Jump to content

Moto Zajednica

Kontaktna sociva i voznja sa njima?!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: London

pa na slici imam naocare, neke sam uzeo za 100 dinara samo da se slikam, al necu da ih nosim! bio sam skoro na lekarskom za kola i rekla mi je isto da moram da nosim, al sam je nagovorio da mi nepise nista, i nije mi napisala, zato kad budem polozio za kola, izvadicu komplet novu vozacku da mi nebi videli ovu, reci cu da sam izgubio onu staru.

 

nego neznam dal inace da vadim naocare, jer ovako mi je normalno, dobro na daleko nemogu da vidim neciju tablicu recimo brojeve... al neznam da li da uzimam naocare?

Pa ako bas toliko mrzis naocare i sociva, zasto ne uradis lasersku korekciju dioptrije?

 

To je rutinska operacija, ides kuci istog dana, nije nesto bog znas sta skupa, a posle naocare mozes da bacis :D.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

800 evara po oku.... slazem se da nije neka cifra, s' obzirom da resavas problem jednom za svagda, ali nije bas ni da je dzaba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: none

Posle laserske korekcije, dioptrija se vraca, nemojte da vas lazu. A ima i nuspojava, postajete preosetljivi na jaku svetlost. Nikom ne bih savetovao da mu bilo cime pa ni laserom cackaju po ocima osim ako bas ne mora tj. postoji katarakta ili sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 605 postova
  • Lokacija: Dorćol

Ja sočiva nosim od 16. godine, naravno da nekad nosim i naočare ali kada vozim, samo sočiva u životu! (Ti me Pauče bar znaš, kad si me video sa "cvikama"  ;D) Pošto nosim otvorene kacige i koristim zaštitne naočare, korišćenje naočara za vid je isključeno. Sočiva su po mom mišljenju puno bolja za vožnju, bolja preglednost zbog većeg vidnog polja, nema opasnosti da će ti naočare skliznuti ili da će zamagliti itd. Što se tiče ulaska stranog tela u oko (trunje i sl.), takva mogućnost postoji i kod naočara, naravno je nešto manja ali može da se desi. Ako nosiš integralku, mala je šansa da ćeš imati problema sa korišćenjem sočiva u vožnji. Samo ponesi "veštačke suze", t.j. fiziološki rastvor, ako te na početku budu malo žuljala, da možeš da "podmažeš"! Što se tiče vožnje bez zaštitnih sredstava (kaciga, zaštitne naočare) to neupražnjavam, a i inače mi oči suze već na 40 Km/h.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2845 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Pitam zbog toga da li ti je razvoj oka zavrsen. Teorijski, ne bi trebalo da ti se nesto drasticno menja dioptrija na dalje, vec ce ti sa godinama, dolaziti "ulenjivanje" oka, tj, kada budes hteo da vidis neki detalj, lakse ces ga videti bez naocara, preciznije. JA sada sa 43 god i dioptr. od -7 na obao oka, kad hocu nesto precizno da vidim /detalj na fotki, neki sitan deo/ bolje vidim kad dignem naocara, preciznije. E sad, svakako da je bolje da niosis nesto za korekciju vida, ti mali pomaci su mali za mene /bas mi je sve jedno da li mi je -6.75 ili -7/ a tebi, sa 0,25 bi takva razlika bila znacajna. Iz tog razloga, ne budi lenj ili sujetan, zarad tvojih ociju, nosi nesto za korekciju.

 

A sto se lasera tice, on je koristan kod velikih dioptrija, pogotovu onih -10, -12 i vise, mada, sto kaze covek, moguce je da se malo vrati neka dioptrija, ne potpuno, ali za 1,2. Mada, i to znam za ranije, recimo, mehanicke operacije. I tu su presudne godine i ponasanje oka. Ako se vise godina nekome nije promenila dioptrija, onda je mnogo sigurnije da ce rezultati biti dugotrajniji, ili stalni. Rusi su nekada pominjali 10 god stabilne dioptr, ali, to je bilo za katerotomiju /cini mi se/, tj, mehanicko zasecanje roznjace, u cilju da se promeni njen ugao prelamanja /sustinski, oblik/.

 

Na tako sitnoj dioptr. je neisplativo, mozda i opasno to raditi. Sociva u okice, kacigu na glavu i teraj, moj savet. I da, vestacke suze su ti bitne. Imas dve vrst, jedne koje traju 3,4 dana, bez konzervansa i neke koje traju, cini mi se, 2 meseca, sa konzervansom. Obe su odobrene za ljudsku upotrebu, znaci, ne bi trebalo da te brine konzervans.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Pitam zbog toga da li ti je razvoj oka zavrsen. Teorijski, ne bi trebalo da ti se nesto drasticno menja dioptrija na dalje, vec ce ti sa godinama, dolaziti "ulenjivanje" oka, tj, kada budes hteo da vidis neki detalj, lakse ces ga videti bez naocara, preciznije. JA sada sa 43 god i dioptr. od -7 na obao oka, kad hocu nesto precizno da vidim /detalj na fotki, neki sitan deo/ bolje vidim kad dignem naocara, preciznije. E sad, svakako da je bolje da niosis nesto za korekciju vida, ti mali pomaci su mali za mene /bas mi je sve jedno da li mi je -6.75 ili -7/ a tebi, sa 0,25 bi takva razlika bila znacajna. Iz tog razloga, ne budi lenj ili sujetan, zarad tvojih ociju, nosi nesto za korekciju.

Hvala puno tebi,a i svim ostalim na informavijama,dosta korisnih informacija sam saznao,a sto se tice lenjosti i sujete oko nosenja naocara ili sociva mislim da si me pomesao malo,naime pogledaj malo bolje temu nigde,ja nisam dovodio u pitanje da li ili ne nositi nesto,ja naocare nikada nisam skidao,pa ni u voznji,samo zelim da predjem na sociva ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Corav sam vec 20 godina, nosim sociva oko 5g, vozim tocak cca mesec dana, nikakav problem ni sa otvorenim vizirom do 80kmh, doduse na kratkim deonicama, a ako si kurate srece, uletece ti musica na 20kmh  :) Savet: Zhmiri, i drzi vizir ispod ociju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Evo samo da Vas obavestim da su mi stigla sociva,do sada-nemam reci :DNaime cekao sam da ih probam i u voznji pa da podelim iskustva sa Vama,svaka cast onome ko je smislio sociva.Imao sam problema oko stavljanja i skidanja sociva,sada samo oko stavljanja,postao sam doktor za skidanje istih.U voznji,nikada bolje,samo da se naviknem da ne nosim naocare vise pa da ih ne trazim ispod kacige svaki put kada zelim da je skinem!Dva,tri dana su me zuljala podnosljivo,sada ih ne osecam.Preporucio bih ih svima ko moze da ih priusti i ko ima uslova da ih nosi.Prednosti,da ponovim ono sto su kolege vec rekle,sire vidno polje,nema maglenja naocara,cimanja oko skidanja i stavljanja ispod kacige u voznji...

Hvala svima na savetima,mnooogo ste mi pomogli ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

ne volim da preporucujem lekove/zdravstvena pomagala pa se do sada nisam javljao

 

zbog kratkovidosti nosim meka sociva od 15. godine, dakle poduzi vremenski period i nemam primedbi

 

vozio sam motor i sa dignutim vizirom i do 70kmh meka sociva ne mrdaju, ali to naravno na kracim relacijama, a posto je kod njih krucijalno vlazenje oka [a brzina strujanja ga pojacano susi], ne preporucujem takvu voznju.

 

 

 

kako se laserska operacija nakon skoro 20 godina od prve pokazala kao prilicno pouzdan zahvat, a po ceni spustila na neke zemaljske nivoe, planiram je u skorije vreme

 

 

ne da mi sociva nesto tragicno smetaju ali bih da se otarasim tog stavljanja i skidanja...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2845 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Nek su ti sociva sa srecom, samo idi na redovne kontrole, mislim da je prva na 7 dana od pocetka nosenje, pridrzavaj se onog vremena za navikavanje i bice sve super. Ja licno nosim, ispod kacige, za svaki slucaj, i naocare za sunce, naravno kad je suncano :) zbog neke trunke, ako slucajno uleti kroz odskrinut vizir, mada, to mi se nije desilo vise nego jednom, dva puta za sve ove godine. Takodje, nemoj da zadremas sa socivima, ume da bude jako bolno, mada sam ja i to radio, sto je zabranjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Hvala Miso na savetima koji su uvek dobro dosli,meni su rekli da je kontrola za mesec dana ali se nadam da ce sve biti ok ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: xtx660

ja nosim sociva evo vec 3 godine,a pre toga sam 5 godina nosio cvikere i mogu ti reci da su sociva 3x bolja od naocara..uvek su me cvikeri nervirali,te se zamaste,pa mi stalno kliznu dole,ne mozes igrati ni basket ni fudbal sa njima,mozes al ono nije bas zgodno..kod sociva je jedina mana ako ti nesto upadne u oko,zna da bude jako bolno i ponekad mi se desi da se oko isushi i to zna da bude lose,zato ti preporucujem da kupis vestacke suze..znaci kad se oko isushi kapnes u oko i miran si jos dosta sati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: none

Sve prednosti su na strani sociva, osim vrlo visokog nivoa higijene koje traze pri stavljanju i skidanju. Znaci, zaboravite da cackate nesto oko motora a posle skidate sociva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Sve prednosti su na strani sociva, osim vrlo visokog nivoa higijene koje traze pri stavljanju i skidanju. Znaci, zaboravite da cackate nesto oko motora a posle skidate sociva.

 

higijena se sastoji u tome da uvece dobro operete ruke i umijete se, pa zatim operete i odlozite sociva, ujutru isto to, pranje ruku, umivanje, stavljanje u oko. .  Koliko se ja razumem u higijenu, to je i neka osnovna higijena, zar, ne? ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: none

Pa vidis ja sam hteo da nosim sociva u vojsci, i po tvojoj prici sam izdrzao sta mislis koliko?

 

 

 

 

Samo prvi dan, odmah sam ih unistio prilikom skidanja. Jednostavno uslovi nisu bili adekvatni. Ne kazme ja da ne moze da se popravlja motocikl sa socivima, ali da radis to svaki dan, malo teze. Ja hirurski temeljno perem ruke pre stavljanja i skidanja sociva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Ma jok... evo, ja stavljam sočiva prljavim prstima i još mi nisu ispale oči :D :D :D

 

Šalu na stranu, higijena jeste bitna, ali ne treba preterivati, kao ni sa čim u životu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 898 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: Honda forza 250

Jos par pitanja,da li  je fizioloski rastvor isto sto i vestacke suze?Da li mogu par kapi fizioloskog rastvora da ubacim u oko po potrebi?I ima li rastvora u nekim malim bocicama,prikladnim za motoriste ili bajkere ;D?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: none

Nije isto, ali sluzi isto svrsi kad nemas vestacke suze.

Fizioloski rastvor je nista drugo do destilovana voda u koju je rastvorena so u odnosu 1:1000

U prevodu, skuvas vodu kuci, dodas na litar vode gram soli i eto ti fizioloski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3126 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Nije isto, ali sluzi isto svrsi kad nemas vestacke suze.

Fizioloski rastvor je nista drugo do destilovana voda u koju je rastvorena so u odnosu 1:1000

U prevodu, skuvas vodu kuci, dodas na litar vode gram soli i eto ti fizioloski.

 

ili kupis u apoteci za male pare i ne rizikujes infekciju ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

kako dosta radim za kompjuterom [tj zivim od istog], koristim relativno cesto bas fizioloski rastvor

 

 

kad se covek zagleda u nesto, tendencija je da sve redje trepce i onda se sociva suse pa ih treba vlaziti...

 

 

koliko god da sipas fizioloskog rastvora u oci ne moze im smetati....

 

 

ps. ovo sa kuvanjem vode i dodavanjem soli ne bih radio nikad, pola litra u apoteci kosta manje od 100dinara

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja