Jump to content

Moto Zajednica

Reprogramiranje/ flesovanje ECU?

Recommended Posts

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 1 minut, BokyBoy je napisao:

Imam papir negde druze sa valjaka, mrzelo me da trazim pa sam napisao otprilike, po secanju. ;)

У том случају лепо напошеш. После подешавања био на ваљцима и ово су бројке... Али треба да се иде на ваљке и пре да се види разлика :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2022 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre sat vremena, Мали Ћаћа je napisao:

У том случају лепо напошеш. После подешавања био на ваљцима и ово су бројке... Али треба да се иде на ваљке и пре да се види разлика :jee:

Bitnije mi je da se motor ponasa bolje u voznji nego cifre na papiru, zato nisam napisao, za sebe sam radio a ne da reklamiram bilo koga, osetim ja razliku pre i posle, to je poenta. Toliko. :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre sat vremena, BokyBoy je napisao:

Bitnije mi je da se motor ponasa bolje u voznji nego cifre na papiru, zato nisam napisao, za sebe sam radio a ne da reklamiram bilo koga, osetim ja razliku pre i posle, to je poenta. Toliko. :takoje:

Ако се осети драстична разлика то је то

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Некада када су се радиле дораде на мотору или агрегату и свих пратећих сустема који помажу да агрегат ради како је то замишљено, то је овако изглрдало;

Прва фаза дорада - преправка издувног и усисног система

Друга фаза - преправка усисних и издувних канала, угао седишта вентила

Трећа фаза - преправка компресиононог односа, подешавање брегастих осовина 

Четврта фаза - преправка комплетног агрегата од саме радилице, мењача, квачила, клипњача, клипова итд...

Ово фаза 1,2,3 са подешавањем мапе лепо звучи аки како неко рече у 90% случајева се неко гађа са бројевима. То је моје лично искуство... :)

Мотор може да се подеси у неким резимина или вам обртајима рада да ради мало богатије и ту се осети велика разлика. Исто тако што се у нултој мапи одузму сви бројеви или се упишу све нуле и добијемо оно пуцање из ауспуха...што је толико штетно за агрегат и тешки идиотизам ако мене питате. Свака мала преправка од фабричке мапе се осети, јер сви мотори на тржишту раде веома сиромашно због контроле загађења. И кад се крувуља "испегла" добије се осећај да је мотор добио 20кс. Поред графикона са пробног стола треба и графикон гориве смеше. Колико сам читао овде мало ко обраћа пажњу на тај део подешавања. 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R
On 7/28/2022 at 9:19 AM, Мали Ћаћа said:

Некада када су се радиле дораде на мотору или агрегату и свих пратећих сустема који помажу да агрегат ради како је то замишљено, то је овако изглрдало;

Прва фаза дорада - преправка издувног и усисног система

Друга фаза - преправка усисних и издувних канала, угао седишта вентила

Трећа фаза - преправка компресиононог односа, подешавање брегастих осовина 

Четврта фаза - преправка комплетног агрегата од саме радилице, мењача, квачила, клипњача, клипова итд...

Ово фаза 1,2,3 са подешавањем мапе лепо звучи аки како неко рече у 90% случајева се неко гађа са бројевима. То је моје лично искуство... :)

Мотор може да се подеси у неким резимина или вам обртајима рада да ради мало богатије и ту се осети велика разлика. Исто тако што се у нултој мапи одузму сви бројеви или се упишу све нуле и добијемо оно пуцање из ауспуха...што је толико штетно за агрегат и тешки идиотизам ако мене питате. Свака мала преправка од фабричке мапе се осети, јер сви мотори на тржишту раде веома сиромашно због контроле загађења. И кад се крувуља "испегла" добије се осећај да је мотор добио 20кс. Поред графикона са пробног стола треба и графикон гориве смеше. Колико сам читао овде мало ко обраћа пажњу на тај део подешавања. 

 

100% si u pravu ...a ovako izgledaju PRAVI dodatni 20 konja .... sa fazom 1,2 i 3 

Crvena je zavrsno merenje  .... plava ulazno / serija

 

 

CBR 1000 RR SP Ares.jpg

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@mcm-racing ти и ја смо лоши јер нашим моторима не пуца из ауспуха :lol3:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R
20 hours ago, Мали Ћаћа said:

@mcm-racing ти и ја смо лоши јер нашим моторима не пуца из ауспуха :lol3:

Napravicemo i to :jee1:

 

Svi se razbacuju konjskom snagom .... samo retki sa pravom. Imao pre 2g jednu Hondu CBR 1000 RR ( 2006g) ...kupio covek i doneo na merenju. Navodno HRC agregat sa 230 KS ( tad u Moto GP vozili sa 260+ ) ... imala 173,5 konja :)....pre jedno 14 godina izneo probni sto na moto susret ( u temerinu ovde) .Dosao covek sa ZX12R ( preko 200 konja kaze)...grane,auspuh,K&N, powercommander ...svasta nesto. Kaze na putu sve ofleka .... jedva izmerili posto je imao prekide do same blokade...ako se dobro secam oko 140 konja ... covek popizdeo i kaze da ne valja sto...ja mu kazem druze ne valja ti verovatno pumpa goriva :lol2: . Ne kazem da se flesovanjem racunara ne moze dobiti nesto... ali bez ozbiljnog ulaganja u mehanicke delove , obrade / zamene pojedinih komponenti , raznih podesavanja ...nece nikada ni biti ozbiljnih konja ...to znam sigurno.

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R
On 6/21/2022 at 1:41 PM, doktor said:

Ovo važi ukoliko se za određeni motor nema odgovarajuća mapa. Za mnoge motore se tokom sezona iskristalisalo gde treba "podebljati" mapu i samo se učita.

Pitanje druze .... po cemu ce se znati da li mapu treba "podebljati" ili "potanjiti" :) ako ne znas kakva je mesavina? Da ti kazem samo vecina motora kad je toplo slabije ide zato sto su smese vecinom prebogate za nase podrucje .... ja na oko 80% motora moram da smanjujem smesu u rezimu od 3000 do 6-7000 obrtaja. Sem toga ne postoji univerzalna mapa za odredjeni motor. To je sve od prilike. Mogu se javiti i nasi trkaci koji mogu potvrditi da su ubacivali mape sa interneta i medjusobno iz motora u motor i nikada nisu dobili ono sto su hteli. 2 ista modela motora imaju 2 razlicite mape ... zamenu se mape na tim motorima vec ima razlike u krivi i konjskoj snazi (isprobano i ljudi su bili prisutni tokom probavanja). Iz fabrike 2 ista modela nemaju istu konjsku nagu. Nas drug Maki sa foruma je probao Auto Tune od Dynojet-a ...uredjaj "pokusava" da napravi mapu po datim vrednostima. Nije bio zadovoljan rezultatom i uradio Custom Map za svoj motor. Toliko o univerzalnim  mapama i preko neta.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, mcm-racing je napisao:

ja na oko 80% motora moram da smanjujem smesu u rezimu od 3000 do 6-7000 obrtaja. Sem toga ne postoji univerzalna mapa za odredjeni motor.

Aj' da priupitam nesto, motor sa karburatorom, smesu stelujem preko analizatora izduvnih gasova i do sada sam to radio samo na leru tj preko pilot dizne, ima li neko optimalno podesavanje za visi opseg obrtaja?

 

@Mali Ćaća mi je dao smernice da na leru krecem od 3-3,5% (iz neznanja podesavao dosta nize) pa me zanima na visim obrtajima da li treba da ostane u tom opsegu, recimo za TDM prvi model, kada vec imam analizator da po njemu nastelujem iglice, ako to uopste tako ide? :stabre:

Naravno analizator kacim preko izduvne grane na za to predvidjeno mesto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4263 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 10 sati, bdada je napisao:

Aj' da priupitam nesto, motor sa karburatorom, smesu stelujem preko analizatora izduvnih gasova i do sada sam to radio samo na leru tj preko pilot dizne, ima li neko optimalno podesavanje za visi opseg obrtaja?

 

@Mali Ćaća mi je dao smernice da na leru krecem od 3-3,5% (iz neznanja podesavao dosta nize) pa me zanima na visim obrtajima da li treba da ostane u tom opsegu, recimo za TDM prvi model, kada vec imam analizator da po njemu nastelujem iglice, ako to uopste tako ide? :stabre:

Naravno analizator kacim preko izduvne grane na za to predvidjeno mesto.

Само две три речи од мене пре него што мајстор Саша одговори.

Највећи проблем агрегата са карбураторима је што не може да се подеси да ради најбоље у свим или већем опсегу обртаја. Подешавање таквог система напајања горивом се постигне тако да се прво подесе брегасте осовине,па се подесе карбуратори да би се добила максимална снага и обртни момент. Због овог велуког недостатка прешло се на директно убризгавање. 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
14 hours ago, mcm-racing said:

Pitanje druze .... po cemu ce se znati da li mapu treba "podebljati" ili "potanjiti" :) ako ne znas kakva je mesavina? Da ti kazem samo vecina motora kad je toplo slabije ide zato sto su smese vecinom prebogate za nase podrucje .... ja na oko 80% motora moram da smanjujem smesu u rezimu od 3000 do 6-7000 obrtaja. Sem toga ne postoji univerzalna mapa za odredjeni motor. To je sve od prilike. Mogu se javiti i nasi trkaci koji mogu potvrditi da su ubacivali mape sa interneta i medjusobno iz motora u motor i nikada nisu dobili ono sto su hteli. 2 ista modela motora imaju 2 razlicite mape ... zamenu se mape na tim motorima vec ima razlike u krivi i konjskoj snazi (isprobano i ljudi su bili prisutni tokom probavanja). Iz fabrike 2 ista modela nemaju istu konjsku nagu. Nas drug Maki sa foruma je probao Auto Tune od Dynojet-a ...uredjaj "pokusava" da napravi mapu po datim vrednostima. Nije bio zadovoljan rezultatom i uradio Custom Map za svoj motor. Toliko o univerzalnim  mapama i preko neta.

Apsolutno se slažem sa tobom, posebno ako su u pitanju motori za stazu gde je potrebno dobiti "što više".

Moj komentar se uglavnom tiče touring motora i potiče od sledećeg:

u vreme dok sam vozio Stroma 1000, išao sam na okupljanja Stromera. Kako je Strom skoro neupotrebljiv na niskim obrtajima, moralo je da se remapira. Tada su se ta remapiranja radila na okupljanjima i po parametrima koja su se pokazala najbolje kod najvećeg broja korisnika. Motor je posle toga postao upotrebljiv i na niskim obrtajima, definitivno mnogo bolje nego fabrika. Ne sumnjam u to, da bi se svaki pojedinačni motor mogao mnogo bolje podesiti, ali je i ovako bolje od fabrike. Da sam čekao mogućnost da to uradim "po PS-u", verovatno ne bi ni dočekao, a sa druge strane sam dobio mnogo, tamo gde je nedostajalo. 

Retoričko pitanje je, da li remapirati sa nekom "nesavršenom" mapom i tako dobiti poboljšanje koje nije idealno? Sada vozim ST 1200 i remapiranje za taj motor se radi širom sveta, baš na ovaj način, uglavnom slanjem kompjutera da se učita mapa. Apsolutno svi koji su to radili su saglasni da je dobitak fenomenalan. Da li bi mogao biti bolji, idealniji...sigurno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R
On 8/17/2022 at 8:04 AM, Мали Ћаћа said:

Само две три речи од мене пре него што мајстор Саша одговори.

Највећи проблем агрегата са карбураторима је што не може да се подеси да ради најбоље у свим или већем опсегу обртаја. Подешавање таквог система напајања горивом се постигне тако да се прво подесе брегасте осовине,па се подесе карбуратори да би се добила максимална снага и обртни момент. Због овог велуког недостатка прешло се на директно убризгавање. 

I opet si u pravu .... samo i karburatori i ubrizgavanja imaju svoje prednosti i mane. Na karburatorima je odziv na gas mnogo bolji , nema "on/off" efekat na pustanju i davanju gasa i slično. Ubrizgavanje mnogo bolje dozira gorivo , manje troši itd. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R
On 8/17/2022 at 10:04 AM, doktor said:

Apsolutno se slažem sa tobom, posebno ako su u pitanju motori za stazu gde je potrebno dobiti "što više".

Moj komentar se uglavnom tiče touring motora i potiče od sledećeg:

u vreme dok sam vozio Stroma 1000, išao sam na okupljanja Stromera. Kako je Strom skoro neupotrebljiv na niskim obrtajima, moralo je da se remapira. Tada su se ta remapiranja radila na okupljanjima i po parametrima koja su se pokazala najbolje kod najvećeg broja korisnika. Motor je posle toga postao upotrebljiv i na niskim obrtajima, definitivno mnogo bolje nego fabrika. Ne sumnjam u to, da bi se svaki pojedinačni motor mogao mnogo bolje podesiti, ali je i ovako bolje od fabrike. Da sam čekao mogućnost da to uradim "po PS-u", verovatno ne bi ni dočekao, a sa druge strane sam dobio mnogo, tamo gde je nedostajalo. 

Retoričko pitanje je,koje nije idealno? Sada vozim ST 1200 i remapiranje za taj motor se radi širom sveta, baš na ovaj način, uglavnom slanjem kompjutera da se učita mapa. Apsolutno svi koji su to radili su saglasni da je dobitak fenomenalan. Da li bi mogao biti bolji, idealniji...sigurno.

U pravu si ...malo smo skrenuli sa teme :). Mi smo na V-Stomovima podesavali mesavinu  (pod malim i srednjem opterecenjem ) povecavanjem  vremena otvaranja dizni goriva ..posto je uvek bio problem cimanje izmedju 2-3500 i pucanja. To smo radili preko dijagnostike direkt na racunaru ali nismo ubacivali mape.

 

".... Da sam čekao mogućnost da to uradim "po PS-u", verovatno ne bi ni dočekao, a sa druge strane sam dobio mnogo, tamo gde je nedostajalo "

Da si znao da svaki serviser sa dijagnostikom moze (verovatno) da resi problem ... resio bi ga brzo . Ponavljam da ni jednog momenta nisam rekao da se ne moze dobiti pozitivan rezultat "daljinskim" putem ubacivanjem druge mape .... samo da to nije ono pravo. Naravno ....ako si ti zadovoljan i osetis promenu super. 

 

".... da li remapirati sa nekom "nesavršenom" mapom i tako dobiti poboljšanje"

problem moze da se desi kod "nesavrsenih" mapa da mesavina bude slabija nego sto treba ... pre/siromasna smesa je opasna tj. steti jako motoru i to se ne pokaze odmah nego vremenom. Nije isto ako je serijski top ili neki aftermarket  ( a i tu igra ulogu da li je kopija npr. akrapovica ili original ) .... sa otvorenim izduvom mesavina oslabi.

 

 

 

Promenio član mcm-racing
  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 647 postova
  • Lokacija: TEMERIN
  • Motocikl: ZXR 750 R
1 hour ago, aca-pn said:

A sta na primer ako neko ubaci aftermarket top na motor sa ubrizgavanjem, zar lambda sonda ne pegla promenu izduva ?

Naravno da "pegla" ...ali uvek na Lambda 1 ili AFR 14,68 ...sto je da kazemo "normalna" smesa tj. idealno za okolinu .... 1 litar goriva i 14,7 litara vazduha je idealno sagorevanje ALI ne daje snagu ...(sonda ne "pegla" nego samo salje podatak koliko je preostalo kiseonika u izduvnim gasovima a racunar onda koriguje  u odredjenoj meri ...nije svemocan ).

Motor sa ubrizgavanjem uzima podatak kolicine goriva koje treba da ubrizga u zavisnosti od polozaja klapne (tps-senzor) i obrtaja ( ima ih jos ali su to 2 najbitnija) i daje programiranu kolicinu goriva .... stavis drugi top menja se brzina protoka vazduha pocev od usisne grane

...u jednog momenta su i izduvni (zatvara) i usisni (otvara) ventil otvoreni (ispiranje cilindara) .... sa drugim topom brzina protoka vazduha se povecava i time  "vakum" koji se napravi u cilindru  povlaci vise vazduha u cilindar a motor ubrizgava kolicinu koja mu je zadata za polozaj klapne i obrtaja. Lambda salje signal da je mesavina slabija a racunar dodaje  vise goriva ...naravno nedovoljno jer nije programiran za toliko vecu kolicinu goriva tj. da ce motor toliko vise vazduha "uvuci".

Svaki motor sa ubrizgavanjem sa drugim topom radi neravnomerno u leru ...zaukava se.

Kod karburatora je bolje i manje osetljivo posto njemu nije bitno koliko vazduha ulazi ...posto vakum koji se pravi u usisu ... izvlaci goriva  kroz diznu koliko mu treba.Manje su osetljivi na promene auspuha.

Ubrizgavanje - motor dobija goriva samo koliko mu treba  tj. koliko je uprogramirano i koliko je u mogucnosti sam da koriguje ...nezavisno od kolicine vazduha koja udje u cilindar

Karburator - motor uzima goriva koliko mutreba tj. u zavisnosti od vakuma.

Naravno i to ima granicu ... nakon te granice menjaju se glavne dizne / igle ... ali tu vec treba da su menjane kompletne grane.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja