Jump to content

Moto Zajednica

pocetnik trazi savete

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Down Under
  • Motocikl: U Potrazi

Kao sto u naslovu pise, novajlija sam u ovom svetu , tako da pre kupovine trazim savete koji bih to motor bio dobar za pocetnika. Polozeno jos nemam , ali za koji dan treba da idem da se prijavim za polaganje ( cekam slobodan dan od posla) . Do tada ima da vas davim sa pitanjima i

podpitanjima.

Posto zivim u Juznoj Australiji, pocetnici to jeste do dobivanja pune dozvole su ograniceni na kubikazu/snagu motora, tako da neznam za koji da se odlucim , na sledecoj stranici mozete da vidite koji motori su Learner Approved Motorcycle http://www.transport.sa.gov.au/pdfs/lams_gls/lams_list_current.pdf

Malo sam u Subotu obisao Suzuki i Yamaha dealers , ima strava motora, ali slab izbor za pocetnike. Suzuki ima GSX650F i GSX650FU i jos neki nacked model.

Yamaha ima XT660X i neke crossere . 

E da kakav bih ja motor zelio ? Dobro pitanje, (na koje neznam da odgovorim u potpunosti, jos lupam glavu valjda je zbog toga hehe).

Neki putni enduro ili touring, koji zadovoljavaju uzivanje u gradskoj voznji a i da mogu i  dalje ture da izdrze, pouzdani , da nisu skupi za servisiranje , laki za upravljanje. Ima ovde svasta napisano ali kao pocetniku znam da necete zameriti nego skranuti paznju sta i kako uraditi.

Cuo sam da su motori kao i zene , nema savrsenog svakom nesto fali  :D.

A sada savetujte, kritikujte , pitajte odgovarajte....

Neznam dali znate za ovu Motorcycle Encyclopedia pa evo da podelim sa vama      http://www.bikez.com/

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

prvo sto bi mogao da uradis jeste da sednes na neki od modela koje si naveo pa da vidis sta ti najvise odgovara, pozicija za sedenje, visina sedista i jos neki detalji, kad to uradis sigurno ces svesti na par modela koji ti se svidjaju po izgledu pa onda na kraju gledas sta ti cenovno odgovara

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Down Under
  • Motocikl: U Potrazi

Sto se tice polozaja sedenja Cagiva Canyon 500  2006 god. je odlicna jer stopala su mi ravno na zemlji, dok kod yamahe se oslanjam vrhovima prstiju. Tacno tako , probati par modela pa videti sto lezi meni , a injihove karakteristike ce da odluce u finalu, osim ako cena ne bude odlucivala na kraju. Gore navedeni model suzukija kosta oko aus $10.999 , dok je Yamaha XT660X $11.999 ( plus on road cost).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Down Under
  • Motocikl: U Potrazi

Naravno da sam razmisljao. Citajuci ovaj forum , od  bajkera koji ga imaju kazu da je odlican motor, cak i za neki laksi offroad se pokazao dobar . Ali nazalost nije na listi learner approved motora .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

Od vozaca supermoto-a: jako upravljive sprave sa kojima si u gradu, predgradju i blizoj okolini, uz dobar izbor guma, rame uz rame sa ostalima. Za pocetak neki "meksi" model, a visoke brzine i duze ture neka sacekaju iskustvo i praksu, i neki drugi motor. I da znas, u garazi ce ti uvek faliti bar jos jedan bajk.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Probaj Yamahu FZ6, Kawasaki ER6, Hondu Hornet, Suzuki Sv650. Ovo su ti odlicni motori za grad i malo dalja putovanja. Sto se endura tice, glas ide za V-Stroma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: BG-Zemun

Probaj Yamahu FZ6, Kawasaki ER6, Hondu Hornet, Suzuki Sv650. Ovo su ti odlicni motori za grad i malo dalja putovanja. Sto se endura tice, glas ide za V-Stroma.

 

 

 

ER6 ili kao sto je neko vec pomenuo f650gs...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Moj savet je prvih godinu dana nesto od 125 kubika cetvorotaktno (znaci do 15hp), a posle ces da vec vidis sam, nece ti trebati savet...Ne znam kolike ces razdaljine prelaziti svakodnevno (tipa ako ces ici na posao i sl. njim), ali ako stanujes u gradu i u gradu ti je posao, to je sasvim ok.

Learner legal su, koliko sam skontao, svi motori ispod 34hp...sto je ok, ali mislim da bi ti ipak mnogo bilo to + veliki motor (600cc+). Navozaj se na 125-ici dok joj ne izvadis dusu i dok ti ona ne postane rutina za voznju/hendlovanje, pa posle biraj veci motor. Po meni nikada neces lepo nauciti da vozis na teskom motoru - ne moze se sve probati i greske skupo kostaju. Na manjem motoru se uz zajebanciju nauce mnoge korisne stvari, a sigurno ti nece biti nezanimljivo, cak ce ti i to na pocetku biti vise nego sto mozes da hendlujes.

 

Godinu dana je jako malo u odnosu na godine koje ces kasnije provesti na vecem motoru...tako da bi to bio moj izbor...

Zavisno od gabarita, izaberi neki enduro/supermoto 125cc i uzivaj...imas i malog Varadera, ako bas hoces enduro/putni fazon...izbor tih motora je zaista veliki...

 

Pozdrav :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 70 postova

Moj savet je prvih godinu dana nesto od 125 kubika cetvorotaktno (znaci do 15hp), a posle ces da vec vidis sam, nece ti trebati savet...Ne znam kolike ces razdaljine prelaziti svakodnevno (tipa ako ces ici na posao i sl. njim), ali ako stanujes u gradu i u gradu ti je posao, to je sasvim ok.

Learner legal su, koliko sam skontao, svi motori ispod 34hp...sto je ok, ali mislim da bi ti ipak mnogo bilo to + veliki motor (600cc+). Navozaj se na 125-ici dok joj ne izvadis dusu i dok ti ona ne postane rutina za voznju/hendlovanje, pa posle biraj veci motor. Po meni nikada neces lepo nauciti da vozis na teskom motoru - ne moze se sve probati i greske skupo kostaju. Na manjem motoru se uz zajebanciju nauce mnoge korisne stvari, a sigurno ti nece biti nezanimljivo, cak ce ti i to na pocetku biti vise nego sto mozes da hendlujes.

 

Godinu dana je jako malo u odnosu na godine koje ces kasnije provesti na vecem motoru...tako da bi to bio moj izbor...

Zavisno od gabarita, izaberi neki enduro/supermoto 125cc i uzivaj...imas i malog Varadera, ako bas hoces enduro/putni fazon...izbor tih motora je zaista veliki...

 

Pozdrav :)

 

Slazem se sa covekom potpuno, vrlo zreo savet. Pozdrav! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ЗЕЉКАМП, 1820 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Moj savet je prvih godinu dana nesto od 125 kubika cetvorotaktno (znaci do 15hp), a posle ces da vec vidis sam, nece ti trebati savet...Ne znam kolike ces razdaljine prelaziti svakodnevno (tipa ako ces ici na posao i sl. njim), ali ako stanujes u gradu i u gradu ti je posao, to je sasvim ok.

Learner legal su, koliko sam skontao, svi motori ispod 34hp...sto je ok, ali mislim da bi ti ipak mnogo bilo to + veliki motor (600cc+). Navozaj se na 125-ici dok joj ne izvadis dusu i dok ti ona ne postane rutina za voznju/hendlovanje, pa posle biraj veci motor. Po meni nikada neces lepo nauciti da vozis na teskom motoru - ne moze se sve probati i greske skupo kostaju. Na manjem motoru se uz zajebanciju nauce mnoge korisne stvari, a sigurno ti nece biti nezanimljivo, cak ce ti i to na pocetku biti vise nego sto mozes da hendlujes.

 

Godinu dana je jako malo u odnosu na godine koje ces kasnije provesti na vecem motoru...tako da bi to bio moj izbor...

Zavisno od gabarita, izaberi neki enduro/supermoto 125cc i uzivaj...imas i malog Varadera, ako bas hoces enduro/putni fazon...izbor tih motora je zaista veliki...

 

Pozdrav :)

 

Super savet, ali ako se odlucis na nesto jace onda probaj sa nekim od onoga sto sam ti naveo. Takodje bih dodao na listu Apriliu Pegaso 650 Strada, Bmw F650, Suzuki GS500, Yamaha MT3...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Moj savet je prvih godinu dana nesto od 125 kubika cetvorotaktno (znaci do 15hp), a posle ces da vec vidis sam, nece ti trebati savet...Ne znam kolike ces razdaljine prelaziti svakodnevno (tipa ako ces ici na posao i sl. njim), ali ako stanujes u gradu i u gradu ti je posao, to je sasvim ok.

Learner legal su, koliko sam skontao, svi motori ispod 34hp...sto je ok, ali mislim da bi ti ipak mnogo bilo to + veliki motor (600cc+). Navozaj se na 125-ici dok joj ne izvadis dusu i dok ti ona ne postane rutina za voznju/hendlovanje, pa posle biraj veci motor. Po meni nikada neces lepo nauciti da vozis na teskom motoru - ne moze se sve probati i greske skupo kostaju. Na manjem motoru se uz zajebanciju nauce mnoge korisne stvari, a sigurno ti nece biti nezanimljivo, cak ce ti i to na pocetku biti vise nego sto mozes da hendlujes.

 

Godinu dana je jako malo u odnosu na godine koje ces kasnije provesti na vecem motoru...tako da bi to bio moj izbor...

Zavisno od gabarita, izaberi neki enduro/supermoto 125cc i uzivaj...imas i malog Varadera, ako bas hoces enduro/putni fazon...izbor tih motora je zaista veliki...

 

Pozdrav :)

 

hvala za savet, jes da nije meni namenjen ali cu ga iskoristiti... izgoreh gledajuci sta kako gde... sa ovakvim pojasnjenjem cu definitivno gledati i 125ce (u glavi mi je bilo nesto od 250 do 500cc s obzirom da imam 192cm i 122kg gluupo mi je da razmisljam o necemu na cemu bi bio smesan)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Moj savet je prvih godinu dana nesto od 125 kubika cetvorotaktno (znaci do 15hp), a posle ces da vec vidis sam, nece ti trebati savet...Ne znam kolike ces razdaljine prelaziti svakodnevno (tipa ako ces ici na posao i sl. njim), ali ako stanujes u gradu i u gradu ti je posao, to je sasvim ok.

Learner legal su, koliko sam skontao, svi motori ispod 34hp...sto je ok, ali mislim da bi ti ipak mnogo bilo to + veliki motor (600cc+). Navozaj se na 125-ici dok joj ne izvadis dusu i dok ti ona ne postane rutina za voznju/hendlovanje, pa posle biraj veci motor. Po meni nikada neces lepo nauciti da vozis na teskom motoru - ne moze se sve probati i greske skupo kostaju. Na manjem motoru se uz zajebanciju nauce mnoge korisne stvari, a sigurno ti nece biti nezanimljivo, cak ce ti i to na pocetku biti vise nego sto mozes da hendlujes.

 

Godinu dana je jako malo u odnosu na godine koje ces kasnije provesti na vecem motoru...tako da bi to bio moj izbor...

Zavisno od gabarita, izaberi neki enduro/supermoto 125cc i uzivaj...imas i malog Varadera, ako bas hoces enduro/putni fazon...izbor tih motora je zaista veliki...

 

Pozdrav :)

 

hvala za savet, jes da nije meni namenjen ali cu ga iskoristiti... izgoreh gledajuci sta kako gde... sa ovakvim pojasnjenjem cu definitivno gledati i 125ce (u glavi mi je bilo nesto od 250 do 500cc s obzirom da imam 192cm i 122kg gluupo mi je da razmisljam o necemu na cemu bi bio smesan)

 

Nista, tome forum i sluzi (i drago mi je da bar nekome ovo koristi i da neko cita, da ne pisem u prazno :D :D :D)...

Imas i visljih 125-ica, ako ti je problem visina...mada ne bi trebalo da bude...nemoj da gledas na visinu/tezinu, gledaj kako bi trebalo redom da se ide...po toj logici bi visoka deca trebala odma' u 5. razred da idu...sramota da idu u 1., kad ce glupo izgledati ;):D :D :D. Ne treba sebe zbog toga sto si malo vilslji da hendikepiras pocinjanjem/ucenjem voznje na velikom motoru...

E sad, zavisi hoces li novo ili polovno, ima da se nadje i jedno i drugo relativno povoljno (prelistaj forum, ima vec pisano o tome), a ako ne mozes da se odlucis sta/kako, postuj temu i reci sta te muci ;)

 

Pozdrav :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

 

Nista, tome forum i sluzi (i drago mi je da bar nekome ovo koristi i da neko cita, da ne pisem u prazno :D :D :D)...

Imas i visljih 125-ica, ako ti je problem visina...mada ne bi trebalo da bude...nemoj da gledas na visinu/tezinu, gledaj kako bi trebalo redom da se ide...po toj logici bi visoka deca trebala odma' u 5. razred da idu...sramota da idu u 1., kad ce glupo izgledati ;):D :D :D. Ne treba sebe zbog toga sto si malo vilslji da hendikepiras pocinjanjem/ucenjem voznje na velikom motoru...

E sad, zavisi hoces li novo ili polovno, ima da se nadje i jedno i drugo relativno povoljno (prelistaj forum, ima vec pisano o tome), a ako ne mozes da se odlucis sta/kako, postuj temu i reci sta te muci ;)

 

Pozdrav :).

hihihih dobar primer jos uvek bubnjam u glavi sta zelim, a naravno malo me zaje@## finansijski momenat, sto naravno nije razlog da ne razmisljam o motoru... Za pocetak bi definitivno uzeo polovni do nekih 1000-1500€ (cim ih skupim :) ) a sto se tipa ide osciliram od nekog chopera (virago, marauder, chineze) pa sam razmisljao i o MZu za pocetak pa sto vise citam to mi i enduro motori deluju sve bolji i bolji...

 

ne znam ko rece na forumu da motor najvise voli onaj ko ga nema :) al definitivno ce nesto da bude...kad skupim jos infoa sta gde otvoricu temu ya F1 sad je jos rano :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Izbegni chopere za pocetak, slabo ces sta na njima nauciti...moj savet je i da izbegnes kineze...za tu cifru ima da se nadje neka dobra polovna 125-ica...po meni bi trebalo da se baziras na enduro/supermoto varijante za sada...MZ moze da bude neka low-cost varijanta, ako ne budes imao para, tj. ako ne budes mogao da skupis vise od pola sume koje si naveo da bi izdvojio (ni to nije lose, recimo ona 150-ica). Pogledaj moto-oglase, ima lepih 125-ica da se uzme u tom opsegu koji si naveo (ja ne bih bezao ni od cvaje ogranicene na 15ks tipa Kawasaki KMX, Yamaha DT...).

 

Pozdrav :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Sve preko 250ccm je suludo za početnika. Nemoj skuter i nemoj čoper, i slušaj Šestog :) mada posle njegovih saveta ja bespotrebno i pišem odgovor, ali to je bila moja gradjanska dužnost  ;D...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Sve preko 250ccm je suludo za početnika. Nemoj skuter i nemoj čoper, i slušaj Šestog :) mada posle njegovih saveta ja bespotrebno i pišem odgovor, ali to je bila moja gradjanska dužnost  ;D...

Hvala uvazeni kolega, Vase slaganje daje tezinu mojim recima, i siguran mi je znak mi iz usta (prstiju) ne izlaze gluposti :D :D :D  (smajli koji se uctivo klanja) :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

R1 il nijedan, pa nek crknu komsije od ljubomore

hahahaahaha da to nije lose, al je jos gore da nabavim R1 i kao debil da idem oko njega "a cemu li ovaj deo sluzi, a cemu ovaj"

 

nije dokazano al ce biti da ljude jedino sto vise nervira od ljubomore je ljubomora na debila...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Down Under
  • Motocikl: U Potrazi

Drustvo hvala na savetima. Pre par dana sam video i da bi u igru mogla da udje  Kawasaki Ninja 250R 2008 model ( cena $7850 on road 12 month rego) , a i merkao samj ednu Hondu CB400 Ono sto sam ja video na prvi pogled da je lep i  malen motor. E sad kolega Shesti i ostali recite nesto o ovom motoru, ne ono sektashki Kawa je zakon , nego dobre i lose strane i kakva je za pocetnika . E da i nisam bas visok, imam 184 cm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Evo ti link za malo ozbiljniju enciklopediju motocikala, http://www.motorcyclespecs.co.za ,pronacices gomilu podataka...

 

Moj savet se nece mnogo razlikovati od saveta koji su ti dali ljudi u gore navedenim postovima, dakle pre gledaj da kupis 250cc nego 400cc, vozi ga bar jednu sezonu, stekni neku rutinu u saobracaju, bice ti mnogo lakse i mnogo opustenije ces se kasnije nositi sa vecom kubikazom/konjazom.

 

Pozdrav!  ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja