Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Hvala Brrko i Aco, hteo sam danas da pazarim Ipone u KDM-u ali ne rade, svi su u magacinu, pa ću sutra.

Mislim da jos uvek nemaju ulje, kako sam saznao promenili su dobavljaca, sad uvoze iz grcke, pa se ceka na prvi kontigent.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 767 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha R1 2006, Yamaha R1 2008, Honda 600RR 2006, Kawasaki ZZR 600 1995

Ako nemaju oni, mislim da je meni ostalo jos jedno pakovanje od 4L. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: БГД
  • Motocikl: Варадеро

Pozdrav

Motul 710 u predhodnom motoru.

Motul 5100 u sadašnjem.

Što ne znači da sam Motul manijak, već jednostavno to je korišćeno u  motorima pre mene.

I u novom motoru je već sipano ulje.

:-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Liqui Moly polusintetika 10W40 (fabricki propisano). Evo jace od 2000km i ni kap nije potrosio. Menjac normalno radi.

Pricao sam sa jednim automehanicarem koji je nekada bio autotrkac,a drugar mi je. Kaze da se mnogo filozofira oko ulja. Vazno je da ne bude razbijeno i da bude propisanog  viskoziteta. Tako odredjuje i vreme zamene. Sto je masina vise presla to joj vise odgovara mineralno ulje jer ga manje trosi.

Kaze da to vazi i za motore jer je masina masina.

Kataloski je svim starijim motorima i autima bilo propisano mineralno ulje.

Moje je misljenje iz svega ovoga da je to stvar marketinga i da se kod nas samo treba cuvati laznjaka,pa koje god da je ulje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 857 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: KTM 1190 ADV R ROTTWEILER

U kawi sam koristio i Motul 300v i Ipone Katanu. Oba su se ok pokazala. Jedino sto mi je smetalo kod Ipona je kada sam ga ispustao to sto je bio dosta redji i bio je potpuno crne boje dok je Motul 300v  i dalje imao zelenkastu boju. Oba ulja sam menjao na 1000km. E sad jbg ni sam ne znam sta da sipam sledeci put ali kontam da su oba ok.

 

U Banditu(koji je tek presao 2000km) vozim Motul 5100 i menjac mi se dosta vise cuje nego kad je bilo ono fabricko ulje koje je bilo kad sam kupio motor.

 

Ista priča, osećam da me čuju 2 km kad šaltam iz prve u drugu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

 

Pricao sam sa jednim automehanicarem koji je nekada bio autotrkac,a drugar mi je. Kaze da se mnogo filozofira oko ulja. Vazno je da ne bude razbijeno i da bude propisanog  viskoziteta. Tako odredjuje i vreme zamene. Sto je masina vise presla to joj vise odgovara mineralno ulje jer ga manje trosi.

 

Baš me zanima kako vidi da je "razbijeno" , pa bogamu 6 nije to staklo ili lim,a ovo za mineralno nije točno jer ako je iste viskoznosti kao polu ili fullsint i novi i stari motor ga uvijek više troši.

 

 

 

Kaze da to vazi i za motore jer je masina masina.

Kataloski je svim starijim motorima i autima bilo propisano mineralno ulje.

 

Bio je propisan i olovni benzin,a šta sad kad ga nema?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ali mineralnog ulja ima. Ipak mislim da su sintetika i polusintetika bolja cak i za stare motore, jer duze zadrzavaju viskozitet i ostala svojstva koja treba da imaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova
  • Lokacija: Modrica

Ali mineralnog ulja ima. Ipak mislim da su sintetika i polusintetika bolja cak i za stare motore, jer duze zadrzavaju viskozitet i ostala svojstva koja treba da imaju.

 

Ali zato ne valjaju za lamele. Boldorka je tu i vise nego osjetljiva. Lamele kao da proklize ako nije cisto mineralno. Treba se pokusati drzati fabrickih gradacija i vrste ulja (mineralno, polusint ili full) i nema da te boli glava!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

 

Pricao sam sa jednim automehanicarem koji je nekada bio autotrkac,a drugar mi je. Kaze da se mnogo filozofira oko ulja. Vazno je da ne bude razbijeno i da bude propisanog  viskoziteta. Tako odredjuje i vreme zamene. Sto je masina vise presla to joj vise odgovara mineralno ulje jer ga manje trosi.

 

Baš me zanima kako vidi da je "razbijeno" , pa bogamu 6 nije to staklo ili lim,a ovo za mineralno nije točno jer ako je iste viskoznosti kao polu ili fullsint i novi i stari motor ga uvijek više troši.

 

 

 

Kaze da to vazi i za motore jer je masina masina.

Kataloski je svim starijim motorima i autima bilo propisano mineralno ulje.

 

Bio je propisan i olovni benzin,a šta sad kad ga nema?

Bezolovni benzin je neophodan za katalizator da ga ne zapusi. Ako ga nema ,svejedno je.

Razbijeno ulje podrazumeva razgradjeno,koje je izgubilo viskozitet. Nisam mehanicar,ali zna se kako izgleda nekorisceno ulje,a kako rabljeno. Pipnes.

Imao sam jednu Ladu Rivu kupljenu sa 62000 km. Sipao Modricu 20W50 mineralnu i do nekih 90-tak hiljada ga menjao na svakih 8-10000 km. Tu je pocela da trosi oko litru na 2-2500 km. Vise ulje nisam zamenjivao,samo dosipavao. Prodao je na oko 150000km taksisti. On je napravio jos skoro 50000 km,isto ulje i dosipava... Ta je Lada skoro 200000km ,bez otvaranja motora i jos taksira njom.

Izvinjavam se za off!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

 

Pricao sam sa jednim automehanicarem koji je nekada bio autotrkac,a drugar mi je. Kaze da se mnogo filozofira oko ulja. Vazno je da ne bude razbijeno i da bude propisanog  viskoziteta. Tako odredjuje i vreme zamene. Sto je masina vise presla to joj vise odgovara mineralno ulje jer ga manje trosi.

 

Baš me zanima kako vidi da je "razbijeno" , pa bogamu 6 nije to staklo ili lim,a ovo za mineralno nije točno jer ako je iste viskoznosti kao polu ili fullsint i novi i stari motor ga uvijek više troši.

 

 

 

Kaze da to vazi i za motore jer je masina masina.

Kataloski je svim starijim motorima i autima bilo propisano mineralno ulje.

 

Bio je propisan i olovni benzin,a šta sad kad ga nema?

Bezolovni benzin je neophodan za katalizator da ga ne zapusi. Ako ga nema ,svejedno je.

Razbijeno ulje podrazumeva razgradjeno,koje je izgubilo viskozitet. Nisam mehanicar,ali zna se kako izgleda nekorisceno ulje,a kako rabljeno. Pipnes.

Imao sam jednu Ladu Rivu kupljenu sa 62000 km. Sipao Modricu 20W50 mineralnu i do nekih 90-tak hiljada ga menjao na svakih 8-10000 km. Tu je pocela da trosi oko litru na 2-2500 km. Vise ulje nisam zamenjivao,samo dosipavao. Prodao je na oko 150000km taksisti. On je napravio jos skoro 50000 km,isto ulje i dosipava... Ta je Lada skoro 200000km ,bez otvaranja motora i jos taksira njom.

Izvinjavam se za off!

Imao sam službeni Hyunday H-1 i s njim sam prešao 250.000 km ,a da od promjene do promjene potroši od oznake MAX pa do polovice između Min i MAX ,a sa VW lt 35 prešao sam 320.000 km i priča je ista kao sa H-1.

U H-1 točio sam HC 10W-40,a u LT PAO 5w-40.

Oba su bila turbo dizli s tim da je LT bio TDI,a ulje se mjenjalo svakih 15.000 km i još voze bez nadoljevanja ulja,ali im se mjenja na 10-12.000 km.

A ovo o pipanju ,nek zaveže oči , a ja ću mu dati da pipa ,pa nek napipa "razbito" i novo ulje ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 726 postova
  • Lokacija: Zemun

Da li neko može da mi odgovori koje je ulje bilo propisamo za Kawu KLE 500 '92g. a koje za onu iz '06g.... u nedoumici sam i zbog pređenih 40000km.

Naime u Xantiu je predviđeno sintetičko Totalovo 9000quartz ali posle 200000km svi prelaze na polusintetičko Totalovo 7000quartz a u tom autu je takođe četvorotaktna, vodom hlađena makina a prelazak se pravda večom pohabanošču delova i večim zazorima!

Upravo sam kupio KLE i treba da uradim  mali servis na njoj.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Castrol Actevo 20-50, mineralno. Menjam na 5 do 7 hiljada. Tako su propisali Castrol i BMW. Inace je ulje namenski pravljeno za starije BMW R motore. Isto se zove i sinteticko za nove R modele BMW-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 767 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha R1 2006, Yamaha R1 2008, Honda 600RR 2006, Kawasaki ZZR 600 1995

Da li neko može da mi odgovori koje je ulje bilo propisamo za Kawu KLE 500 '92g. a koje za onu iz '06g.... u nedoumici sam i zbog pređenih 40000km.

Naime u Xantiu je predviđeno sintetičko Totalovo 9000quartz ali posle 200000km svi prelaze na polusintetičko Totalovo 7000quartz a u tom autu je takođe četvorotaktna, vodom hlađena makina a prelazak se pravda večom pohabanošču delova i večim zazorima!

Upravo sam kupio KLE i treba da uradim  mali servis na njoj.....

 

Sipaj slobodno polusintetiku Motul 5100 (15w50) ili Ipone 15.5 i sigurno neces pogresiti. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Trenutno imam u menjacu Bergoline 80w90. Nisam zadovoljan. Dok je hladno, menjac radi neuporedivo bolje nego sa Galax W90. Ali kad se zagreje pa proredi, utice na lamele vise nego Galax. Jednostavno, motor sam ide iako drzim kvacilo.

Koje ulje je bolje za moju Jawu od ovog Bergoline i da ga ima u BG po pristojnoj ceni?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 738 postova
  • Lokacija: Severni pol
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Yamaha XT600, DL650 Adventure

Kako je moguce da zagrejano ulje (koje tad bolje tece) bolje prenosi obrtni momenat i pokrece tocak napred dok su razdvojene lamele a kad je hladno ne?  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

A, to je kod starih (tehnoloski) masina i kod danasnjih kineza tako. Samo sto su kinezi/tajvanci manje osetljivi na viskozitet pri visokim temperaturama...

Kad je redje ulje, bolje i vise ga ulazi medju lamele i prenosi snagu dalje, kad ne treba (tako ja to kapiram).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ma, begam ja od gradske voznje koliko god mogu, ali mi se to desava i posle 100km otvorenog puta, ulje se jednostavno dovoljno zagreje da pocinje da me zeza kvacilo. Nikako da ubodem ulje koje joj odgovara. Pri tom nema veze da li vozim sam ili putnika.

Od kog proizvodjaca mi preporucujes 20W50? Da kupim i njega, da probam...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Odusevljava me sve vise, kako je duze vozim. Samo da sredim te neke, za mene neukog decije bolesti i to je to.

A nije ni Banja Koviljača na kraj sveta. Verujem da drumovi do tamo mogu biti zanimljivi...nije iskljuceno da jednom odaberem taj pravac za razonodu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Germany - Beograd

semisynth 10w40 castrol i to vec godinama i nikad nije bilo nekih problema lamele skoro 20000km motor 40000km i to nenormalna voznja 60% i 40% onako pa da kazem malo brza voznja

poz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

dok sam vozio suzanu,koristio sam motul 5100.pre neko sto sam je prodao sipao sam ipone polu sintetiku i mogu primetiti  da mi je menjac bio tisi,a i temperatura motora je bila niza...mozda mi se cini,ali rekoh da cujem vasa iskustva,sada u hondi mi je motul 5100 ali mi je menjac nekako bucniji,kod zeta smo na hornetu posle  motula 5100 presli na ipone katanu i takodje je menjac  tishi i lakse se salta.

da sam u nedoumici dali da ostanem na 5100 ili da menjam,?

cujem u poslednje vreme neki ljudi se zale na motul 5100 pa sam malo zabrinut

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja