Jump to content

Moto Zajednica

Honda Trasnalp 600: Izrada crash bara i stendera

Recommended Posts

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Crash bar je jedna jako korisna sprava, narocito za nas endurase. Stiti skupe plastike od loma kod laksih padova koji su prilicno izvesni kad se krene u off-road. Posto sam kupio motor bez njega odlucio sam da nabavim jedan, varijante su bile ili da kupim original fabricki (150 e) ili da dam majtoru da mi napravi, sto je jeftinija varijanta, ali bi se nervirao ako ne ispadne kako treba (recimo kao susilica za ves :) ) ili sam da ga napravim. Odlucio sam se za poslednju varijantu jer uglavnom imam sav neohodan alat.

 

Najneophodniji alat  nisam imao, a to je bender za savijanje cevi. Izgleda ovako:

mwGnM_dsc01414800x600qq4.jpg

0mz1u_dsc01415800x600qw6.jpg

 

Pored njega nije lose imati pionir (stega za cevi) i sekac cevi:

404.jpg

Brusilica, busilica, aparat za varenje - pozeljno CO2, ali ko ga nema posao zavrsava i elektricni

 

Prvo sam pravio stender za bi se na njemu uvezbao, posto tu i nije potrebna neka lepota:

404.jpg

404.jpg

 

Posto sam prvi put koristio bender za savijanje cevi nisam znao finese u radu sa njim, pa je bilo i ovakvih neuspelih pokusaja:

5rsJl_dsc01416800x600mb1.jpg

 

Kad sam njega zavrsio, vec sam usao u fazon, pa je moglo da se krene na ozbiljniji projekat - crash bar  :)

Za izradu nisam imao nikakve mere, nego sam radio po crtezu. Sem njega sam imao i neke slike motora sa montiranim crash barom  poskidane sa neta, pa sam kombinacijama slika i crteza hvatao "kote" gde i koliko treba da se savijaju cevi.  Ima vise proizvodjaca crashbarova i svaki je drugaciji, meni je najlepsi SW Motech pa sam njega prekopirao uz par modifikacija.

DgjgD_dsc01411800x600sm4.jpg

 

Vec sam usao u stos kako da krivim cevi da se ne bi preklapale. Fazon je da se vrlo polako krive cevi, da materijal moze da primi savijanje bez preklapanja. Recimo za savijanje ovog ostrog ugla je potrebno i do 15 minuta:

3zs4K_dsc01418800x600tq0.jpg

 

Prvo sam napravio donji deo crashbara i ucvrstio ga na motoru da bi po njemu poceo da pravim gornji deo koji je malo zeznutiji za pravljenje

080OS_dsc01417800x600ue1.jpg

 

Kad sam zavrsio gornji deo usrafio sam ga za nosac sa prednje strane, namestio kako treba da stoji i direktno na motoru ispipkao aparatom. Kao meru predostroznosti sam otkacio kleme sa akumulatora.

404.jpg

 

Posle toga skidam sad vec formiran crashbar da bi ga izvario do kraja kako treba

404.jpg

 

Kad sam to zavrsio napravio sam prednju plocicu koja drzi gornji deo crashbara sa prednje strane i savio navojnu sipku m8 koja u kombinaciji sa plocicom cini nosac

404.jpg

rZ4of_dsc01419800x600fe8.jpg

 

Samo je ostalo da sve posaljem na plastificiranje i crashbar je gotov

x1TMf_dsc01520800x600ut4.jpg

m4k8N_dsc01521800x600xg1.jpg

 

Za ceo posao je bilo potrebno da kupim:

-6 metra crne cevi od 1/2 cola 1,8 mm debljine zida (sto deblje to bolje, manja mogucnost da se prelomi prilikom savijanja) oko 400 din.

-Flap disk za brusenje granulacije 60, cena 260 din

-smirgla u listicima koja se montira na busilicu (ne znam kako se zove) granulacije 120 za finije poliranje cena: 150 din

-burgija fi 12 za busenje rupe na crashbaru na mestu gde se srafi za fuzaster 200 din

-plastificiranje kosta 1 evro po kilogramu, cela skalamerija je bila ispod 4 kg, pa covek nista nije hteo da mi naplati

Sav alat i materijal koji nisam nabrojao, a potreban je sam vec imao.

Znaci ceo crashbar me je izneo 1010 din, oko 12h aktivnog rada, malo zivaca i mnogo zadovoljstva zbog uspesno obavljenog posla :)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

E pa posto si sve to tako lepo odradio da li bi te interesovalo da napravis jos jedan i po kojoj ceni? Samo savijanje i zavarivanje bez plastificiranja, farbanja,...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Na zalost vratio sam bender i aparat za varenje koji sam pozajmio, a i ne bi da ulazim u komercijalne vode, ja to onako amaterski :) Nisam profesionalac u tome, nemam ni tu brzinu ni kompletan alat potreban za izradu, tako da cete morati da se snalazite na drugu stranu :) Ostao sam vam duzan jos slike kako izgleda montiran na motoru, njih cu da postavim kad sredim jos neke sitnice na motoru, pa sve sklopim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Ja sam dosao do masine za savijanje cevi, sekaca i svih potrebnih alata. Odradicu neke stvarcice sebi, pa ako to bude uspelo, a verujem da hoce, otvaram novi "biznis" ;D :D. Lako cemo kad se izvezbam (Quassar, ionako ti treba tek za leto)!

Aco, svaka ti cast za posao, meni izgledaju sasvim korektno, a sto je najvaznije dace ti sigurnost i ako zatreba za ne daj Boze, osigurace motor od nepotrebnog ostecenja :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1300 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: R1150GS

Odlicno odradjen posao, nadam se da nikad nece biti potrebe za njim! Nego, ja imam pitanjce...  ;D

Ako ti je ostalo komadic cevi 1/2 cola, molim te izmeri spoljasnji precnik u mm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6294 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

A kako se od pola cola (oko 13mm) stigne na 21mm??

Tako sto uhvatis cev u jednu ruku, subler (nonijus, kljunasto merilo) u drugu i izmeris :)

 

1/2" = 20 mm

3/4" = 25 mm

  1"= 40 mm

5/4" = 50 mm

itd.. to su podaci iz prakse (+ - 2mm), tako majstori racunaju, a sta kazu knjige i konverteri USA u evropske mere ne znam :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 528 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Nije bez veze Aca moj bivsi prijatelj ;D,zna znanje

 

E sad ti posto si moj bivsi drugar iz razreda  ;D da vidis sa acom da ti uzme meru na freewindu i napravi a posle da klonira i meni jos jedan.

 

Svaka cast ovo je skorz super uradjeno na slikama ne vidim nikavke zamerke.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

A kakvi su planovi za buducnost? Mislim, jel moze da se prosiri taj klub Bivsih Prijatelja?  ::)

Pa onda, kol`ko moz`  da kosta taj 'bender', polovan? Pa mozda bi klub BP mogao da nabavi jedan primerak?  Pa....

 

Vidim da je interesovanje veliko, pa mi "blinkaju neke lampice"  itd...

 

:D :D ;)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Nije bez veze Aca moj bivsi prijatelj ;D,zna znanje

 

E sad ti posto si moj bivsi drugar iz razreda  ;D da vidis sa acom da ti uzme meru na freewindu i napravi a posle da klonira i meni jos jedan.

 

Svaka cast ovo je skorz super uradjeno na slikama ne vidim nikavke zamerke.

Nema nista od toga,kaze ljut je nesto zbog nekog Donjeg Milanovca,zbog neke moje komsinice,ni meni nije bas jasno.... ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

A kako se od pola cola (oko 13mm) stigne na 21mm??

 

pa na colovnim cevima nazivni precnik je unutrasnja mera tj ako je 1/2 cola onda je rupa oko 13mm

 

 

 

aco odlican posao svaka cast :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja