Jump to content

Moto Zajednica

Da li ste razmisljali o ovome!!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 381 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Kao sto naslov kaze,

Sigurno ste svi bar po nekad razmisljali o cenama motora o tome zbog cega je neki motor skuplji a drugi jeftiniji, iako su vam oni jako slicni i td.

Kada se pogledaju cene motora po klasama, po kubikazama, vidi se slicnost u cenama po proizvodjacima, sem nekih koji malo odskacu kao sto je bmw ili ktm. I to je jasno kvalitet nije isti. Ali.... ono sto me interesuje i zbog cega ovo sve pisem je sledece:

Uporedjujem na primer- V stroma 1000 sa fazer-om 600. Oba motora su za duga putovanja, imaju slican broj konja, jedan je v2 a drugi je 4 u redu. Razlika u ceni je skoro pa duplo. A zbog cega? U daljem svom razmisljanju sam uporedio mogucnosti ova dva motora. V strom je kao i svaki enduro udobniji zbog mekog ogibljenja i vislji u odnosu na zemlju kao i rastojanje izmedju zemlje i motora je vece nego sto je to slucaj sa yamahom. V strom je zbog svojih tockova i guma sposobniji za off road, ali zbog svoje tezine je on kao i svi putni enduro motori ogranicen sa voznjom van asfalta. To su bile neke razlike. Sa druge strane yamahin motor je slozeniji i sigurno skuplji u proizvodnji zbog svoja4 klipa, hladnjaka i td. Manja kubikaza, manja potrosnja(mada nekad i nije tako), ali svakako jeftinia registracija. Kvalitet i istrajnost svih motora je relativna i zavisi od odrzavanja, pa o tome ne bih ni komentarisao. Opet dolazim do mog pitanja a sta je sa cenom.

U svom razmisljanju pomislim, a sta ako uzmem fazera i stavim mu viljusku po ugledu na enduro motore i promenim zadnji amortizer, stavim enduro tockove. Mislim da dobijam 4klipni enduro za 7000eura. Gde je nestala razlika od circa 5000e koliko kosta v strom. Ova dva motora sam naveo kao primer, ovakvih kombinacija i uporedjenja ima dosta.

Voleo bih da mi neko da logicno objasnjenje o ovome, da li sam u pravu ili u krivu!!

Sta vi mislite o tome!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

Staviš mu drugu viljušku i to, upropastiš ga skroz (ciklistika izgled namena) i to onda nije fazer. Fazer je sport touring motor, visokoturažni, sama reč kaže SPORT TOURING a V strom je enduro touring ili tako nešto. Fazer je sportskiji motor celokupno, pogledaj gume i točkove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: BMW R1100GS, BMW R1100RT, HONDA CBX 1000

Zanimljivo zanimljivo, za te pare sto ti planiras ces da kupis lep motor i da se lepo izvozis. Boli glava od tolikog prebudzivanja. Veruj mi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

druže a ti si ovo toliko uprostio da nema dalje. strom i fazer su toliko različiti da ne mogu da se porede...

 

različit položaj sedenja, razlčito ogibljenje, različiti agregati po konstrukciji, različite performanse, visina od tla, zaštita od vetra... pa šta im je slično pa da možeš da ih porediš?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5344 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Oba motora su dobra za putovanje, ne vidim zasto bi prekrajao bilo koji. Strom ti daje mogucnost blagog off road-a, mada toliko blagog da to i fazer 600 moze bez problema da podnese. Nema potrebe doradjivati fazera da bi dobio nesto sto ti strom daje - kupi malog stroma bolje i stvar resena.  ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Care, dobro komplet ogibljenje bi te koštalo oko 2000 - 3000 evra, onda se postavlja pitanje a gde je tu računica, misli malo i o tome...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: ČaČaK
  • Motocikl: zgodni BMW K100

 

  Ja sam kupio motor kjuč u ruke koji nisam želeo a kamoli

 

  o njemu razmišljao. Za to je zasluzan drugar Joco bambus i moja

 

  supruga koji su me na tako za mene suludu ideju nagovorili, jer

 

  moj izbor je bio BMW K100 u neispravnom stanju.!!!!!!

 

  Sada ne bi dao suzanu zlatom da plaćaju samo zato

 

  što bez greške radi!!! Moj savet  - kupi tačan motor ma koji bio. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja mislim da vi (iznad mene gore) niste bas potrefili pravo pitanje TS-a?

Kako sam ja shvatio, nema on namjeru da budzi, nego samo kaze kad bi u Yamahi

na Fazera stavili Stromovo vjesanje i tockove da bi bili vrlo slicni, a cijena im (valjda)

vrlo razlicita.

 

Mislim da je pitanje zasto je dakle Strom toliko skuplji?

 

Ja isto mislim da je jeftinije napraviti agregat sa 2 klipa u odnosu na 4.

Pa se vari, pa se sharafi, farba, ... sve isto.

Jedino sto meni pada na pamet je kvalitet upotrebljenih materijala i gotovih komponenti

(kocnice, vilice, shock....).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Ja mislim da vi (iznad mene gore) niste bas potrefili pravo pitanje TS-a?

Kako sam ja shvatio, nema on namjeru da budzi, nego samo kaze kad bi u Yamahi

na Fazera stavili Stromovo vjesanje i tockove da bi bili vrlo slicni, a cijena im (valjda)

vrlo razlicita.

 

Mislim da je pitanje zasto je dakle Strom toliko skuplji?

 

Ja isto mislim da je jeftinije napraviti agregat sa 2 klipa u odnosu na 4.

Pa se vari, pa se sharafi, farba, ... sve isto.

Jedino sto meni pada na pamet je kvalitet upotrebljenih materijala i gotovih komponenti

(kocnice, vilice, shock....).

 

 

 

Onda možemo da zaključimo da je najbolje kupiti od svakog proizvodjača najjeftiniju komponentu ponaosob, pa zatim sklopiti motor po sopstvenoj želji. Besmislica...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ja mislim da vi (iznad mene gore) niste bas potrefili pravo pitanje TS-a?

Kako sam ja shvatio, nema on namjeru da budzi, nego samo kaze kad bi u Yamahi

na Fazera stavili Stromovo vjesanje i tockove da bi bili vrlo slicni, a cijena im (valjda)

vrlo razlicita.

 

Mislim da je pitanje zasto je dakle Strom toliko skuplji?

 

Ja isto mislim da je jeftinije napraviti agregat sa 2 klipa u odnosu na 4.

Pa se vari, pa se sharafi, farba, ... sve isto.

Jedino sto meni pada na pamet je kvalitet upotrebljenih materijala i gotovih komponenti

(kocnice, vilice, shock....).

 

 

 

Onda možemo da zaključimo da je najbolje kupiti od svakog proizvodjača najjeftiniju komponentu ponaosob, pa zatim sklopiti motor po sopstvenoj želji. Besmislica...

 

Ma jesi li ti procitao moj post prije "zakljucivanja" ili si se sljive nazvizdio?  :D

Moj post je pitanje, a ne konstatacija.

 

Fazer ima viljušku i diskove od FZ1 koliko ja znam... ne verujem da bi stavljali nešto jeftino na taj motor.

 

Dakle sta je onda u pitanju? 

Mozda Yamaha ima djecu / robove u fabrikama?  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 381 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Izgleda da lose pisem ili...

Nisam mislio nista budziti, niti prepravljati. Tema je o ceni motora i zbog cega motori slicnih mogucnosti imaju poprilicnu razliku u ceni.

Mozda sam uzeo los primer, ali da uprostim, npr. jedan v2 motor se moze staviti i stavlja se u razlicite klase motora kao npr. honda vtr 1000, isti takav motor ili slican ide i u veci enduro a ide i u custom model, a cena je potpuno razlicita. E tu se ja pitam pa jel malo rama, amortizera i tockova uzrokuje toliku razliku u cenama ili sta. E tu sam napravio poredjenje sa v stromom i fazerom pa mislim kad bi pri pravljenju motora u fabrici umesto jednih aamortizera i guma stavili druge(teoretski samo), cena bi bila manje vise ista za proizvodjaca, sto nije slucaj sa cenom novih motora u prodaji.

Tako npr. r motor od 180 ks kosta isto koliko i enduro od 100ks, a siguran sam da je svaki deo r motora skuplji i kvalitetniji nego na enduru.

Cini mi se da se cene formiraju prema klasi a ne prema stvarnoj vrednosti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 381 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

 

Nikada mi nije palo na pamet kako bi isao dzip sa Ferarijevim motorom ispod haube. Sta ti mislis,moze li to?

To je vec napravljeno i zove se porshe cayen , gms durango i td...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Izgleda da lose pisem ili...

Nisam mislio nista budziti, niti prepravljati. Tema je o ceni motora i zbog cega motori slicnih mogucnosti imaju poprilicnu razliku u ceni.

Mozda sam uzeo los primer, ali da uprostim, npr. jedan v2 motor se moze staviti i stavlja se u razlicite klase motora kao npr. honda vtr 1000, isti takav motor ili slican ide i u veci enduro a ide i u custom model, a cena je potpuno razlicita. E tu se ja pitam pa jel malo rama, amortizera i tockova uzrokuje toliku razliku u cenama ili sta. E tu sam napravio poredjenje sa v stromom i fazerom pa mislim kad bi pri pravljenju motora u fabrici umesto jednih aamortizera i guma stavili druge(teoretski samo), cena bi bila manje vise ista za proizvodjaca, sto nije slucaj sa cenom novih motora u prodaji.

Tako npr. r motor od 180 ks kosta isto koliko i enduro od 100ks, a siguran sam da je svaki deo r motora skuplji i kvalitetniji nego na enduru.

Cini mi se da se cene formiraju prema klasi a ne prema stvarnoj vrednosti.

 

Mislim da bi bilo mnoogo bolje da poredis cenu SV 650 i DL 650 posto su im agregati vrlo slicni da ne kazem potpuno isti. A ta dva modela se razlikuju u ceni za 400e maksimum...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

 

Nikada mi nije palo na pamet kako bi isao dzip sa Ferarijevim motorom ispod haube. Sta ti mislis,moze li to?

 

Za Ferrari neznam , ali za Lamborghini znam  ;)

 

post-1099-12879015833989_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Po pitanju cene agregata, nisam ubedjen da je V motor toliko jeftiniji, ili cak jeftinji uopste.

Na V motoru postoje cetiri bregaste dve glave, i jos po koji, koje na cetvorocilindricnom modelu nisu prisutne u tom broju, tako da ako ima vise cilindara ne znaci da ima i vise ostalih komponenta. Cak, agregat je samo jedan od vise faktora koji utice na cenu i nije toliko presudan koliko bi se u prvi mah pomislilo.

 

Poredio si stroma sa R-om. Na neki nacin strom ima R agregat jer je on bukvalno izvadjen iz TL-a, koji je napravljen po ugledu na dukati. ;)

 

Kvalitet izrade, elektronika, rucice srafovi i one sitne komponnte na koje ne obracamo paznju utice na cenu.

Sto je vise plastike i oklopa manje je potrebno biti pedantan za ono sto se nalazi ispod.

Npr. cene u dve drzave mogu da budu obrnute u zavisnosti koji model je popularniji (ili brend) na boljem glasu, odnosno koliko se koji diler na koji ugradi.

Iz tih razloga, cesto ne mora da vazi ona skuplje je bolje.

 

Radna snaga, cena struje, slozenost masina za proizvodnju, upotrebljeni materijali...

 

Ma ima tu puno faktora, po konjskim snagama se ne meri cena.

 

Eto jedan zanimljiv primer su americki i evropski automobili. Ameri nude vise snage za iste pare, ali probaj da prodjes krivinu istom brzinom kao i u evropskom i izaci ces iz nje ili mrtav, ili sa povredama. Americki vise trosi, vise se kvari, brze truli i ima mnogo vise neuklopljenih spojeva, vidnog lepka i zveckanja po kabini, losijih varova, zvucne izolacije, vise promaje itd...

 

 

P.S. Trebao si da postavis pitanje u kineskoj temi razumemo se u te stvari, a ima dosta primera svega sto sam naveo i izmedju razlicitih kineskih proizvodjaca, a medju njima ima cak i naizgled istih motora razlicitog proizvodjaca sa istim agregatom, a znacajne razlike u cenama koja je na prvi pogled besmislena, ali se nakon detaljnije analize vidi da nije tako i da onaj skuplji cak ispada i povoljniji kad se sve sabere i oduzme.

Evo dve sitnice samo da spomenem: jedan ima metalni hromirani cep gde se doliva ulje, a drugi je plastican sa hrom bojom. Jedan ima magnet na srafu za ispustanje ulja, a drugi ne. Na te stvari verovatno nikad ne bih ni pomislio da slucajno nisam primetio, a verovatno ne bi i niko drugi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

a taman sam hteo ovo za Lamborgini da kazem :)

 

ma dovoljno je reci da ta dva motora nisu ista klasa , da su uzeo da poredish fazer sa hornetom ili vstrom sa bmw gs pa da razumem ovako je suludo porediti , svaki ima svoje prednosti i naravno svoju namenu ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

    Prvo, mislim da je razlika u ceni manja ili jednaka 1.500E . Dalje, V-strom je teži od Fazera bar 20kg. (utrošak materijala :D) Zatim, strom ima mnogo više obrtnog momenta na mnoooogooo manje obrtaja, pa i taj obrtni momenat košta. Mnogo više R6 modela je proizvedeno i prodato nego TL-1000-ki, pa je i agregat za Fazer manje koštao fabriku, nego V-2. Sedište na Stromu je bar 3-puta skuplje (i udobnije) od Fazerovog.  Svejedno ne vidim konkretan razlog da se porede ova 2 modela u segmentu cena. Možda neki TDM naspram stroma, ili Bandit naspram Fazera, ovako poredimo babe i žabe. A ima istine i u tome da ima mnogo parametara koji formiraju cenu modela, a jedan je, definitivno, popularnost istog. Evo ti na primer, zašto XTX košta više od Fazera?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Izgleda da lose pisem ili...

Nisam mislio nista budziti, niti prepravljati. Tema je o ceni motora i zbog cega motori slicnih mogucnosti imaju poprilicnu razliku u ceni.

Mozda sam uzeo los primer, ali da uprostim, npr. jedan v2 motor se moze staviti i stavlja se u razlicite klase motora kao npr. honda vtr 1000, isti takav motor ili slican ide i u veci enduro a ide i u custom model, a cena je potpuno razlicita. E tu se ja pitam pa jel malo rama, amortizera i tockova uzrokuje toliku razliku u cenama ili sta. E tu sam napravio poredjenje sa v stromom i fazerom pa mislim kad bi pri pravljenju motora u fabrici umesto jednih aamortizera i guma stavili druge(teoretski samo), cena bi bila manje vise ista za proizvodjaca, sto nije slucaj sa cenom novih motora u prodaji.

Tako npr. r motor od 180 ks kosta isto koliko i enduro od 100ks, a siguran sam da je svaki deo r motora skuplji i kvalitetniji nego na enduru.

Cini mi se da se cene formiraju prema klasi a ne prema stvarnoj vrednosti.

 

A sta mislis kakva t oopterecenja trpi enduro motor? Svaki R bi se raspao  takvim uslovima i obrnuto. Ovde mesas babe i zabe a na pocetku pocetaka V-Strom nije ni blizu enduro motora  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Tako npr. r motor od 180 ks kosta isto koliko i enduro od 100ks, a siguran sam da je svaki deo r motora skuplji i kvalitetniji nego na enduru.

Cini mi se da se cene formiraju prema klasi a ne prema stvarnoj vrednosti.

 

Probaj da napraviš lsiting cena komponemata na takmičarskom KTM-u 690 za dakar :)

Drugo, enduro motori trpe veće šokove i jače udarce na ram i ogibljenje,  i ja nisam baš siguran u to što si ti "siguran" .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 381 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: QJ motor svt 650 x

Hvala svima na odgovorima. Poslednjih nekoliko odgovora su ono sto sam ocekivao. U vezi svega sto ste napred napisali ste u potpunosti u pravu.

U svakoj ceni ima puno vidljivih detalja ali i puno onih koji se nevide.

Svi smo dobro informisani o kvalitetu i upotrebljivosti odredjenih modela motora. Takve informacije dobijamo od proizvodjaca, sopstvenom upotrebom a narocito posle nekoliko godina upotrebe nekog modela i stotinak hiljada predjenih km.

Ono zbog cega sam bio inspirisan da postavim ovakvo pitanje je to sto sam imao prilike da u poslednjih desetak godina vidim svakakve kvarove na raznim motorima a narocito onim najskupljim. Moj dobar prijatelj je odlican varilac i cesto popravlja i vari glave motora, ramove i td...

Pre dve godine je neki nemac vozio bmw adventurera po okolnim brdima. Posle jednog upadanja u hank, motor se prevrnuo i ram je pukao. Motor uopste nije bio ostecen, sem pucanja rama. E tu sam se pitao, kakav je to kvaliteti kolika mu je to cena kad se ovakvo sta desi.

pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja