Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin: Vizir

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 426 postova

E ajd da se ja malko pofalim.

Gledao ovih dana vizire... raspitivao se kako, šta, gde... Problem je u tome što kad sa mojom kamilom jašim 140-150 vetar počne da me šamara a kaciga pa samim tim i glava mi landara kao kereća... ajd da ne budem baš slikovit.. jelda. Dakle rešio ja da poradim na viziru, da kupim nov, mlogo mi novaca a i ta varijanta mi uvek ostaje, pa reših da se malo bacim u majstorluk. Nabavih pleksiglas, providan kristal, skinuh vizir sa afrike i vidim da je oriđinale vizir veoma ozbiljna stvar u poređenju sa moji pleksiglasom od 3 mm, stoga je pravljenje kompletnog vizira oma palo u vodu i sva pažnja je usmerena na pravljenje nadogradnje. Imao sam par slika sa vizirima iz dva dela i tu izbor pade na sledeći model

 

7Aq6Y_mistlamp21gpmj8.jpg

 

Dakle to je bila osnovna ideja.

I započeo sam sa radovima, kao prvo grubo precrtavanje modela

 

lVMVz_dscf3395sx3.jpg

 

Potom provera i korigovanje uglova, kako bi sve bilo simetrično

 

Y4QJh_dscf3397sg2.jpg

 

A nakon toga ubodna testera i sečenje

 

Mmwmv_dscf3399db4.jpg

 

I konačno isečen vizir. Radi lakšeg ukrajanja i neke simetrije, oblik originalnog vizira je poslužio kao model sa idejom da bude smaknut i tako montiran.

 

msa40_dscf3400jt7.jpg

 

Zatim je na red došlo grejanje i savijanje. Radi boljeg uklapanja opet je kao model poslužio stari vizir i krivljenje je izvršeno na njemu, u nadi da se on sam neće deformisati što se pokazalo tačno.

 

kPxc5_dscf3403kx2.jpg

 

vlt50_dscf3408ck1.jpg

 

I konačno to beše prvi model.

 

MJl1V_dscf3410wn0.jpg

 

Nakon toga mi se učinilo da je glomazan pa sam uradio još dve varijante ali jedna od njih mi je nažalost pukla no i ova zadnja koja je odrađena mi se učinila i najbolja. Uvek najjednostavnije bude i najbolje!  :D

 

2QDAx_dscf3417pm0.jpg

 

Potom je na red došlo bušenje, postavka šrafova i montaža nadogradnje na oriđinale vizir.

 

5TMQl_dscf3419gp8.jpg

 

TDhnB_dscf3424ft4.jpg

 

A potom vraćanje svega na afriku.

 

bGZAj_dscf3431di2.jpg

 

I naravno probna vožnja, a eto slike Dalmatino pozira sas afriku i njen novi vizir

 

VoTM9_dscf3432rs9.jpg

 

Utisci sa probne vožnje su veoma pozitivne. Bilo me je strah da će možda proizvoditi zvuk, pištanja ili sl. ali od toga se nije desilo ništa. Visinu sam podesio u startu da mi bude niže od očiju tako da mi ne smeta tj da ne gledam put kroz vizir a ispostavilo se da mi pri brzini od 140-150 na sat vetar udara u vrh kacige, tako da sam pri toj brzini skroz otvorio vizir na kacigi i nisam osetio nikakvu smetnju na očima.

 

Dakle operacija je uspela a hirurg je veoma zadovoljan sobom!  :D  :D  :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12372 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Bravo za akcijašenje ;)

 

Zar ti ne ulazi vazduh između originalnog i dodatnog vizira, vidim da su spojeni distancerima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

Bravo za akcijašenje ;)

 

Zar ti ne ulazi vazduh između originalnog i dodatnog vizira, vidim da su spojeni distancerima?

 

Pa ulazi, ali i treba da ulazi ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2313 postova
  • Lokacija: Beograd-Vracar

Super je ispalo..

Da, reci nam kako si savio, i da li si pravio neki kalup prema kojem si savio, posto vidim da su leva i desna strana identicne. A to je tesko izvesti bez kalupa.

 

E da, kad bih jos stavio alu srafove u boji i mozda tanku gumu u boji koja se navlaci na gornju ivicu vizira, bilo bi vrh.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Ajd redom.

 

I original ima razmak između. Pokušao sam da shvatim zašto i došao do zaključka da se time deli pritisak vazduha na ta dva vizira, time se smanjuje pritisak vazduha na samom vrhu vizira. recimo da bi to bilo moje shvatanje. A vazduh koji prolazi između biba uhvaćen u turbulenciju iza samog vizira i sami tim ne udara direktno u vozača.

 

Pleksiglas sam grejao industriskim femom, tu moraš biti pažljiv tj. moraš ravnomerno da greješ celu površinu inače će se pregrejani deo deformisati.

 

Kepo poen za afrikance!  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Sta je tenerasi, africanci treba da vas uce kako se prave deca  :D

 

Bravo, Makinse!

pa kad je fabricki krs od motora pa sve treba da se dopravlja popravlja,nadogradjuje,itd,itd,,

 

inace si super odradio vizir,koje je debljine pleksi koji si stavio,i jos da dodam da bi trebalo mozda postaviti keder gumu neku tanku po ivicama novog vizira,cisto da mu da jos malo vizulne velicine id itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

I original ima razmak između. Pokušao sam da shvatim zašto i došao do zaključka da se time deli pritisak vazduha na ta dva vizira, time se smanjuje pritisak vazduha na samom vrhu vizira. recimo da bi to bilo moje shvatanje. A vazduh koji prolazi između biba uhvaćen u turbulenciju iza samog vizira i sami tim ne udara direktno u vozača.

 

VT.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Super je ispalo..

Da, reci nam kako si savio, i da li si pravio neki kalup prema kojem si savio, posto vidim da su leva i desna strana identicne. A to je tesko izvesti bez kalupa.

 

E da, kad bih jos stavio alu srafove u boji i mozda tanku gumu u boji koja se navlaci na gornju ivicu vizira, bilo bi vrh.

 

Da zapravo nije još sve završeno. Nisam bio siguran za distanc, bojao sam se tog zviždanja ili sličnog pa sam to odtadio kao "privremeno" lepo bi bilo odraditi alu distance na strugu. Tanku gumu nisam stavio u startu jer sam mislio da će se lepše uklopiti oba gola vizira, ali ću svakako probati za koji dan, čini mi se da će biti lepše sa gumom.

 

Što se krivljenja tiče na jednoj slici se vidi da je stari vizir ispod novog a između je papir(kao neka zaštita od toplote) i oba su uhvaćena štipaljkama a potom sam ih ravnomerno grejao, pomerao štipaljke pa i hladio u međuvremenu da bih video kako napredujem i da mi se nebi deformisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

vala svaka čast... i to ne sto si ga napravio, nego što si ga i dokumentovao ovako  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

 

inace si super odradio vizir,koje je debljine pleksi koji si stavio,i jos da dodam da bi trebalo mozda postaviti keder gumu neku tanku po ivicama novog vizira,cisto da mu da jos malo vizulne velicine id itd...

 

Deo tvog citata sam "slučajno" obrisao  :D  :D  :D

 

Debljina pleksija je 3 mm i možda je mogao biti i deblji ali nakon montaže uverio sam se da je dovoljno čvrst. A keder guma će biti probana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Na pocetku da kazem da mi se jako svidja  ovo sto si uradio.

 

Ja bih na gornji deo vizira postavio plasticni odstojnik od donjeg vizira koji bi bi trapezoidan, odnosno ne bi bio svuda iste debljine. Pri tom bi iz njega izvirivao zavrtanj kkoji bi prolazio kroz ojacani uzduzni razrez na donjem viziru. Na zavrtanj bi se navrtao leptir zavrtanj za unutrasnje strane donjeg vizira. Time bi dobio vizir podesiv po visini i odstojanju od donjeg vizira.

 

Zvizde li ovi srafovi pri vecoj brzini?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

 

inace si super odradio vizir,koje je debljine pleksi koji si stavio,i jos da dodam da bi trebalo mozda postaviti keder gumu neku tanku po ivicama novog vizira,cisto da mu da jos malo vizulne velicine id itd...

 

Deo tvog citata sam "slučajno" obrisao  :D  :D  :D

 

Debljina pleksija je 3 mm i možda je mogao biti i deblji ali nakon montaže uverio sam se da je dovoljno čvrst. A keder guma će biti probana.

ma znam da istina boli pa si morao da izbrises deo citata,, ;) ;) ;):D :D :D ;D ;D ;D

nego kad si to vec sve radio,neznam dali bi ponovo sa nekim  u boji pleksijem,zapravo ima onaj providni dimljeni,mislim da bi lepse stojao,mada i kad ti sunce ide u oci zna da bude od pomoci,mislim treba probati... ;) ;) ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Na pocetku da kazem da mi se jako svidja  ovo sto si uradio.

 

Ja bih na gornji deo vizira postavio plasticni odstojnik od donjeg vizira koji bi bi trapezoidan, odnosno ne bi bio svuda iste debljine. Pri tom bi iz njega izvirivao zavrtanj kkoji bi prolazio kroz ojacani uzduzni razrez na donjem viziru. Na zavrtanj bi se navrtao leptir zavrtanj za unutrasnje strane donjeg vizira. Time bi dobio vizir podesiv po visini i odstojanju od donjeg vizira.

 

Zvizde li ovi srafovi pri vecoj brzini?

 

Pa sve je ovo zapravo jedan eksperiment, ni ja nisam znao kako će se ovo ponašati, nikad nisam ni video nešto slično uživo, pri brzini od 150 na sat nema nikakav dodatni šum.Distanc sam postavio na oko 1cm a ideja mi je bila da bi pomeranjem šrafova mogao da promenim nagib drugog vizira, u slučaju da nešto ne odgovara. Takođe sam se zbog pritiska na taj drugi vizir i zbog širine platni tj širine površine kojom distanci naležu na pleksiglas opredelio za četiri spoja sa svake strana i mislim da tu nisam pogrešio jer je pritisak na gornji vizir popriličan, i time doprineo da ne dolazi do krivljenja pri većoj brzini. Kada sam počeo sa radom izvršio sam merenje na africi i došao do zaključka da vizir treba produžiti za 15cm što se nakon probne vožnje pokazalo kao ispravno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Bokiliću opredelio sam se za kristal pleksi zato sto je oriđinale vizir providan, zapravo on je malo zadimljen ali naći isti takav bilo bi zaista teško. što se tiče nekog ponovnog pravljenja... pa ovaj zadnji sam napravio za cirka 20 minuta a šablone sam sačuvao tako da je sve moguće.

 

Zapravo imam ideju da odradim nešto sa onim sprejom za štop svetla(belim) i znakom BJB-a pa bi trebao da dobijem efekat brušenog stakla.  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Na pocetku da kazem da mi se jako svidja  ovo sto si uradio.

 

Ja bih na gornji deo vizira postavio plasticni odstojnik od donjeg vizira koji bi bi trapezoidan, odnosno ne bi bio svuda iste debljine. Pri tom bi iz njega izvirivao zavrtanj kkoji bi prolazio kroz ojacani uzduzni razrez na donjem viziru. Na zavrtanj bi se navrtao leptir zavrtanj za unutrasnje strane donjeg vizira. Time bi dobio vizir podesiv po visini i odstojanju od donjeg vizira.

 

Zvizde li ovi srafovi pri vecoj brzini?

 

Mislim da sam donekle skapirao sta si hteo reci i dopada mi se idea,al ajde ako mozes neki rukom crtan prikaz radi lakseg snalazenja

 

 

Inace novom ponosnom vlasniku duplog vizira cestitam na snalazljivosti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5945 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

neznam za bgd,al ima u svilajncu,pa kom treba mogu da pitam...znam da imaju u boji,bas taj dimljeni,imaju i providan,uzimo ja letoz za neke staklice za neki kamionet,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6342 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Extra si ovo uradio, super izgleda. Samo jos srafove da zamenis za neke lepse i bice kao fabricki :)

 

Ajde ako ti nije tesko izmeri ukupnu visinu novog vizira sa prednje strane od plastike iznad farova odakle pocinje vizir, pa do vrha novog vizira.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 923 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: st 1300 i r1200gsa i 250 madison3

Da upotpunimo temu, gde moze da se kupi u Beogradu klirit?

 

bila je jedna radnja u Cvijicevoj negde na pola ulice, neznam dali je tu jos uvek, ali znam sigurno da ima u radnjama Uradi Sam naNBGD u i adi Huji.

Samo sto su komadi dosta veliki, otprilike2m2, mada mozd ima i manjih, pitacu pa javljam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mislim da sam donekle skapirao sta si hteo reci i dopada mi se idea,al ajde ako mozes neki rukom crtan prikaz radi lakseg snalazenja

 

Nesto ovako. Ova dva crna dela koji spajaju vizire nisu iste debljine po duzini.

getimage.php.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova

Aco imaćeš ovaj podatak sutra pre podne.

Ja sam se vodio time da vizir bude za 2-3 cm ispod nivoa očiju, dok sedim na motoru, tako da ne gledam kroz isti a ispostavilo se da mi struja vazduha bije u sam vrh(teme) kacige. I time sam došao do toga da stari vizir moram produžiti za 15 cm. Sad kad sam ovo napisao eto ti i odgovor, stari vizir+ 15 cm i to je ukupna dužina  :D al' sam pametan. Sad kad bi ovo pravio za nekog drugog onda bi ona Lalajkova ideja sa podešavanjem bila odlična, ali to otvara mnoge druge nepoznanice. Zbog produžetka vizira njegov vrh vibrira nešto više nego stari vizir, pa je pitanje kako preduprediti eventualno pucanje pleksija a i sama veza dva vizira bi morala biti pomična ali i izuzetno čvrsta da se vibracija ne bi multiplicirala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zemun

U Zemunu Senjski trg 7. Ja sam prosle godine uzeo 50cmx50cm 3 mm debljine za 500 din (providno). Mada to parce je vec bilo iseceno, ne znam da li seku po meri, ali uvek ima nekih manjih dimenzija na lageru (ostataka). http://www.galenikaklirit.co.yu/galenika.htm

 

Mozda je bolja opcija Lexan koji je kvalitetniji. Prodaje se u tablama (mislim da je tabla 2x2m) i skuplji je od klirita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja