Jump to content

Moto Zajednica

Projekat bobber low cost

Recommended Posts

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Zdravo drustvo,

 

Kako je zima vreme kada se ne vozi a bogami i ne ide na pecanje, u stilu dokon pop I jarice krstava, upustio sam se u projekat pravljenja bobbera.

Ideja mi je bila na napravim unikatan motor, ali sa akcentom na male troskove, posto se nece moci registrovati, bar kako stvari stoje za sada.

 

Nasao sam preko foruma jedan kineski chopper Sky Star 125. 1 cilindar, u nekom polujadnom stanju, ali generalno ok jer mi bolji nije ni trebao. Nama slike posto sam ih izbrisao ali klasika.

Radovi su poceli u decembru, ali posto mi je motor u selu imam priliku da radim samo vikendom a I to ne punom parom jer je hladno a nemam grejanje tamo gde radim.

 

Ideja posta je da cujem neke ideje i da olaksam potragu za delovima koji mi fale, mozda neko ima nesto po garazama sto mi treba . Takodje I majstorski saveti su dobrodosli posto vecinu ovih stvari radim prvi put. Prvi put sam rasturio karburator i sl. Nije da sam duduk za mehaniku i bravariju ali sam amater svakako.

 

Bilo kako bilo, motor sam dobio na kucnu adresu nisam ga ni video uzivo. Prvo sam ga upalio da vidim da li radi. Radio je ali je karburator prelivao pa sam prvo njega rasturio i ocistio. Ocigledno zaglavila iglilca plovka. Posle sam ga montirao i nastelovao, radi lepo.

 

Nakon toga sam poskidao prvo sve sto mi sigurno nece trebati (sedista, blatobrani…).  Nakon toga sam ga gledao danima i smisljao sta dalje, gde seci rep idd

IMG_20181223_135443.jpg

IMG_20181223_142136.jpg

IMG_20181223_164352.jpg

IMG_20181229_120533.jpg

IMG_20181229_134134.jpg

IMG_20181229_141349.jpg

IMG_20181229_143112.jpg

IMG_20181230_103015.jpg

IMG_20181230_103233.jpg

IMG_20181230_124353.jpg

IMG_20190106_111209.jpg

IMG_20190106_111224.jpg

IMG_20190118_111139.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ideja kod secenja repa je bila da motor na kraju, bar iz daleka, izgleda sto pribliznije kao da ima hard tail. To znaci izmestaje amotrizera I promenu kinematike tog dela. To me je prilicno brinulo, pa sam to uradio pre secenja I delovalo mi je ok, pa sam odlucio da u projektu to I bude tako

IMG_20190119_131031.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Onda sam presao na pravljenje zadnjeg blatobrana. Ideja je bila da iskoristim prednji blatobran a sam dizajn je trebao da bude minimalisticki I da bude sto blize tocku. Isekao sam ga onim alatom za graviranje I ispalo je vise nego dobro. Malu prepreku je predstavljao i precnik krivine posto je bio na predjem tocku 16 a sada je na zadnnjem koji je 15. To sam lako resio sa malo grejanja fenom I natezanja.

 

Kada smo kod zadnjeg tocka umesto sirine 130 stavljen je 140. Mozda bi moglo i malo sire ali je prilicno knap zbog lanca, mozda bi cesao. Usput sam zamenio i lezajeve u zadnjem tocku

 

 

IMG_20190119_170323.jpg

IMG_20190210_123220.jpg

IMG_20190210_123504.jpg

IMG_20190215_172832.jpg

IMG_20190216_124553.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Sediste je predvidjeno da bude naravno singl sa oprugama. Lim sam nabavio od rdugara, malo je zardjao ili to je sto sam imao. Opruge sam nasao na tavanu od sedista od bicikla nekog starog Partizan. Plan je da se presvuce u braon skaj, a posto je potrebno da bude sto tanje a da bilja izdrzi kupio sam neku polovnu  strunjacu na buvljaku debljine oko 1 cm

 

 

IMG_20190210_162134.jpg

IMG_20190210_162137.jpg

IMG_20190210_162142.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Nakon toga sam uzeo brusicu I krenuo putem bez povratka. Odsecen je rep I svi delovi na ramu koji su bii visak a sluzili su za kacenje raznih delova, tipa bocnih plastika, automata paljenja, akumulatora.

 

Auspusi su skraceni,tj odseceni su prigusivaci. Ostale su samo izduvne grane. One ce biti obmotane onom trakom ali mislim da cu morati da ih malo produzim jer mi deluju kratko, a ne bih da udisem izduvne gasove.

 

Sva elektro instalacije je skunuta  I ako je ja vratim na kraju a da radi, zasluzujem Nobelovu nagradu :) 

 

Posle toga sam sve raskupusao do najsitnijeg srafa,  sada je motor u 3 gajbice 

 

 

IMG_20190215_172832.jpg

IMG_20190217_123811.jpg

IMG_20190217_124005.jpg

IMG_20190217_124008.jpg

IMG_20190217_145850.jpg

IMG_20190217_163839.jpg

IMG_20190217_170521.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Sledeci korak je farbanje. Ideja je da bude mat crn ceo, black bitch :) Sediste I rucice braon, a gume white wall. Felne ce takodje biti mat crne. Za agregat nisam siguran, verovatno ga necu farbati, ali postoji opcija da ga parcijalno ofarbam, tipa da ofarbam deklove I poklopac glave, ali to mi je za sada suvise sareno

 

Ram sam ocistio od korozije i matirao ali hladno ja za farbanje pa projekat stoji.

 

Dok ne dodje lepse vreme, plan je da napravim sediste I prednji blatobran. I da nabavim delove koji mi nedostaju.

Dosta delova sitnih sam porucio sa Ali expresa I cekam da stignu. Filter vazduha ,pecurka, mi je vec stigla, cekam rucice, stop svetlo neke diode I sl.

 

Imam veliku dilemu oko rezervoara i kormana. Sto se tice rezervoara mislio sam da zadrzim originalni ali ce to tesko ici. On je sada preveliki i pored vizuelnog dela imam I konstrukcijski problem. Sediste moram da pomerim unapred da ne bude iznad tocka a ne mogu od rezervoar. Nabavio sam neki stari od Tomos APN 4 pa cu da probam ali ne mogu nista dok ga ne stavim na tockove. Za sada mi nesto ne deluje ok jer je onaj kanal plitak i nekako stoji nasadjeno I visoko.

 

Druga dilema je korman. Mislio sam prvo da mu stavim heblove ali je onda polozaj sedenja jako los. Originalni korman sa upropasito posto nemam alat za savijanje cevi a pokusao sam od njega da napravim oblik koji mi odgovara. Najvise mi odgovara kao na slici ispod.

 

 

d6d16ca8c29c496eafbff6df66769ad3.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Tu sad dolazimo do dela sta mi nedostaje od delova, pa ako neko ima da ponudi po razumnoj ceni ( glavne reci u projektu su minimalizam i low cost :) ) neka ponudi

 

Korman 22mm nesto kao na slici iznad, slicno tome.

 

Neki plasticni blatobran da od njega pravim blatobran prednjeg tocka. Mislio sam da potrazim nesto od kineskih skutera. Bitno mi je da ima bar priblizan precnik od 16 inc,ostalo su oblikovati.

 

Far, originalni mi je prevelik a I slupan je. Najverovatnije ce ici od traktora, to mi je najjeftinije, posto su onni ispod 1.000 dinara, ali nisam gadnjiv ni na moto, bitno je da je mali i jeftin.

 

Rezervoar je  sada na stand by ali neko ima neki jeftin a misli da bi se uklapao neka javi pa ceo videti.

 

To je to za sada, nastavak sledi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Da to sam i razmisljao, posto sam danas video automatika i deluje mi da je oblik ok, nego samo nisam siguran da li je 22mm?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Moraš da se odlučiš šta ćeš da koristiš, ovako neće valjati : 

Neki plasticni blatobran da od njega pravim blatobran prednjeg tocka. Mislio sam da potrazim nesto od kineskih skutera. Bitno mi je da ima bar priblizan precnik od 16 inc,ostalo su oblikovati. " 

 

  " Da to sam i razmisljao, posto sam danas video automatika i deluje mi da je oblik ok, nego samo nisam siguran da li je 22mm? "  

 

     Il koristi milimetarski sistem il taj ( ince, stope . . . . )  - ovako pomešano neće valjati ! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 1 sat, drumskalisica je napisao:

 Il koristi milimetarski sistem il taj ( ince, stope . . . . )  - ovako pomešano neće valjati

Šališ se :)

 

Imam neki okrugao far zaostao od moje scrambler faze. Uslikaću da vidiš da li odgovara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200
22 hours ago, mradomir said:

Šališ se :)

 

Imam neki okrugao far zaostao od moje scrambler faze. Uslikaću da vidiš da li odgovara.

I ja mislim da se kolega sali :)

 

Skijaj taj far da vidim kakav je. Nasao sa nesto I na ALiju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 236 postova
  • Lokacija: beograd,
  • Motocikl: pantelija

zanjmljiva ideja za igranje.Sasvim sigurno je da se nece moci registrovati.

mali saveti.

ukošavanjem zadnjih amortizera na ionako slabom ramu kineza rizikujes da ti pod tezinom ili na nekoj rupi, negde nesto popusti.uglavnom su ranije na boberima ukrućivali zadnje vile tako što su postavljali  šipku umesto amortizera.zato su i postavljana sedišta sa oprugama.

volan od tomosa sem po obliku nije ni blizu tog na slikama.generalno je malen i izgledače smešno na motoru.

ako već juriš rezervar manji od fabričkog mislim da će ti više odgovarati od stare jawe 175.

obavezno na zadnjem delu rama koji si isekao navari poprečno ojačanje time ćeš ojacati ram i dobićeš osnovu za postavljanje federa za sedište.

samim produžavanjem izduvnih grana ćeš dobiti na estetici mada je i to pitanje pošto su same cevi veoma uske a zvuk koji dobiješ će biti bezvezan.

Nemoj zameriti na savetima.pokušavam da ti pomognem u igranju.tako sam i ja poćinjao pa pokušavam da ti uštedim vreme.živce i novce

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Hvala na savetu, svacije dobronamerno mišljenje je dobrodoslo. 

Sto se tice kormana, toga se i ja plasim. To cu resavati kada stavim motor na tockove, sedište i fuzastere. 

Za rezervoar se slazem i ja sam primetio da bi mi bas taj od jave najvise odgovarao mada nisam našao nista sto bi kupio. 

Za iskosenje amotrizera sam se i ja plasio ali sam rizikovao. Na testu je proslo ok. Realno to nece biti motor za voznju, bar ne neku ozbiljnu. Razmisljao sam i da umesto amotrizera stavim cev i da bude kruto, alu me brine udobnost. 

Zadnji deo ce niti ukrucen poprecnim nosacem od l profila i tu ce se oslanjati opruge od sedista, dobro si to primetio. Jedino sto sam odustao od zavarivanja, plan je da se srafe posto mi odgovaraju rupe od amortizera. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Imam ove delove. Dva komada sočiva i 4 zadnja dela.

Svaki ima neku manu. Najbolji je taj sa hromiranim prstenom, ali i on ima naprslinu koja mislim da može lako da se reši. Prečnik oba je 15cm. Ako ih možeš iskoristiti dobiješ za dž.

IMG_20190302_194432.thumb.jpg.338ddcef0189dfaab957949ea32a8cc8.jpg

 

IMG_20190302_194615.jpg.0c0c12bb6d715151dfe6da669a3d46d5.jpg

 

IMG_20190302_194622.jpg.30395a811fb5b9a00983edb8cd6f112c.jpg

 

IMG_20190302_194516.thumb.jpg.7d16f48c625fcb3aa25f9f578b9fdbc8.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Hajde onda ponesi mi taj sa hromiranim okvirom ako mislis da je najbolji pa cu videti sta moze da se uradi. Ako dolazis do ProCredit banke mozes mi dobaciti ili da se nadjemo negde u NS na picu. Nije nista hitno ima do montaze fara da se naradim

Pusticu ti broj tel na PP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Danas stigla i traka za obmotavanje auspuha iz Kine. 

 

Sada mi za zavrsetak auspuha fali 0.5m cevi sa unutrasnjim precnikom 35mm i tankim zidom. Ako neko ima takvo parce da mu smeta kuci neka ponudi. Placam u pivu, pljeskavicama, evrima... U suprotnom moracu na otpad pa da trazim

 

IMG_20190305_164402.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Vidi kod ovih što rade auspuhe. Meni je za motor nešto dorađivao "Bata sport auspuff", glavna ulica u Petrovaradinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200
On 3/6/2019 at 9:03 AM, mradomir said:

Vidi kod ovih što rade auspuhe. Meni je za motor nešto dorađivao "Bata sport auspuff", glavna ulica u Petrovaradinu.

Nabavio za vikend na najlonu kod nekog lika koji pravi asupuhe. Prvo sam hteo da uzmem cev od auspuha za yugo a onda vidim neke parcice, otpatke koje lik prodaje i nadjem 2 savrsena :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Za vikend se malo radilo, koliko sam stigao. Ram je ofarban u mat crno

Ostaje da sredim vile i felne pa mogu da ga stavim na tockove i polako sklapam

IMG_20190317_162234.jpg

IMG_20190317_162226.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1003 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ostaje mi pored ostalog da ofarbam i amotrizere. Ideja mi je da ih rasturim, ocistim i onda ofarbam. Medjutim nema ideju kako da rastavim amortizer, tj da odvojim oprugu od amotrizera. Zagledao sam ga sa svih strana i nista. Da gornje ima onaj poklopac sto znaci da nema nekog srafa koji bi mogao odvrnuti. Sa donje sam očekivao neku rasecenu platnu pa da je izvucem i oslobodim oprugu, medjutim nema toga. 

Ako neko zna kako da to izvedem neka pomogne

 

Amortizer je ovakve konstrukcije, mada ima i gore na slikama kako je to kod mene

 

shock-absorber-suzuki-gn-125.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 236 postova
  • Lokacija: beograd,
  • Motocikl: pantelija

nije sigurno da je tako,al kolko me secanje sluzi treba gornji deo da se sabije pa kad ta casa sidje dole ima deo koji drzi gornji kraj amortizera .onda njega oslobodis i skines sve.i kolko se secam to zna da odskoci i da nezgodno odleti.ja to ne bi radio.svakako su ti hromirani delovi zajebani za farbanje jer ne primaju farbu pa bi ih morao prvo peskariti.a sa druge strane ces preterati sa crnom bojom.ja bih ostavio po neki deo da razbija crnilo.ovo zadnje stvar licnih afiniteta.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja