Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova

Treba mi neko iskusno misljenje

Imam tomos apn4 iz 76 sve je u fabrickom stanju.sada pred zimu bi hteo da ubacim 5tu brzinu i da malo ojacam masinu

Mislim na to da malo brze ide i da ima snagu u 5toj e sad ako neko moze da pomogne po vama neki savet

Svaki savet dobrodošao

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 695 postova
  • Lokacija: Srbija i okolina
  • Motocikl: Tomos 14 M 1981

Sa petom brzinom ne dobijaš snagu, samo nešto veću krajnju brzinu (kada je motor "razvrti").

 

Prvo

-Skinuti cilindar i očistiti od gareži izduvni kanal ( da se sija);
-Očistiti granu postojećeg auspuha i deo cevi koji ulazi u auspuh maksimalno skratiti (ostaviti nekih 2,5 cm da ulazi u top auspuha);
-Na postojeći Bing 12 ugraditi glavnu diznu 70;

 

Drugo

- Proveriti stanje karika i cilindra kao i klipnjače (loša radilica ne trpi tjuning);

- Može se ugraditi klip sa "L" karikom na vrhu (kao kod 14-ce);

 

Ili...

Ako si punoletan (i vičan sa biaksom), onda možemo pričati dalje, kako  "povećati" kompresioni prostor fabričkog APN klipa (bez širenja kanala cilindra, bez razbušivanja cilindra i stavljanja većeg klipa).

images?q=tbn:ANd9GcTwUdqE1udHUV-0id293xe

 

Da peta brzina bude iskorištena na pravi način. i ima snagu na višim obrtajima..8)

 

Promenio član feniks
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Bez iole nekog predznanja o radu dvotaktnog motora nema smisla ni razgovarati o friziranju istog. Uz dužno poštovanje, "kompresioni prostor klipa" je pojam koji ne verujem da ima bilo kakvo znacenje u tehnici. Da ne zbunjujemo kolegu. Kompresioni prostor je prostor između čela klipa u GMT i glave cilindra, a kompresioni odnos je odnos celog zapreminskog prostora cilindra i glave prema tom prostoru. Cilj kada friziramo motor nam nije da povecamo kompresioni prostor vec kompresiju. Tačnije, da smanjimo prostor, a povecamo stepen kompresije. 

Za početak bi mogao da očistiš to sto ti je kolega predložio. Ubaci petu i stavi klip sa "L" karikom. Videces kakvo je stanje cilindra kad otvoris. Mozda je potrebno busenje, a mozda može samo nov klip. Ako si na 38, busi na 38,5. Nemoj da te neko lozi da ides na 42. I sa 38l ide dobro kad je sve kako treba. Kad vec rasklapaš, bilo bi zgodno da proveris lezaj na radilici. Ukoliko je potrebno stavi novu klipnjacu. Uz vecu diznu i stelovanje karburatora, masini bi prijala i lepsa varnica. Znači, paljenje elektronsko. I pičiiiiii... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Sta god radio, nikako ne uzimaj biax ili glodalo u ruke ako nisi iskusan. A da jesi, ne bi pitao ovde.

Nov L klip, cilindar ne diras ako je ok, klipnjaca takodje. To se sve vidi kad otvoris.

Vakuum auspuh, dooobro očistis sve kanale.

Sklopis bez zaptivaca glave (samo da su cilindar i glava, tamo gde nalezu, potpuno cisti) Ovo mozda ima nekih koji ce da osude, ali slobodno uradi kako sam ti rekao.

Dobijes besplatno povecanje kompresije-smanjenje stepena kompresije. 

Pazi kako orijentises glavu prilikom montaze, pera se okrecu popreko. I obrati paznju gde idu 2 dubike navrtke u koje se usrafi dekla odozgo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Na motoru mi je trenutno 39l i delorto 14/14 e ja sam razmisljao da u profi ranji mi izbuse na 41mm l nova klipnjaca i svi novi skf lezajevi da bude stvarno to top sveze e sada sta me dalje savetujete.

Motor stvarno lepo razvija svaku brzinu imam prenos 14/34 i dodje do 4te brzine i motor tako reci urla trazi da ubacin u petu a ja bih da sve to lepo uradim da vuce kako treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 1 minut, Komanča je napisao:

Na motoru mi je trenutno 39l i delorto 14/14 e ja sam razmisljao da u profi ranji mi izbuse na 41mm l nova klipnjaca i svi novi skf lezajevi da bude stvarno to top sveze e sada sta me dalje savetujete.

Motor stvarno lepo razvija svaku brzinu imam prenos 14/34 i dodje do 4te brzine i motor tako reci urla trazi da ubacin u petu a ja bih da sve to lepo uradim da vuce kako treba

Nema potrebe da preskačeš specijale. Ako treba da se buši idi na 39,5. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Убаци ти цео цилиндар са главом од водне пумпе 42, и поклопац за хлаџење од пумпе. Убаци 5ту брзину и терај.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 30 minuta, Krokodilo je napisao:

Убаци ти цео цилиндар са главом од водне пумпе 42, и поклопац за хлаџење од пумпе. Убаци 5ту брзину и терај.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

I to je ok, ali mora se na strugu obraditi cilindar da moze da stane u blokove. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8
Pre 21 sati, Komanča je napisao:

Imam tomos apn4 iz 76 sve je u fabrickom stanju.

Svaki savet dobrodošao

 

 

Ako je u fabrickom stanju, sacuvaj ga tako ili prodaj za lepe novce pa uzmi neki jaci i teraj.

Ako nije u fabrickom stanju onda kasapi i pravi kako zelis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Сваким бушењем смањујеш канале на цилиндру. Они су косо раџени и веч после 39 није то то, поготово преливни. Ја сам на твоју страну и увек сам био спреман да урадим сам, наспрем да купим готов бржи и јачи моторцикл. Ако ниси сигуран шта желиш било би штета упропастити АПНца који је ко што кажеш у фабричко стање. Ако имаш визију може да се од њега направи МАЛИ ЗМАЈ.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk



  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre sat vremena, Krokodilo je napisao:

Ја сам блокове обраџивао јер сам и 48цу монтирао од Томоса 4,8.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 

Moze i to, ali tu ipak treba vise znanja, spretnosti i improvizacije. Raskopavanje blokova, obrada cilindra, prilagođavanje otvora za brezone... 

Ja sad spremam da napakujem jednu masinicu za MK 50. Spremni su novi blokovi i radilica. Karburator 20mm,Ducati paljenje, vile Marzocchi, tockovi od e90, ram od apn4.

Neće biti D6, ali nesto slično. Mozda ga probamo na Navaku. Što da ne... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Moze i to, ali tu ipak treba vise znanja, spretnosti i improvizacije. Raskopavanje blokova, obrada cilindra, prilagođavanje otvora za brezone... 
Ja sad spremam da napakujem jednu masinicu za MK 50. Spremni su novi blokovi i radilica. Karburator 20mm,Ducati paljenje, vile Marzocchi, tockovi od e90, ram od apn4.
Neće biti D6, ali nesto slično. Mozda ga probamo na Navaku. Što da ne... 
Поштујем и навијам

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova

Moj prijatelj ima apn6s obican karb 12v palenje ima 39.5l klip meteor i 5brizina prenos 13 34 i motor ide ravno 85 ali mnogo vise trosi jer ide u velike obrtaje

Ja bih da masinu sredi. Da bude tip top i neka ide barem 75.80 probacu nesto pa kako bude bice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
Pre 12 sati, stari roker je napisao:

Ducati paljenje

Motoplat!? :zvizduk:

S obzirom sta pravis, svestan si koliku bi razliku dobio. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
Pre 4 sati, abarth_maniac je napisao:

Motoplat!? :zvizduk:

S obzirom sta pravis, svestan si koliku bi razliku dobio. 

Da, da, da... Tako ga želim... Nadam se i nekom dellortu... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Motoplat!? :zvizduk:
S obzirom sta pravis, svestan si koliku bi razliku dobio. 
Мотоплат или Дукати паљење од 90 Еlectronic?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2357 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ja sam u nekoj ideji da preradim paljenje od motorne testere na tu mašinu. Svetla mi nisu potrebna, a mnogo mi je povoljnije da to napravim nego Motoplat. 

Ili baterijsko. Mali aku, struje dovoljno za trkacki dan. Cena otprilike džabe, sve vec imam negde po garaži... 

Promenio član stari roker

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Ово је централни део магнета, ја га користим за прецизну штелку али може да се користи и у раду. Траба само платина, кондензатор бомбина и акумулатор. Тако сам у младости многе опкладе добио, поклопац код паљења зашрафљен и ништа се не види.5cd616c85d288454cdd0e3a44bca7993.jpg

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Мали обртај нема и "бројање" у месту исто али повлачи и постиже крајњу брзину као Малоси Еволушн

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova

Ја сам ово користио на узвереним А3 и А5, нормално опруге на ламелу за прву, и другу се крате да би добио експлозивни старт на вечем обртају и убацивање у другу исто на велики обртај што омогучава брзо постизање крајње брзине. У свакодневној вожњи користио сам Дукати паљење јер је могло лепо да се олакша а платина од фибера ја много брже и прецизније радила од лимене Искре или Бош.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja