Jump to content

Moto Zajednica

voznja sa zamenskim auspuhom kod nas i u inostranstvu

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2833 postova

posedujem versisa sa josimurom ,,samo za zatvorene staze,, i prolazim tehnicki na frku jer imam spark arestor pa nemogu da mi gurnu sondu u auspuh,sto inace rade i mopedima.Nepostoji db kiler i auspu je dosta glasan pa sam na cev zavario majli katalizator da ga malo utisam.Zanima me da li me moze murija terati na merenje decibela- sto su nekad radili u ns,ili nesto drugo.A kako se odnose prema takvom auspuhu u inostranstvu,kazne... i da li je moguce naknadno dodati-ofarbati,ugravirati ili nesto slicno  na auspuh pa da to prodje kao da je homologizovano

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Prvi put cujem da su ikada ikome merili buku na bilo kom tehnickom u Srbiji ???

Isli smo u inostranstvo u vise navrata i jedino cimanje je bilo kad nas carinici cimaju da malo proturiramo, nista vise od toga .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

i ja prvi put cujem, jer kod nas nema tehnickog na kom se to moze izmeriti, tj. noraju biti ispunjeni odredjeni uslovi (gluva soba, udaljen tehnicki od grada,...) tako da se svako merenje moze na sudu oboriti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stara Garda, 269 postova
  • Motocikl: VARADERO 1000 PGM-FI

Ko Slovenaca i Madjara ces tesko proci..Poceli su da gledaju izduv ui da mere..Na izduvu treba negde da pise-auto ban-legal.

Ne pricam napamet..Prokrstario sam pola Evrope...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

prošao sam i ja pola EU sa otvorenim auspuhom i nikom ništa... samo se ne qurčim tamo gdje nije mjesto .. ;) 

 

a bio i kod Slovenaca i kod Mađara... više puta.. :) 

 

a svaki proizvođač aftermarket auspuha koji su homologirani za "street use" izdaju i adekvatan homologacijski list u kojem su navedeni modeli i marke motora na koje taj auspuh ide i moraš ga imati kod sebe ako te polijajac traži ako ti nije upisano u prometnu (saobraćajnu) pod napomenu .... (ovo neznam kako funkcionira kod vas u SRB, ali znam kako funkcionira u Italiji recimo .. :)

 

Teško da će te netko savjetovati ovako javno na forumu da si ugraviraš nešto na auspuh čime kršiš zakon ... ali možda ti napiše nešto na privatne poruke ..  :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

i ja prvi put cujem, jer kod nas nema tehnickog na kom se to moze izmeriti, tj. noraju biti ispunjeni odredjeni uslovi (gluva soba, udaljen tehnicki od grada,...) tako da se svako merenje moze na sudu oboriti...

Svaki teh. ima fonometar koji se bazdari jednom godisnje,buka se meri na otvorenom i da nema fizicka prepreka u krugu oko vozila 7 metara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 411 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Meni nikad nisu ni pogledali motor na tehničkom kad sam regisrovao, a nekoliko puta nisam ni išao motorom. Jednom sam čak hteo da proverim kočnice i to, rekli mi da odjebem i da se ne pravim pametan.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Samo kazem da se moze izmeriti i da policajac ima zakonsko pravo da vas,ukoliko posumnja da vozilo prelazi zadati nivo buke ima pravo poslati na teh. koji moze izmeriti tacan nivo buke i ukoliko prelazi dozvoljenu granicu ima pravo da vas iskljuci iz saobracaja,tj skine tablice i kada se auspuh sredi ponovo se dolazi na teh. koji opet meri i ispisuje reg. list sa napomenom pa na osnovu toga dobijate svoje tablice.

To kaze slovo zakona e sada sto se kod nas to ne primenjuje i sam teh.se radi ofrlje vec je druga stvar,a kada "zadjete u tudji atar" cisto da znate sta moze da vas ocekuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

To zato što ja kažem da ga oni teraju na valjke ,a ne ja i ako ga polupaju moraju da ga plate celog ne da ga krpe.

Mada se dosetila banda pa ima i dodatnu rampu za motore,bez problema ga proveri na valjcima.Najveća im je muka gde je broj motora

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

To zato što ja kažem da ga oni teraju na valjke ,a ne ja i ako ga polupaju moraju da ga plate celog ne da ga krpe.

Mada se dosetila banda pa ima i dodatnu rampu za motore,bez problema ga proveri na valjcima.Najveća im je muka gde je broj motora

Sto bi ga polupali,motor se gura ugasen na valjke jedino se pali kada se rade izduvni gasovi!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Nije problem pregurati preko valjaka nego ga zadržati da ne padne kad jedan točak vrti na valjcima i ubodeš kočnicu

Nece tada pasti nego kada se upale valjci a motor ne stoji pod uglom od 90° u odnosu na valjke,da ne mudrujem ima nas raznih kao u svakom drugom poslu,takodje me licno nervira ofrlje odradjen teh, kao i odnos prema tudjem vozilu kao gomili gvozdja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Moped 81 dB

motocikli dvotaktni

do 125 cm3 85 dB

preko  125   87 dB

cetvorotaktni

do 125 cm3   85 dB

125-500 cm3 87 dB

preko 500 CM3 89 Db

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Merenje gasova za motore...merenje buke na motorima..o cemu vi to ljudi pricate...godinama radim na tehnickom i tvrdim da su to gluposti.

uredjaj za merenje buke se ne bazdari. mi ga imamo jer zakon nalaze..i sto se tice tog redjaja on mora biti u funkciji sa ispravnom baterijom. otvarao 4 razlicita tehnicka i nikad taj uredjaj nije koriscen na ispitu.

 

ako krene da ti tura sondu u auspuh na motoru/mopedu i krene da vrti glavom levo desno kao nista ne valja,a sve u cilju da "castis" ti lepo odmah u sup i prijavi govna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Moped 81 dB

motocikli dvotaktni

do 125 cm3 85 dB

preko  125   87 dB

cetvorotaktni

do 125 cm3   85 dB

125-500 cm3 87 dB

preko 500 CM3 89 Db

netočno ... ;) 

 

svaki motor (skuter i kanta) ima na pločici koja je na rami točno napisano koliko decibela i pri kojem broju obrtaja smije biti, a to je tokom vremena usklađivano sa zakonima i propisima.. ;) 

 

pa tako motor od 750ccm iz 1988.g. i motor od 750ccm iz 2015.g.  nemaju propisanu istu vrijednost jačine zvuka  ... 

 

jer bi to bilo isto kao da od golfa keca zahtjevaš da zadovoljava EURO5 normu ... ;) 

 

tehnički ispravan motor (i auto) je onaj koji zadovoljava norme i propise iz vremena kad je proizveden ..  :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Merenje gasova za motore...merenje buke na motorima..o cemu vi to ljudi pricate...godinama radim na tehnickom i tvrdim da su to gluposti.

uredjaj za merenje buke se ne bazdari. mi ga imamo jer zakon nalaze..i sto se tice tog redjaja on mora biti u funkciji sa ispravnom baterijom. otvarao 4 razlicita tehnicka i nikad taj uredjaj nije koriscen na ispitu.

 

ako krene da ti tura sondu u auspuh na motoru/mopedu i krene da vrti glavom levo desno kao nista ne valja,a sve u cilju da "castis" ti lepo odmah u sup i prijavi govna...

Kolega,ako ti dodje motocikli sa karburatorom (cetvorotaktni) i izmeris vise od 4,5% vol. CO itekako imas pravo da vrtis glavom,tj trebalo bi ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

 

Moped 81 dB

motocikli dvotaktni

do 125 cm3 85 dB

preko  125   87 dB

cetvorotaktni

do 125 cm3   85 dB

125-500 cm3 87 dB

preko 500 CM3 89 Db

netočno ... ;) 

 

svaki motor (skuter i kanta) ima na pločici koja je na rami točno napisano koliko decibela i pri kojem broju obrtaja smije biti, a to je tokom vremena usklađivano sa zakonima i propisima.. ;)

 

pa tako motor od 750ccm iz 1988.g. i motor od 750ccm iz 2015.g.  nemaju propisanu istu vrijednost jačine zvuka  ... 

 

jer bi to bilo isto kao da od golfa keca zahtjevaš da zadovoljava EURO5 normu ... ;)

 

tehnički ispravan motor (i auto) je onaj koji zadovoljava norme i propise iz vremena kad je proizveden ..  :takoje:

Ovo je Srbija,znaci malo drugacije od ostatka sveta :) inace od ovoga su izuzeta vozila proizvedena pre 01.01.1972 god. tako zakon kaze ovde,to za plocicu si u pravu 100% ali ovde to :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

 

 

Moped 81 dB

motocikli dvotaktni

do 125 cm3 85 dB

preko  125   87 dB

cetvorotaktni

do 125 cm3   85 dB

125-500 cm3 87 dB

preko 500 CM3 89 Db

netočno ... ;) 

 

svaki motor (skuter i kanta) ima na pločici koja je na rami točno napisano koliko decibela i pri kojem broju obrtaja smije biti, a to je tokom vremena usklađivano sa zakonima i propisima.. ;)

 

pa tako motor od 750ccm iz 1988.g. i motor od 750ccm iz 2015.g.  nemaju propisanu istu vrijednost jačine zvuka  ... 

 

jer bi to bilo isto kao da od golfa keca zahtjevaš da zadovoljava EURO5 normu ... ;)

 

tehnički ispravan motor (i auto) je onaj koji zadovoljava norme i propise iz vremena kad je proizveden ..  :takoje:

Ovo je Srbija,znaci malo drugacije od ostatka sveta :) inace od ovoga su izuzeta vozila proizvedena pre 01.01.1972 god. tako zakon kaze ovde,to za plocicu si u pravu 100% ali ovde to :jok:

 

ako je tako kod vas (ne mogu dati lijevo yaye da nije) onda je najveći propust ustvari od strane uvoznika koji nije homologirao vozila i uskladio sa zakonskim normama zemlje u kojoj prodaje ...  :stabre:

 

jer ako motor ima homologacijski list (a mora imati) onda znači i to da MORA biti usklađen sa propisima i zakonima države koja je izdala homologacijski list ...  :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Tesko je kod nas uskladiti se,stalno izmene,dopune zakona ... u zadnje vreme se pocelo raditi na homologaciji ali dok se sve to ne sinhronizuje sa recimo evropskim posto bi mi tamo a mozda i nebi pa ostaju na snazi neki stari ... samo sam preneo sta je trenutno na snazi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Dok sam vozio Stroma, na njemu je na ramu postojala plocica gde je pisalo 92db na nekom broju obrtaja, cini mi se 3400rpm. Svakako se ne uklapa u navedenu normu. 

Inace, u Alpima moze da s vidi sve i svasta po pitanju izduva, ali se desava da je povremeno kontrola izduva. U Britaniji moze legalno da se registruje bukvalno sve i svasta, tako da, ako ne trazis djavola, neces ga ni naci...barem jos neko vreme.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stara Garda, 269 postova
  • Motocikl: VARADERO 1000 PGM-FI

Uopste vas ne razumem.Sto jace da se cuje.Da grmi..Strasno..Kreni sa takvom bukom na dalji put...Ogluveces..I stari a i ovaj sadasnji CBR se ne cuju..Milina i uzivanje za voznju..Osim...Da ,ovi novopeceni trkaci vole da se cuju..Idu 300...A posle svi najebemo...Mrzi nas policija..Mrzi nas komsiluk..Zasto???

post-21769-0-53750700-1451997237.jpg

post-21769-0-97181600-1451997283.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja