Jump to content

Moto Zajednica

Kaciga nova ili polovna?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

to da li kaciga stoji godinu dana u nekom magacinu u kutiji nije problem jer kaciga tj materijal od koga je napravljena ne propada od stajanja u zatvorenom.materijal gubi svoje osobine usled dugog izlaganja suncu,kisi,uv zracima....tj vremenskim prilikama i neprilikama.usled grebanja lupanja....stajanje joj ne smeta sem ako tokom stajanj nije izlozena nekoj sili,da je nesto stavljeno direktno na nju i da vrsi pritisak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Da, neka uštedi i kupi novu. A šta će da nosi dok ne uštedi? Da navuče čarapu i moli boga da mu se ništa ne desi? Ajde, pa u tom slučaju je bolje da kupi bilo kakvu kacigu, nego da se vozi gole glave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Sta mislite dali je bolja polovna ARAI koja je vizuelno ok ili gomila novih koje  su od obicne plastike koja kada padne sa ogledala prsne joj branik na pola.Ja bih uvek uzeo pre polovnu kvalitetnu nego novu losu.Ja vrlo retko naletim na polovnu i to uvek uzmem od ljudi koje znam i dobro je pregledam.I kad spadnre sa ogledala vidise .Ma moze sve polovno ali treba to imati u vidu pa voziti malo opreznije.Nekada smo godinama vozili polovn gume,rezane i polovnu opremu ali je to voznja umerena a ne 200

 

Ponovih par puta, ali vidim neki ljudi ili ne veruju ili ne čitaju: kaciga može da je vizuelno OK a da je oštećena iznutra.  Vizuelno pogledati kacigu ne znači ništa - moguće je unutrašnje oštećenje koje se ne vidi.  Kada kupuješ polovnu kacigu, ma kako ona sjajno izgledala ipak je moguće da je oštećena i da pruža isto onoliko zaštite kao ta plastična "kaciga" koju pominješ.

 

Druga stvar, ko ovde govori o kupovini nekvalitetnih plastičnih kaciga?  Ja sam mislio da nikom normalnom ne bi palo na pamet da kupuje tako nešto.  A ako neko nije siguran da li odredjena marka kacige valja, evo imamo forum gde može da se raspita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6316 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Da, neka uštedi i kupi novu. A šta će da nosi dok ne uštedi? Da navuče čarapu i moli boga da mu se ništa ne desi? Ajde, pa u tom slučaju je bolje da kupi bilo kakvu kacigu, nego da se vozi gole glave.

Ne, nego neka mesec neka svede voznje na najmanju mogucu meru, samo kroz ustedu u gorivu ce ustedeti tih 50e razlike za novu kacigu. Neki prodaju i bubrege da bi dosli do novca, sto ljudi, sto cudi, neka svako za sebe odluci koliko mu je glava vazna, ali i neka bude svestan rizika kupovine polovne kacige. Zato smo tu da se posavetujemo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Da, neka uštedi i kupi novu. A šta će da nosi dok ne uštedi? Da navuče čarapu i moli boga da mu se ništa ne desi? Ajde, pa u tom slučaju je bolje da kupi bilo kakvu kacigu, nego da se vozi gole glave.

 

Kako dok ne uštedi?  Odakle mu pare da kupi motor?  Ako ima za motor, onda mora da ima i za kacigu. Potrošio sve pare na motor?  Trebao je da kupi jeftiniji.  Nemoj mi molim te reći da je kaciga neki veliki trošak.  Ima da se kupe jako fine i kvalitetne kacige za ispod 200 evra.  A ako neko ne može da odvoji toliko za opremu, onda zaista motor nije za njega.  Nek nadje jeftiniji hobi.

 

A to da je bolja bilo kakva kaciga nego čarapa na glavi... pa ne slažem se čak ni sa tim.  Sa čarapom na glavi bar zna da je nezaštićen, sa lošom kacigom misli da je zaštićen a nije - uliva mu lažno samopouzdanje.  I ne kapiram zašto propagiraš nošenje polovnih kaciga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

ja kad sam uzeo motor,skupio sam odredjenu svotu novca za motor,otisao u radnju kupio jaknu i kacigu i od preostale sume trazio motor koji mogu da uzmem.na kraju se to opet svelo na istu sumu kao pre kupovine jer sam sakupio,ali lakse mi je da sakupim za motor nego za kacigu,jer ipak ja svoju glavu stavljam u nju,ne treba gledati na cenu,koliko god da je vredi i iskljucivo nova kaciga,ili eventualno nekoriscena polovna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: BGD

...a nije ni prijatno da stavljas na glavu i "dises" u kacigi koju je nosio neko nepoznati,  ko zna koliko dugo, i radio ko zna sta sa njom. Po meni kaciga je bas licna stvar. Nosio bih polovnu kacigu, ako je bas od neke bliske osobe ili sam u takvoj situaciji da nemam izbora. Mislim da svako ko skupi novac da kupi iole solidniji motor moze da sakupi ili posudi jos 120-150 evra i kupi dobru kacigu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova
  • Lokacija: Vankuver, Britanska Kolumbija

Preletoh preko diskusije i raduje me ispravan rezon većine po ovom pitanju.

 

Zapade mi za oko sitan detalj: farbanje kacige, a vidim da se niko ne osvrnu. Farbanje kacige je potencijalno veoma štetno osim u slučaju ako se radi specijalnim farbama, odobrenim baš za tu namenu. To je vrlo bitno jer farba prelazi preko ivica i vremenom "jede" unutrašnji (nevidljivi) sloj (neka vrsta stiropora) i posledice su jasne.

 

Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

ne znam da li je ko gledao na discovery-ju emisiju HOW IT`S MADE,bilo je u jednoj kako se prave kacige,firma schubert iz nemacke.glavnu svrstinu kacige ne cini taj stiropor neko sama vlakna,tj "plastika" od koje je naporavljena,tako dok farba stigne da pojede stiropor ode pola kacige,a to nije neprimetnomi kaciga se u proizvodnji farba na odredjen nacin da ta vlakna ne bi izgubila na cvrstini i odrerdjenim bojama.kaciga moze da se farba ali mora neko strucan i vrlo oprezno top da radi.bitno je da ne skine prvi sloj farbe nefgo samo matira malo lak i odredjenim farbama sredi posle kacigu.ali to kad se ofarba niko ne zna kojim je postupak koriscen da li ovaj precizan ili onaj domaci u narodu poznat kao OFRLJE.ne bi trebalo nositi takve kacige,na zidu da stoje to OK ali ne i na glavi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 788 postova
  • Lokacija: Indjija

Preletoh preko diskusije i raduje me ispravan rezon većine po ovom pitanju.

 

Zapade mi za oko sitan detalj: farbanje kacige, a vidim da se niko ne osvrnu. Farbanje kacige je potencijalno veoma štetno osim u slučaju ako se radi specijalnim farbama, odobrenim baš za tu namenu. To je vrlo bitno jer farba prelazi preko ivica i vremenom "jede" unutrašnji (nevidljivi) sloj (neka vrsta stiropora) i posledice su jasne.

 

Poz

 

Kada se farba kaciga, farba se naravno spoljasnji "plasticni" deo (ili vec od cega je kaciga napravljena (ABS,PP,carbon..) to svi znamo, ne bitno). Kada se jednom farba stegne na povrsini kacige ne postoji mogucnost da ona tek eto tako dopre do unutrasnjosti i "pojede" stiropor, izuzev ako se ne zafarba i unutrasnjost preko postave, sto se naravno nece desiti ako se sve fino zastiti. Sigurno je da bi nitro ili akrilni razredjivac nagrizao stiropor i njemu slicne materijale i ostavio rupu za sobom ali mislim da to nema veze sa ovom temom. Ako sumnjate u kvalitet kacige posle farbanja, varate se.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Ne propagiram ja ništa, brate slatki. Samo gledam kako svi pišu da postoji samo nova kaciga i ništa više. Ono što mi smeta je to što se javio dobar dio ljudi sa argumentom "tuđe, ne želim, lično, itd.", kao i argumenti "prljavosti" kacige. Pa ta unutrašnjost može da se izvadi i opere... Ja pokušavam da stvar sagledam iz šire prespektive (iako se to nekome možda ne čini tako), te da objektivno (koliko je to moguće) zauzmem svoj stav i poziciju.

 

Raja je jedini koji se "slaže" po pitanju mišljenja o polovnoj kacigi, a ja ne znam iz kog razloga. Da ne bi bilo reagovanja na temu toga, Rajo druže, molim te izjasni se i napiši svoj stav povodom toga (jer većina ljudi misli da ti to kažeš zato što imaš nekoliko korišćenih kaciga na prodaju)...

 

Slažemo se oko toga da treba da se kupi nova kaciga, ako je to moguće. Ne sviđa mi se gornja konstatacija (aca-pn) u kojoj se iznosi stav smanjenja vožnje i skupljanja love za novu kacigu. Tu me muče dvije stvari. Prva je to što se implicira vožnja bez kacige, što je em nezakonito, em se kosi sa idejom koju ovaj sajt i forum propagiraju i za šta se zalažu. Druga stvar je, na neki način, retoričko pitanje: šta onda prvo kupiti - motor ili opremu? Jedno bez drugoga ne ide, ali se kupovinom polovne kacige (od nekoga koga se poznaje i čija se istorija kacige zna - smatram da ovo nije ni loše ni pogrešno za prvu ruku) smanjuje broj faktora rizika i povreda, ali i plaćanja kazni saobraćajnoj policiji, jer je u svakom slučaju "pokriven" pred zakonom...

 

Svi znamo, nažalost, kako se novac u ovoj državi stvara (krvavo) i na koji se način troši, pa samo iz tog razloga kažem da je kupovina polovne kacige (opet, od nekoga koga se poznaje i čija se istorija kacige zna - smatram da ovo nije ni loše ni pogrešno za prvu ruku) ok dil za početak dok se ne skupi lova za novu. To skupljanje love, zavisno od pojedinačnog slučaja, može da bude 1 mjesec ili čitava sezona, ali je krajnji cilj opet isti.

 

I samo još jedna stvar, pa odoh, nemojte molim vas da pričate "neka uzme jeftiniji motor" i slične priče, jer svi znamo koliko teško odustajemo od svojih želja i snova, kako teško za njih radimo i koliko je znoja i krvi propišano da bi se te želje i snovi ispunili... Ovo jeste skup hobi, ali i u tom skupom hobiju ima više klasa i ima više klasa opreme.

 

U krajnjoj liniji, svaka roba ima svoga kupca. Ja ipak, i dalje mislim da je npr. moj polovan HJC ZF9 bolji od novog kineza sa buvljaka.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: none

Ako moze malo o markama, evo kako sam ja do sada zakljucio:

 

najbolje kacige, bez obzira na cenu ARAI, SHOEI, SCHUBERTH

 

dobre kacige sa dobrom cenom Suomy, HJC, Nolan

 

jos nesto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: BGD

Sve se opere, i kaciga se opere kao i patike, carape i gace. Jedna stvar je kada kupis malo nosenu kacigu od nekog koga poznajes (mozda covek pogresio broj, nasao bolju i slicno), znas da nije iznosena, nije ostecena, nije nabudzena. Posto kupujemo polovne motore, vecina polovne gume, ne moramo bas i kacige, osim ako ne zelimo ili ne moramo zbog neke vanredne situacije.

Neko lepo rece, sve u vezi motora je luksuz, pa kada podvuces crtu, mala je razika polovna i nova kaciga. To je moj stav, sve je stvar izbora, i neka svako uradi kako misli da treba, tada sigurno nije pogresio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 712 postova
  • Lokacija: Bliski istok
  • Motocikl: cbr900rr

Prvo da kazem da sam ja za novu kacigu. Uvek!

I NIJE tacno da ako kaciga stoji zatvorena, zadrzava prvobitne osobine. Jeste tacno da se bitna svojstva materijala kacige lakse gube usled delovanja okoline (sunce, kisa, vlaga, udarci). Zasto onda proizvodjaci preporucuju promenu kacige na 3-5 god? Mozda je taj neko nosio kacigu 20 puta za tih par godina i to po 15 min. Ali opet stoji da treba da se zameni.

Ili gume. Zasto ne treba kupovati nove gume starije od 3 godine? Cak iako ta nova guma stoji u magacinu, posle tri godine ona nije nova. Njena svojstva vise nisu ista jer dolazi do starenja materijala.

Zato razumem sta castor hoce da kaze kada spominje duzinu vremenskog ciklusa koje je proteklo od proizvodnje kacige do krajnjeg kupca.

E sada koliko novca za kacigu. Negde je bio test kaciga gde se kaze da su kacige iz srednjeg cenovnog ranga imale slicne karakteristike pri testiranju, kao i kacige iz visokog cenovnog ranga. Ali dok ne nadjem taj test, uzmite ovo sa rezervom.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Ko ima pare neka kupi novu, ako neko nema za novu neka kupi polovnu dobro ocuvanu. Ako neko grune negde toliko da pokida kacigu, nema te kacige koja ce ga spasiti! Zato je bolje da se vozi oprezno pa ce svaka kaciga (full) biti dovoljna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sensei servis, 347 postova
  • Lokacija: Novi Sad, Beograd
  • Motocikl: "viljuske"...al' na kardan!

Prijatelju, samo novu kacigu.....ako se vec odlucis za polovnu, gledaj da je kupis od nekog koga poznajes, drug, prijatelj,komsha...i OBAVEZNO operi sundjere koji mogu da se skinu...nikad se ne zna!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

ajd ovako, posto je vecina predlozila coveku novu kacigu mogli bi da predlozite par modela i proizvodjaca koje bi mogao da pogleda i podelite u neke cenovne rangove tipa od 100-200, od 200-300 i preko 300e pa neka onda covek vidi sta mu odgovara prema tome ili prema izgledu

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW C400GT

ajd ovako, posto je vecina predlozila coveku novu kacigu mogli bi da predlozite par modela i proizvodjaca koje bi mogao da pogleda i podelite u neke cenovne rangove tipa od 100-200, od 200-300 i preko 300e pa neka onda covek vidi sta mu odgovara prema tome ili prema izgledu

 

 

Mislim da je lakse da on kaze tip kacige (fullface,flip-up,jet ....) i koliko je  optrilike para spreman da odvoji, pa da ima smisla. Ovako mozemo svi da mu pametujemo, a ne znamo ni sta mu treba :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: none

Fullface naravno. Pa ova tema se izdigla iznad mojih prohteva pa moze stvarno da preraste u lepu opstu temu za izbor kaciga :) ono sto cu za prvu upotrebu da kupim ne mora da znaci da je i konacni izbor jer kako budem vise imao para, ulagacu proporcionalno i na motor i na opremu pa i na kacigu.

johnynovak je lepo predlozio kategorije, ispod 100, 100-200, 200-300 i preko 300 pa dajte predloge.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 471 postova
  • Lokacija: Beograd

eto vidite

umesto odma coveka da pitate sta zeli, koji model i koliko para ima da izdvoji mnogo brze bi dosao do odgovora, vi se prepirete oko ostecenja na kacigama  ;) ;) :)

 

nego

ako kupujes kacigu sacekaj sada sajam u BG bice dosta toga na popustu ili ako ne budes imao pare do tada onda imas i sajam u NS u aprilu

imas datum od kad do kad je na vrhu stranice

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Kategorija < 100 eura:

Ne znam... Iskreno, niti sam gledao, niti sam primjećivao da ima nešto što valja za tu lovu.

 

Kategorija 100-200 eura:

Ono što je još prošle godine većina preporučivala - HJC ZF-9, poneki Shark (ako ga nađeš za tu lovu, kažu da je takođe dobar).

 

Kategorija 200-300 eura:

Schubert R-1 ili S-1 (vidi po forumu, neko je skoro kupio kod Raje za 280 eura, ekstra kaciga kako kažu).

 

Kategorija >300 eura:

Ovdje u principu ne možeš da pogriješiš i uglavnom možeš da se vodiš prema onome što ti se sviđa. Ipak, dosta ljudi se u toj cjenovnoj kategoriji odlučuje za Shoei XR-1000, poneki Suomy. Kao što rekoh, sve ti se ovdje svodi na ono što ti se sviđa.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja