Jump to content

Moto Zajednica

KAWASAKI ER-5 i GPZ 500

Recommended Posts

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Zdravo drugari od juce sam ponosni vlasnik jednog lepog er5 :-) bice slika samo da nadjem malo vremena.. rekoh da se prijavim u sektu i da pitam jedno glupo pitanje,posto ide zima,a ne znam kad je menjan,koji antifriz da sipam i dali postoji nesto sto bi trebao da znam,oko procedure zamene (odvrnem cep ispod vodene pumpe,on iscuri,zatvorim cep i sipam novi,sacekam da upali termostat da provrti i dolijem ako treba jos..)

Po meni,ja tako na kolima menjam,jel to tako i sa motorima?

 

pitanja:

 

1.Koji antifriz(g12,g11)

2.savet oko zamene

 

Hvala u napred :-)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Zdravo drugari od juce sam ponosni vlasnik jednog lepog er5 :-) bice slika samo da nadjem malo vremena.. rekoh da se prijavim u sektu i da pitam jedno glupo pitanje,posto ide zima,a ne znam kad je menjan,koji antifriz da sipam i dali postoji nesto sto bi trebao da znam,oko procedure zamene (odvrnem cep ispod vodene pumpe,on iscuri,zatvorim cep i sipam novi,sacekam da upali termostat da provrti i dolijem ako treba jos..)

Po meni,ja tako na kolima menjam,jel to tako i sa motorima?

 

pitanja:

 

1.Koji antifriz(g12,g11)

2.savet oko zamene

 

Hvala u napred :-)

 

Cestitam, dobro da te sluzi :zdravo:

Antifriz ide za aluminijumske hladnjake samo to je bitno. Ako kupis vec razredjeni samo sipas i to je to.

Evo ti jedan koristan link- ovo je inace za EX500 ali mislim da je princip zamene isti posto su masine skoro pa identicne

http://www.ex-500.com/index.php/topic,11837.0.html

Sa sve slikama :). Ovo oko karburatora ignorisi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Zdravo drugari od juce sam ponosni vlasnik jednog lepog er5 :-) bice slika samo da nadjem malo vremena.. rekoh da se prijavim u sektu i da pitam jedno glupo pitanje,posto ide zima,a ne znam kad je menjan,koji antifriz da sipam i dali postoji nesto sto bi trebao da znam,oko procedure zamene (odvrnem cep ispod vodene pumpe,on iscuri,zatvorim cep i sipam novi,sacekam da upali termostat da provrti i dolijem ako treba jos..)

Po meni,ja tako na kolima menjam,jel to tako i sa motorima?

 

pitanja:

 

1.Koji antifriz(g12,g11)

2.savet oko zamene

 

Hvala u napred :-)

G12, odviješ čepove na ekspanzionom sudu i kućištu termostata, odviješ čep na pumpi od vode i ispustiš, kad sve izađe zaviješ čep na pumpi od vode, naspeš mješavinu G12 i destilovane vode(treba ti ukupno 1.8lit) u otvor na kućištu termostata, do vrha, u ekspanzioni sud do maximuma, upališ motor, kad postigne temperaturu i otvori termostat možda nivo malo padne, dolij koliko fali, zavrni čep na kućištu termostata, sačekaj dok upali ventilator, kad upali ventilator (na otprilike 2/3 skale od temperature) ugasi motor, provjeri jel treba dodavati tečnosti u ekspanzionom sudu, začepi, sklopi ostatak plastika i :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Iskreno,nisam ocekivao odgovor ovako brzo :-) hvala vam PUNO na pomoci! kad budem menjao videcu ako budem mogao da slikam proceduru,mada je arnyman po meni vrhunski objasnio..

 

@hard_rock ja sam ti pisao pre neki dan,i juce mi ispade er5,nisam mogao da odolim,dobar primerak ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Iskreno,nisam ocekivao odgovor ovako brzo :-) hvala vam PUNO na pomoci! kad budem menjao videcu ako budem mogao da slikam proceduru,mada je arnyman po meni vrhunski objasnio..

 

@hard_rock ja sam ti pisao pre neki dan,i juce mi ispade er5,nisam mogao da odolim,dobar primerak ..

Nema puno nauke sipaj polako antifriz da ne udje puno vazduha i kada dovoljno nalijes mozes par puta cimnuti motor levo desno.

 

Ok je, necu prodavati motor ipak. Nemam srca :) Ceka bolje dane za sredjivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Zamenih antifriz danas,nije kompliovano cak sam i ja uspeo da se snadjem iako nisam nista pre ovoga radio na mom mopedu.. samo sam pratio uputstva dobijena od kolega sa foruma,sipao g12 1L+ destilovana voda 0.8L i sacekao da ibaci vazduh i upali termostat.. pri poduhvatu cak ne mora ni rezervoar da se skida,samo se smakne u stranu da bi se pristupilo cepu kod termostata.. uglavnom ,sve to proslo kako treba, rekoh da pogledam nivo ulja,kad ono prozorce crno skroz :-O pre 3-4 dana kad sam ga gledao bilo je ok video se nivo,sad sve crno.. pa me interesuje, sta sam to uradio,kako da ocistim ,sta da radim??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6989 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Prvo dovedi motor u polozaj i vidi nivo ulja. Ako je preko maksimuma, odvi cep i pomirisi, ako smrdi na benzin, pustila je slavinica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 794 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

ako si tek kupio motor, prva stvar je da zamenis ulje i filter ulja. to sto je crno je znak da je vozen i da ima bar 3000 km sa tim uljem. Treba da bude do gornje crte kad je motor na ravnom (moz da koristis centralni stender). Ako je sivkaste boje onda mesa ulje i vodu, ako se oseca na benzin otisla je slavina, sto je njihova boljka pa prelivaju karbovi. :) o slavini imas dosta par strana unazad. Znaci prva stvar je da zamenis ulje i filter, ulje mora da bude polusintetika 10-40 ili 15-50. Ne sipati full sintetiku, za objasnjenje ce ti reci nas kolega Zagadjenje :)

Ja koristim Bardahil XTC C60 15w-50 al moz da uzmes proizvodjaca koji ti je dostupan (motul 5100, eneos itd)

p.s kad sipas ulje u prozorchetu ce biti lepa boja medovine dok ne predjes oko 1000 km posle toga tamni sto je normalno. Kad potamni crna boja je zdrava sve ostale nijanse nisu pozeljne :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

decko od koga sam kupio,kaze da ga je menjao pre 2000km,i bilo je sve ok bila je u prozorcetu ona linija za nivo i nivo je bio visok koliko treba.. doduse jeste crne boje bilo al ok.. ja nisam vozio nesto puno mozda 50km, a spremam se da ga ususkam za zimu pa sam mu zato menjao antifriz,a ulje kapiram ima pa ce mu biti ok do proleca..(ne vozim zimi) kad cu da stavim novo i da ga vozim.. vrlo je moguce da je slavina losa.. mada mi on nije rekao da je imao problem.. onjusicu ulje.. mada sam u jednom trenutku nagnuo i promuckao motor da mi izadje sav antifriz,da nije zbog toga zaprljao prozorce ulja.. da,znam, ja sam mentol.. motori se ne muckaju i sl..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 252 postova
  • Lokacija: Beograd/Mirijevo
  • Motocikl: SV650

Ja sam menjao pre 2-3 hiljade km ulje i sad mi je crno skroz! Što bi rekli, normalno je to :)

A što se sintetike tiče, zlo i naopako!!! Za nekih 700-800km mi je potrošio oko 1,5-2 litre!!!!!!!!! Jesam ga ja i vožio žešće, tad sam i išao do Vrnjačke banje i na autoputu ga nisam štedeo. Oko 140-150 i par navrata isprobao maksimalnu :)

Nakon toga siapo polusintetiku i evo već par hiljada nema problema.

 

 

I ja imam problem sa slavinicom. Ne radi mi na rezervi, samo "osnovni" tank koristim. Jbg, navikao se da resetujem kilometražu i na svakih 150-180km sipam do čepa. Tako ujedno i kontrolišem potrošnju :D

 

Neka je sa srećom makina, lepo se navozaj ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Hvala,ziv bio ! u mom je neki ipone 10-40 bivsi vlasnik kaze da mu nije trosio,tako da necu menjati brend samo cu nastaviti ipone,mislim sto dirati kad mu odgovara cim ne trosi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 252 postova
  • Lokacija: Beograd/Mirijevo
  • Motocikl: SV650

7000?

Pa na koliko menjaš?

 

 

I da, zaboravih. Po nekom PSu, pred "zimski san" kažu da bi trebalo staviti novo ulje, jer se od korištenog stvaraju talozi i sl.... Bem li ga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

7000?

Pa na koliko menjaš?

 

 

I da, zaboravih. Po nekom PSu, pred "zimski san" kažu da bi trebalo staviti novo ulje, jer se od korištenog stvaraju talozi i sl.... Bem li ga.

 

Cekaj,ako sad zamenim,stavim novo,dali treba na prolece opet da menjam iako nije preslo ni 1km?0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 794 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

decko od koga sam kupio,kaze da ga je menjao pre 2000km,i bilo je sve ok bila je u prozorcetu ona linija za nivo i nivo je bio visok koliko treba.. doduse jeste crne boje bilo al ok.. ja nisam vozio nesto puno mozda 50km, a spremam se da ga ususkam za zimu pa sam mu zato menjao antifriz,a ulje kapiram ima pa ce mu biti ok do proleca..(ne vozim zimi) kad cu da stavim novo i da ga vozim.. vrlo je moguce da je slavina losa.. mada mi on nije rekao da je imao problem.. onjusicu ulje.. mada sam u jednom trenutku nagnuo i promuckao motor da mi izadje sav antifriz,da nije zbog toga zaprljao prozorce ulja.. da,znam, ja sam mentol.. motori se ne muckaju i sl..

to reko decko nista ne znaci, bice jos koji dobar dan za voznju provozaj se da se motor dobro zagreje, kad se vratis pusti da se malo ohladi i ispusti staro ulje zajedno sa svom garezi, pa zameni filter i ulje lepse ce mu biti da prezimi sa cistim uljem nego da se garez talozi tokom zime u starom ulju. Opet moje misljenje. za prozorce - kad stavis motor na copavu ulje se slije na drugu stranu pa je staklence cisto i vidi se unutra. daj slikaj to motorce :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

7000?

Pa na koliko menjaš?

 

 

I da, zaboravih. Po nekom PSu, pred "zimski san" kažu da bi trebalo staviti novo ulje, jer se od korištenog stvaraju talozi i sl.... Bem li ga.

 

Cekaj,ako sad zamenim,stavim novo,dali treba na prolece opet da menjam iako nije preslo ni 1km?0zbunjen.gif

Ulje ima taj ružan običaj da apsorbuje vlagu, znači ako ga promjeniš pred "zimski san" potrudi se da u prostoriji u kojoj motor boravi nema vlage. Korišteno ulja se taloži, pogotovo ako je malo starije i počelo je da se "razbija", gusto padne dole rjetko ostane gore i još lakše apsorbuje vlagu, ali se sve to ispere kada mjenjaš ulje na početku sezone, pogotovo ako pustiš motor da se dobro zagrije, jedino je problem što motor mora da odradi desetak minuta na lošem ulju. Naravno to nisu momenti kada treba škrtariti i preskakati promjenu filtera ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 794 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

7000?

Pa na koliko menjaš?

 

 

I da, zaboravih. Po nekom PSu, pred "zimski san" kažu da bi trebalo staviti novo ulje, jer se od korištenog stvaraju talozi i sl.... Bem li ga.

 

Cekaj,ako sad zamenim,stavim novo,dali treba na prolece opet da menjam iako nije preslo ni 1km?0zbunjen.gif

ne, zamenis na kraju sezone i na prolece samo isteras i vozis. Interval na kome se u zemlji srbiji menja ulje u motoru je 5000 km osim ako nije neki hard enduro kros ili ktm gde su intervali kraci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 794 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno

7000?

Pa na koliko menjaš?

 

 

I da, zaboravih. Po nekom PSu, pred "zimski san" kažu da bi trebalo staviti novo ulje, jer se od korištenog stvaraju talozi i sl.... Bem li ga.

 

Cekaj,ako sad zamenim,stavim novo,dali treba na prolece opet da menjam iako nije preslo ni 1km?0zbunjen.gif

Ulje ima taj ružan običaj da apsorbuje vlagu, znači ako ga promjeniš pred "zimski san" potrudi se da u prostoriji u kojoj motor boravi nema vlage. Korišteno ulja se taloži, pogotovo ako je malo starije i počelo je da se "razbija", gusto padne dole rjetko ostane gore i još lakše apsorbuje vlagu, ali se sve to ispere kada mjenjaš ulje na početku sezone, pogotovo ako pustiš motor da se dobro zagrije, jedino je problem što motor mora da odradi desetak minuta na lošem ulju. Naravno to nisu momenti kada treba škrtariti i preskakati promjenu filtera ulja

sto se tice absorbovanja vlage verujem da vecina drzi motor u garazi (neki u stanu) zimi gde je toplo tako da nema odakle da upija vlagu osim ako nije napolju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ne menja se ulje zbog vlage (koje ima vise vazduhu u toplim nego hladnim prostorijima) vec zbog sumpora i ostalih produkata sagorevanja koji dospeju u njega iz klipnog prostora... Cisto da se motor ne kupa u nijma i natalozi garez... A kociono ulje je to koje je izuzetno hidroskopno i upija vlagu, promeni boju na tamniju....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

I onda gubi svojstva, lakse prokuva i propada kocnica....

Nije mi jasno kako sam zalutao u ovu temu, ali eto da se oglasim!

:)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ne menja se ulje zbog vlage (koje ima vise vazduhu u toplim nego hladnim prostorijima) vec zbog sumpora i ostalih produkata sagorevanja koji dospeju u njega iz klipnog prostora... Cisto da se motor ne kupa u nijma i natalozi garez... A kociono ulje je to koje je izuzetno hidroskopno i upija vlagu, promeni boju na tamniju....

 

Oglasi se slobodno nećemo da se ljutimo :takoje:

 

Baš to što si naveo je problem sa vlagom, ljudi drže motore po sobama u kojima se kondenz sliva sa prozora zbog prevelike vlage, onda kada ih upale poslje 4-5mjeseci ulje napravi krem talog vidljiv na prozorčetu i čepu, pa često dignu alarm, poslje malo duže vožnje kada se ulje dovoljno "otkuva" to se očisti i voda ispari, ali ostane posljedica da se to ulje poslje brže razbije i ne igra svoju ulogu. Ja motor držim vani, izložen svim atmosferskim uticajima, ulje mi se do proljeća pretvori u supu, zato ga i promjenim na startu sezone, isperem mašinu jeftinim uljem i onda mjenjam filter i sipam novo ulje

 

Po meni, najbolja varijanta za one koji motore drže u zatvorenom bila bi da pred "zimski san" ispuste staro ulje, a naspu novo tek na startu sezone, jer par litara ulja u karteru neće promjeniti stanje u motoru, jedino što će biti drugačije je što ćete presuti ulje iz hermetički zatvorene posude u poluotvorenu posudu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 86 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Yamaha Beluga 125

7000?

Pa na koliko menjaš?

 

 

I da, zaboravih. Po nekom PSu, pred "zimski san" kažu da bi trebalo staviti novo ulje, jer se od korištenog stvaraju talozi i sl.... Bem li ga.

 

 

 

 

 

 

Na 6000Km ali sticajem okolnosti ovo je ostalo 7000Km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja