'лађеном мотору током лета, када се дрљаш од семафора до семафора, који је на два'ес' сантима од врелог асфалта.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Pod garancijom je 2 godine, a ako njih budem slušao onda ništa od pravilne razrade na mineralnom ulju (ili polusintetičkom).

Baš me zbunjuje što koriste sintetička ulja, a svuda sam čitao da za Kineze idu "obična" mineralna ili polusintetička.

Jbg, opet je najbolje da njih slušam pa čak i da nisu u pravu.

A nakon isteka garancije ga kontam prodati i kupiti neki nekineski cruiser/naked, tako da mi je svejedno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

У другу руку, када размислиш, да ј... рака рака ако твој сервисер буде могао да одреди шта си ти сипао у мотор. Прочешљај тај приручник кога си добио уз скутер и види да ли у њему пише да се користи неко синтетичко 5W40 уље, или су поменута уља вискозитета 10W40 или 15W40, која треба да испуњавају неке API стандарде квалитета који су уведени још пре десет-петнаест година и који су данас у категорији, у најбољем случају, ниже средње класе.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Priručnik je kratko i generički sastavljen, piše samo SAE 10W30 za vazdušno hlađene 4T motore.

Koliko sam ja shvatio, viskozitet igra ulogu kod klimatskih razlika.

Arapi sipaju 25W60 ulje, Rusi za vrijeme zime sipaju 0W30 ulje (npr).

Kod nas preko ljeta može 10W40, a može i 15W50 (za vazdušare).

Juče sam pitao trgovca, danas ću otići i pitati servisere direktno.

Glupo mi je da plaćam redovne servise i promjenu ulja po njihovom izboru, pa da odmah to izbacim i stavim svoje ulje.

Pitaću da li je okej da ide ulje po mom izboru, i to Super Visk ili Mototaktol. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Evo kupio sam domaći Optima Supervisk 15W40 mineralno i sad ću nasuti, valjda neće biti problema iako je namijenjen za aute. :)

Ima još 250 km do prvog servisa, valjda mu neće smetati do tada, a tada ću pitati u servisu da li da opet ide Supervisk, ili ipak njihova sintetika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000
Pre 2 sati, Midjo said:

Evo kupio sam domaći Optima Supervisk 15W40 mineralno i sad ću nasuti, valjda neće biti problema iako je namijenjen za aute. :)

Ima još 250 km do prvog servisa, valjda mu neće smetati do tada, a tada ću pitati u servisu da li da opet ide Supervisk, ili ipak njihova sintetika.

Supervisk je Modričino najjeftinije i najlošije mineralno ulje za starije benzinske motore. Ono ti je bolje samo od toga da uopšte nemaš ulja u motoru. Bez obzira da li je mašina kineska ili japanska bolje je da je u njoj dobro nego loše ulje. Ne mora sintetika ali dobra polusintetika neće biti suvišna.

Pošto je u pitanju neki mali skuter koji se,uglavnom, od samog starta vozi pod većim brojem obrtaja dobro bi bilo da koristiš ulja koja su u gradaciji 5W ili barem 10W. Ova oznaka ti govori da su ova ulja manje viskozna (više tečna - tećljiva) kao hladna nego ulja sa 15W ili 20W i da su pri startu motora više pumpabilna tj. lakše idu kroz sistem i bolje podmazuju tarne površine u motoru. Ako uporediš 10W-40 i 10W-50 razlika je da ulje sa gradacijom -50 ima sposobnost da na višim radnim temperaturama više zadržava svoje hemijske i fizičke karakteristike odnosno sposobnost podmazivanja nego ulje sa gradacijom -40. Otuda naziv multigradna motorna ulja, dakle ulja koja imaju definisane karakteristike u dvije gradacije, dva režima, hladnom (početnom) i radnom. Zorge je pomenuo i API standarde kvaliteta i to je interesantna priča ali o tome nekom drugom prilikom. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Hvala za info, ali već sam ga nasuo, valjda neće biti problema, može li izdržati nekih 240 km do prvog servisa?

Znam da je to loše ulje, ali opet mislim da nije puno lošije od onog koji fabrički dođe u kineskom skuteru.

Inače, ovo u suštini i jeste stariji benzinski motor, kopija Hondine GY6 mašine, koja već decenijama radi na istom principu.

Zato sam poslušao savjet @Zorge-a koji kaže da je bilo koje mineralno ulje dobro na početku za razradu mašine.

Samo da ne napravi neki problem idućih 240 km, pa onda nastavljam sa nekom polusintetikom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Na 240 km mu vjerovatno neće biti ništa. Kvalitet ulja se ne odražava trenutno nego dugoročno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ма не бери бригу - има скутер само да преде и са "Супервиском" у периоду разраде. И ја сам своје моторче до хиљаду километра возио на минерално уље. Првих 300 је прешао са фабричким уљем, а од 300 до 1000 је ишао на минерално 15W40, неки јефтини аутомобилски "Кастрол" без адитива. А после, обзиром на цене уља, можеш да се отвориш на неку коректну полусинтетику, јер са њом имаш спорију деградацију уља, боља детерџентна својства, мање стишњавање... А што се тиче вискозитета, има ту много аспеката које треба сагледати. Ево пример кога је навео "Гуливер": уља нижег вискозитета су заиста "пумпабилнија", али вероватно њихов филм који се формира између два метална детаља нема носивост колико има филм вискознијих уља, па је питање колико ће та два поменута метална детаља током рада мотора чешће долазити у контакт, тј. више се хабати.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Okej, znači nema frke. Hvala na savjetima. :)

Ja nisam htio čekati do 300 km, htio sam odmah izbaciti loše fabričko ulje.

A i dobro je da se eliminiše sav otpad jer je razrada najintenzivnija na prvim kilometrima.

Boja ulja nakon ovih prvih 60 km je bila bakarna/svijetlo braon, a u posudici nakon ispuštanja tamno braon.

Izgleda da brzo sagorijeva i nije naročito kvalitetno.

Na filter mrežici je bilo nekih mekih ostataka, tkanina, dlačice, tako nešto, Kinezi definitivno nisu pedantni kod sastavljanja.

Mislim da je dobro da sam ga izbacio, a filter mrežicu sam isprao benzinom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Ако негде налетиш на одговарајући шраф за испуштање уља са магнетом, купи и њега. Зна он да покупи доста опиљака, поготово у периоду разраде.

 

Ти "меки остаци" мени су личили на целулозу, да л' триње, да л' папир. Некако ми је то имало логике - делови у фабрици  паковани у мас'ан папир или дрвене кутије, па се којешта ситно полепило по деловима и када су они на другом месту састављени у целину, ето и тих остатака у мотору. Или је то просто залепљена прашина.

 

Боја уља у новом, неразрађеном мотору ће увек брзо бити промењена јер цилиндар и карике још не дихтују како треба, па буде мало "блоу баја" и додатног сагоревања уља, а и радна температура на просечном кинеском мотору током разраде зна да буде приметно већа од оне на разрађеном (утврдио и на примеру свог моторчета), па уље, поготово то што је сипала фабрика ко зна када, брзо деградира.

 

А имаш и фору са јефтиним чистачем мотора, коју сам, испробао на тракторском мотору и видео заиста да нешто уради. У мотор пре замене сипаш око 5% дизела од укупне запремине уља у мотору и оставиш мотор да са том мешавином ради пет минута на ниским обртајима. После испустиш уље, добро оцедиш мотор и нормално сипаш ново.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
10 hours ago, Зорге said:

Ти "меки остаци" мени су личили на целулозу, да л' триње, да л' папир. Некако ми је то имало логике - делови у фабрици  паковани у мас'ан папир или дрвене кутије

Da, mislim da si u pravu, baš tako izgleda, ali nisam mogao skontati šta je tačno.

 

Primijetio sam da teže pali sa ovim Optima mineralnim, treba nekoliko kurblanja.

I nekako "grublje" radi, možda i glasnije.

Ima logike s obzirom da je ulje viskoznije.

Ali s druge strane, stvara gušći film, bolje trenje, bolji je za razradu.

Na servisu poslije 300 km će već biti denekle razrađen, pa nek oni naspu šta misle da treba (sintetičko 10W40, čini mi se).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja