Jump to content

Moto Zajednica

Sprej za lanac...

Recommended Posts

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

WD40 moze posluziti kao pristojno sredstvo za ciscenje. Moze i nafta. Kada cistim naftom onda ne natapam lanac, nego krpu i krpom ga brisem. Moram priznati da to radim otprilike 1 mesecno. Na preporuku Malog Cace sam presao na PJ1. Sprej je providan i ne vidi se na lancu. Ne prlja tocak, a lako se skida naftom ili WD-om. Nisam pogresio sto sam presao sa Castrola na PJ1. Osim prljanja tocka, nisam imao druge primedbe na Castrol. Podmazivujem na 500-1000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 118 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar

Ja koristim staro ulje iz motora.

Uzmem krpicu, natopim je pa obrisem ceo lanac uljem, skine lepo svu prljavstinu, a onda malo vise natopim krpicu pa lagano utapkam ulje na lanac. Ostavim da odstoji sat-dva i to je to.

Naravno, kad imam para kupim i sprej :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Ja to uradim ovako. Imam kompresor u garazi, pa sipam naftu u cance za rasprsivanje. Onda sa tim operem lanac, koji posle toga izgleda kao nov. Onda operem lanac sapunicom koja pokupi naftu koja je ostala na lancu i isperem vodom. Posle toga produvam kompresorom vodu koja je ostala na lancu. Sednem na bajk i napravim krug, da se ostaci vode razlete i lanac zagreje. Uzmem sprej. Koristio sam Motul, Castrol a sad sam kupio Shell cisto da probam kakav je jer je bio jako povoljan. I Motul i Castrol imaju svoje mane i prednosti, ne mogu da kazem koji je bolji. Naprskam lanac po ringovima. Onda uzmem krpu i WD40 i skinem sprej sa svih mesta gde on nema funkciju :D, ostavim preko noci i tereaj Misko.

Mada bi mi prijao i Scoter Oiler :D:D:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd

Mada bi mi prijao i Scoter Oiler :D:D:D

 

Bogami bi ti prijao!

Ja kada bih sve to radio kao ti, odavno mi ne bi bilo zao 100EUR za njega :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Pa u pravu si. Nego mi to dodje kao neki ritual. Odem u radionicu, kupim kocu, malo umastim ruke. Prija. Sta cu kada sve na bajku radi perfektno a volim da cackam, bar od pranja lanca onda da napravim pos'o. A i lepo mi oko srca kad sine metal :D:D:D

 

Kupio sam i nov lanac i set lancanika, naravno DID lanac i dobio sam uz njega SunStar lancanike, ali ovaj fabricki nije jos za zamenu (jebi ga bio na popustu). Verovatno cu ja pre da izgorim da ga ugradim nego sto ce stari da se potrosi :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
Pa u pravu si. Nego mi to dodje kao neki ritual. Odem u radionicu' date=' kupim kocu, malo umastim ruke. Prija. Sta cu kada sve na bajku radi perfektno a volim da cackam, bar od pranja lanca onda da napravim pos'o. A i lepo mi oko srca kad sine metal :D:D:D

 

Kupio sam i nov lanac i set lancanika, naravno DID lanac i dobio sam uz njega SunStar lancanike, ali ovaj fabricki nije jos za zamenu (jebi ga bio na popustu). Verovatno cu ja pre da izgorim da ga ugradim nego sto ce stari da se potrosi :D[/quote']

Ko od tebe kupi motor, da te vodi na 20 cevapa sa lukom!!! :D:D:D

Bog da ga vidi :shock:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
Samo ima taj da se naceka :D:D:D' date=' a i ko zna sta sve moz' da se desi, pu pu... :D[/quote']

Pa bolji motor da kupis nema i da oces, hehehhee :D:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada
Samo ima taj da se naceka :D:D:D' date=' a i ko zna sta sve moz' da se desi, pu pu... :D[/quote']

 

Pljunuo si samo 2 puta :wink: Treba 3 puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Danas sam prao lanac Motorex sprejem iz centra S. I zapažanje je da mi je Motulovog spreja trebalo upola manje da bi ocistio lanac, sto ce reci da nisam odusevljen.... :?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Kad Dane vec pomenu Skutoiler evo da se pohvalim da sam kupio nesto sto je po meni "bolje" resenje. Namerno koristim navodnike jer mislim da je Skutoiler najbolje resenje (pored ostalih slicnih fensi podmazivaca) ali i najkomplikovanije resenje. Kaci se na vakum motora i ima tu jos svasta. Pored svega je extra skup. Nekako, tesko da ce biti masovan na nasem podneblju.

 

Ono sto sam ja pazario je Loobman (www.loobman.com). Jeftin je, i stigao je za 7 dana. U sustini svako moze da ga napravi ali je cena toliko niska da nisam zeleo da gubim vreme na to.

 

Kad ofarbam motor uskoro onda cu ga montirati pa cete dobiti i raport ovde na forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 430 postova
  • Lokacija: MLADENOVAC

LJudi lanac se nikako nepere nikakvom naftom niti benzinom oni nagrizaju gumice na lancu i on brzo ode.Postoje clajneri za lanac koji nenagrizaju gumice i to je najbolja stvar.Kad je lanac vruc naprska se stim sdaceka malo i obrise krpom.To se radi nakon 3 prskanja lanca sa sprejom.Sprej je trenutno najbolji onaj sa teflonskom formulom meni traje i po kisi po 300-400km Koristim motoreksov teflon sprej 400ml. i kod mene on kosta 1000din sprej sa ciscenje je 700din.Na opran lanac naprskate sprej sa obe strane lanca i ostavite sat dva i to je bolje na vruc lanac.Neuzimaj te onaj motoreks 622 sprej jer on je iskljucivo za enduro motore za one koji se voze po blatu.Pozdrav svima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: N.Bg-Zemun
  • Motocikl: Honda ADV-350 , BMW R1250RT

da da slazem se.u uputstvu za upotrebu u odeljku odrzavanje pise da se lanac cisti kerozinom da se ne bi upropastile gumice koje se nalaze u lancu.nikako vodom,nikako naftom,nikako benzinom.pa onda sprej za lanac . samo gde naci kerozin.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Znam podosta lanaca koji su prani samo naftom i prelazili su po 40 000 km. Nekim motorima ni masina ne traje toliko. Ko zna, da su prani sprejom mozda bi presli i 1 000 000 :D

Slobodno naftu na lanac nece mu nista biti!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
LJudi lanac se nikako nepere nikakvom naftom niti benzinom oni nagrizaju gumice na lancu i on brzo ode.iskljucivo za

 

Benzin nagriza ali nafta ( diesel, o tome govorimo ) ne nagriza gumice

lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Klasièna nafta, klasièna krpa, klasièna èetkica za zube i klasièna okrugla èetkica za èišæenje oružja. Dalje, klasièno struganje, klasièno iduvavanje i klasièno podmazivanje klasiènim Weisses 1000 sprejem od krmeæe (klasiène) masti. Nema dalje. Pravi rastvaraè masti je i trihloretilen, ali .... ko to da radi. Skinut lanac se može odkuvati u deterdžentu ili sapunu za veš na nekih 90 stepeni, oèistiti sa WD40 i natrackati sa sprejem, uz uslov da se vruæ izvadi i sam ohladi da bi isparila voda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Kad Dane vec pomenu Skutoiler evo da se pohvalim da sam kupio nesto sto je po meni "bolje" resenje. Namerno koristim navodnike jer mislim da je Skutoiler najbolje resenje (pored ostalih slicnih fensi podmazivaca) ali i najkomplikovanije resenje. Kaci se na vakum motora i ima tu jos svasta. Pored svega je extra skup. Nekako' date=' tesko da ce biti masovan na nasem podneblju.

 

Ono sto sam ja pazario je Loobman (www.loobman.com). Jeftin je, i stigao je za 7 dana. U sustini svako moze da ga napravi ali je cena toliko niska da nisam zeleo da gubim vreme na to.

 

Kad ofarbam motor uskoro onda cu ga montirati pa cete dobiti i raport ovde na forumu.[/quote']

 

Pa, Giuliano, ako si probao spravicu, kakvi su utisci? Pogledao sam na sajtu, ovo radi slicno kao Scottoiler, ali se ne kaci na vakuum. Poslednja verzija podmazuje obe strane lanca, trebalo bi da bude OK...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

Trenutno sklapam motorce, eno ga jadan u garazi nikako da ga dovrsim. Promenio sam boju pa su oklopi poskidan. Tu sam blizu kraja ali mi posao ne dozvoljava da se dovoljno posvetim. Nadam se da cu uskoro da zavrsim i naravno montiram Loobman-a pa cu vam preneti utiske.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa kad sam vec pisao da nastavim. U vreme kad je ovaj post nastao ja jos nisam imao motor pa ni svoja iskustva u toj oblasti. Ni sad to iskustvo nije mnogo bogatije ali evo... da diskutujemo! :)

 

Dakle, ceo posao se moze podeliti u dva dela, ciscenje i podmazivanje. Sto se ciscenja tice, ja sam poslusao vecinu odavde i koristio naftu i cetkicu za zube :) Posle nekoliko krugova, lanac je zaista bio cist. Ali, mislim da ipak treba poslusati Hondu (*) i koristiti benzin ili kerozin (isparenja kerozina su kancerogena). Benzin u odnosu na naftu brze rastvara masnocu i necistoce. U oba slucaja zagarantovan svinjac u garazi, pa razmisljam da kupim onu spravicu iz Louisa za ciscenje lanca. Na netu je hvale (a gledao sam i film), brzo i cisto.

Nisam probao sprejeve za ciscenje, pa me zanima sta se radi posle prskanja tim sprejem? Brisanje krpom ili nesto drugo?

 

Ovde sledi voznja od nekoliko kilometara da se lanac zagreje i odbace ostaci sredstva za ciscenje pa se prelazi na

 

Podmazivanje. Honda kaze _samo_ ulje SAE80-90. Probao sam, lepo podmazan lanac, ali se, normalno, prlja tocak (i onako po ceo dan glancam). Ako se koristi sprej, ostaviti naprskan lanac da prenoci. Cela procedura podmazivanja se pojednostavljuje koriscenjem spravica za podmazivanje kao Scottoiler (~120E) ili Lubman (~40E). Rade na slicnom principu, kapanja ulja na lanac, ali Scottoler koristi vakuum motora, Lubman, koliko sam ukapirao radi kapilarno. Oba nacina vise nego dupliraju radni vek lanca, uz prljav tocak :) i kod Scott-a neznatan gubitak snage. Ako prosecan lanac kosta 120--160E (napolju) racunica je jasna.

 

(*) Honda Common Service Manual

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja