Jump to content

Moto Zajednica

friziranje tomosa`

Recommended Posts

  • U prolazu, 31 postova

pozz

bilo mi neshto dosadno, pa sam odluchio da uzmem neki stari apn, da mu povadim delove i da sve promenim,...e sad cilj je da izvuchem max snagu,..tj da se frizira sve shta moze,...

ako neko zna shta moze da se radi i kako, bio bih mnogo zahvalan.

najvishe me buni karburator,koji? koji filter, tj da li da se akam da stavim neki bolji filter ili ne?da li ovo ili ono?

za sada sam planirao olakshavanje klipa, bushenje cilindra na 42,5 (ili ako nadjem elektronikov cilindar na 48) poliranje, da proshirim kanale e sad ponovo zapinjem, koliko da ih proshirim? koju radilicu da stavim? u svakom sluchaju nosim radilicu na rolovanje,..ima neki chovek shto odradi extra, govorili su mi da stavim od vodene pumpe? dalje, olashavam klipnjachu i stavljam 6 brzinu (nadam se da ce ovo uspeti)

ako ima neko josh koju ideju.. ..

najvishe me zanima koji karburator i radilica i koliko da proshirim kanale.

 

PS znam da nece trajati dugo, ali do toga mi nije toliko stalo, vazno da vidim koliko ce tako izvuci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Lave ja sam na ATX-a(BT) sredio cilindar na 38.5 stavio stavio klipnjacu sa iglicastim lezajem i gore i dole i nabacio nov Bing-ov karburator za CTX-a (cini mi se da je za BT Bing18 a za CTX Bing21 e sad davno bese) i stavio sam neki auspuh cini mi se da je to bese laser, slozio masinu, i na razradjivanje od Panceva do Ns iso je ko blesav negde oko 100 a nije mnogo vise trosio, ja sam stavio standradni ATX-ov difuzor i sa filterom za vazduh i to je bas fino islo. E sad nisam bas siguran da ti mozes negde da umuvas taj kraburator od CTX-a, mada ako budzas masinu vidi ako mozes da nabavis dobar auspuh, npr odlicini auspusi su ti bili u moje vreme iz Lipika e sad nezanm da li se jos uvek prozivode i da li ih ima kod nas, mada uvek mozes naci neki polovan i maloga srediti, i da nemoj da se primis da slucajno farbas masinu u crno!!! Jer ce ti se motor vise grejati !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

ako hoces mozes da njadjes (malo teze se nalazi) stublinu od 15sl modela, ona ima usus pomeren u stranu pa moze da se montira na apence, onda naravno i karburator od 15tice ili bt-a, preporucujem ti klipjacu sa iglicastim lezajem u maloj pesnici nikako ne stavljaj klipnjacu od vodene pumpe jer je ona duza za 2mm pa ces morati da poturas dihtunge ispod cilindra i onda dodjes na isto. ako ces vec sklapati radilicu mozes staviti i pune iglice u veliku pesnicu (tu postoji limeni drzac za iglice, njega izvadis i dodas jos nekoliko iglica koliko ti treba) to ce znacajno povecati trajnost radilice.

 

brat i ja smo svasta radili sa 15ticom isla je, kidala ali je trosila do jaja, sigurno preko 4l mozda i jace ali je tesko sastavljala jednu sezonu.

 

ako se setim jos necega napisacu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

Evo ovako

 

 

 

 

Rasturis celu masinu,

 

Zamenis lezajeve, semeringe (to ti je oko 500-600 dinara) ,

Kupis radilicu od BT-a (2500 dinara), a ima lezajeve (iglicaste) u pesnicama klipnjace u velikoj je lezaj 12mm da znas zbog klipa,

stavis Meteor klip 42.5mm (oko 2000 dinara),

stavis magnet i namotaj od 12V, na to ide eksterna bobina (tiristorsko paljenje) (magnet, namotaj i bobina kostaju oko 8500dinara)

zamenis lamelice na kvacilu(3x150 450dinara)

stavis bing 12 a moze i del orto

stavis zujku (1000 dinara)

promenis odnos lancanika (verujmi i sa velikim lancanikom napred ide na tocak)

 

 

P.S.

 

Ne stavljaj sestu brzinu jer nista ne postizes, delove po cenama koje sam ti napisao mozes da nadjes na buvljaku na Novom Beogradu tezga 1341-12 red tel 0641507680. Moj broj telefona je 064/2351262 ako te jos nesto interesuje ili imas problem, bice mi veoma drago da ti pomognem jer sam i sam frizirao Tomos!!!

 

 

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

Jeste ide on kao blesav i sa BT-ovom radilicom ali zato pokida magnet svakih 400-500km. Verujte mi niko ne zna Tomosovu narav bolje od mene nabudzio sam ih mnogo ali da traju!!! Zato sam rekao da je onaj deo o tiritorskom paljenju bitan!!! Sad i na fabrikaneru svakih 1500-2000km moras da rasturas masinu a na ovom vec na 1000 jer preko toga pocinje da pravi probleme ali ja budzen motor nikad ne razradjujem nego odmah pun gas!!! Mozda je to jedan od razloga zbog kojih tako brzo crkne ali generalna za dva dana pa teraj iz pocetka!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: bg :)
Verujte mi niko ne zna Tomosovu narav bolje od mene !

 

 

ima ipak neko ...

 

majstor džudovic!!!!!!!!!!!!!

 

 

kralj za tomosakije i uopste cvajtare ...verujte mi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom
Verujte mi niko ne zna Tomosovu narav bolje od mene !

 

 

ima ipak neko ...

 

majstor džudovic!!!!!!!!!!!!!

 

 

kralj za tomosakije i uopste cvajtare ...verujte mi :)

 

Veruj mi ne zna bolje tomos ostale cvaje mozda ali Tomos moze da zna samo isto!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 87 postova
  • Lokacija: OBRENOVAC

Brate ako zelis da nabuzis apenca da ide do jaja idi na ovaj forum,jer se tu nalaze sve tajne o tomosu i tu ima likova koji znju bas sve.........ja bi ti napisao sta treba da nabuzis ali me mrzi......

 

Obavezno nadji LIKA po imenu GOGA taj covek bas sve zna o tomosu,sam je konstruisao agregat i izradio......savrsenstvo

 

 

tomos.11.forumer.com

 

Inace to je hrvacki forum ,ali ima dosta nasih, da vidis sta samo likovi iz Subotice prave od tomosa pa to je neverovatno....................pozzzzzzzz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova

tnx steki,

uzgred poznajem i ja tomos, dodushe ne najbolje ali znam poneshto(dovoljno), tako da mi trebaju samo nove ideje,..a poshto se otprilike ponavlja ono shto sam planirao da uradim mislim da je to to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Obzirom da je majstor steki odlièno složio dijelove, ja mogu samo da skromno dodam da ti neæe škoditi da ispoliraš usis i sve što može da se ispolira kuda prolazi smješa, gorivo i vazduh. Gorivo je takoðe važna stavka ali o tome ne smijem da kažem ni slovca da mi neko nebi istrljao leða.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

E pa nismo mi takvi, naravno da volimo da cujemo svaki savet (uvek dobro doðe) jesam li u pravu? A sto se poliranje tice to se podrazumeva smirgla 2000 i smirglaj prelive dok ne budu glatke kao cilindar!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 373 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD

cuh jednom prilikom,da ako ispoliras usisni kanal,dobijes losije mesanje smese vazduha i goriva,pa i losiji rad (ili manju snagu,ne secam se,verovatno oboje).

Nepotvrdjena info,ali vredi razmisliti i o tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
cuh jednom prilikom' date='da ako ispoliras usisni kanal,dobijes losije mesanje smese vazduha i goriva,pa i losiji rad (ili manju snagu,ne secam se,verovatno oboje).

[/quote']

da, kod dvotaktnih je bitnije ispolirati izduvni kanal

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom
cuh jednom prilikom' date='da ako ispoliras usisni kanal,dobijes losije mesanje smese vazduha i goriva,pa i losiji rad (ili manju snagu,ne secam se,verovatno oboje).

[/quote']

da, kod dvotaktnih je bitnije ispolirati izduvni kanal

 

Pa usisni se samo malo usija, a prelivi i izduv idu u stote!!! Barem koliko ja znam narocito prelivi da gorivo bolje klizi!!! A kod usisa nije stvar mesanja vec kolicine (mesa karburator) ako se usis ispolira previse klizi mnogo goriva, jer brze silazi i gusi masinu na malim obrtajima ali zato zakiva u opasno crveno!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Imao sam nekad davno Jawu............ polirao polirao.........polirao..... trošila je olako 11 litara .......... ali je išla ko ðavo. Ja sam mislio da je za ovo krivo poliranje jer nije bilo kržica po usisu koje su bla bla bla i koje bi bla bla!! Ko zna šta je bilo :?: :?: :?: !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Imao sam nekad davno Jawu............ polirao polirao.........polirao..... trošila je olako 11 litara .......... ali je išla ko ðavo. Ja sam mislio da je za ovo krivo poliranje jer nije bilo kvržica po usisu koje su bla bla bla i koje bi bla bla!! Ko zna šta je bilo :?: :?: :?: !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Ekaterinburg Rusija
  • Motocikl: Iz jupiter 5, Ural k 750 custom

Jawa kada je super nastelovana trosi oko 5 litara!!! ali ne ide ne znam kako ako je ustelovana da ide trosi 7-9litara sve preko toga je ili zbog specijale ili zbog poliranja ili zbog neceg treceg!!! Jawa 350ts moga oca je trosila 9litara i isla je kao sacuvaj boze, sve brzine je punila gotovo isto, ali joj je stradao ram u kosutnjaku... E onda mogu da zamislim tu sto trosi 11!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja