Jump to content

Moto Zajednica

Atest kuka za vuču prikolica par pitanja za poznavaoce

Recommended Posts

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Nije baš pitanje za moto forum ali obzirom da nas ima od raznih zanimanja rekoh da pitam. Dakle kako i sama tema kaže, da li ima ikoga ko barem malo pozna ovu tematiku, obzirom da sam do sada išao na par različitih mesta i dobio par oprečnih odgovora.

Pitanja bi bila ovakva:

1. Euro kuka ugradnja- da li mogu sam da je ugradim ili mora ovlašćeno lice

2. Dokumentacija euro kuke, da li je dovoljna samo pločica na kuki ili treba još koji papir uz kuku

3. Ukoliko je kuka fabrička za auto (auto stariji od 2011, kuka ugradjena ranije) da li je potreban atest? Ujedno da li negde postoji podatak u saobraćajnoj da je auto došao sa kukom ili ne

4. Šta je potrebno za atest kuke uopšteno?

5. Da li je potreban i novi euro konektor za instalaciju sa 12 kontakata ili može kao i ranije sa 7 kontakta 6 signalizacija + 1 svetlo u prikolici (za kamperke)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 500 postova
  • Motocikl: R 1250 GS ADV

Mogu samo da ti odgovorim na deo pitanja pod brojem 3 a to je, iako je fabricka kuka nigde u saobracajnoj nemackoj u mom slucaju ne pise da postoji kuka na auto, niti me spediter pitao za carinu da unese taj podatak, valjda nece da mi traze atest ako je nekad upotrebim :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

1. Mozes sam da je ugradis,nije potrebna dokumentacija o ugradnji.

2. Dovoljna je i plocica a ukoliko imas i papir-nosi ga u autu.

3. I fabricka kuka mora imati plocicu,bez plocice nista.

4. Za rucno pravljene kuke vise nema atesta a fabricka (bez plocice) stvar se ne moze atestirati.

5. Zavisi od prikolice.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2840 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Kuka se ne atestira.

Na tehničkom pregledu konstatuju postojanje kuke i njenu ispravnost upišu u saobraćajnu i kraj.Atesira se prikolica i registruje kuka samo na tehničkom pri registraciji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Do skora su se mogle atestirati rucno pravljene kuke,dobijala se potvrda i na osnovu nje se vadila treca tablica,sada vise nema atesta kuke a i prikolicu je jako tesko atestirati,uz sve racune i izjave (limovi,cevi,majstor...) potreban je racun za osovinu ali se ne priznaje sa otpada jer se smatra za rashod,neisplativ poduhvat a na teh. mora biti kuka sa plocicom originalna za vozilo na kom se nalazi,tako kaze slovo zakona,posto je ovo Srbija ima svega...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ма, ко ће га знати шта ти све треба?! Разлог за ову реченицу:

 

Мој комшија пре 20 година купио приколицу, фабричку, у Србији. Исту користио 18 година. Већ две године не може да је региструје зато што ми траже атест и да докаже порекло исте?! ЕЕЕЕЕЈЈЈЈЈЈ, да докаже порекло приколице коју је 18 година сваке године уредно регистровао?! Рачун је негде давно затурен, изгубљен а онај примерак рачуна који је морао при регистрацији да преда у полицију је појела маца?! Не вреди што има плочицу, што има старе саобраћајне дозволе, не вреди ништа....

 

И тако, испаде он јебана страна због нестручних и неписмених људи на власти и накарадног закона...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2840 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Laže tekomšija nije on registrovao prikolicu nego imao treću tablicu za auto.Pre nije trebala prikolica da se registruje nego kuka,a sad se registruje prikolica,a kuka samo konstatuje kao ispravan element auta.Normalo bi bilo da vas na tehničkom nepuste sa kukom koju je nestručno napravio komšija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Laže tekomšija nije on registrovao prikolicu nego imao treću tablicu za auto....Normalo bi bilo da vas na tehničkom nepuste sa kukom koju je nestručno napravio komšija

 

Колега, јел' то значи да и ја лажем?! Мало претенциозно са твоје стране називати лажовима људе које не познајеш!!! а ја живим преко пута њега и гледах га сваки други дан како се служи том регистрованом приколицом!!!

 

Ко је спомињао нешто " што је сам нестручно направио"? ЈА!? Мало вежбе читања и разумевања није никад наодмет!

 

Јесте, имао је трећу таблицу, али не зато што је он тако желео већ зато што је тада тако било. А сада не може ФАБРИЧКУ ПРИКОЛИЦУ КУПЉЕНУ У СРБИЈИ ,НОВУ (у продавници а не од приватног лица) КОЈА ИМА АТЕСТ (ПЛОЧИЦУ) да региструје и да је закачи на ФАБРИЧКУ КУКУ СВОГ АУДИЈА зато што су кретени у полицији изгубили службени акт о регистрацији!!!

 

А самостално прављене приколице и треба да се атестирају због сигурности и ту нема разговора!

 

Да ли је сад нешто јасније?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2840 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Opet mi se dešava da zbog mog komentara počne neko od BJB tima da viče .Ne valja vam to kontroliši te se malo.

Da ako ti tako smatraš i ti lažeš.Dovodiš ljude u zabludu da je neko tamo godinama registrovao prikolicu a to nijeistina jer to zakonski nije bilo tako regulisano.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Opet mi se dešava da zbog mog komentara počne neko od BJB tima da viče .Ne valja vam to kontroliši te se malo.

Da ako ti tako smatraš i ti lažeš.Dovodiš ljude u zabludu da je neko tamo godinama registrovao prikolicu a to nijeistina jer to zakonski nije bilo tako regulisano.

 

Прво: Ја не вичем.

Друго: То што је писано великим словима морам да нагласим због неписмених који пишу а не разумеју прочитано на шта дају одговор.

Треће: Ја нисам део БЈБ тима. То су: власник и оснивачи, администратори и модератори - да ти објасним, чисто да би знао о чему причаш. Ја сам само члан БЈБ Форума.

Четврто: Ја не доводим људе у заблуду него причам истину и чињенице које ти очигледно не разумеш!!!

 

Била трећа таблица до пре извесног времена, ок и ту смо се сложили. Зашто не може да се региструје фабричка приколица која има атест по новом закону?! Зашто мора да се тера на атест нешто што је већ атестирано?! Шта ти ту није јасно од ове моје приче?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

@ - Srećko, dal je u pitanju Laka prikolica ( sa jednom osovinom ) il neka veća - sa dve osovine ili možda kamp prikolica ? Ove lake se nisu registrovale, već se samo vadila treća tablica - na ugrađenu kuku i za njih se dokumenta nisu predavala u SUP. Ove veće i kamp prikolice su se registrovale i za njih su se dokumenta predavala u SUP. E sad, zavisi i od SUP - a do SUP -a .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

@drumskalisica

Ради се о лакој приколици са једном осовином. Схватам ја шта је трећа таблица нисам баш толико заостао. Само ми није јасно зашто не може да се региструје лака приколица која је купљена у продавници и која има фабричку плочицу - атест. Зато што је човек изгубио рачун?! А други примерак рачуна се у нашој ПС МОРА предати. Где је тај примерак рачуна да полиција погледа ако јој нешто није јасно?

 

E sad, zavisi i od SUP - a do SUP -a .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Mogu samo da pretpostavim - račun se verovatno nalazi u dosijeu vozila koje je tvoj komšija registrovao pre 18 godina - kad je prvi put vadio tablicu za prikolicu. Pretpostavljam da je od tad promenio bar dva auta. E sad ako zna koji je auto bio u pitanju i koji mu je bio registarski broj - trebalo bi da to može da se nađe - ako vozilo nije otišlo u neku drugu opštinu ( dosije ide za vozilom ). Pa sad, ako je auto preprodan još par puta - ko zna gde se sad nalazi taj dosije sa dokumentima !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Извињавам се колеги што пишемо ван теме али ме тако појединци неким глупостима истерају из такта...

 

Лале, ниси обратио пажњу на мој први пост. Комшија има све сем рачуна за ту приколицу. Све се зна. Има копије свих саобраћајних дозвола, а ваљда је довољна само једна па да "полиција" понађе све што јој треба на основу броја. Ваљда та иста полиција може и на основу имена, презимена и матичног броја да види све о свакоме? Проблем је у томе што полиција не ради свој посао како треба. Али му траже да докаже порекло приколице тј. рачун који он нема!!! А атести се не раде! И зашто да ради атест кад га има већ? Да би га још коштало? Зато што је неко неспособан да ради на том месту где ради?!

 

Кад сам ја регистровао трактор био сам упозорен!!! да ће ми оргинални рачун бити узет а нисам има други примерак јер нису хтели да ми издају у дупликату!? Зато сам копирао у боји и дао им копију. Мало су ме чудно гледали али су прихватили а мени је остао оргинал рачуна.

 

Нигде се у цивилизованим земљама не узима оргинал (било чега) него га људи копирају и врати ти оргинал да га ти чуваш!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

. Pa sad, ako je auto preprodan još par puta - ko zna gde se sad nalazi taj dosije sa dokumentima !

 

Па није на Марсу!!! Ваљда је полиција повезана компјутерском мрежом или и то зависи од СУП-а до СУП-а?! Него су неспособни да нађу, тј. да раде свој посао!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Za lake prikolice (do 750kg ukupne mase) se dobijala treca tablica na osnovu racuna ili atesta ako je rucno pravljena i tehnicki pregled je konstatovao kuku i taj podatak unosio u registracioni list!

Taj racun ili atest se prilagao u dosije auta ciju trecu tablicu je nosila prikolica!

Onda pocinje igranka-pre dve godine prikolica dobija svoju tablicu na osnovu atesta ili racuna,kada su ljudi otisli u policiju da uzmu iz dosijea svoje racune-ateste istih vise nema tamo!!!

Obrazlozenje policije "ta dokumentacija se cuva dve godine i posle baca"!!!!!!!!!!!!

Ako je FTN Novi Sad radio atest moze se izvaditi duplikat ali samo posle (nisam 100% siguran u god.) 1998god. jer od tada evidenciju unose u komp. rucno je nemoguce naci!

Ako je atestirana pre tog datuma-ponovo na atest! Terali ljude na kriminal jer su morali obrusiti P.U.S. broj da bi se mogao ukucati novi i naravno platiti uput na atest,atest,ukucavanje broja pa posle reg.!

Ako je kupljena u Srbiji,u fabrici ili prodavnici trazite kopiju racuna-vecina prodavnica ne postoji ni firmi koje su pravile pa samim tim ni racuna a atest otpada kao solucija jer se fabricki pravljena stvar ne moze atestirati,pa su ljudi "unistavali" prikolice,kacili im nakaradne stranice,blatobrane... da lice na rucni rad!

Ako je prikolica iz bivsih SFRJ republika F.T.N. je mogao izdati "strucno misljenje" ciji je prikolica proizvod i uz izjavu da je prikolica donesena prilikom preseljenja registrovati!

Tada na scenu dolazi cuvena,od boga nam data,agencija za bezbednost saobracaja! Brane izdavanje "strucnog misljenja" i uvode par sitnica u vezi atestiranja-

1. Racun od materijala (cevi i limova)

2. Racun izdat od majstora koji ima prijavljenu radnju i izjava istog o pravljenju prikolice

3.Racun od osovine (koja mora posedovati plocicu na sebi) ali racun sa otpada se ne priznaje jer se smatra za rashodovanu stvar

Ovo znam jer se time bavim 12god. (teh.pregled)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5523 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Imam prikolicu kojoj je bila izdata treca tabla jos tamo neke 99. godine...naravno nakon atesta i ukucavanja PUS broja.

Kada je doslo vreme da se registruje "po novom" (pre 2 godine), postojale su 2 opcije:

-da se obrusi PUS, uradi novi atest i nanovo registruje sve iz pocetka

-da se pronadje dosije auta na koji je izdata treca tabla, da se posalje policijska depesa da traze da im se posalje taj dosije, pa na osnovu toga izdaju "potvrdu o poreklu lake prikolice" i na kraju da se izvrsi tehnicki pregled i registracija

 

Meni logika nije dozvoljavala da brusim vec ukucani PUS i insistirao sam na drugoj varijanti. Tu mi je pomogao drugar koji drzi agenciju za registraciju, da se pronadje dosije auta na koji je izdata treca tabla. To u SUP-u nece da se cimaju...mrzi ih, a sve je po pravilu. Kada je ustanovljeno da je dosije u Lucanima, poslali su depesu. Posle jedno mesec dana, kada je konacno stigao dosije, dodjem da podignem potvrdu o poreklu, ali mi kazu da moram da odjavim trecu tablu (kako je uopste odjavljen auto bez trece table :stabre: ). Kada sam odjavio trecu tablu, konacno sam dobio famoznu potvrdu i registrovao prikolicu. Trajalo je tacno 2 meseca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Zalosno je sto je svaki opstinski SUP drzava za sebe,u Sidu su zaista bacali sto je van svake pameti i ljude bukvalno terali na kriminal a sa druge strane isti su imali srece jer ko nije tada uradio tako sada ima gomilu gvozdja,nekoc uredno atestiranu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1834 postova
  • Lokacija: Beograd

Sve zavisi koliko vam znači prikolica.

 

Može se svima doći na kraj, a pogotovo polu pismenim osobljem koje radi na takvim mestima.

Svi oni su obavezni da sprovode Zakon o upravnom postupku a postoje i druga opšta pravila kako se postupa sa predmetima, koliko se čuva arhiva i na koji način se uništava, što je naravno praćeno zapisnikom.

To ne može naprosto da ispari.

Tako da sa njima nema rasprave cela komunikacija nužno ide pismeno a isto tako i njihovo izjašnjenje.

 

Čudo jedno kako krenu da izranjaju papiri koji "su se zaturili"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

... jer se fabricki pravljena stvar ne moze atestirati,pa su ljudi "unistavali" prikolice,kacili im nakaradne stranice,blatobrane... da lice na rucni rad!

...

 

Da li bi ti ili neko drugi mogao da objasni nama sto smo zaboravili taternji, sta u stvari znaci pojam "Atest"?

 

Ja sam u ubjedjenju da je to provjera da li odredjeni aparat zadovoljava tehnicke uslove koji su za isti definisani u zakonu,

ali sto vise citam ovdje o tome, sve vise sumjam da je to taj "Atest" o kojem se ovdje govori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

... jer se fabricki pravljena stvar ne moze atestirati,pa su ljudi "unistavali" prikolice,kacili im nakaradne stranice,blatobrane... da lice na rucni rad!

...

 

Da li bi ti ili neko drugi mogao da objasni nama sto smo zaboravili taternji, sta u stvari znaci pojam "Atest"?

 

Ja sam u ubjedjenju da je to provjera da li odredjeni aparat zadovoljava tehnicke uslove koji su za isti definisani u zakonu,

ali sto vise citam ovdje o tome, sve vise sumjam da je to taj "Atest" o kojem se ovdje govori.

Dobrog si ubedjenja samo je ovde sve izgubilo smisao pa tako i sam pojam atest kao i vrsenje istog.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Jedino ovde u Srbistanu atestiras nesto sto je vec fabricki atestirano, u šumi propisa i regulativa svak daje sebi za pravo da iste tumači na sebi poseban način, a običan smrtnik ne može da se raspravi sa administracijom i birokratijom.

Ja vec par dana pokušavam da pronadjem zakonsko tumačenje koje se tiče ugradnje kuke na auto ali bezuspešno, tako da sam osudjen na prikupljanje informacija sa strane i još uvek se ne usudjujem da krenem sa ugradnjom kuke.

Imam kamp prikolicu sa pratecom dokumentacijom koja je vec ranije bila registrovana i koja je imala trecu tablicu- najsvežiji info koji imam je da sa sadašnjim papirima istu mogu da registrujem, tako da mi ostaje smo ugradnja kuke- a za to slabo ko moze da mi kaze precizne informacije. Na tehničkom samo kažu dodji niko ti nece ni gledati kuku, a onda čitam da drugovi plavci traže papire, a kada sve pogledaš na kraju ne znaš ni šta ti treba. U svakom slučaju javljam šta sam napravio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2840 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

To je zato što ljudi šire poluinformacije reko komšijin zet da je brata njegove svastike neko pandur zajebavao.

Lepo ti rekli na tehničkom dođi i oni ti upišu da imaš kuku.Odvučeš prikolicu na isti taj tehnički i ako oni urade tehnički moćićeš da registruješ ako ne rećiće ti šta ti fali od papira.

Samo nemoj neozbiljno da kreneš da to radiš tako da ni ti sam ne bi odobrio.Znači kuka ispravna i na demontiranje,prikolica ispravna i sa jasnim vlasništvom.Ako to ispuniš rešavaš sve za dan.

 

I još nešto što sam primetio ovde ljudi mešaju homologaciju i atest.

Nažalost i država je to pomešala pa sad nema jasne linije zanatstva i industrije.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ево како ће "стручњаци" да ти одраде атест (ако се то још негде ради):

 

chaboo09.01.2013, 22:42

Cekajuci da atestiram plin dolazi covek iz neke ambasade sa onim americkim dzipom ogromnim da atestira kuku.Kuka na dzipu je fabricka niklovana moze brod da vuces sa njom ,medjutim izlaze strucnjaci mere,zagledaju i kazu:kuka nije po propisu vrat kuke je dugacak itd.Covek pita sta sad da radi potrebna je kuka hitno,kazu oni sad cemo mi da prepravimo .Radi brusaljka sece se sraf i donosi se druga kuka koja je u odnosu na onu smesna (verujem da je bila ona kugla od kamionske spone).E sad rupa je velika pa se poturaju raznorazne podloske da moze da se stegne ma budz na kvadrat .Zavrsise to oni i kazu e sad vam je kuka po standardu covek lepo plati i ode.Radnja se odigravala na mas.fakultetu u BG.

 

Целу ситуацију можеш прочитати овде

 

Na BMW-u 730 iz 1988god imam fabricku kuku koja se demontira (valjda Euro).Na samoj kuki,kao i na konstrukciji gde je montiram, postoji jasno utisnut znak BMW i neki brojevi homologacije...

Po njihovom,nas zakon ne priznaje te fabricke kuke dok ne dobijem atest da je kuka homologovana za nase trziste i na auto postavljena kako je propisano.

 

Ne radi se samo o homologaciji, već i o certifikatu (COC) - pisanom dokumentu.

 

Pravilnik o podeli i TU za vozila u saobraćaju na putevima, član 2:

 

 

Nova serijski proizvedena vozila moraju biti usaglašena sa jednoobraznim

tehničkim uslovima, u skladu sa propisima o homologaciji.

 

Vrste vozila označavaju se latiničnim slovima u skladu sa Sporazumom o

prihvatanju jednoobraznih uslova za homologaciju i uzajamno priznavanje

homologacije opreme i delova motornih vozila("Službeni list FNRJ - Međunarodni

ugovori", broj 5/62), odnosno odgovarajućim propisima Evropske unije (u daljem

tekstu: EU).

 

Vozila vrsta L, M, N, O, T i R, iz stava 1. ovog člana, prilikom prve registracije

i promene vlasnika, moraju imati potvrdu o saobraznosti.

 

Obrasci potvrda o saobraznosti iz stava 3. ovog člana za svaku vrstu vozila -

Obrazac 1-19, propisani su ovim pravilnikom i čine njegov sastavni deo.

Proizvođač vozila izdaje potvrdu o saobraznosti, na jednom listu formata A4, koji

se štampa samo na srpskom ili samo na engleskom jeziku.

Nova pojedinačno ili maloserijski proizvedena vozila moraju odgovarati

uslovima iz ovog pravilnika s tim da ugrađeni delovi i oprema vozila moraju biti

usaglašeni sa jednoobraznim tehničkim uslovima.

 

Uređaj za vučenje od posebne je važnosti po bezbednost u saobraćaju.

 

U saobraćajnoj dozvoli, za vozilo opremljeno uređajem za vuču, naznačena je maksimalno dozvoljena težina vučenog vozila.

 

Treba imati u vidu, da pod pojmom uređaj za vuču, nije samo kuka, već ceo sklop, instalacija za kočenje vučenog vozila i svetlosna signalizacija.

 

Ма ови кретени из БМВ-а немају појма како се намештају куке... Требају питати наше стручњаке да их просветле... Ми имамо јаке стручњаке, све мој до мојега...

 

OK,slazem se.Svaki auto ima fabricku plocicu sa maximalnom masom za prikolicu sa i bez kocnice.Ako auto ima fabricku kuku onda ima i fabricku instalaciju.Sigurno da su odgovorni ljudi u BMW-u prilikom ugradnje kuke (tj.uredjaja za spajanje vucnog i vucenog vozila) znali kako i gde se ta kuka postavlja.

Mnogo je tu zackoljica i nedoumica u nasim propisima.

Ja ne bezim od toga da je atestiram i ubacim u saobracajnu dozvolu ali ne znam kako.

Na masinskom traze uput sa tehnickog a na tehnickom kazu da mi ne mogu dati uput za atestiranje uredjaja koji je fabrika ugradila na vozilo.

 

Jedan saobracajac mi kaze da se kuka ne upisuje u saobracajnu vec moram da imam samo potvrdu da je atestirana a posto je fabricka ima na samom autu i kuki homologacijski broj tako da mi ne treba nista.

Drugi saobracajac me zaustavi i hoce da mi pise kaznu.

Zato pitam sta da radim.Da ne bude kao sto kaze Chubbs da jurcam i placam ateste a nije ni potrebno.

 

A nasao sam i ovo

 

 

8. Uređaj za spajanje vučnog i priključnog vozilaČlan 83Uređaj za spajanje vučnog i priključnog vozila mora biti homologovan i ugrađen prema jednoobraznim tehničkim uslovima.

Uređaji za spajanje vučnog i priključnog vozila, osim kod motocikla sa bočnom prikolicom, moraju biti postavljeni u uzdužnoj simetričnoj vertikalnoj ravni vozila i izvedeni zglobno tako da omogućavaju pokretljivost uređaja u svim pravcima u prostoru.

Osovinica uređaja za spajanje vučnog i priključnog vozila, pomoću koje se spaja vozilo, mora imati osigurač koji onemogućava, pri normalnoj upotrebi, razdvajanje spojenih vozila.

Uređaji za spajanje vučnog i priključnog vozila moraju biti pričvršćeni za ojačani deo vozila.

Vertikalna simetrala kugle uređaja za spajanje putničkog vozila (vrsta M1) do 3,5 t najveće dozvoljene mase i priključnih vozila ne sme biti postavljena na udaljenost manju od 70 mm od zadnjeg dela vozila.

Horizontalna simetrala kugle uređaja za spajanje priključnog vozila i putničkog vozila i vuču priključnih vozila do 3,5 t najveće dozvoljene mase ne sme biti postavljena bliže od 350 mm od horizontalne podloge posmatrajući vozilo opterećeno do svoje najveće dozvoljene mase.

Uređaj za spajanje vučnog i priključnog vozila, na vozilima vrsta M1 i N1, koja su prvi put registrovana u Republici Srbiji nakon 1. jula 2011. godine ili je naknadno ugrađen nakon tog datuma, kada ne vuče priključno vozilo i kada se rastavi na pričvrsnom mestu, ne sme da premaši dužinu gabarita vozila.

Uređaj za spajanje, vučnog i priključnog vozila vrsta N2, N3, O3 i O4, promenljive geometrije, mora biti homologovan i ugrađen prema jednoobraznim tehničkim uslovima. Uređaj za spajanje, vučnog i priključnog vozila, promenljive geometrije mora obezbediti sigurno spajanje vučnog i priključnog vozila s tim da u slučaju gubitka napajanja ovog uređaja on automatski zauzme položaj najvećeg rastojanja između vučnog i priključnog vozila.

 

Јебе луд збуњеног... :lud: :lud: :lud:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pa kada nece ovi sa "zapada" da dodju da im nasi strucnjaci objasne kako se to radi nego se prave pametni!

A to sa COC sertifikatom je poseban sex,npr uvozite motocikl sa Akrapovic topom koji je naravno homologovan i prosao teh. u evropi (nije slucajno skup) ali u COC sertifikatu su samo fabricki podaci,znaci skidate taj top i stavljate fabricki top da bi vam ABS izdao obrazac o saobraznosti da mozete registrovati... bljuje mi se od nasih idiotizama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja