Jump to content

Moto Zajednica

Servisiranje prednjih amortizera(ciscenje prednje vile)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Bela Palanka
  • Motocikl: Yamaha XT 600 2KF

Pre neki dan sam zamenio ulje u vilama, pa cisto ukratko da postavim slike, radi se o Kawasakiju, KDX 220 model, amortizer KAYABA, uglavnom ga koriste dosta enduro i hard enduro motora iz 90te.Vidim da je neko postavljao vec ovakvu temu, ali ne bi skodilo da i ja napisem nesto ukratko, kad sam vec napravio fotke :neznam: Nesto od alata sto je potrebno, nisam uslikao i nesto veoma vazno a to su ciste krpe :takoje:

post-21760-0-29917500-1421003511_thumb.jpg

 

Prvo i osnovno vile trebaju biti koliko toliko ciste, treba se ispustiti ulje iz vila, i odfrafiti sraf na vrhu za vazduh, ne mora do kraja, moze se i pritiskati amortizer odozgo da bi izaslo ulje brze i bolje, naravno sa prednjom kocnicom sinhrizovano.

post-21760-0-00010900-1421003772_thumb.jpg

 

post-21760-0-31819300-1421003818_thumb.jpg

 

Kada ispustite ulje u posudama, mozete krenuti sa rasturanjem prednjeg tocka, pa sajle za km/h, i na vrhu 8 srafova, pazljivo sa njima, neka vrsta aluminijuma su. Evo jedne slike sta sam uradio kada se odsrafe srafovi, ubacite neki veci srafciger, i otvorite nosac vile, i on je od aluminijuma, da bi se lakse odvojio od metala

post-21760-0-41717700-1421004114_thumb.jpg

 

i snazno vrteti u krug vilu, ili blago na dole.

 

post-21760-0-73166700-1421004253_thumb.jpg

 

Kada izvadite vilu napolje, mozete skinuti manzetne, zastite od prasine, ili ti prasinarke kako ih neko zove :lol:

 

E sada ne bi bilo lose nabaviti user manual, a pored njega obazno i iskustvo(forum itd.) nekog ko je vec servisirao vilu kao i vi, u zavisnosti kako ce vam se ponasati vila na terenu, i za koji teren nameravate voziti(meksa, tvrdja) i kilaza je dosta bitna, ali otom potom sada...Skinite vrh viljuske, mozete je staviti u stegu, ali je zastitite pre toga nekom krpom koja ne kliza.

 

post-21760-0-25501900-1421006184_thumb.jpg

 

Odsrafite sraf na vrhu, ili poklopac viljuske, budite pazljivi i on je od aluminijuma, kada ste vec pri kraju, drzite jednom rukom pazljivo vrh i odsrafljujte pazljivo, moze se desiti da je pod pritiskom od opruge. Kada ste skinuli poklopac vile, izvadite i proverite opruge da su u redu, u user manualu izmerite duzinu, da nisu popustile, kod mene su 496 mm duzina opruge.

 

post-21760-0-03596700-1421006489_thumb.jpg

 

Ciscenje vile nastupa, ispumpajte ulje koliko mozete iz nje, ja sam nasipao cuveni petrolej, jer ne nagriza gumice, najeftinija i najbolja tecnost za ciscenje motora, npr. lanca itd. Isprao sam vilu iznutra, iscedio, izduvao kompresorom ostatak, obrisao krpom iznutra koliko je to moguce. Ocistio sam oprugu, jer je i ona prljava dosta od starog ulja. Kada sve to zavrsite mozete krenuti sa ciscenjem semeringa, skinite polako semering protiv prasine, da biste dosli do semeringa glavnog koji drzi ulje.

 

post-21760-0-36058900-1421006090_thumb.jpg

 

Ovu alatkicu Ameri naplacuju oko 5 dolara, ali mozete napraviti od flase plasticne od, 1,5 l ili 2l, treba biti samo ravna povrsina, i na kraju pri dnu je zasecete, bukvalno napravite kao mali nokat(blagu kukicu), koji ce zahvatati i izvlaciti prljavstinu iz semeringa

post-21760-0-82342500-1421007948_thumb.jpg

 

Ubacite je u semering polako na dubini od oko 2-3 cm najdublje i vrteti polako i vaditi je napolje i cistiti prljavstinu ako je ima. Kada smo ocistili kompletno vilu, treba nasipati ulje. Uzeo sam Motulovo ulje 1L 5w, i 1L 10w, sipao sam kompletno 10w tako da mi je 5w ostalo mnogo manje, recimo da sam sipao 10w 500 ml, gledao sam da bude precizno 500ml i u jednoj i u drugoj vili, pa sam kasnije dodavao 5w, jer sam znao da cu sipati malo vise od dozvoljenog...

U mom manualu pise da treba sipati 7w, i 140mm od vrha vile, ili 618 ml kapaciteta ulja, pod uslovom da je vila potpuno sabijena i bez opruge u njoj.Posto sam tezak oko 100 kg, a ova vila fabricki je meka,za normalne vozace oko 80-90 kg. a krenuo sam ostrije da vozim motor, stavio sam zato malo gusce ulje, i ubacio distancere od 3mm. Izmerite obicnim metrom pod uglom od 90 stepeni treba da stoji vila, koliko ulja vam odgovara, ja sam dodao 40mm ulja, ako je fabricki 140mm dubine od vrha vile, gde je pocetak navoja za poklopac(odatle se meri) ja sam nasipao do 100mm, to je nekih 20-30 grama vise. Kada sipate ulje vadite blago gornji deo cevke van, kako bi ulje svuda proslo. Ponovite postupak nekoliko puta kao bi izasao sav vazduh iz viljuske(ovo je veoma vazno). Vratite oprugu nazad pazljivo, ubacite jednu specijalnu sajbnu koja ide na oprugu, ako zelite distancere da dodate, dodajte ih, ubacite fabricki distancer, i na kraju poklopac. Lepo ga zasrafite, takodje i mali sraf za vazduh. Kada sve to vratite kako je bilo, mozete je montirati na motor. Da bi vila bila progresivnija ili brza dodaju se(ubacuju) distanceri, da ih tako nazovem, da bi se opruga sabila nekoliko milimetara, ja sam ubacio dve sajbne, od 1,5 mm debljine, tako da sam 3mm kompresovao amortizer. Nasao sam sliku na netu, na engleskom je, nadam se da ce svi razumeti, gde se ubacuju, izmedju opruge i fabrickog distancera. Evo slike

post-21760-0-64258300-1421008568_thumb.jpg

 

Posto je kod nas veoma tesko naci kruce opruge, i nisu jeftine ako se porucuju iz inostranstva, hteo sam da se oprobam ovako sa iskustvima drugih ljudi koji su me savetovali sta da uradim da bih dobio malo vise kruci amortizer, i uspeo sam, nisam prezadovoljan, ali sam zadovoljan, vila je brza i malo kruca. Sa dodavanjem gusceg ulja ne dobijamo krucu vilu, mozda malo, ali se ta gustina odrazi vise u sporijem odzivu viljuske, i tog gusceg ulja koja prolazi kroz oprugu,(govorim za ovu vrstu amortizera) sa klasicnim atmosferskim pritiskom. Tako da je najbolje samo redovno menjati ulje, jedanput godisnje, ili u dve godine jedanput, zavisno i koliko vozite motor. Opisao sam ukratko,mozda sam nesto izostavio, ako neko ima neki savet, sugestiju, neka napise, pa cemo komentarisati za boljitak rada prednje viljuske.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: kawasaki kle 500

pa druze sad procitah ovaj tvoj rad pa mi tu bas nesto i ne stima.sipao si malo '"gusce" ulje i time dobio sporiji odziv amortizera,onda si dodao podloske i time dobio ponovo malo brzi odziv amortizera i otprilike sve vratio na isto..a onda si dodao malo vise ulja i smanjio moguci hod amortizera pa ako ga nekad nabijes do kraja bojim se da moze biti lose..mislim da je bolja kombinacija bila da uz gusce ulje skratis opruge za malo a onda dodas distancere da nadoknadis tu duzinu,onda ce biti tvrdje a samim tim i brze reagovati a uklopiti se sa tvojom tezinom koju treba da nosi..ili uz gusce ulje dopumpati amortizere pa ce malo kasnije da reaguju na tezinu sto sam ja vec radio i zadovoljan sam.mislim da nije bas pametno petljati sa kolicinom ulja..to je problem sa KLE-om po fabrickom je mekan pa se previse naginje kod kocenja i uspesno se resava pumpanjem amortizera i guscim uljem.a kad oprugu samo sabijes bez kracenja onda dobijes brzu reakciju ali jos meksu oprugu,treba je skratiti da bi bila tvrdja..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Bela Palanka
  • Motocikl: Yamaha XT 600 2KF

Eto i to nije losa kombinacija, ja sam samo probao, i zadovoljan sam, najverovatnije, ko zna od kada nije menjano ulje, jer je bilo prljavo, i to katastrofa koliko, ako fabricki u moju vilu ide 7w, gustine, ja sam dobio mozda mixovanjem nekih 8-9w, jer sam mesao 10w,sa 5w, tako da nije neka drasticna gustina za toliki hod i amortizer, logicki razmisljam, nisam hteo da petljam sa oprugom, najbolje je bilo da sam uzeo nove, ili cak polovne cvrsce opruge, ali nisu jeftine uopste... sa 4 cm visak ulja ne verujem da sam usporio oprugu drasticno, ali opet kazem,nisam prezadovoljan, ja sam opisao iskustvo, svaki savet je dobrodosao... reci mi jer tvoj amort na kle, ima mogucnost za pumpanje fabricki ili si naknadno ugradio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja zamenu ulja radim tako sto prvo otpustim srafove na vrhu dok su jos na motoru, izvucem viljuske, skinem srafove, izvucem opruge i samo isipam ulje. Lakse i brze.

Sa ovim sto si uradio si dobio kruce viljuske, ali brze - tesko, vec suprotno. Distanceri ili podloske se ne dodaju da bi viljuska bila brza (nece da bude brza), nego da bi se podesio SAG (proguglaj satic i dinamic SAG) tj optimalno podrucje rada viljuske za datu tezinu (vozaca sa opremom). Nekim motorima preload moze i da se steluje (kod mog je taj slucaj) pa je podesavanje lakse.

 

Ja sam podesavanjem SAG-a viljuske i zadnjeg amortizera dobio mnogo bolje ponasanje motora, meni je recimo viljuska bila skoro ok, ali mi je zadnji amortizer bio premekan, a to sam sredio podesavanjem predopterecenja tj preloada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Bela Palanka
  • Motocikl: Yamaha XT 600 2KF

Ja na prednjem nemam preload, uradio sam taj driver SAG, kako ga zovu, izmerio, nastelovao i zadnji amortizer, odservisirao celo zadnje vesanje, bez otvararanja i ciscenja zadnjeg amorta, podmazao lagere na vesanju kompletno, ali nemam to stelovanje prednje vile, na dnu su srafovi za mekocu i tvrdocu, ali nesto nema velike razlike sa mojom kilazom... a i napominjem daje fabricki mek amort za ozbiljnije voznje... mom modelu, ko hoce ozbiljnije da ga vozi, montiraju viljuske od kx 125tice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 983 postova
  • Lokacija: Zaječar, Beograd, Grenoble
  • Motocikl: Yamaha XT600 Rally Replica

Ako ništa drugo - stvarno si se potrudio da nam opišeš proces zamene. 0takoje.gif

 

Ja sam relativno skoro menjao po drugi put ulje u vilama u poslednjih dva meseca.

 

Prvi pus sam sipao Midland Fork Oil SAE 10-30 (da nije motorno ulje 1nanana.gif) i nisam bio zadovoljan, jer se tvrdoća vila menja u zavisnosti od rada i temperature.

 

Pre par dana sam zamenio sa Bardahlom SAE 20, a predhodno isprao vile sa nekim SAE 30 čini mi se.

 

Kod mene u manualu je SAE 10, pa ću videti da li može da se vozi sa gustinom ulja koju sam odabrao ali mislim da manje razlike kao kod tebe npr. SAE 5 vs SAE 7 možda baš i ne variraju toliko u praksi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: nis
  • Motocikl: kawasaki kle 500

Ipak stojim iza toga da se kolicina ulja mora sipati po manualu jer si ti sipanjem 4cm vise ulja ustvari skratio hod amortizera za 4 cm.tj toliko ce ranije da ti zakuca amortizer kad ga nabijes na rupu..ostalo je ok,moze se ekdperimentisati ali mislim da je ucinak slab..ja kad sam kupovao motul fork oil imali su ga u 3 gradacije 10,15 i 20.u moj motor fabricki ide 10 ali ja sam sipao 15w koje inace naslovljeno kao medijum(enduro)...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja