Jump to content

Moto Zajednica

Iscupao sam brezon-sta sad?

Recommended Posts

  • Drug član, 1085 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Dakle, iz aluminijumskog bloka motora sam iscupao brezon M10, jedan od cetiri koji drze cilindar i glavu.

Koje je NAJBOLJE resenje za ovo?

 

da ga razbusus i odvijes kontra burgijom ili kako se vec zove ta alatka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa napravis nov, sa jedne strane da ima veci navojtaj koji si iscupao,narez u blok nov i eto ti resenja,,,,

mada se ja trudim da prepravim neki kaljeni sraf ,to jest nadjem slican od glave neog auta pa ga strugar ocas posla prereze,,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1114 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

posto to nije auspuh i nije neko deklo vec glava motora, predlazem ti da to odradis kvalitetno da lijepo odneses blok kod varioca , bilo da je alu ili fe/gusani moze se zavariti u opet urezati novi navoj. i tako rijesis problem, jer posle f 10 ide f 12 a ta dva mm mogu da oslabe zidove pa da ti pukne sve

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

nece puci sigurno,a varenjem moz samo da razjebe blok,pregrejace ga verovatno,a posle m10 ide m11 pa tek onda m12...a smem da potpisem da mu i 14 nece skoditi...

doduse ima tu i drugih resenja,moze na silu da zavije m11 preradjen u samorezca na strugu,mada se meni ta opcija nesvidja,

moze i iz louisa da naruci set za reparaciju navoja,,mada.....ona zickica mi nedaje mnogo poverenja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma za brezon koji drzi glavu.......nisam bas najsigurniji,,,,,,ipak je to obizna zicka,nije da nevrsi posao kod manjih navoja,al  ja bi to vako..

1 nadjem slican sraf,brezon itd,iz auto delova ili moto delova,zato sto je kaljen i naravno tvrdoca mu je drugacija nego da ga strugar pravi od obicnog gvozdja.....

2.prerezem ga kod metalo strugara,

3.yrezem nov navoj u bloku,

tako bih ja odradio,nekako mi je to naj sigurniji nacin,a i proveren vise puta,varenje bloka...nikako aklo nemora,em ga grejes,,em posle moras da ubodes rupu od brezona u mikron,em taj var nije tolko jek,kao liv od bloka,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

po meni i ja bi tu ubacio sa jedne strane veci brezon . samo kad budes ako budes radio veci brezon nek ga napravi malo veceg ako nemas ureznice iz tri komada vec samo jednu , a ako imas ureznice iz tri komada koristi samo prvu i drugu da bi navoj ostao malo manji u rupi i da bi novi brezon usao na tesko . drugi nacin koji ja praktikujem opet neznam jer nevidim sta je i kako je u tvojoj situaciji ( drugi put slikaj i postavi sliku) je da uzmem drugi staf malo manji  (M8 recimo) i naostrim ga kao grafitnu olovku pa sa CO2 aparatom ga polako zavarim na patrljak uz stalno hladjenje vodom i posle odvijem ako hoce . pazi ovo pisem a nevidim dali oko njega direktno leze dihtungi koliko ima mesa da se ne deformise malo , usput nemoj pokusavati sa elektro aparatom ili brenerom .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: mladenovac

drugi nacin koji ja praktikujem opet neznam jer nevidim sta je i kako je u tvojoj situaciji ( drugi put slikaj i postavi sliku) je da uzmem drugi staf malo manji  (M8 recimo) i naostrim ga kao grafitnu olovku pa sa CO2 aparatom ga polako zavarim na patrljak uz stalno hladjenje vodom i posle odvijem ako hoce .

to ako je zalomljen,ali on je iscupao navoj iz bloka.Ukoliko ima dovoljno  "mesa" a trebalo bi da ima,mislim da je najbolje urezati navoj M12,i od nekog kvalitetnog srafa M12,kod nekog strugara,stanjiti telo na 10mm.

@bokilic

druze cak i da negde pronadje taj M11 ??? kako mislis da za njega ureze navoj u tu rupu kad ce i za M12 da bude nategnuto

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: SRB Uzice Rade-Squi...

Moze i ovako ako ima mesta na bloku urezes navoj M12 a na strugu ti majstor napravi prsten spolja M12 a unutra M10 ja sam tako uradio.

 

Meni ovo izgleda kao najbolje resenje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Moze i ovako ako ima mesta na bloku urezes navoj M12 a na strugu ti majstor napravi prsten spolja M12 a unutra M10 ja sam tako uradio.

a moze i tako,,najednostavnije resenje,

drugi nacin koji ja praktikujem opet neznam jer nevidim sta je i kako je u tvojoj situaciji ( drugi put slikaj i postavi sliku) je da uzmem drugi staf malo manji  (M8 recimo) i naostrim ga kao grafitnu olovku pa sa CO2 aparatom ga polako zavarim na patrljak uz stalno hladjenje vodom i posle odvijem ako hoce .

to ako je zalomljen,ali on je iscupao navoj iz bloka.Ukoliko ima dovoljno  "mesa" a trebalo bi da ima,mislim da je najbolje urezati navoj M12,i od nekog kvalitetnog srafa M12,kod nekog strugara,stanjiti telo na 10mm.

@bokilic

druze cak i da negde pronadje taj M11 ??? kako mislis da za njega ureze navoj u tu rupu kad ce i za M12 da bude nategnuto

pa ako ureze m11,,neces stavljati m12,vec m11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5517 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Nesto slicno mi se desilo sa navojem za svecicu na Guzziju. Uradio sam reducir (tj. majstor), lako i jeftino i radilo je kao original. Ne znam da li zbog glave to ne moze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Druze,radio sam deset godina masinsku obradu motora,tako da su mi zalomljeni zavrtnji,brezoni i pocupani navoji bili svakodnevica. Tu imas dva resenja. Prvo ti je dati strugar napravi reducir,koji ce spolja imati navoj m14,a unutra m10,i njega zavijes u blok(koji si prethodno razbusio na m14).Ukoliko nema mesa  za m14 , stavlja se helicoil(nemoj da sumnjas u ovo,to se stavlja 1000 godina unazad). U oba slucaja vracas original zavrtanj,koji je mnogo kvalitetniji od bilo kog pravljenog,jer je to valjani navoj,a ne rezani,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 819 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250

meni se to desilo na Tomosu T 14 za vreme bombardovanja kada mi je sluzio da od mesta gde sam bio sa jedinicom odem po nekad do kuce.

Problem sam resio na isti nacin koji je opisao bokilic. Ako je na Tomosu moglo da se uradi moze i na vecem motoru.

urezi veci navoj u kuciste motora i napravi brezon sa istim navojem koji je u kucistu ali samo za dubinu tog navoja.Gornji deo brezona ,koji ne ide u kuciste motora nego kroz cilindar uradi iste debljine kao i original.

Slusaj Bokilica covek se razume u te stvari

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

paljena zica je keva, ubacis pored i zavijes stari brezon....

 

a sta da radi kad drugi put skine i koliki pritisak to drzi . ako budjis bolje zabi tipl za beton metalni i u njega ubaci brezon .  ;D

 

u predhodnom postu sam se prebacio na zalomljen brezon izvinjavam se bio sam umoran sad vidim sta sam napisao .

nije ni sa prstenom lose samo mislim da nemoze M12 spolja unutra M10 jer to bi bilo mnogo tanko morace M14-M10 .svakako da original sraf ima valjani navoj i da da je kod njega struktura materijala nabijenija nego na rezanom navoju . drugi put zato bolje slikaj da bi mogli da vidimo tacno sta i gde je .

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: mladenovac

Moze i ovako ako ima mesta na bloku urezes navoj M12 a na strugu ti majstor napravi prsten spolja M12 a unutra M10 ja sam tako uradio.

a moze i tako,,najednostavnije resenje,

drugi nacin koji ja praktikujem opet neznam jer nevidim sta je i kako je u tvojoj situaciji ( drugi put slikaj i postavi sliku) je da uzmem drugi staf malo manji  (M8 recimo) i naostrim ga kao grafitnu olovku pa sa CO2 aparatom ga polako zavarim na patrljak uz stalno hladjenje vodom i posle odvijem ako hoce .

to ako je zalomljen,ali on je iscupao navoj iz bloka.Ukoliko ima dovoljno  "mesa" a trebalo bi da ima,mislim da je najbolje urezati navoj M12,i od nekog kvalitetnog srafa M12,kod nekog strugara,stanjiti telo na 10mm.

@bokilic

druze cak i da negde pronadje taj M11 ??? kako mislis da za njega ureze navoj u tu rupu kad ce i za M12 da bude nategnuto

pa ako ureze m11,,neces stavljati m12,vec m11

da ''AKO'' ureze M11,rupa iz koje je iscupan brezon M10 ce biti malo velika da se ureze navoj M11,a i taj M11 mi se malo manje pominje mislim kao standardni vijak obicno idu 10,12,14...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Mladenovac N44.26.967 E020.42.012

na jugu tako oblazne sraf iz bloka, sto steze glavu, drugar ubaci parcence paljene zice, i stegne po propisu sa kilo kljucem bez problema....

 

mislim nek radi sta mu je najbolje, ja sam samo dao jednu ideju....a mnogi majstori to koriste...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Bio sam u dobroj radionici koja ima pec za termicku obradu. Mogu da naprave novi brezon sa vecim navojem i istog kvaliteta, nije problem. Ali me ubedise da je bolje prvo probati sa helicoil umetkom.Ta zica se ne samo urezuje nego i upresuje u aluminijum, i sam navoj je onda od celika a ne aluminijuma, pa je jaci.Odem juce u drugu radionicu koja radi heliko i sve super, cena oko 500 din. ali kaze donesi go blok. Ja poludim, samo sto sam sklopio motor i resim se da kupim alatku i uradim to sam. Evo kako se to radi:http:    //www.youtube.com/watch?v=RFYa6sjhh_E&feature=related

Na netu nadjem i bolji sistem od helicoila. Zove se time-sert:

Samo je vise nego duplo skuplji, u USA 80$, kod naseg wurta 24600din. I onda ipak narucim alatku za heliko, 16funti. Jes da ce me izaci ko sv Petra kajgana, ali mnogo me iznervirase ovi majstori. Sad cekam da stigne....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

neznam sta da ti kazem tehnologija napreduje svaki dan ja sam brezon sa vecim navojem pravio za ficinu glavu ali on drzi samo klackalicu . kod tebe je ipak pritisak u pitanju i nesmem nistada ti tvrdim .kad ti stigne alatka slikaj malo postupak kako si radio pa nam pusti slike nije lose nesto novo nauciti .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • http://www.odvozsuta-otpada.rs/, 298 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Honda Shadow 600cd vlx 2004 nekad bila pa daytona 350 i sad nista ...jbg

.....ona zickica mi nedaje mnogo poverenja...

 

Koliko je pouzdan taj helicoil umetak?

Da li neko ima iskustva sa tom "zickom"?

ZICKA KAKO JE NAZVASTE DRZI EKSTRA NA BURAZOVOM CITROENU PRILIKOM ODVRTANJA GLAVE POSAO I NAVOJ NA VECINI SRAFOVA UGRADILI SMO TO KOD NEKIH LIKOVA KOJI DRZE MASINSKU OBRADU I SVE BILO OK

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja i dalje vise verujem u nareznice,ureznice,stari dobar potisje strug,, :) :) :) :)

pogotovu ako je sraf predvidjen za vise odvijanja zavijanja,moze i da se okali ono sto se nareze,ureze,..nekako sigurnije,strug je uvek tu u blizini,

ako nema kod prvog komsije ima u susednoj ulici,,,,, :) :) :) :) :) :)

ili je to stvar navike,ja iscupa do sad par helicol umetaka,mozda su bili lose odradjeni,sta znam,,dobar strugar moze da napravi samorezac,i to funkcionise,,mozda je opet ponavljam stvar navike... :) :) :)

a i mi preterujemo sa stezanjem srafova,ili neko pre nas,,ne koristemnogi lok tajt/da tako sam napisao po srpski iz inata/ :D :D ;D ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

@Bokilic: Verujem ja u tvoje iskustvo i to sto kazes. Ali to ostaje kao mogucnost i ako ne uspe zicka. :D ;D I ja sam inatljiv. :D ;D

znaci ovako imam dve mogucnosti da popravim stvar.

A kad si vec pomenuo loktajt, kakvo ti je iskustvo sa njim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja