Jump to content

Moto Zajednica

Edukacija - "Ulja"

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 317 postova
  • Lokacija: Topola
  • Motocikl: Honda vfr 750

Imali neko pametan da nas neznalice malo blize uputi u vrste ulj za masine a moze i za kocnice?

Voleo bih da saznam o vrstama proizvodjaca,gustine,porekla i namene.Citao sam svasta po forumu,ali sve je namensko za odredjene motore.Mislim da bi bilo vrlo korisno malo blize se upoznati sa materijom sobzirom da sam ja zamenio u VFR-a i sipao 300V i nisam zadovoljan.Pocela je lamela da proklizava.Prethodno ulje je bilo dosta bolje ali sam zaboravio sta mi je vlasnik rekao.Znam samo da nije toliko poznato kao Motul ili Ipon.Secam se samo da je bilo full sintetik.

Pa sad izvolite.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Ili nadji od nekog, ili na netu uputstvo za rukovanje tim motorom pa vidi . Svaka fabrika propisuje za odredjene modele i odredjeno ulje .  Ono sto valja za jedan agregat - ne mora da bude dobro i za drugi. Da li je marka ulja poznata - znaci zbog kvaliteta, ali su mnogo bitnije karakteristike ulja !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Ako ti kliza kvačilo a sipao si 300v Competition to ti nije od ulja 100%.

Ja nisam čuo za kopije Motula što ne znači da ih nema ali kao što neko reče kupi ulje npr na pumpi Lukoil ili kod nekih id Mass Co distributera.

300V je najkvalitetnije ulje makar po tehnologiji izrade, ester ili sada već double ester.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Ako ti kliza kvačilo a sipao si 300v Competition to ti nije od ulja 100%.

Ja nisam čuo za kopije Motula što ne znači da ih nema ali kao što neko reče kupi ulje npr na pumpi Lukoil ili kod nekih id Mass Co distributera.

300V je najkvalitetnije ulje makar po tehnologiji izrade, ester ili sada već double ester.

 

Koja je razlika između estera i double estera  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Imali neko pametan da nas neznalice malo blize uputi u vrste ulj za masine a moze i za kocnice?

Voleo bih da saznam o vrstama proizvodjaca,gustine,porekla i namene.Citao sam svasta po forumu,ali sve je namensko za odredjene motore.Mislim da bi bilo vrlo korisno malo blize se upoznati sa materijom

 

Ne otvaraj pandorinu kutiju , mogao bi se svega načitati , a najviše netočnih pretpostavki .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Sipao si vrhunsko ulje koje radi posao tek kada se temperatura motora i broj obrtaja dovedu na razuman nivo...

 

Što se tvog motora tiče možeš da sipaš i mlevene banane  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Ako ti kliza kvačilo a sipao si 300v Competition to ti nije od ulja 100%.

Ja nisam čuo za kopije Motula što ne znači da ih nema ali kao što neko reče kupi ulje npr na pumpi Lukoil ili kod nekih id Mass Co distributera.

300V je najkvalitetnije ulje makar po tehnologiji izrade, ester ili sada već double ester.

Koliko sam ja upucen 300v Competition se vishe ne pravi, samo Factory Line.

Ispravite me ako greshim.  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ne otvaraj pandorinu kutiju , mogao bi se svega načitati , a najviše netočnih pretpostavki .

samo sam čekao kad ćeš se javiti... :)

 

daj objasni ljudima (ne)različitosti među uljima...  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Zasto 300V? Mnoooogi ljudi prave greske ovog tipa jaaaaako cesto. Za starije motore treba sipatu ulje sa onom oznakom kvaliteta koja pise u User manual-u. Mislim da za tvoj motor ide plafon polusintetika. Pogledaj po forumu, bas sam dosta o tome pisao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Zasto 300V? Mnoooogi ljudi prave greske ovog tipa jaaaaako cesto. Za starije motore treba sipatu ulje sa onom oznakom kvaliteta koja pise u User manual-u. Mislim da za tvoj motor ide plafon polusintetika. Pogledaj po forumu, bas sam dosta o tome pisao.

Meni ovo nije bash najjasnije. U dosta User Manual-a pishe sipati ulje koje ispunjava te i te standarde ili vishe.

 

Ne razumem shta mozhe da bude recimo mom SRAD-u poshto ja u njega sipam 300v Factory Line?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Nece SRAD-u nista da bude, samo ce malko vise da ga trosi. Mada za SRAD-a ako se vozi muski 300V i nije lose, mada opet mislim da bi tu 5100 savrseno legao.

 

A oznake za standard vam trebaju API (americki standardi) i JASO (evropski standardi). Cesce se koriste ovi americki tj. API. Npr., Motul 300V prevazilazi sve postojece standarde...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
link=topic=23654.msg311156#msg311156 date=1220957871]

Ako ti kliza kvačilo a sipao si 300v Competition to ti nije od ulja 100%.

Ja nisam čuo za kopije Motula što ne znači da ih nema ali kao što neko reče kupi ulje npr na pumpi Lukoil ili kod nekih id Mass Co distributera.

300V je najkvalitetnije ulje makar po tehnologiji izrade, ester ili sada već double ester.

Koliko sam ja upucen 300v Competition se vishe ne pravi, samo Factory Line.

Ispravite me ako greshim.  :-\

Da radi se o Factory line mahinalno sam napisao Competition, odavno koristim ova ulja.

Vozio sam svašta dok se ovde nije moglo birati onih ranih devedesetih ali je sada izbor veliki.

Mislim da nije uslov da neko mora da vozi Ester ulja ali sigurno neće da smeta kao meni npr što u sezoni puknem npr na dve zamene 40eur više za 300V umesto za 5100 npr.

40 eur košta jedna vožnja subotom samo benzina a ovo je ulje na 1god. 40 eur razlike.

Neka sipa ko šta voli ići će motor to je sigurno...

Moj K6 ne troši ni grama 300V već za jednu zamenu kupim 4L i sipam 3.5 a za drugu kupim 3L i sipam tih 3 i dodam onih 0.5 jer nisam potrošio.

Vozio sam motore koji troše ulje ovaj K6 1000 ne troši, barem po ulici ako ga voziš.

U KLE sipam takođe Motul 5100 a ni on ne troši ulje koliko vidim a makar jednom nedeljno to proveravam.

Devedesetih sipao sam i Texaco Havoline i to je išlo ali sada birajte.

Moj izbor je Motul ili Silkolene, barem kod nas na tržištu.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Nece SRAD-u nista da bude, samo ce malko vise da ga trosi. Mada za SRAD-a ako se vozi muski 300V i nije lose, mada opet mislim da bi tu 5100 savrseno legao.

 

A oznake za standard vam trebaju API (americki standardi) i JASO (evropski standardi). Cesce se koriste ovi americki tj. API. Npr., Motul 300V prevazilazi sve postojece standarde...

U principu ako 300v Factory Line vozish 'normalno', znachi bez vozhnje u crvenom i konstantne vozhnje u visokim obrtajima ako je dobar motor nece da potroshi ulje (iz iskustva). Competition hoce uvek da potroshi svaki motor (iz iskustva servisera), ne znam da li taj deo ode na isparenja ili gde ali uvek 'nestane' malo.

Za moj stil vozhnje polusintetika bi mi vishe odgovarala jer ne vozim u visokim obrtajima i menjam brzine na nizhim obrtajima.

Brzine menjam na maksimum 8.000 o/min (crveno pochinje na 13.500)  i to kad vozim zhustro shto ne radim chesto i motor mi za ove 3.500km nije potroshio ni gram ulja.

Menjach mi je posle polusintetike mnogo loshiji na niskim obrtajima i buchan je strashno, a to naravno ne znachi da je to loshe za motor. Ne krchi vec je samo buchan.

 

P.S. Upravo sam proverio, 300v Competition se vishe ne proizvodi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

300V Factory Line - Sintetika/Dupli Ester - prevazilazi postojece standarde

 

7100 - Sintetika Ester - SL/SJ/SH/SG (API) - MA (JASO)

 

5100 - Technosynthese/Ester - SL/SJ/SH/SG (API) - MA (JASO)

 

5000 - HC-Tech - SJ/SH/SG (API) - MA (JASO)

 

3000 - Mineralno - SG (API) - MA (JASO)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
link=topic=23654.msg311270#msg311270 date=1220964357]

300V Factory Line - Sintetika/Dupli Ester - prevazilazi postojece standarde

 

7100 - Sintetika Ester - SL/SJ/SH/SG (API) - MA (JASO)

 

5100 - Technosynthese/Ester - SL/SJ/SH/SG (API) - MA (JASO)

 

5000 - HC-Tech - SJ/SH/SG (API) - MA (JASO)

 

3000 - Mineralno - SG (API) - MA (JASO)

To je tabela za motul, tu lijepo covjek uporedi sa onim sto preporucuje proizvodjac motorcikla i uzme odgovarajuci proizvod. Apsolutno nema nikakve potrebe uzimati kvalitetnije ulje od propisanog. 300V treba koristiti samo kod motora najnovije generacije sa najextremnijim performansama.

 

 

 

link=topic=23654.msg311263#msg311263 date=1220963985]

...Brzine menjam na maksimum 8.000 o/min (crveno pochinje na 13.500)...

:o :o :o

Zasto pobogu??

Pa zabava tek tada pocinje? Taj motor je napravljen da se vozi po cijeli dan u 13000 obrtaja. Snaga mi pocinje od 8-9000, tada se pretvara u nesto sasvim drugo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

link=topic=23654.msg311263#msg311263 date=1220963985]

...Brzine menjam na maksimum 8.000 o/min (crveno pochinje na 13.500)...

:o :o :o

Zasto pobogu??

Pa zabava tek tada pocinje? Taj motor je napravljen da se vozi po cijeli dan u 13000 obrtaja. Snaga mi pocinje od 8-9000, tada se pretvara u nesto sasvim drugo ;)

Eh...  :) :) :)

 

Po gradu gde jako retko vozim menjam na 4.000, a po sporednim putevima na oko 6.000 obrtaja. Znam koliko motor poludi na preko 8.000 obrtaja i ne vidim svrhu da ga u saobracaju vozim u tom opsegu obrtaja. Znash i sam kakvi su nam putevi i kako je motor stabilan kad ga vozish 150km/h drugom brzinom ili 200 trecom.  :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Evo jedan mali deo testa za ulja koji je uradjen 2003-će godine i bio u Sportrideru.

Da ne ubacujem sve evo samo jedan deo teksta koji će mnogima značiti da pročitaju.

Nažalost na engleskom je. Motul i Maxima Maxum vrhunska ulja.

Moj stav je da je i vrhunsko ulje toliko jeftino gledajući na period koliko ga često menjaš da je svejedno da li je 10eur ili 20eur litar.

Vrhunska ulja naravno mora da se češće menjaju pa ko voli nek izvoli, ja ionako menjam češće zbog 7x više sumpora u benzinu nego u EU.

Kad mogu nabavim po koju kantu V-Power da se malo Suzy obraduje i obraduje se zna najbolje zadnja Qualifier RR ;D

 

Idemo...

 

Dyno Test

Some oil manufacturers and their representatives claim that using their product will result in more horsepower. These are special ultra-lightweight-viscosity racing synthetic oils that are said to reduce the parasitic drag that oil has on an engine's internal reciprocating components. We decided to put these claims to the test-an actual dynamometer test. Two of the full synthetic oils in this test make these horsepower claims on their labels: Maxima Maxum Ultra (in 0W-30 and 5W-30) and Motul Factory Line 300V (in 5W-30). We took two open-class sportbikes-a Suzuki GSX-R1000 and a Yamaha YZF-R1-and ran them with common off-the-shelf Valvoline 10W-40 automobile mineral oil to set a baseline dyno run. That oil was drained and replaced with the 0W-30 Maxum Ultra in the Suzuki, and the 5W-30 Motul 300V in the Yamaha. After about 15 miles of running to get the oil fully circulated through the engine, the bikes were then dynoed again.

 

Lo and behold, both the Suzuki and Yamaha posted horsepower gains. While not an earth-shattering boost in power, the gains were far beyond common run variations, and weren't restricted to the very top end. The GSX-R1000 posted an increase of 3.3 horsepower on top, with some noticeable midrange gains as well; even more interesting was that the power steadily increased for several dyno runs (as the coolant temp increased). The Yamaha responded nearly as well, with a 2.7 horsepower boost on top. It should also be noted that while riding both bikes, there was a noticeable ease in shifting with the synthetic oils compared to the automobile mineral oil. Pretty impressive for just changing oil, in our opinion.

 

But before you go rushing to buy these products, it should be noted that these are racing oils, and, despite manufacturer claims of viscosity retention performance identical to standard viscosity oils, are made to be changed on a much more frequent basis. You should take a close look at the Tapered Roller Shear Test that demonstrates an oil's ability to maintain viscosity over time.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 317 postova
  • Lokacija: Topola
  • Motocikl: Honda vfr 750

Koliko vidim jedino su me Strasilo i Boki-kg razumeli.Ja sam najmanje bitan u celoj prici.Ovo sam zamislio da bude jedan vid obuke za sve nas a ne za vozace VFR-a.

Nemoguce da postoji samo Motul i Ipon od ulja,mada o Iponu jos nismo nista culi.

Ajmo dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

vjeruj mi da m900 zna o uljima možda više nego svi mi ostali zajedno ....

 

ali iz iskustva znam da ljudi kad si nešto zabriju u glavi, sve da im i sveti Petar dođe nešto objasniti, i njega bi poljuvali.... pa vjerujem da se zato i m900 drži  malo suzdržan od pisanja....               

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

Verovatno neko zna više a neko manje, neko je više pročitao neko manje.

Ovde je to stvar businessa jer znam da nekada kada ovde nije bilo ni Motula, Ipone i ostalo mogao je da se nabavi Castrol RS 10W60 i oni koji su ga prodavali su zagovarali da je to najbolje ulje.

Prodavale su se kopije ali ja sam se snalazio tada od preko.

Kada su ti isti počeli da rade Motul kako oni kažu Castrol ništa ne valja.

Ono što znam sigurno da za 10eur po litru sigurno možeš da lepo obraduješ svoju mašinu ako imaš motor sa farovima i tablicom za uličnu vožnju a ne za trke.

Ako nekoga zanima uporedni test ulja koji su veoma detaljni toga ima na internetu koliko želite, pa pretražite.

Po meni kod nas je mnogo važnije češće menjati ulje jer ne možemo da se odbranimo lošeg goriva koje je najlošije u okruženju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

to si dobro rekao...

 

samo neznam dali je lošije gorivo kod vas u SRB ili kod nas u HR .... katastrofa...

 

Ali ako se m900 ipak odluči napisati koju, pslušajte ga, jer čuvjek stvarno ZNA svašta o uljima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1433 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950

to si dobro rekao...

 

samo neznam dali je lošije gorivo kod vas u SRB ili kod nas u HR .... katastrofa...

 

Ali ako se m900 ipak odluči napisati koju, pslušajte ga, jer čuvjek stvarno ZNA svašta o uljima...

Ja mislim da je ovde najlošije (ne pričam o oktanskoj vrednosti koja nije primarna) jer sam čitao skoro o tome.

Postoje standardi koji važe u evropi a pošto naše rafinerije ne mogu da ispoštuju taj standard onda u Srbiji postoji drugi standard napravljen da bude prilagođen onome što Pančevo može da isporuči.

Da ne ulazim u detalje hemija je jako komplikovana, gorivo u Srbiji ima više olova (ne šteti za motor) ali šteti plućima, ima mnogo više sumpora što jako šteti motorima i tačka samopaljenja je veoma kritična pogotovo za moderna vozila sa većom kompresijom.

Mi kada odemo u HR, Bosnu ili MNE siti se navozamo dobrog benzina tj boljeg od našeg.

Moram da kažem da na KLE500 toliko i ne primećujem razliku ali na K6 se oseća trenutno.

Odoh u off ali makar smo rekli koliko naš benzin utiče na ubrzanu kontaminaciju ulja zbog sumpora jer je tema oko ulja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 317 postova
  • Lokacija: Topola
  • Motocikl: Honda vfr 750

Hm... Da!?

Ne znam koliko ima sumpora u gorivima ali znam da izuzetno steti masini,odnosno celiku.

Imam prijatelja u Boru koji kaze da njihova jalovina(iz rude bakra) ima 78% Fe ali da je ne eksploatisu zato sto ima 1% Sumpora, i da ne postoji tehnologija da se ukloni.Kaze da 0,03% sumpora ubrzava starenje celika i desavalo se u Engleskoj da se mostovi posle par godina sami ruse jer ih pojede sumpor.E sad otkud toliki sumpor u Engleskoj, ne znam.

Nego da nastavimo o uljima.Cekamo m900!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja