Jump to content

Moto Zajednica

BL-Kozara-Dubica-Prijedor-Banjaluka.......

Recommended Posts

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Jeste da smo se poslednjih godina uzeljeli snijega i skijanja ali istina je i to da je ova zima rano pocela i da ne misli da ode...

Temeratura prethodne sedmice bjese i oko -10 u nasima krajevima  pa to poce da  podgrijeva zelju u svima nama  za sto skorijom voznjom.

 

Konacno osvanu i jedna suncana nedelja ....ne znam koliko je bilo stepeni ali samo sunce je bilo dovoljan znak da motori treba da se "puste u pogon"!

Otvaram ormar i uzimam odjelo,bajkersko naravno........cistim kacigu........... a rukavice naravno, zena negdje zaturi, da ih sto teze nadjem :)

Za stolom spreman dorucak !Zena poranila da spremi nesto dobro jer zna da poslije ustajanja iz kreveta po ovako suncanom danu nece dugo da me gleda u kuci....al dzaba .....na hranu i ne pomisljam vec se hvatam telefona i okrecem staro drustvo!

Neki jos spavaju,neki se latili kucnih poslova,neki skupljaju poene kod zena za ljetnje voznje .....

Sve u svemu na kraju spade knjiga na dva slova tj. na Slobu i mene........Slobo stari forumas(Fantom 77), inace jos uvijek "pametno neozenjen", nikada ne propusta priliku za pravom voznjom.

 

Check point je kao i uvjek benzinska pumpa(OMV).....

Poslije punjenja rezervoara dogovaramo se da krenemo preko Kozare do Dubice pa preko Prijedora nazad u Banjaluku!

 

Masina se zagrijeva u dvoristu:

8rbr1_kozara026xe5.th.jpg

 

Iz Banjaluke izlazimo na magistralni put BL-Prijedor.....Voznja sporija 60-80 do maximalnih 100 na sat jer zelimo da sto sporije prodjemo zacrtanu rutu a nesto nam se i ne zuri da stignemo kuci :)

Nakon 40 minuta voznje ukazuje se i Kozara sa svojim nejvisim vrhom na kome su naravno postavljenje antene i predajnici,ali tu nije tacka preko koje cemo danas preci!

najvisi vrh:

V8Mmd_kozara027ke7.th.jpg

 

Na nekoliko kilometara pred Prijedorom dolazimo do mjesta koje se naziva Kozarac i tu se odvajamo sa glavnog puta ka Mrakovici odnosnoka  prevoju preko koga moramo preci.....

Kozarac je inace malo mjestasce koje je naseljeno uglavnom stanovnistvom koje je sada nasa "emigracija" sto se na svakom cosku i vidi.

Napucane pumpe,bazeni,restorani i novoobnovljene dzamije i crkve

og2E7_kozara028uc9.th.jpg

 

Iz Kozarca put vodi kroz sumu i 12 kilometara uzbrdice i nevidjenih krivina koje tjeraju pjenu na usta svakom motoristi.... :)

404.jpg

 

Ulazak u nacionalni park:

doyi5_img3342mu9.th.jpg

 

Slobo se sprema  da hvata krivine :)

Sr6KN_kozara032nf3.th.jpg[/url

 

ydUgT_img3347wd6.th.jpg

 

Eh 12 kilometara do vrha tj. do Mrakovice je stvarno uzivanje......ali jednom mora da se stigne do vrha

Mrakovica:

jubCg_img3360bq1.th.jpg

 

E sad, stariji forumasi se jos mozda i sjecaju istorije i prica o NOBu a mladji sumnjam da su i ucili ali evo ipka da pomenemo sta to ima na Mrakovici?!..

Tamo se nalazi spomenik koji svjedoci o borbi partizana i lokallnog stanovnistva protiv okupatora ali ne bih sada o datumuima i dogadjajima...

Kada se gleda na slikama i TVu stice se utisak da je monumentalan ali u prirodi izgleda mali.Slican utisak sam stekao i kada sam prvi put u Sumaricama viijeo spomenik i sjecam se da sam tada pitao drugara: a gdje onaj pravi veliki?" misleci da je onaj kraj puta samo maketa.

Slicno  je i sa spomenikom na Kozari. Naravno da neko neshvati pogresno,ne mislim da je velicina spomenika  direktno srazmejrna velicini dogadjaja o kome svejdoci.......

k2POb_img3367ul0.th.jpg

 

Nastavice se......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Mrakovica je nedeljom prepuna vikendasa iz okolnih gradova ....

Tu je i novoizgradjeni hotel Monument koji je HiTech u svakom pogledu.....no, njega nisam slikao...ali evo linka /www.hotel-monument.com/

 

Mi se odlucujemo da punjenje stomaka obavimo ipak u jednom manje luksuznom restoranu gdje nam u Velikoj porciji cevapa umjesto 4 stavljaju 3 plocice cevapa,vjerovatno misleci da smo dosli iz daleka i da ne znamo sta je Veliki Banjalucki cevap ....al dobro sad...........

Nakon rucka i piva pocinjemo spustanje niz makadam prema Gradisci...

 

Prethodno obilazimo ski staze pa nastavljamo nizbrdoooooo......

z1uwB_kozara063dr8.th.jpg

Dobro je dok ovi grnovi miruju jer to znaci da se mi vozimo.... :)

 

Put je ustavari mjesavina blata, koje je dominantno vecim djeom puta,makadama i asfalta koji se ispod nazire u tragovima....

aaolz_img3369ba3.th.jpg

 

 

 

Vozeci makadamom uocavamo i "mali milion" sporednih puteljaka koji jednostavno zovu da se probaju.......

E sada to i nije neki izazov za Suzukija GS koji jos ima i offroad gume ali za tromog TDMa .....bogami cupavo :)

Ja se odlucujem da probam dokle su granice za ovaj motor i bivam ,mogu vam reci,prijatno iznenadjen.

Makadam prosto obozava a zemljane puteve jos vise.........  pod uslovom da su suvi tj. da nema blata.....

U jeednom momentu Slobo uzima motor u svoje ruke da pkaze kako se tjera zvijer ;D

KxNJp_kozara080nq3.th.jpg

 

Ono sto je velika prepreka su cestovne gume i ogromna tezina....

Tu gubimo nekih pola sata do sat probavajuci koliko TDMu treba da se zaglavi a koliko nama da ga izvucemo iz blata.....i dok mi terorisemo masine 

odjednom se pojavljuju znatizeljne krave koje pocinju da se polako okupljaju oko nas....

2POlJ_img3384fu9.th.jpg

 

Valjda se ovih dana u sumi ne desava nista zanimljivo pa ko' vele , da vide sta ovi ludaci rade :)

VYYpd_img3374ce5.th.jpg

YBkc2_img3384dz9.th.jpg

NWpUo_img3376nt3.th.jpg

YBkc2_img3384dz9.th.jpg

XQZqn_img3402ip0.th.jpg

 

 

Put kroz sumu je sirok ,klizav,blatnjav,pun odrona,leda ali i prelijepih predjela.........

Jedan od mnogobrojnih mostica ispod kojeg je zaledjen potok...

9ar0C_kozara088sj4.th.jpg

.....a kod Slobe se javlja zelja da mu izmjeri dubinu :) :) :) :)

shvlO_img3416zj5.th.jpg

 

 

Sto se spustamo nize leda na putu je sve vise i vise, dok na nekim mjestima postaje klizav kao  ......

Taj dio puta smo prosli sa obe noge na zemlji jer u protivnom bi poljubili "istu" za tren oka!

NXBTU_img3424wc2.th.jpg

YlTBF_img3431vx5.th.jpg

8BnkQ_img3429hx8.th.jpg

 

Problem je sto su lokalni potoci zbog ledenih prepreka promjenili putanju i sada teku posred puta i stvaraju ledeni pokrivac .....

 

 

 

Led nije jedina opasnost koja nas je pratila na ovom "spustu"......

IXLuN_img3426og9.th.jpg

 

 

mislim da poslije ove rupe na putu vise nema sta se kaze o bezbjednoj voznji po planini :)

Krater na koji smo naisli na samom je putu i dobine je oko 2,5 metra.....

 

 

 

Nekako se izvlacimo iz ledenog okruzenja i ulazimo u "pitomu ravnicu" gdje pocinju i prve kuce ili bolje reci civilizacija.....

 

Pocetkom proslog vijeka ovo bjese skola......

404.jpg

 

...a ovo je nekada paralo nebo iznad Potkozarja

RLFEa_kozara120ej2.th.jpg

 

 

Iako je nedelja sumski radnici konjima ne daju odmora , ne hajuci za prava "radnika" , tjeraju ih da vuku teske balvane i pomazu exploataciju sumskih blaga....

3x8fu_kozara107js5.th.jpg

 

 

 

Poslije par kilometrara voznje dolazimo na raskrsnicu Gradiska-Dubica gdje motamo "pun lijevi" i cas posla stizemo do Dubice a odatle u Prijedor gdje nas docekuju Prijedorcanke mlade .

 

Dubica i granicni prelaz ka Hrvatskoj

404.jpg

404.jpg

 

Prijedor.....

bz725_kozara122xz3.th.jpg

 

Poslije par pica krecemo ka Banjaluci ali je vec uveliko pao mrak pa slika nema :)

 

Tako je pametno potrosena jos jedna "dosadna nedelja" a pluca puna vazduha se spremaju z jos jedan radni Ponedeljak!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5341 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Bogami, odlicno provedena Nedelja! Bravo momci! :D Mnogo su dobre one slike sa vodom, pri kraju putopisa...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Hvala !

Nazalost vegetacija jos nije krenula i boje na slikama(a i mi smo amateri u rukovanju aparatima :)) nisu tako zivopisne kakve bi inace bile na proljece ali bice jos putopisa iz ovog regiona...........Predposlednja slika je reijeka Sava i granicni prelaz RS - Hrvatska!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Fino, fino...sam kad ces malo do Drine? ;)

 

Ovaj vikend radim ali vec sledeci mozda navratim do "Drinskog raja" a mozda i do Han-Pijeska.......ako je snijeg okopnio???

Ima li vas u mom kraju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

E Mrakovica, tu sam se motao još 1985-e... Bilo rodbine u okolici Prijedora...

Moram jednom doći do tebe pa da zajedno bacimo djir...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

E Mrakovica, tu sam se motao još 1985-e... Bilo rodbine u okolici Prijedora...

Moram jednom doći do tebe pa da zajedno bacimo djir...

 

....naravno,samo javi dan dva ranije ......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja