Jump to content

Moto Zajednica

Moto elektrika i elektronika - pitanja i odgovori

Recommended Posts

  • U prolazu, 72 postova
  • Lokacija: Batocina
  • Motocikl: CZ 350

Ako neko zna koje prepravke je potrebno izvrsiti da se instalacija od 6V prevede na 12V kod Jawe neka napise....

Bobine i regler treba menjati, ne znam kakva je situacija sa alternatorom?

Hitno potrebno.

Ili...gde da nadjem regler i bobine od 6V?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Zodini i dalje ima CZ-tku al oko toga nema pojam sta sve ide, imas u delu garaza podforum JAWAMANIA pa tu pitaj, tamo ce ti neko vec reci :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Ljudi kupio danas nov ne formiran akumulator. Planiram ga sutra formirati pa bi ga nakon sto naspem kiselinu spojio na punjac, ali nemam ''Pameni'' punjac vec samo za auto punjac koji koji puni strujom od 5A. Da spojim kakvu sijalicu u seriju? Kako sta i koliko vremena da pustim da se puni? Aku je 8 Ah

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12248 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Slobodno ga puni pola sata tim punjačem i posle kači na motor 0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

potreban savet da znam šta mi je činiti. Kada stavim kleme na akumulator, motor odmah počne da alnasuje i popaljena su mi svetla i migavci. Sve odjednom. Da li da menjam ceo onaj deo na kormanu gde su prekidači, kompletnu instalaciju ili šta već da tražim. Radi se o kinezu 150 ccm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Da li se instalacija negde istopila? mozda da propratis kako ide instalacija i pregledas sve po motoru pre nego sto zakacis ponovo aku... To se desava bez kljuca u bravi?

 

 

Pitanje za elektronicare:

Da li punjac za mobilni ili mp3 i slicno mora da ima stabilan napon na izlazu? Planiram da ugradim uticnicu 12V, a onda da tu prikljucim punjac za mob i mp3, ali nigde ne pise da je stabian napon na izlazu iz punjaca....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12248 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ako se čoperski punjač za mobilni sigurno da mu je napon na izlazu stabilan. Mora biti zato što kola za punjenje u mobilnom tlf zahtevaju tačno određen napon na ulazu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

potreban savet da znam šta mi je činiti. Kada stavim kleme na akumulator, motor odmah počne da alnasuje i popaljena su mi svetla i migavci. Sve odjednom. Da li da menjam ceo onaj deo na kormanu gde su prekidači, kompletnu instalaciju ili šta već da tražim. Radi se o kinezu 150 ccm

 

prvo reci šta je prethodilo tom hepeningu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Kada kljuc nije u kontakt bravi i ti prikacis aku isto se desava ili samo ako stavis kljuc u bravu i das kontakt? Opisi malo bolje sta se kad desava i sta si ti probao do sada...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Duže vremena nisam imao akumulator (nekoliko meseci), palio sam na kurblu. Tokom zime sam otvorio motor i menjao birač brzina i još neke stvari. Kada sam sklopio mašinu, kupio sam i akumulator i pripremio za startovanje. Prikačim kleme, stavim kontakt ključ, okrenem i on bez pritiska na prekidač krene da alnasuje. Kada skinem jednu klemu i šrafcigerom dodirnem (prethodno iskopčam ispod rezervoara instalaciju koja vodi do desne strane volana)zavergla i upali (znači nije sutomat)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

jedino što liči bi bilo ili da si nešto pri sklapanju pogrešno spojio ili da si neke kablove pričepio pri sklapanju..

instalacija na kormanu neće sama od sebe da ode u spoj

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Evo ovako. {to se ti;e alnasovanja, plus akumulatora je povezan direktno na alnaser. Koliko sam shvatio uz konsultacije sa drugarima, najverovatnije da nema uopšte regler (ili tako nešto). Pa me zanima koji je put struje do alnasera i koji deo (regler) tačno da kupim (tražim). Što se tiče migavaca nisam pronašao nikakav automat pa izgleda da su i oni direktno spojeni na 12v pa zato stalno svetle i ne reaguju. Ukoliko neko ima šemu instalacije za paljenje i instalacije za migavce sa reglerima automatima itd. bilo bi mi veoma korisno, Imam migavce i napred i pozadi i na ručici prekidač za sva četiri (ako to pravi neku razliku u tipu automata). Inače pregledao sam instalaciju i nema nigde nekog kratkog spoja. Far radi normalno dugo, kratko, amblend.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

kako ti joška reče, imaš relej u priči a ako imaš akumulator, moraš imati i regler.

e, sad ako ti je to neko spajao pa se malko zaneo, druga je priča.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Evo ovako. {to se ti;e alnasovanja, plus akumulatora je povezan direktno na alnaser. Koliko sam shvatio uz konsultacije sa drugarima, najverovatnije da nema uopšte regler (ili tako nešto). Pa me zanima koji je put struje do alnasera i koji deo (regler) tačno da kupim (tražim). Što se tiče migavaca nisam pronašao nikakav automat pa izgleda da su i oni direktno spojeni na 12v pa zato stalno svetle i ne reaguju. Ukoliko neko ima šemu instalacije za paljenje i instalacije za migavce sa reglerima automatima itd. bilo bi mi veoma korisno, Imam migavce i napred i pozadi i na ručici prekidač za sva četiri (ako to pravi neku razliku u tipu automata). Inače pregledao sam instalaciju i nema nigde nekog kratkog spoja. Far radi normalno dugo, kratko, amblend.

 

automat za zmigavce izgleda kao mala crna kutijica 3x3x4cm moza i malo manja stoji pored akumulatora i u nju idu dve zice, a spojena je sa konektorom u obliku slova T, znaci kad skines bocnu plastiku gde ti je akumulator, trebao bi da vidis nesto kao olovka u koje ide i iz koga izlazi crvena zica, u tom cudu ti je glavni stakleni osigurac, a pored njega da stoji automat za zmigavce

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Hvala na savetu. Ukapirao sam i Automar za migavce kupio i zamenio i sad oni super rade. Ostalo je da kupim relej za paljenje. Icatenej mi je poslao elektro-šemu i sad već znam gde šta ide. Što se tiče releja ima li neko ideju gde da tražim isti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Backi Petrovac, Vojvodina
  • Motocikl: Tomos Automatic A35-S / Kawasaki ZZR600

Jedno pitanje: koliki bi trebao da je napon na motoru kad motor radi ?

 

Meni je ovako:

Kad je motor ugashen napon na akmulatoru je 12.6 V

Kad je motor upaljen alternator daje 13.6 V a kad upalim svetla napon padne na 12.9 V

 

Jesu ovi naponi u granicama normale ??

 

 

Nisu. Trebao bi sa svetlima da imaš oko 13.8 - 14 V.

 

Proveri alternator 0namigivanje.gif

 

ako meris na leru onda je mozda i ok.posto vecina motora puni kako treba tek od 3000 obrtaja

 

Na leru u 90% slučajeva nećeš imati dobre voltaže, već upravo ovako kao što si merio.... Drži gas tako da imaš između 3-4000 obrtaja i meri onda, pa nam javi koje vrednosti si dobio.

 

 

Danas sam izmerio napon punjenja na 4000 RPM:

-Bez potrosaca 15.5V

-Sa upaljenim svetlima 14.05V

 

Jel to u redu ?? Brine me napon sa ugasenim svetlima nekako je veliki ? Mada su mi svetla uvek upaljena pa valjda nepredstacvlja toliki problem ??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 275 postova
  • Lokacija: Zmajevo-Novi Sad
  • Motocikl: Honda Africa Twin RD07a

Ljudi, treba mi savet.

 

Vozim Afriku. Na njoj je bio originalni regler. U petak sam u Bg kupio akumulator (Unibat), stavio ga i u subotu ujutru sa drugarima krenuo za CG. Ispred foce mi je motor stao jer sam skroz izgubio struju. Kada sam skinuo sediste imao sam sta da vidim, akumulator se naduo, samo sto ne pukne.. E onda sam imao mnogo srece jer sam stari odlucio da ponesem (ispravan je, a posto zivim u CG, mozda bi mi mogao koristiti). Vratim onaj stari i primetim da se nesto dimi ispod leve plastike.. Regler, sta bi drugo.. Nravno, u koferu je bio i Joskin regler, kao rezerva, instaliram, sve radi i stignem kuci. DOduse nisam imao instrument da podesim Joskin regler (bilo bi mnogo da sam pored akumulatora i reglera, jos sa sobom imao i instrument).

 

Uglavnom, pitanje se je sledece: moze li regler bas toliko tj tako da unisti akumulator? Moze li jos neka elektronika koja je tu u nizu da utice na to? Pitam jer bih sutra kupio akumulator i stavio ga, naravno ovog puta bih podesio regler.

 

Hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja