Jump to content

Moto Zajednica

Luggage rack (po modelu Rugged roads za Africu)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 380 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: KTM 1090 Adv R

13213585053_095d345378_z.jpg

38184955-6eef-4755-94fb-9807bf2f4136_zps1f9d7157 by MaletaBG, on Flickr

 

13213761084_468da1d3d1_z.jpg

7110-XL by MaletaBG, on Flickr

 

Pomažući Hitmenu u pripremama za Mongoliju, napravio sam ("prepisao") model luggage racka u Solidu. Ako nekom treba, za relativno malo para može da ga napravi sebi...

 

Uputstvo:

 

1. kupiti tablu aluminijuma okvirnih dimenzija 500x350mm, debljine 4mm. Može i 5mm, a može i 3mm, ali mislim da je 3mm malo tanko. Googlaj Rajan doo.

2. odneti tu tablu i .dwg fajl koji se nalazi u prilogu ovog posta bilo koju radnju koja uslužno seče na waterjetu, da iseče po modelu.

3. Naći nekoga ko će to da savije, bočne "ušice" idu na 45 stepeni ka dole, samo zadnja ide na 45 stepeni ka gore, i to može da bude malo problematično za saviti. Voleo bih da se kolega koji je pomogao Hitmanu javi u temi, da kaže svoja iskustva.

4. odmeriti i izbušiti rupe.

5. ošmirglati ili peskirati, lepo obraditi ivice, pa na plastifikaciju. Ili ispolirati pa na anodizaciju.

 

Evo kako izgleda model:

13213734704_d0c2b7f243_z.jpg

Hitman rack v4 by MaletaBG, on Flickr

Hitman rack v4.zip

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

Uputstvo:

 

1. kupiti tablu aluminijuma okvirnih dimenzija 500x350mm, debljine 4mm. Može i 5mm, a može i 3mm, ali mislim da je 3mm malo tanko. Googlaj Rajan doo.

2. odneti tu tablu i .dwg fajl koji se nalazi u prilogu ovog posta bilo koju radnju koja uslužno seče na waterjetu, da iseče po modelu.

3. Naći nekoga ko će to da savije, bočne "ušice" idu na 45 stepeni ka dole, samo zadnja ide na 45 stepeni ka gore, i to može da bude malo problematično za saviti. Voleo bih da se kolega koji je pomogao Hitmanu javi u temi, da kaže svoja iskustva.

4. odmeriti i izbušiti rupe.

5. ošmirglati ili peskirati, lepo obraditi ivice, pa na plastifikaciju. Ili ispolirati pa na anodizaciju.

 

 

Realno, tacka 4 je uradi sam, a ostale su "odnesi sam" ili "nadji sam". :D

 

Ja bih tu dodao (u dwg file) i rupice / kukice za monokey kofer za se uklikne po potrebi.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 380 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: KTM 1090 Adv R

Namerno nisam nikakve rupe crtao u dwg-u, da bi mogao da se prilagodi različitim potrebama (motorima). Pa nek svako odmeri sam gde mu odgovara da montira rack, malo ka napred, ka nazad...

 

A i bilo bi previse jednostavno onda... :nanana:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Svaka cast za gest :takoje:

Kad se ima crtez moze i rucno ko voli da se zeza po radionici...

Tako da je bas za rubriku "uradi sam"

:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1134 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi

Pozdrav Nidzo,

jedini problem koji smo imali tokom savijanja je zadnja ivica koja se savija po 45 stepeni nagore. Izmedju ostalog povesti racuna i kojim redosledom savijate zbog masina jer kada se saviju kose stranice onda treba postaviti plocu da se iskrivi zadnja povrsina (ili obrnuto) jer vec savijeni delovi mogu da smetaju. Mi smo uz dosta muke to uspeli da uradimo, a da ne iskrivimo ili deformisemo plocu. Da li valja to najbolje Hitman da kaze.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 306 postova
  • Lokacija: Bgd N44 44 14 E20 27 10
  • Motocikl: KTM 525exc

Pozdrav Nidzo,

jedini problem koji smo imali tokom savijanja je zadnja ivica koja se savija po 45 stepeni nagore. Izmedju ostalog povesti racuna i kojim redosledom savijate zbog masina jer kada se saviju kose stranice onda treba postaviti plocu da se iskrivi zadnja povrsina (ili obrnuto) jer vec savijeni delovi mogu da smetaju. Mi smo uz dosta muke to uspeli da uradimo, a da ne iskrivimo ili deformisemo plocu. Da li valja to najbolje Hitman da kaze.

Ne vidim neku svrhu u savijanju dva zadnja "repa" prema dole osim estetike, a ako se to izostavi, komad lako ulazi u presu za savijanje srednjeg "repa" prema gore. Turatekov model je jednostavniji, a verovatno jednako efikasan. Ko sta voli, ali je Nidzin trud za svaku pohvalu. :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1134 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi

EXMAN je potpuno u pravu. Meni je Hitman rekao sta mu treba i ja sam mu odgovorio da to moze i maksimalno sam se trudio da receno i uradim, ali da uradim kako valja i da ne ostetim nista. To sto je savijeno nadole mozda je dizajner mislio da ce lakse gurtne zakaciti na plocu ako torba ne bude nalegala direktno na mesto kacenja vec bude zakrivljeno u odnosu na polozaj torbe. To i ima logike jer je dostupnije i lakse ce zakacaljka od gurtne proci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

To sto je savijeno nadole mozda je dizajner mislio da ce lakse gurtne zakaciti na plocu ako torba ne bude nalegala direktno na mesto kacenja vec bude zakrivljeno u odnosu na polozaj torbe. To i ima logike jer je dostupnije i lakse ce zakacaljka od gurtne proci.

 

Upravo tako 0takoje.gif

 

A evo kako to izgleda na motoru. Rack je ispeskiran, ostaje samo eloks ili plastifikacija, nsam jos odlucio ..

 

CAM00712.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 754 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

A sto jednostavno niste namestili neku celjust, tj saviti u sendvicu..da umeci odgovaraju isecku...

Ili to ili CNC apipong sa izmenjivim zubima i donjim delom alata, samo sto to nije onda uradi sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 380 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: KTM 1090 Adv R

Ne vidim neku svrhu u savijanju dva zadnja "repa" prema dole osim estetike, a ako se to izostavi, komad lako ulazi u presu za savijanje srednjeg "repa" prema gore. Turatekov model je jednostavniji, a verovatno jednako efikasan.

 

Pa da, sebi da sam pravio uradio bih tako. Ali kada ga kopiramo, da ga iskopiramo potpuno. Kao Kinezi... :)

 

 

Upravo tako 0takoje.gifA evo kako to izgleda na motoru. Rack je ispeskiran, ostaje samo eloks ili plastifikacija, nsam jos odlucio ..

 

Od vrhunskog fotografa sam očekivao bolje fotke... :nanana:

 

Kada sam eloksirao neke alu komade, prvo sam ih polirao, pa tek onda eloksirao. Svaka ogrebotinica se vidi ispod "eloksaže", tj. sloja aluminijum oksida koji se obrazuje na površini. Zanima me kako bi ispalo da se uradi eloksiranje bez prethodnog poliranja, samo tako ispeskirano da se eloksira... Ako je površina "ujednačeno hrapava" možda bude dobro?

 

A sto jednostavno niste namestili neku celjust, tj saviti u sendvicu..da umeci odgovaraju isecku... Ili to ili CNC apipong sa izmenjivim zubima i donjim delom alata, samo sto to nije onda uradi sam.

 

Ako neko zna ko ovo uslužno radi u Beogradu, neka napiše ovde...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 306 postova
  • Lokacija: Bgd N44 44 14 E20 27 10
  • Motocikl: KTM 525exc

EXMAN je potpuno u pravu. Meni je Hitman rekao sta mu treba i ja sam mu odgovorio da to moze i maksimalno sam se trudio da receno i uradim, ali da uradim kako valja i da ne ostetim nista. To sto je savijeno nadole mozda je dizajner mislio da ce lakse gurtne zakaciti na plocu ako torba ne bude nalegala direktno na mesto kacenja vec bude zakrivljeno u odnosu na polozaj torbe. To i ima logike jer je dostupnije i lakse ce zakacaljka od gurtne proci.

Vazno je da ima ko moze i tu komplikovaniju varijantu. Odlican - pet!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Lepo ste vi ovo sve osmislili, nacrtali i izradili :).

Al time ste se kandidovali za sledece pitanje :).

 

Uz Maxiu E50 sam dobio neku plocu za rostilj koja je prepravljena u nosac kofera (deki, ako citas, ne zameri :)), koja radi posao, ali me je sramota da skinem kofer koliko je "lep". Srecom, na toj ploci je kompletan Givijev Monokey mounting kit (jezicak za zabravljivanje i 2 pecurkice koje uzljebljuju kofer), te sam misljenja, posebno sto rupe ba ploci ne odgovaraju rupama na motoru, da pravim novu plocu po ugledu na neke skupe alu rack-ove.

 

Neke od inicijalnih ideja su ove

 

givi_sra5103.jpg

$(KGrHqUOKpgE7G((ZN-pBRiMfcSuog~~60_12.JPG

Xs0YG4V.jpg?1

installed-altrider-luggage-rack-for-ducati-multistrada-1200-black.jpg

 

Ne bi bilo lose da imaju savijene krajeve sa otvorima za eventualno kacenje traka za pricvrscivanje prtljaga, bilo da je na koferu ili bez kofera, direktno na ploci.

 

Da li je neko od vas ili neko na forumu pravio DWG nacrte za slicnu stvar?

 

I sta mislite okvirno kolio bi trebalo minuta laseru da po ovako nekom sablonu isece alu ili metalnu plocu debljine cca 4mm?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Pa u sustini se nosim idejom da me ovo kosta manje nego da kupim monokey plocu, tako da 2000 din za secenje svakako otpada :). E sad, waterjet mi je ovde u cacku oko 90e po satu secenja, ali minimalni ulaz je 10 minuta, dok mi je laser 3e po minutu i nema neku minimalnu minutazu.

 

A sto se crteza tice, iz prvog posta nisam skontao da li si ti ili neko od forumasa crtao vektor za CNC ili je isti pronadjen na internetu, pa samo kopiran link u temu :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 380 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: KTM 1090 Adv R

Sa laserom nemam iskustva, nadam se da će neko napisati nešto. 2000din sam naveo kao grubu gornju cenu, raspitaj se, možda može negde i jeftinije.

 

Ono gore sam ja crtao, premerio sam sa Gošine Afrike i nacrtao u Solid Worksu. Pa u .dwg pa na waterjet...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Ma nije meni frka za dwg, moze iz bilo cega, a radim i cad i corel, nego sam mislio da ima gotov model mozda neko. Koja je sirina tvog crteza, obzirom da mi se ucinilo bas ozbiljno sirokom plocom kada sam uvezao dwg u corel i stavio preko fotografije korpe na mom motoru

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 380 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: KTM 1090 Adv R

Širina savijenog, preko svega - oko 416 mm.

Dužina savijenog, preko svega - oko 263 mm.

Širina razvijenog - 430,8 mm.

Dužina razvijenog - 271 mm.

 

Namenjena je nošenju torbi, zato je tolika. Tebi za kofer treba manja.

 

Ako se budeš raspitao za cenu lasera, tj. koliko bi minuta trebalo da se ovo iseče iz npr. 4 mm aluminujuma, napiši ovde, molim te.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Tako mi je i delovalo, samo sto je rep kod mene relativno uzak, pa ovo deluje kao krilo :-). Ali i ja mozda uradim malo siru osnovu eventualno zbog kacenja torbe, razmislicu.

 

Kad zavrsim crtez, poslacu upit za cenu za laser, waterjet i nekome za glodalicu, pa cu svakako podeliti sa vama koliko mi traze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja