Jump to content

Moto Zajednica

Enduro (savet)

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Potrebni su mi saveti za izbor odnosno nabavku Enduro motora.

 

Par smernica:

 

- nemam iskustva sa motorima, osim sa skuterima (uskoro tek upisujem voznju).

- motor treba prevenstveno za cestu ali obavezno i laksi off-road tipa zemljani i nasuti putevi. Putovanje cestom bi skoro uvek bilo u dvoje (devojka i ja). Oboje smo srednje visoki/teski.

- prednost dajem motorima sa manjom potrosnjom

- 450 - 600cc mi je verovatno dovoljno (iako nisam siguran da imam neki izbor ispod 650cc)

- okvirna cifra 2000-2500 EUR

 

Ono sto mi se cinilo kao pristupacan model i dobar entry za pocetnika je KLE500 koji sam hteo nekako da kupim nov jer bih se jedino tako osecao siguran u ono sto mi je izmedju nogu.  :) Kako se vise ne proizvode, zanima me koja kilometraza je za ovaj motor OK, ako izuzmemo iz price to kako je motor vozen i pazen. Dali postoji nesto drugi sto bi mi preporucili. Koje su kilometraze za neki drugi enduro prihvatljive? Za KLE sam se zagrejao zbog cene novog motora, ali ako kako vec moram da kupujem nesto polovno svi predlozi, odnosno saveti su mi dobrodosli. Apsolutno sam neiskusan pa bih voleo da vidim koje su mo opcije, gde nabaviti motor... kod nas po oglasima ili eventualni uvoz... i odakle.

Unapred hvala za sve odgovore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

1. Transalp

2. Afrika

3. KLE

 

Ne trose mnogo, mogu lepo podneti 2 putnika, idu svuda, pouzdani i jeftini za odrzavanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

a nesto vezano za kilometrazu? Nesto sam letimicno gledao oglase... svi koje sam nasao imaju dosta velike kilometraze. Jeli problem naci nesto ispod 20 000km, odnosno koje kilometraze su prihvatljive za jedan Transalp. Meni 40-50 000km zvuci kao uzasno mnogo iako su ovo izdrzljive masine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1893 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

a nesto vezano za kilometrazu? Nesto sam letimicno gledao oglase... svi koje sam nasao imaju dosta velike kilometraze. Jeli problem naci nesto ispod 20 000km, odnosno koje kilometraze su prihvatljive za jedan Transalp. Meni 40-50 000km zvuci kao uzasno mnogo iako su ovo izdrzljive masine.

 

40-50 000 te masine ne osete ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Koliko često i koliko daleko ćeš putovati? Za veće kilometraže i češća putovanja *u dvoje* trebaće ti dva cilindra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

a nesto vezano za kilometrazu? Nesto sam letimicno gledao oglase... svi koje sam nasao imaju dosta velike kilometraze. Jeli problem naci nesto ispod 20 000km, odnosno koje kilometraze su prihvatljive za jedan Transalp. Meni 40-50 000km zvuci kao uzasno mnogo iako su ovo izdrzljive masine.

 

40-50 000 te masine ne osete ;)

Moja je presla 50.000, radi kao sat, Misirac ima afriku koja je presla preko 160.000, isto radi kao sat, Transalpa kog sam imao je presao 65.000, radio je besprekorno, nije trosio ulje itd., tako da kilometrazu ne uzimas mnogo u obzir kod ovog tipa motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

40-50 000 te masine ne osete ;)

Nadam se da to ne kazes u fazonu... svog konja hvalimo. ;D ...zvuci ohrabrujuce... vec sam mislio jbt. pa, samo matore motore prodaju, mora da su odsluzili svoje. Pogotovo ako su drndani negde po divljini. A sta preporucujete, dali da vrebam kod nas nesto ili je dobro uvesti masinu i odakle?

 

Koliko često i koliko daleko ćeš putovati? Za veće kilometraže i češća putovanja *u dvoje* trebaće ti dva cilindra.

Pa ne verujem da cu cesto putovati a pogotovo ne na vece daljine... za godisnji odmor malo duze... ne van Evrope.

Za pocetak bih voleo da malo istrazim i upoznam svoju zemlju i srpske chuke. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Moja je presla 50.000, radi kao sat, Misirac ima afriku koja je presla preko 160.000, isto radi kao sat, Transalpa kog sam imao je presao 65.000, radio je besprekorno, nije trosio ulje itd., tako da kilometrazu ne uzimas mnogo u obzir kod ovog tipa motora.

160000!? :o To zvuci potpuno neverovatno. Mozda sam fasciniran sto sam nepoznavaoc, ali mi to stvarno zvuci fenomenalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 416 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Malo je u off-u ali u prošlom Moto pulsu je bio članak o Yamahi FJ1100 koja je prešla 900.000 km i još uvek trči...

 

Stvar je u održavanju, bar ja tako kontam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Bas cu da potrazim nesto o ovom modelu. Sta ti mislis o njemu?

Inace, nikad nisam naleteo na ovaj sajt. Veoma sam iznenadjen... deluje veoma kulturno uradjeno za nekoga ko preprodaje uvezene polovne motore iako nema nikakve dodatne informacije osim same ponude, ali to je svejedno najvaznije. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

BMW F 650 96'godiste presli oko 30 000 km za 2500 eura.Ja licno mislim da je ovo odlicno

http://www.ernestomoto.com/

 

Moj kum vozi ovaj bike sa nekih 40000km na satu i motor radi kao sat. Isao je u Cesku u Oktobru prosle godine sa devojkom, tako da ni duza putovanja nisu problem. Sto se off-a tice, zavisi od guma. Ovaj kod Ernesta izgleda dobra ponuda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Ja bi ti savetovao Transalp sa slobodno 30-40000, po mogucstvu 97-99godiste ali za to ce ti trebati vise para. Ako para nema onda neki stariji TA.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Kikinda

Bas cu da potrazim nesto o ovom modelu. Sta ti mislis o njemu?

Inace, nikad nisam naleteo na ovaj sajt. Veoma sam iznenadjen... deluje veoma kulturno uradjeno za nekoga ko preprodaje uvezene polovne motore iako nema nikakve dodatne informacije osim same ponude, ali to je svejedno najvaznije. 

 

Nisam ga vozio ali sam dosta cuo o njemu, i to sve najbolje.I ja cu najverovatnije menjati moj Suzuki za jedan takav enduro BMW jako mi se svidjaju. Ali najbolje da ti se javi neko ko ima iskustva sa ovim modelom.Potrazi po forumu bilo je vec reci o njima

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 904 postova
  • Lokacija: Šumadija-Pašaluk
  • Motocikl: SUZUKI V- STROM

Cela gama bmw endurasha je po meni,najbolja na svetu.Neces napraviti gresku.Inache moj san je r1200gs adv.ali samo san. :-\

Shto se tiche kawasaki kle 500:

Ja sam prosle godine kupio KLE 500.Nov.Bio je jedan od poslednjih koju su se te godine nasli kod nas u ponudi.Ne prave se vise jer sa karburatorom ne mozes vise od euro 3 standarda.Moze euro 4 ali da KLE ima 15 konja a to je shit.

Shto se tiche agregata na ovom motorciklu:

Pokazao se u dugogodisnjoj eksploataciji svih ljudi koje znam,kao izuzetno izdrzljiv i pouzdan motor.O mom motoru u tom smislu ne mogu mnogo da pricam jer sam presao tek 4000 km.

Ali taj agregat nije menjan skoro 20 godina.Nema gresaka.Koliko znam on je i u GPZ modelima.Zasto je pouzdan po mom misljenju?Malo konja na relativno velikoj kubikazi.45 konja na 500cc.Malo je ali je to agregat koji prelazi dosta km pre servisa.Nije veliki potrosac...oko 6l do 100km/h.

Meni je on izuzetno udoban motor jer rupe skoro da ne oseca.No,ima jednu manu kad je udobnost u pitanju(na duze ture);sediste do rezervoara je najuze  i posle sat vremena voznje pocinje da zeza kukove.Moras da premestis zadniicu na zadnji,siri,deo sedista i tako se odmoris.Sediste je usko na prednjem delu jer su tu dobili eleganciju.Ali udobnost izgubili.Neki se dovijaju stavljanjem manjeg jastuceta i tako resavaju problem.Meni nije neka frka.Prelazim 3 sata voznje bez nekog velikog zamora u tom delu.

Startan je za taj broj konja i kad zatreba ume da povuche. To kazem jer imam 122kg a on cepa i ne oseca.Zadovoljan.

Za odrzavanje je jako zahvalan jer je ceo,da tako kazem,mehanican.Nema neke elktronike,sondi,kompjutera.Stoga je jeftin u tom smislu.

Nov model je lepsi od starog.Po meni,lep motor za sve uslove.

KOje su mu mane?

Losa farba i zastita.Pojava korozije na auspuhu i nekim delovima shasije odmah prve godine.Potrebna dodatna zastita i farbanje.Nedopustivo sa tu marku.

No sve ove sitnice nisu strasne.Motor za 4900 eu nudi dosta u odnosu na konkurentne motore koji su mnogo skuplji.

Jedina velika mana kod ovog motora a pogotovo za nas u super teshkoj kategoriji:

2 kociona diska.Malo.Tesko se zaustavlja jer je 180 kg tezak.Plus vozac i eto belaja.POtrebna su 4 diska za ovaj motor.  Ovako,moraju se drzati veca rastojanja od vozila.

Primer:prijatelju uleti nekako osica u kacigu.On kawasaki ninja motor zaustavi na magistrali(4 diska)skoro za 4 sec sa 80 km.h.Ja,50 m dalje ne.Jedva sam ga izbegao.Zustavni put za KLE je bio skoro duplo duzi.Zato KLE treba extremno obazrivo voziti.

Toliko od mene.Nadam se da sam pomogao konkretnim sugestijama iz prve ruke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Ja sam novi KLE kupio sredinom proslog ljeta (isto kao kolega iz predhodnog posta, zadnja serija  ;D ), do sada obrnuo 10.000 km.

 

Po meni sjediste mu je najveca mane, na drugo mjesto bih stavio nepostojanje pokazivaca ili lampice za gorivo, a na tek trecem mjestu kocnice (prilagodio sam voznju takvim kocnicam, ali zadnjicu prema sicu ne mogu)

 

Jedno vrijeme sam za grad koristio Apriliu Scarabeo 50 (dvotaktana) no odustao sam. KLE nudi dovoljno okretnosti za gradska lomatanja, troskovi za gorivo na istom nivou (pedeseticu moras non-stop da vrtis da bi isla) tako da sam zakljucio da je KLE zaista unirvezalna sprava. Najduza tura u jednom danu po njegovom brojcaniku je 726 km. Stariji modeli imaju vise KS (nedostatak katalizatora) i jednu brzinu manje.

 

Inace za polovan putni enduro star nekoliko godina bilo bi cudno da su kilometraza manje od 30-40.000 km. Moj ima nepunu godinu pa vec se vrti na petocifrenoj brojci.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

kako bre 4 diska?!

Pa dva napred, jedan pozadi i jedan compact disk sa omiljenom muzikom u disk player-u koji je u dzepu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Hvala ljudi na odgovorima. Ovaj BMW F 650 mi je ipak nekako dosta sminkerski za jedan enduro, iako mi je izgled na dnu liste kriterijuma. Pretpostavljam da je pozeljno kupiti jedan od motora koji su cesti na nasim prostorima jer bi to trebalo da znaci da ni servis i delovi nisu veci problem za nabaviti. Ovaj BMW nisam nesto vidjao za razliku od transalpa ili afrike npr. Njih bas ima pa mi to bas uliva poverenje.

 

A moze li neko poredjenje XTZ 660 sa Transalpom i Afrikom. Citam da ljudi koji voze ovaj motor (AnteK cini mi se) kazu kako je Afrika mnogo bolji motor ali ono sto je napisao za XTZ mi zvuci prilicno odgovarajuce. Znaci li to automatski i da su Afrike i Transalpovi generalno dosta skuplji za slicnu kilometrazu i godiste od Tenera? Kako sam ogranicen parama voleo bih da napravim najbolji odnos ulozenog-dobivenog. Nekako razmisljam, mozda bolje kupiti malo losiji model ali u boljem stanju nego bolji model ali stariji i u losijem stanju. Licno sam zakljucio da bi mi novi KLE bio najbolja kupovina, ali

posto novih nema , sta bi mi bila najbolje kupovina kad su povlovni endurasi u pitanju uzimajuci u obzir pomenute smernice iz prvog posta.

Izvinjavam se ako su odgovori vec prisutni na forumu, citao sam svasta, ali nisam nasao neko direktnije poredjenje pomenutih modela po mojim kriterijumima kako bih mogao stvoriti jasniju sliku sta mi u stvari treba.

 

Smesno mi je sad kad se setim da sam svoju potragu za motorom poceo sa istrazivanjem skutera od 50cc da bih sad, posle godinu dana, razmisljao o ozbiljnijim motorima iz enduro klase. Jbg. kad vec nisam mogao da se izivljavam na motorima kad je bilo vreme, kontam, najbolje da krenem sa necim prikladnijim za moje godine, pa makar i polovno. Malo me strah kako cu se nositi sa velikim i teskim masinama s obzirom da moje celozivotno iskustvo sa biciklama i malo iskustva sa skuterima. Jel` neko od vas kao prvi motor kupio nesto vece ili ste svi startovali postepeno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5511 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

BMW se dosta vozi kod nas i za delove nije problem. U klasi 2500E +- mozes naci dosta toga zanimljivog. Evo ti slika jedne super tenere koju je kupio moj ortak, inace prenje je imao F650. Cena je bila 2500.

 

post-1943-12878998900809_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Evo da se zapljunem i ja :)

 

Ukratko - motorista početnik, 2006 sam pazario Keeway Exceed 200 (mali čajna enrudo) kao prvi motor. Biciklo, što bi rekli... Vozio ga godinu dana, prodao, seo na XTZ 660. E sad... i ja sam mislio, kad sam prvi put seo na Teneru "kako ću ja ovo, ogromno je". Relativno brzo (par nedelja) sam se navikao na motor i njegove gabarite. To nije problem.

 

Što se tiče poređenja Tenere sa Super Tenere, Afrikom, Transalpom... Mala Tenera troši znatno manje od Super; provozao sam Afriku, sviđa mi se kako se vozi - težište je niže, vibracije su primetno manje, ali nisam bio nešto preterano oduševljen - trebalo bi još da je vozam, kratko je bilo; Transalp - isti slučaj - niže težište, ali mi je zasmetalo što je nekako sitan motor. Jbg, navikao sam se na relativnu glomaznost Tenere, i sad mi je većina drugih motora nekako malecka, ali to je samo moj neki trip...

 

n1001718874_30031438_6989.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja