Jump to content

Moto Zajednica

Kawasaki KLE 500 ili Honda Transalp

Recommended Posts

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: nema

Zdravo. Novi sam član. Imam 60 god. Visok 191 cm, težak 85 kg i u dobroj sam fizičkoj formi. Interesuje me nabavka motora za vožnju po lokalnim asfaltiranim i zemljanim putevima, šumskim putevima, i eventualno za povremena duža putovanja. Saputnica koja bi takodje povremeno putovala sa mnom ima 60 kg. Ne interesuje me brza vožnja, već sigurnost u vožnji, pouzdanost motora, upravljivost, dobar osećaj u vožnji, motor da nije bučan, sa mekšim i punijim zvukom. Nemam veliko iskustvo u vožnji motorom, mada ceo život vozim bicikl po terenima koje sam naveo na dugim relacijama i po eksremno lošim uslovima. Godine čine svoje, i pored navedene dobre forme želim da malo sebi olakšam obilazak okoline i da proširim reon istraživanja. Verovatno bi kupovinom motora vremenom zastupljenost vožnji po magistrali bila i nešto više zastupljena. Dilema u izboru je izmedju dva motora koja sam naveo u naslovu. Ne bih mnogo novca u kupovinu uložio, s obzirom na moje potrebe, tako da bih razmatrao kupovinu motora starosti 15-20 god. Očekujem da mi pomognete u mom izboru. Hvala.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 747 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Samo trandza u sto bolje stanje, kakvo klepetalo.

Послато са 22101316G помоћу Тапатока

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2914 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Malo sam stariji od tebe pa razumem o čemu pričaš. Akcenat bih bacio da primerak bude u što bolje stanju. Oba će ti zadovoljiti potrebe. Pošto "ne znaš ništa" nema ni parametra za poredjenje....to će doći s vremenom. Znači što bolji primerak i uživaj sa saputnicom 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1827 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 46 minuta, GIK je napisao:

za vožnju po lokalnim asfaltiranim i zemljanim putevima, šumskim putevima, i eventualno za povremena duža putovanja.

Ovo boldovano komplikuje stvari.

Za to ti treba dual sport motor do 150, 160 kg max. Može i transalp, prolazi 99% puteva, ali u tih 1% ima dušu da ti istera na nos sa svojih 210 kila.

 

Da može u šumu, za dvoje i da je preko 2000 god, cenovno 2 do 3000 eura, jedino mi pada na pamet ktm 640 enduro ili tako nešto.

 

Ja recimo sada vozim ktm 390 adventure, može na put, van puta, u dvoje, ali ti se možda ne uklapa cenovno i retki su polovni na oglasima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: nema
pre 5 minuta, BaneVuk58 je napisao:

Malo sam stariji od tebe pa razumem o čemu pričaš. Akcenat bih bacio da primerak bude u što bolje stanju. Oba će ti zadovoljiti potrebe. Pošto "ne znaš ništa" nema ni parametra za poredjenje....to će doći s vremenom. Znači što bolji primerak i uživaj sa saputnicom 

I ne znam i znam. S godinama taj osećaj je drugačiji nego kada imaš 20. Nemam vremena da se bavim analizama i uporedjivanma. To sam ostavio davno iza sebe. Hoću da uživam u onome što nameravam. Mislio sam da eto, bar malo budem bliže onome što će me zadovoljiti. Još nešto. Da li su godine starosti bitne, ako je motor, bar kako izgleda, i kako je navedeno, u dobrom stanju, ili treba i jedno i drugo da bude bitno? Naveo sam recimo 20 god. star motor. Da li je to previše za ono što ste naveli da treba da bude bar dobar primerak?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: nema
pre 14 minuta, mradomir je napisao:

Ovo boldovano komplikuje stvari.

Za to ti treba dual sport motor do 150, 160 kg max. Može i transalp, prolazi 99% puteva, ali u tih 1% ima dušu da ti istera na nos sa svojih 210 kila.

 

Da može u šumu, za dvoje i da je preko 2000 god, cenovno 2 do 3000 eura, jedino mi pada na pamet ktm 640 enduro ili tako nešto.

 

Ja recimo sada vozim ktm 390 adventure, može na put, van puta, u dvoje, ali ti se možda ne uklapa cenovno i retki su polovni na oglasima.

Razumem vašu sugestiju. Kako god moj razum govori jedno, u datim situacijama proradi adrenalin, i čak ako se dobro ne "namučim", ne osećam se "dobro". Ne znam da li me razumete. Ne volim kad sve ide "glatko". Moj osećaj zadovoljstva je tada uskraćen. Nema to sad mnogo veze sa temom. Samo sam hteo da pojasnim moj odnos prema svemu čime se bavim. Čisto fizičko naprezanje mi nije problem, ako je sve drugo bar koliko toliko potaman. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova

Yamaha Diversion 900.

 

Posedovao sam i Transalpa, ali mislim da je u tom nekom cenovnom rangu za vas dvoje ipak najbolje i najpouzdanije resenje Diverzija 900. 

 

Iako nije bas za sumske puteve, al svakako moze i da skrene sa puta, ako vozac zna da upravlja sa njom. 

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2914 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

@GIK Kao što rekoh važno je stanje primerka. Džaba mlad, a bio na skupovima i vadjena duša. Nemoj da računaš da kupiš nešto dobro za male pare. Gledao bih nešto iz uvoza prvo pa tek domaće 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6894 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Možda čovek misli na neki utaban put kroz prirodu.

 

Za dvoje blagu prednost bih dao Transalpu. Mada treba između KLE i Transalpa izabrati onaj koji je u boljem stanju.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1827 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
pre 42 minuta, GIK je napisao:

Razumem vašu sugestiju.

Ovde smo svi drugarski na "ti" :)

 

pre 42 minuta, GIK je napisao:

čak ako se dobro ne "namučim", ne osećam se "dobro". Ne znam da li me razumete.

Ne da razumem, nego zbog toga vozim. Čak mi malo teži motor prija.

Vozio sam i ja kle-a sa istom idejom, ali za moj ukus je ipak pretežak.

 

pre 3 minuta, Alekre je napisao:

Možda čovek misli na neki utaban put kroz prirodu.

Pa sad, takvo nešto postoji ako će da vozi kroz atar u Banatu. Ako će da vozi malo po planini... da kažem većina su "utabani" putevi, ali samo većina ;)

 

Najbolje da @GIK pojasni šta podrazumeva pod vožnjom kroz šumu, 5 minuta da zaviri negde, ili ciljano da vozi par sati neku planinu tipa Maljena?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 211 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1150GS

Po nekim mojim parametrima, kad sve procitam - f650 gs /Dakar. Udoban, odlican za voznju u dvoje, tvoju visinu lepo popunjava, agregat odlican, van puta naravno odlican a mislim da je tezina ispod 200kg. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: nema
pre 51 minuta, mradomir je napisao:

Ovde smo svi drugarski na "ti" :)

 

Ne da razumem, nego zbog toga vozim. Čak mi malo teži motor prija.

Vozio sam i ja kle-a sa istom idejom, ali za moj ukus je ipak pretežak.

 

Pa sad, takvo nešto postoji ako će da vozi kroz atar u Banatu. Ako će da vozi malo po planini... da kažem većina su "utabani" putevi, ali samo većina ;)

 

Najbolje da @GIK pojasni šta podrazumeva pod vožnjom kroz šumu, 5 minuta da zaviri negde, ili ciljano da vozi par sati neku planinu tipa Maljena?

Ok, za ovo "na ti". Da pojasnim. U mom okruženju ima dosta planina. Suva, Kukavica, Radan, Oštrozub,..., brda. Stara nedaleko. Reč je o putevima kojima recimo traktor može da se kreće, i takvi putevi dolaze u obzir. Gledao sam nekoliko snimaka po kojima se KLE vozi bez problema. Manje je takvih sa Transalpom. Mada to ne mora ništa da znači. Taj tip vožnje nije jedini za razmatranje, s obzirom da do njih prvo vode asfaltni putevi. Govorim iz perspektive vozača bicikle koja ipak ima ograničenja. Vožnja  po pravom i ravnom putu mi je psihički najzamornija. Verovatno će mi motor otvoriti neke nove poglede na put, od kojih ne bežim. Tipa duže vožnje po zanimljivim asfaltnim putevima. Možda sve ovo deluje konfuzno, ali i ja sada nemam baš jasnu viziju. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1551 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Kao što kolege rekoše, u ovom slučaju uzmeš onaj koji nađeš u boljem stanju i biće odličan za početak.
Ali obavezno probaj i jedan i drugi pre kupovine, jer možda ti se odluka sama nametne, bez obzira što nemaš iskustva (jednostavno neki motori bolje legnu od drugih, to se oseti odmah).

A što se vožnji van puta tiče - vrlo je bitno da imaš odgovarajuće gume i dobru opremu (čizme, štitnike kolena) a kad kreneš da voziš brzo ćeš uvideti šta može, šta ne, da li ti treba lakši motor itd.
Dobrodošao i srećno!

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 10 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: nema
pre 16 minuta, Ćomi- je napisao:

Po nekim mojim parametrima, kad sve procitam - f650 gs /Dakar. Udoban, odlican za voznju u dvoje, tvoju visinu lepo popunjava, agregat odlican, van puta naravno odlican a mislim da je tezina ispod 200kg. 

Mislim da je cenovno iznad ova dva motora koje sam naveo. Kao i skuplje održavanje.  Cena koju bih platio je max. 3000 €.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1322 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Odmah da se ogradim, ne razumem se uopšte u terensku vožnju i pomenute motocikle ali mi je totalno neobično da se niko ne zapita da li motocikli koji su stari dvadeset godina mogu da se lomataju po traktorskim putevima?! Verovatno mogu da izdrže jednu-dve ture... Vi koji praktikujete terensku vožnju znate kolika je amortizacija takvih motocikala i koliko je to skupa vožnja sa aspekta održavanja kao i da li početnik može da se uspešno nosi sa tim izazovima? 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6894 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nije baš Transalp i KLE dobar izbor za to onda. Teški su, sa plastikama, ipak je to predviđeno da rola po drumu.

 

Možda je tu XT, DR, KLR podesniji.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1827 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 1 sat, GIK je napisao:

U mom okruženju ima dosta planina. Suva, Kukavica, Radan, Oštrozub,..., brda. Stara nedaleko.

Sad je jasnije. U okolini ti je raj za enduro, dobro mi poznat :)

Kao što Alekre reče, nisu ti motori dobar izbor.

Za te terene su laki i srednji motori do 150, 160kg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1827 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 1 sat, bajker71 je napisao:

da li motocikli koji su stari dvadeset godina mogu da se lomataju po traktorskim putevima?!

Mogu, možda i bolje nego novi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2337 postova
  • Motocikl: Motora bez

Verujem da je divan osecaj na terenu kad ispustis motor od 210 kg u nekom sranju,i uhvatis ga kolenom,lateralno,ili na ,nogu...krc,valjda je plastika;)Il ga posle 150km off roada dizes cetvrti put na 40+c u punoj opremi:lol:A gladan si i piski ti se:P

Da se nadovezem,moj ima 35 godina,moze za Afriku komotno,samo da zadihtujem poklopac filtera ulja i smeo bi,kunem se

Promenio član Bojan82
  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1551 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha XT660Z Tenere

Problem kod ovakvih tema je što samo pisac zna šta je tačno zamislio - a svi mi zamišljamo nešto drugo, iz svoje perspektive. Ja pretpostavljam da će početnik od 60 godina krenuti vrlo oprezno i lagano da ulazi u moto svet, a pogotovo u svet off-roada. Dakle makadam, neki lagani šumski putevi, a ne kozje staze, blato i kamenjari :)  Nema priče, lakši motor je svakako bolji za to, ali kad u jednačinu ubacimo saputnicu povremeno, i neke duže ture ?
KLE i Trandža su vrlo sposobni motori van puta, ali sa odgovarajućim gumama kao što već rekoh.

Evo i nekih lepih Gliginih putopisa koje je napravio vozeći KLE, da se podsetimo:

 

 


 

Promenio član živke
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6894 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ma tu šampioni BMW Motorrad kad iskopaju za kanalizaciju pa zabodu letvice i traku. Prospu kofu vode i naprave poligon pa voze tu kao GS-a. Sa strane fizikalci za dnevnicu spremni da podižu kad se preture. A onde bi i IŽ Planeta prošla.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja