Jump to content

Moto Zajednica

Tri dana po srpskim Alpima (Zlatibor i Kopaonik)

Recommended Posts

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Pozdrav,

 

Zbog veoma toplog vremena i gužve koja na moru vlada u vrhuncu turistièke sezone, pala mi je pamet ideja da nekoliko dana provedem na planini. Logièan izbor u ovo doba godine su svakako najlepše srpske planine - Zlatibor i Kopaonik. Do njih se lako stiže, a i uz put ima mnogo zanimljivih mesta koje vredi posetiti. Odluka je brzo pala pa sam u društvu sa mojom lepšom polovinom prošlog èetvrtka krenuo na put.

 

Dan prvi...

 

Za poèetni pravac sam izabrao autoput prema Nišu da bi nakon iskljuèivanja kod Malog Požarevca i skretanja prema Mladenovcu stigao do prvog odredišta.

 

To je Orašac, taènije Mariæeviæa jaruga u kojoj je donesena odluka na se podigne Prvi srpski ustanak. Sam kompleks je mali, ali vrlo lepo ureðen prostor sa prilaznom stazom, mostiæem preko potoka i èesmom pored koje se nalazi sam spomenik.

 

9Zy3G_pict0001mn7.th.jpg p5AHm_pict0002em4.th.jpg Dj9lf_pict0005dv6.th.jpg c4yE8_pict0007zm9.th.jpg AhO1g_pict0008zq0.th.jpg

 

Osim spomen parka, u neposrednoj blizini se nalazi i mala crkvica sa zvonikom i muzej koji možete posetiti ako želite da obnovite svoje znanje iz istorije.

 

Sg2RR_pict0011uo9.th.jpg ToQ3c_pict0012we7.th.jpg

 

A pored glavnog puta možete videti spomen školu koju je meštanima obeæao još Kralj Petar I a sagradio njegov sin Aleksandar. Ispred škole se nalazi i vrlo lep spomenik Karaðorðu.

 

e7soN_pict0013fy8.th.jpg HN864_pict0015la0.th.jpg

 

Sledeæa stanica je samo nekoliko kilometara dalje prema Aranðelovcu. To je peæina Risovaèa koju nikako ne smete propustiti. Lako je pristupaèna i veoma lepo ureðena a doèekaæe vas i vodiè pa neæete imati problema tokom obilaska.

 

739LO_pict0016cf7.th.jpg DjF5K_pict0017sc6.th.jpg tm07g_pict0019da6.th.jpg

 

Dalje sam nastavio putem preko Rudnika i Èaèka da bi na samom ulazu u klisuru skrenuo levo sa ciljem da posetim neki od èuvenih manastira koji se ovde nalaze. Nakon nekoliko kilometara put se naglo sužava i vodi kroz šumu pa je bliskost sa prirodom zagarantovana.

 

Lb8QV_pict0040mc1.th.jpg JjsjO_pict0041gs8.th.jpg r1IxZ_pict0044fr9.th.jpg

 

Meni je trebalo skoro pola sata da stignem da manastira Sretenje, mada moram da priznam da je vožnja bila izuzetno prijatna. Sam manastir se nalazi na jako lepom mestu, skoro na vrhu planine Ovèar tako da od njega puca pogled na celu dolinu.

 

zSeCe_pict0026up6.th.jpg bT8Qv_pict0028kw2.th.jpg VAGxV_pict0032ga2.th.jpg Cpi7r_pict0035rj3.th.jpg

 

Samo nekoliko kilometara niže niz planinu se nalazi manastir Svete Trojice. Iako zauzima nešto manju površinu, meni se jako dopalo kako su usklaðeni svi njegovi sadržaji.

 

DW7Cw_pict0045dq2.th.jpg 404.jpg b7Gk9_pict0048sw9.th.jpg

GNdMS_pict0053dp6.th.jpg FXXuu_pict0054zs2.th.jpg qeL2o_pict0058fa6.th.jpg

 

Pošto je veæ bilo vreme za ruèak, napravili smo pauzu pored veštaèkog jezera.

 

xRg0b_pict0063vw2.th.jpg aIRap_pict0065sn0.th.jpg 5x8oJ_pict0066cw6.th.jpg

 

Ostatak dana je prošao u vožnji do Zlatibora. Saobraæaj na magistrali je u ovo doba godine veoma živ, pa se uglavnom vozi u koloni iza nekog šlepera mada ima i onih koji se ne obaziru što im neko dolazi u susret veæ pretièu kao da su sami na putu. Što se tièe smeštaja, ako na Zlatiboru nameravate da provedete samo jednu noæ, teško æete naæi sobu u privatnom smeštaju. Gužva je tako velika da se vlasnicima ne isplati da se trude oko "prolaznih" gostiju. U tom sluèaju vam preostaju samo hoteli mada vam ovaj u kome smo mi prenoæili ne bih preporuèio. Jednostavno je preskup za ono malo komfora koji nudi.

 

e3LBD_pict0076ib1.th.jpg

 

Dan drugi...

 

Zlatibor je po mom mišljenju, jedno veliko selo u kome se stalno održava neki vašar. Tu nema mnogo prirode, veæ je sve podreðeno klasiènoj turistièkoj ponudi tipa "kafiæi i butici". Ipak, gužva je neopisiva što znaèi da se mnogima baš to dopada.

 

e1Tfi_pict0069fo5.th.jpg EYfNS_pict0070bl5.th.jpg eBcEc_pict0071kr0.th.jpg

 

Meni je mnogo zanimljivije bilo da se odvezem još dvadesetak kilometara prema Sirogojnu i obiðem muzej na otvorenom. Tu se mogu videti stare seoske kuæe iz ovog kraja. Najlepše od svega je što se u neke od njih može i zaviriti jer su ureðene baš kao da neko u njima i danas živi.

 

RZpDM_pict0090rs0.th.jpg C1mDp_pict0092sy0.th.jpg mLDtf_pict0100bq6.th.jpg

m2mYl_pict0094jb4.th.jpg kloxP_pict0095yi3.th.jpg pDhjh_pict0097cj9.th.jpg

8gH2o_pict0101ye8.th.jpg 404.jpg 3A0j3_pict0107fa9.th.jpg

 

Èitav kraj je u stvari jedna velika visoravan, pa je bilo pravo uživanje gledati kako vetar pravi talase po moru trave.

 

hC2BV_pict0120cn5.th.jpg Fe62j_pict0121op2.th.jpg

 

Povratak u civilizaciju je jednako prijao i nama i motoru. Njemu je trebalo gorivo a nama kafa pa je ova pumpa kod Kraljeva bila idealno mesto za odmor.

 

6EKdN_pict0123fb0.th.jpg wptZS_pict0124mi1.th.jpg 7Q8Do_pict0125af4.th.jpg

 

Do veèeri je trebalo preæi još jednu deonicu koja vodi dolinom Ibra, pa preko Jošanièke banje do turistièke zone na Kopaoniku. Od nedavno, ovaj pravac je potpuno obnovljen pa je vrlo prijatan za vožnju.

 

8HqnL_pict0127hs5.th.jpg 6tnQQ_pict0131pi1.th.jpg

 

Dan treæi...

 

Na Kopaoniku se nalaze neki od najboljih hotela u Srbiji. Mi smo izabrali Grand, što se kasnije pokazalo vrlo dobrim. Naime, cena koja obuhvata polupansion je bila tek nešto veæa od one koju smo platili za noæenje na Zlatiboru. Ako se pri tome ima u vidu da je ovo hotel sa èetiri zvezdice što podrazumeva obroke po sistemu švedskog stola, korišæenje zatvorenog bazena i saune bar se neæete oseæati namagarèenim.

 

9gaW6_pict0169yn2.th.jpg 331wU_pict0167go3.th.jpg

 

Za razliku od Zlatibora, Kopaonik u ovo vreme nije pretrpan turistima. Nije ni pusto, veæ taman onoliko popunjeno da niste sami a da vam niko ne smeta. Izgleda da veæina ovde dolazi samo da bi se skijala.

 

Tr6Qa_pict0133aj9.th.jpg 5ohy5_pict0137ih9.th.jpg cSMrS_pict0141bq0.th.jpg

8mOZo_pict0138ul7.th.jpg aGL7K_pict0140yd7.th.jpg rZtgE_pict0144ws9.th.jpg

 

Pošto je vreme bilo lepo, iskoristili smo priliku i skoknuli na Panèiæev vrh. Kako nam je pri ruci bila sva neophodna oprema, umesto žièare smo izabrali mnogo zanimljiviji oblik trasporta i mogu vam reæi da nismo pogrešili. Vožnja na èetiri toèka po bespuæu je prava avantura.

 

m3qOC_pict0147nd2.th.jpg G4dAY_pict0149eo4.th.jpg wiLDE_pict0166rw8.th.jpg

 

Pogled sa nadmorske visine od preko 2000m jednostavno nije moguæe opisati. Zato su tu slièice....

 

404.jpg 404.jpg MlGAW_pict0158mp5.th.jpg VqscT_pict0165pw9.th.jpg

 

Evo još nekoliko slika koje sam napravio pri silasku...

 

404.jpg 404.jpg 404.jpg

404.jpg 404.jpg 404.jpg

 

Naša poslednja stanica pre povratka u Beograd je bila Vrnjaèka Banja. Ovo mesto je svake godine sve lepše pa sa pravom nosi titulu najpoznatijeg turistièkog mesta u Srbiji.

 

MlJYs_pict0181vf2.th.jpg wNEGx_pict0184fq3.th.jpg EhobF_pict0185ei5.th.jpg

 

Na kraju, pogodite zašto se ovaj most baš ovako zove...

 

NwFzn_pict0191pg6.th.jpg kkreM_pict0190gw1.th.jpg

 

Ako vam se naše putovanje dopalo evo i okvirne trase po kojoj smo išli.

 

Ovjse_routent1.th.jpg

 

P.S. Sledeæeg vikenda je u planu obilazak istoène Srbije - od Kladova do Zajeèara. Pridružite nam se....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • jedan od DDMZ, 807 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R, gsx R

Bravo Sasha, sve èestitke za dobro smišljen izlet i lepu reportažu. Ajde otvori novu temu za sledeæi izlet pa da vidimo jel ima još zainteresovanih. Ja jesam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

:kul:

 

svaka cast druze, odradili ste super turu, vidjeli bogatstva domacih terena...

to je nas nedostatak, idemo u druge zemlje i sve razgledamo a nase jos nismo skroz upoznali.... svaka cast!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MSC Member (Maxi Scooter Club), 939 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki J300 ABS

Zahvaljujem se svima na pohvalama. Pravo je zadovoljstvo kada imate sa kim da podelilte svoja iskustva. Evo i odgovora na vaša pitanja:

 

@Biker Boy

Xciting je trenutno najbolji model skutera koji se može dobiti kod nas. Vrlo sam zadovoljan jer je na njemu spojena udobnost, lako upravljanje, mala potrošnja i velika upotrebljivost u svim situacijama.

 

@Zozon

Ukupno sam za ta tri dana prešao oko 850km i to po najrazlièitijim putevima, od magistrale do makadama.

 

@Vidak

Pa povedi i ženu ili joj kupi motor da može i ona da nam se pridruži.

 

@Pablo

Kymko je još uvek nov (7000km) i sigurno æe da preðe još mnogo. Jedno ako se u meðuvremenu ne pojavi nešto bolje...

 

Inaèe, za sledeæi vikend sam isplanirao sliènu turu samo što bi cilj putovanja bila istoèna Srbija. Više o tome æete naæi na http://www.bjbikers.com/forum/viewtopic.php?t=2318

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Mogao si se i meni javiti (da si znao naravno), ja na KOPu imam kucu i matorci su mi gore pa se apartman moze iznajmiti za pristojnu lovu. Ako nekog zanima nek mi shibne PP. Inace svaka cast za put:)

 

Kopaomnik je leti fenomenalan ali nazalost ljudi ne znaju :idea:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

 

Kopaomnik je leti fenomenalan ali nazalost ljudi ne znaju :idea:

 

Jeste a ja bih voleo da tako i ostane. Ne treba nam jos jedan zlatiborski vashar!

 

Sasha samo nastavi, super!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix

 

Jeste a ja bih voleo da tako i ostane. Ne treba nam jos jedan zlatiborski vashar

 

He,he,he...pa nije bas tako...taman je brat Djura krenuo da se davi u ''komplet l.'' u sred tog vasara, kad prodje 2356 komada nevidjene p...obucene u, za planinu prikladne ''vroce hlacice''i sa adekvatnim poprsjem. Trebalo mi je pola sata da ga povratim (lavor ladne vode). Tad nisam primetio da mu smeta ''urbanizacija :twisted: '' planinskih vrhova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja