Jump to content

Moto Zajednica

stelovanje karburatora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

interesuje me koliko motor treba da predje kilometara da bi se moralo stelovati karburatori ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Ne vidim zasto bi to zavisilo od kilometraze,mada nisam bas ni neki strucnjak ali ne povezujem bas ova dva pojma,najbolje je da kad god radis servis na 6000km proveris sve lepo,kako su nastelovani i oni i ventili i... sve te"sitne"ali bitne stvari,i miran si!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

@lomnica

ako nisi strucnjak suzdrzi se, nemoj da delis pogresne savete

 

@boldor

Vidi u service manualu za tvoj motor na koliko se preporucuje. Na Africi i Transalpu recimo stelovanje karburatora i zazora ventila se preporucuje da se radi na svakih 12.000 km. Naravno da zavisi od kilometraze na svakom motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Ako nisam strucnjak za karburatore ne treba da dajem POGRESAN savet da ih proveri na svakom servisu na 6000km!?Po toj logici onda je POGRESNO proveravati i nivo ulja recimo,sta ima da ga proveravas stalno ako fabrika kaze da treba da se zameni na 6000km,jel vidis gresku u tvojoj logici,PROVERA necega redovnije nego sto to manual zahteva NIKAD ne moze biti pogresna! ;)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Rekao si da NE zavisi od kilometraze, sto je pogresno jer zavisi. Raditi servis na 6000 nije pogresno, ali je nepotrebno bacanje para koje mogu pametnije da se potrose. I nemoj da mesas babe i zabe, provera nivoa ulja je jedno, a servis motora i karburatora je drugo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Ne vidim zasto bi to zavisilo od kilometraze,mada nisam bas ni neki strucnjak ali ne povezujem bas ova dva pojma,najbolje je da kad god radis servis na 6000km proveris sve lepo,kako su nastelovani i oni i ventili i... sve te"sitne"ali bitne stvari,i miran si!

Pozdrav 8)

Ja ne znam da li sam ja lud ili je meni veliki posao shtelovanje ventila (znash shta sve treba da se skine i vrati pri tom postupku) kao shto je i glupo dirati karburatore ako ne pokazuju znake rashtelovanosti.

Kad se shteluju ili proveravaju ventili onda se menja i dihtung poklopca ventila koji solidno koshta i kada bih kod svake zamene ulja sve to gledao kako ti kazhesh servis bi mi bio cirka 200e.

Meni se na Hondi ventili PROVERAVAJU na 22.000km.

Karburatore ja lichno shtelujem kad se rashteluju ili jednom godishnje (servis pred sezonu).

Karburatori se rashteluju i u idealnim uslovima korishcenja (dobar benzin, filter vazduha bla bla) kao i ventili i onda ih treba proveriti na kilometrazhu koja je zadata u service manual-u i onda ako treba nashtelovati. Ovo zadnje je Aca vec rekao  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Ako nisam strucnjak za karburatore ne treba da dajem POGRESAN savet da ih proveri na svakom servisu na 6000km!?Po toj logici onda je POGRESNO proveravati i nivo ulja recimo,sta ima da ga proveravas stalno ako fabrika kaze da treba da se zameni na 6000km,jel vidis gresku u tvojoj logici,PROVERA necega redovnije nego sto to manual zahteva NIKAD ne moze biti pogresna! ;)

Pozdrav 8)

By the way, fabrika kazhe na koliko km treba proveravati nivo ulja do zamene.

Provera po tvojoj logici ne mozhe biti pogreshna, samo skupa i beznachajna  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Ne vidim zasto bi to zavisilo od kilometraze,mada nisam bas ni neki strucnjak ali ne povezujem bas ova dva pojma,najbolje je da kad god radis servis na 6000km proveris sve lepo,kako su nastelovani i oni i ventili i... sve te"sitne"ali bitne stvari,i miran si!

Pozdrav 8)

Rekao si da NE zavisi od kilometraze, sto je pogresno jer zavisi. Raditi servis na 6000 nije pogresno, ali je nepotrebno bacanje para koje mogu pametnije da se potrose. I nemoj da mesas babe i zabe, provera nivoa ulja je jedno, a servis motora i karburatora je drugo.

Ajmo sad cvike na oci pa opet na citanje... NISAM napisao da NE zavisi nego da ja ne vidim zasto bi zavisilo (da kazem iskljucivo od kilometraze),neko ih steluje kad primeti povecanu potrosnju,neko ih steluje kad ide na neki duzi put cisto reda radi iako ih je mozda stelovao pre 5-6-7 000km,neko ih steluje kad zna da ce duze vreme putovati nekim terenom koji ima poprilicnu nadmorsku visinu (dobro to kod nas retko moze biti slucaj ali opet...),itd,a ja kad sam PROVERAVAO stanje karburatora kod lokalnog mehanicara provera me nije kostala NISTA,bili su dobri,a mislim da je Cope skoro pisao da je terao Afriku kod mehanicara i da mu je covek proverio i rekao da je sve u redu,da ne treba nista da se radi,da moze da ide... po cemu sam pretpostavio da ni njega nije kostalo nista,tako da... smirite malo strasti sa"bespotrebnim i skupim"proverama!

Boki,ipak mislim da zavisi do motora sta sve treba skinuti da bi se proverilo stanje ventila,naravno da je to kod nekog motora jako komplikovano ali kod nekih je to 10-15 minuta posla,a normalno da ne mora bas na svakom servisu da se proveri ali pozeljno je da se povremeno proveri,ili po manualu ili po licnom osecaju da li je potrebno bas"tad i tad",i opet ne verujem da bi to poskupelo servis sa 70-80 eura na 200 eura!!  ::)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
link=topic=19695.msg257997#msg257997 date=1212182139]

Meni se na Hondi ventili PROVERAVAJU na 22.000km.

 

Pa zar ti nemas samo-stelujuce ventile ? Oni se ne proveravaju, to je cisto gubljenje vremena i para . Moj cale isto kad je 91' kupio novu Mazdu (sa samo-stelujucim ventilima) pisalo je da trebaju ventili da se proveravaju na isto tako neku odredjenu kilometrazu, a presao je 205000 km a nikad nista nije dirao. Nema veze s temom, ali poenta price je : NE DIRAJ NESTO, DOK RADI KAKO TREBA.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Vidi,donekle si u pravu da ne treba dirati nista dok radi normalno,ali evo ja recimo kad god menjam gume na autu zamolim radnike koji ih menjaju da provere da li mi je trap OK i da li su jabucice i ostala boranija ogibljenja OK,kad bih cekao da mi da neki znak,da volan postane neprecizan ili da otpadne tocak na nekoj rupi... ko zna sta bi mi se desilo,mozda sam ja malo previse pedantan (a jesam) ali volim da budem siguran da je sve OK,just to be on the safe side! ;)

Moze se slepo pratiti uputstvo,ne kazem,ali ako provera ne kosta nista ili kosta koju stotku cascavanja majstora zasto onda ne proveriti to,samo mi je zasmetalo sto je aca okrenuo pricu da je moj predlog"pogresan"a Boki dodao da bi to poskupelo servis 2 ili 3 puta,sto je opet neposteno reci jer nisam mislio nista lose!?!?

Odoh ja ipak,da ne pretvorimo ovu temu u neku raspravu ili ne daj boze svadju zbog gluposti!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

link=topic=19695.msg257997#msg257997 date=1212182139]

Meni se na Hondi ventili PROVERAVAJU na 22.000km.

 

Pa zar ti nemas samo-stelujuce ventile ? Oni se ne proveravaju, to je cisto gubljenje vremena i para . Moj cale isto kad je 91' kupio novu Mazdu (sa samo-stelujucim ventilima) pisalo je da trebaju ventili da se proveravaju na isto tako neku odredjenu kilometrazu, a presao je 205000 km a nikad nista nije dirao. Nema veze s temom, ali poenta price je : NE DIRAJ NESTO, DOK RADI KAKO TREBA.

 

Lepo napisah da se ventili PROVERAVAJU na 22.000km, tako kazhe service manual. Ja sam motor kupio na 22400km i videlo se da je neko skorije otvarao poklopac (zaboravio u fabrichke useke da stavi silikon, pacijent) da bi proverio.

 

@Lomnica_city

10-15 min. provera ventila? Na kom to motoru i reci mi koji ce mehanichar da se zahebava i da cheka da se ohladi motor i skida maske, rezervoar, senzore ako ima, poklopce ventila a onda ako si pedantan menjash i dihtunge istih (na mojoj Hondi 40e)?

Lepo ce da ti naplati proveru 30-50e + dihtung(e) ako si pedantan a ti jesi.

Josh ako motor ima 16 ili 20 ventila eto majstoru zanimacije da za koju stotku proverava zazore  :D

 

Isto proveru karburatora shto tebi neki tamo nije naplatio, inache se fino i regularno naplacuje bar 10-20e jer niko nece da skida rezervoar, plastike, odvija i zavija za dzabe.

Ventile retko ko proverava i shteluje ako se ne chuju. Ja ih proverim na servisu pred sezonu, da mi u toku sezone bude mirna dusha. Tada se ionako ne vozim pa sve lepo pregledam jer u sezoni ne predjem bash malu kilometrazhu.

Tvrdim da je provera ventila i karburatora na svakoj zameni ulja, beznachajna i skupa, no tvoj izbor, radi shta ti je volja  :D

Btw. zashto bih uopshte proveravao karburatore ako motor pali, ne trza, ne izbacuje crni dim...? Onda isposhtujem service manual i reda radi ih proverim na km koju fabrika kazhe i vozim dalje a pre toga nishta ne pipam.

 

Servis kako ti kazhesh 80e, karburatori minimum 10e, provera ventila 30e, dihtung 40e = 160e, znachi duplo skuplje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Mene stelovanje karburatora i ventila takodje ne kosta nista, sam rasturim motor (plastike, rezervoar, usisno crevo za vazduh od filtera) pa mi dodje drug koji je moto mehanicar, ponese vakuummetre i listice za proveru zazora i samo iskontrolise. Ta provera traje 20 min. kod vec rasturenog motora, sa skidanjem i montazom svih ovih delova posao se rastegne na 2 sata, tako da ne verujem da ce neko da izgubi 2 sata za dz. I pored toga sto ne placam, ne pada mi na pamet da to radim kod svake zamene ulja.

 

I ok, ako ti je lakse, mi smo pogresili i pogresno radimo, cak i ovi sto su pisali service manual su pogresili, samo ti si u pravu. Znaci LOMNICA JE U PRAVU LJUDI.  Jel ti odgovara da sa ovom recenicom zavrsimo ovo offovanje ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

odgovor nekog majstora, odnosno mene.

Ne volim da pajem moje mušterije pa onda kod mene stanje stoji ovako.

Karburatore uglavnom ne diram osim čišćenja, osim kada pokazuju znake reštelovanosti (velika potrošnja, crne svećice, nemiran rad na leru)

Ventili se proveravaju po fabričkom uputstvu, da nebi neki od izduvnih ventila nagoreo usled lošeg zazora. Kod usisnih ventila je manja verovatnoća za to pošto se mnogo manje greju, te se usled toga manje i jedu.

Uglavnom bi priča o ventilima bila sledeća, 20 evra za skidanje poklopca i kontrolu (dihtung bi trabao da se menja kod nekih modela) i u slučaju da neki od ventila moraju da dobiju tanje pločice (veće pločice se stavljaju samo ako postoji pohabanost bregaste ili klackalice ako postoji) to izadje još 40 evra zato što se obično motorcikl mora razupčiti, a to zahteva dosta vremena i postoji rizik.

E sad možda neko kaže da je mnogo, ali mislim da je to realna cena, s tim da su moguće komplikacije u vidu pojedenih navoja konzola (predhodni majstori ne koriste kilo ključ).

Kad izgori ventil, skida se glava, menja ventil, menja gumica.......sve u svemu 300 evra, a to je jedno 5 provera i štelovanja ventila najmanje.

Naravno motorcikl uvek možete prodati pre nego do toga dodje,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V
link=topic=19695.msg258108#msg258108 date=1212219658]

@Lomnica_city

10-15 min. provera ventila? Na kom to motoru i reci mi koji ce mehanichar da se zahebava i da cheka da se ohladi motor i skida maske, rezervoar, senzore ako ima, poklopce ventila a onda ako si pedantan menjash i dihtunge istih (na mojoj Hondi 40e)?

Lepo ce da ti naplati proveru 30-50e + dihtung(e) ako si pedantan a ti jesi.

Josh ako motor ima 16 ili 20 ventila eto majstoru zanimacije da za koju stotku proverava zazore  :D

 

Isto proveru karburatora shto tebi neki tamo nije naplatio, inache se fino i regularno naplacuje bar 10-20e jer niko nece da skida rezervoar, plastike, odvija i zavija za dzabe.

Ventile retko ko proverava i shteluje ako se ne chuju. Ja ih proverim na servisu pred sezonu, da mi u toku sezone bude mirna dusha. Tada se ionako ne vozim pa sve lepo pregledam jer u sezoni ne predjem bash malu kilometrazhu.

Tvrdim da je provera ventila i karburatora na svakoj zameni ulja, beznachajna i skupa, no tvoj izbor, radi shta ti je volja  :D

Btw. zashto bih uopshte proveravao karburatore ako motor pali, ne trza, ne izbacuje crni dim...? Onda isposhtujem service manual i reda radi ih proverim na km koju fabrika kazhe i vozim dalje a pre toga nishta ne pipam.

 

Servis kako ti kazhesh 80e, karburatori minimum 10e, provera ventila 30e, dihtung 40e = 160e, znachi duplo skuplje.

Uh koliki post,moracu ipak kratko da ti odgovorim... Meni je majstor na manje od 100 metara od kuce,tako da nema sta da ceka da se motor ohladi,pa... jer ne stigne ni da se zagreje lepo do njega! :) Nisam uracunao dihtunge,mada nije ni cudo jer kad smo se ovo dopisivali bio sam budan vec 30-ak sati tako da... lupio sam ponesto kao posledicu toga,ipak si u pravu,priznajem,izadje duplo skuplji servis ako se menja sve i ako majstor ovoliko naplacuje (meni je ovaj duplo jeftiniji inace)!

A karburatore sam vec napisao zasto bi proveravao iako ne kulja gust crni dim iz auspuha,gledam i ovde na forumu kad god neko kaze da mu se cini da motor trosi malo vise odmah prvi savet bude nasteluje i ocisti karburatore,i ostale stvari koje sam pomenuo koje mogu da nateraju nekog da ih steluje,da ne ponavljam sad... zato mislim da nije dovoljno bas uvek slepo pratiti manual,izuzetci postoje! ;)

Mene stelovanje karburatora i ventila takodje ne kosta nista, sam rasturim motor (plastike, rezervoar, usisno crevo za vazduh od filtera) pa mi dodje drug koji je moto mehanicar, ponese vakuummetre i listice za proveru zazora i samo iskontrolise. Ta provera traje 20 min. kod vec rasturenog motora, sa skidanjem i montazom svih ovih delova posao se rastegne na 2 sata, tako da ne verujem da ce neko da izgubi 2 sata za dz. I pored toga sto ne placam, ne pada mi na pamet da to radim kod svake zamene ulja.

 

I ok, ako ti je lakse, mi smo pogresili i pogresno radimo, cak i ovi sto su pisali service manual su pogresili, samo ti si u pravu. Znaci LOMNICA JE U PRAVU LJUDI.  Jel ti odgovara da sa ovom recenicom zavrsimo ovo offovanje ?

Brate koji je tebi djavo?  ??? Jesam lepo napisao svoje misljenje,ti si svoje,ja mislim da ne zavisi iskljucivo od kilometraze period stelovanja,a ti mislis da bas od toga zavisi,i sta je sad problem,kad smo se upoznali uopste mi nisi delovao ovako flamable decko,ne znam cemu sad ovaj sarkazam,ali nazalost i sad sam neispavan i umoran (legoh u pola 6 a keva me digla u pola 8 da idemo za seno,malopre dodjoh i mrtav sam)  :P pa mozda opet lupim nesto ali mislim da za ovim nema potrebe,samo razmenjujemo misljenja,ako te toliko ljuti moje misljenje onda daj da ne pisem nista!?  ::)

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Brate koji je tebi djavo?  ??? Jesam lepo napisao svoje misljenje,ti si svoje,ja mislim da ne zavisi iskljucivo od kilometraze period stelovanja,a ti mislis da bas od toga zavisi,i sta je sad problem

Nema ja sta da mislim, smislili su, konstruisali motore i napisali servisno uputstvo pametniji ljudi od nas odavno, moje je samo da procitam i primenim, i ako treba posavetujem nekog ko nije procitao.

 

lupio sam ponesto kao posledicu toga,ipak si u pravu,priznajem,izadje duplo skuplji servis ako se menja sve i ako majstor ovoliko naplacuje

lepo je sto si ovo priznao, sad jos priznaj da ti je los savet (zbog finansijskog efekta) stelovanje karburatora i ventila na 6000km, pa da rezimiramo savete :)

 

pa mozda opet lupim nesto ali mislim da za ovim nema potrebe,samo razmenjujemo misljenja,ako te toliko ljuti moje misljenje onda daj da ne pisem nista!?

Naravno da me ne ljuti tvoje misljenje, samo me malo zacka to sto i sam vidis da si lupio, a i dalje objasnjavas kako si u stvari rekao pravu stvar, ali je pogresno interpretirana jer si je umoran napisao :)

Ja ovo ne shvatam kao svadju, vec kao konstruktivnu raspravu da bi dosli do pravog zakljucka... mada mozda je bolje da idemo mi da se vozimo negde, ukrstimo case, upoznamo hondice i u hladu neke lipe caskamo o mehanici, ovde tesko da ce da se slozomo kako vidim  :);)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Dzaba sad nastavljamo ovo jer ni sad nisam bolje nego prosli put pa ce opet ispasti da me ne razumete a ja jedva sklapam recenice tako da je bolje da batalimo,JA mislim,da manual NIJE sveto pismo,da IMA situacija kad potreba za stelovanjem karburatora NE zavisi samo od predjene kilometraze,to sam i mislio kad sam postavio prvi post da je pitanje malo uopsteno jer JA smatram da ne zavisi iskljucivo od toga kad se treba stelovati!

Jel moze tako sad,pa da se razilazimo jer ne znam koji mi je djavo pa jos nisam skocio u krevet,postao sam zavistan od ovog foruma je... ;D tako da je najbolje da bude da smo obojica u pravu,jer manual jeste dobro stivo i treba ga pratiti u nekim normalnim situacijama,ali 'ebiga kad nije sve normalno kod nas (gorivo,starost motora...) pa zato moze da bude nekom logicno i ovo moje rezonovanje! ;)

Aj sad stvarno laku noc,videcemo se vec uzivo,nadam se uskoro,treba jos neke stvari da zavrsim oko Transalpa jer su mi iskrsli neki problemcici,pa cemo onda opet da se nalazimo da locemo i klopamo,ti si bio (mislim) dvaput do mene pa je red da uskoro i ja posetim PN,do tada...

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja