Jump to content

Moto Zajednica

Konjic Grbonjic

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 459 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Ako se otpusti zadnja kocnica,kada blokira zadnji tocak prilikom kocenja,motor se uzjoguni i zbaci vozaca,OK. Ali sta se ustvari desava(i sta uraditi da se ne desi),kada u brzini, zadnji tocak pocne da seta levo desno i onda ga vozac ili smiri ili biva katapultiran(gledo' na trkama) ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Ako se otpusti zadnja kocnica,kada blokira zadnji tocak prilikom kocenja,motor se uzjoguni i zbaci vozaca,OK. Ali sta se ustvari desava(i sta uraditi da se ne desi),kada u brzini, zadnji tocak pocne da seta levo desno i onda ga vozac ili smiri ili biva katapultiran(gledo' na trkama) ?

 

 

Najgora stvar koju u toj situaciji mozes da uradis je da PUSTIS gas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Ako se otpusti zadnja kocnica,kada blokira zadnji tocak prilikom kocenja,motor se uzjoguni i zbaci vozaca,OK. Ali sta se ustvari desava(i sta uraditi da se ne desi),kada u brzini, zadnji tocak pocne da seta levo desno i onda ga vozac ili smiri ili biva katapultiran(gledo' na trkama) ?

Ja sam cuo da je to naj opasniji pad koji moze da se desi na motoru... Jel imao neko od vas takvo iskustvo?

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2914 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

To nije bas tako, ako se otpusti zadnja kocnica, mora da se doda gas, e sad, zavisi koliko. Ako preslabo dodas, onda ce nastaviti da koci, sad motorom, ako das previse, proslajfovace i opet pad. Zato, mozda je to stvar navike, a tesko mi je da objasnim, celog zivota sam proklizavao zadnjim tockom, pri do duse, manjim brzinama, do oko 80 i nisam pao. Kako tacno, mislim da je to neko iskustvo, osecanje motora ili sta. A oni jadnici na trkama, ne blokira njima tocak, nego proklizne od snage, cak i ako dodaju gas na onim zverima, tesko da mogu da tacno odreaguju.

A ako oduzmu gas, onda blokira i opet, prejak gas za vadjenje....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

U ovim situacijama uopste se ne radi o blokiranju zadnjeg tocka. Zar mislis da profi vozaci sebi mogu dozvoliti luksuz da blokiraju zadnji tocak u sred krivine? I to kada su milioni u pitanju.  Zasto se desava katapultiranje?  Kada se obori motor u krivini onda se uspostavi ravnoteza izmedju sile zemljine teze i centrifugalne sile koja tezi da izbaci motor iz krivine. Zamisli sada da motor tj. guma proklizava (iz bilo kog razloga),naravno zadnja. Tocak se i dalje okrece ali po jednoj liniji guma,tj.dupe se zabacuje u spoljnu stranu krivine. E sada sledi ono glavno. Iz nekog razloga (najcesci je da vozac naglo otpusti gas) guma hvata asfalt kao lepak i motor mora da nastavi kretanje po liniji po kojoj je proklizao. Posto je guma kao zalepljena za asfalt jedino gornji deo motora moze da ide tom linijom i to je taj pokret koji katapultira vozaca iz sedista. Sve ovo gore opisano desava se obicno u delicu sekunde i vozac nema vremena da se izvuce (retki su slucajevi)!!  JBG-a ,nadam se da si me razumeo !!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Iz nekog razloga (najcesci je da vozac naglo otpusti gas) guma hvata asfalt kao lepak i motor mora da nastavi kretanje po liniji po kojoj je proklizao. Posto je guma kao zalepljena za asfalt jedino gornji deo motora moze da ide tom linijom i to je taj pokret koji katapultira vozaca iz sedista.

 

UPRAVO TAKO!

 

Zatvaranje gasa u toj situaciji nece rezultovati onako kako ste zeleli... naprotiv, gotovo sigurno sledi izbacivanje iz sedista. Pomaze lagano oduzimanje, ali ne do te mere da guma povrati trakciju. Dok sam imao Kawu, bilo mi je zanimljivo da krivine prolazim u supermoto stilu, onako, iz zajebancije, a onda sam sa Suzom imao jedno 'opamecivanje'.

Jako neprijatno iskustvo, prosto da nepoverujete kojom jacinom vas sila odvaja od sedista. Zato POLAKO sa odvrtanjem gasa u krivini, ja sam se izvukao, nemorate i vi da pokusavate...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja