Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Koje ulje i uljni filter za K1 600 , motul 300v ?

I gde naruciti?

Nikakva staza,obicna ulicna voznja do 7000-8000 obrtaja,ponekad do 10000,nikad u crveno.

 

Kakvo mi ulje preporucujete i ako moze naziv prodavnice odakle da narucim.

 

(Fuchs) Silkolene Pro 4 15-50 ili viši red Pro 4 Plus 10-50, oba sintetika sa estrom, filter ulja MANN MW 75.

(Hvala Jevto)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hvala.

 

ljudi koje ulje bi mi preporucili za moj suzuki gsx 600f 1989

mineralno ili polu sinteticko

 

Što se tiče Silkolen-a, preporučio bih ti Comp 4 15 ili 20-50, polusintetika sa estrom, odlično podnosi visoke temperature kao i sva ostala njihova ulja uostalom,  jedino mineralno je VTwin 20-50, neznatno  niže cene, lično ga koristim, nije potrebna skuplja sintetika. Filter ulja je MANN MW 65.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da se nadovežem na Đuntu:

Silkolene još jedino čisto mineralno ima ono koje je on naveo (a da je za 4T motore). Na Zapadu voze i starije motore (iz 70-tih i 60-tih) što znači - šta?

Da je Comp 4 o.k. i za njih (osim baš pravih rariteta ali to je posebna priča).

Inače, takođe se slažem da za Vaš motocikl nije neophodno koristiti sintetička ulja, pa osim estarskih PS (pa i mineralnih) odličan izbor mogu predstavljati HC ulja (otprilike PS kategorija kod svih, Comp 4 i Motul 5100 su viša kategorija i bliža su sintetičkim (konkurencija ih obično obeležava sa "full" sintetičkom kategorijom (čisto komercijalno šajze od naziva)).

Dakle Silkolene Super 4 (MC, što je praktično kvalitetna HC kategorija) i Motul 5000 takođe dolaze u obzir (kao vrlo dobar izbor).

Od viskoznih gradacija su moguće varijante: 10W-40, 15W-50 i 20W-50.

Na vama je izbor a lično bih Vam savetovao (ipak) Silkolene V-Twin ili Motul 3000, oba u 20W-50 (uz uslov da ne palite motor ispod -10).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: petrovac na mlavi
  • Motocikl: suzuki gsx 600f 1989

naravno ko jos vozi motor po tako hladnom vremenu jer zato sam postavioo pitanje jer prosli vlasnik ovog motora je sipao u njega bardalovo ulje 20w50 pa svaki savet je dobro dosao ali u svakom slucaju hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

naravno ko jos vozi motor po tako hladnom vremenu jer zato sam postavioo pitanje jer prosli vlasnik ovog motora je sipao u njega bardalovo ulje 20w50 pa svaki savet je dobro dosao ali u svakom slucaju hvala

Pa eto recimo ja vozim motor tokom cele godine i vrlo često temperature budu ispod nule (ove zime nije bilo ako niskih temperatura, ali se prethodnih godina dešavalo da vozim i na -18).

Iz tog razloga koristim Silkolene Comp 4 15W-50 (kao kompromisno rešenje i za hladno i za toplo vreme) i extra sam zadovoljan po svim kriterijumima. A ukoliko bih se opredelio samo za "normalne" vremenske prilike uzeo bih sigurno mineralno ulje Silkolene VTvin 20w-50. Vrlo lako može da se desi da u proleće umesto Comp4 15W-50 nalijem Vtvin 20v-50, a da u jesen opet ide Comp 4 15w-50.

U svakom slučaju Silkolene ostaje u mom motoru dokle god budem mogao da ga nabavljam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Hm...

 

Žiko, nisam siguran koliko ti je 15W-50 ulje adekvatno za vožnju po velikom minusu. Ne govorim ovde o brendu ali ako voziš po tako niskim temperaturama, trebalo bi ti ređe ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Hm...

 

Žiko, nisam siguran koliko ti je 15W-50 ulje adekvatno za vožnju po velikom minusu. Ne govorim ovde o brendu ali ako voziš po tako niskim temperaturama, trebalo bi ti ređe ulje.

Znam da bi za extremno niske temperature trebalo ređe ulje, međutim takve su hladnoće kod nas vrlo retke (a još je ređa situacija da se vozi u tim uslovima). Uglavnom se i u zimskim uslovima vozi kada su temperature do (ili oko) nule, pa 15W-50 uspešno pokriva i u zimskim i u letnjim uovima.

 

Ima li negde u Bg-u da se kupi Silkolene ulje ?

Obrati se Đunti po pitanju ovih ulja.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Srele, ne pratiš na času. Đunta ga prodaje :)

 

@Zika56

 

Tvoj motor, tvoja stvar ali bih ja lično za zimski period sipao nešto 5W. Nije samo pitanje da li može nego i kakva je tečljivost u trenutku hladnog starta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r

Ma nije da ne pratim nego mi je razvlacenje teme na 56 strana potpuno retardirano, a sve se moze razjasniti u par recenica. Hvala na odgovoru.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U svakom slučaju Silkolene ostaje u mom motoru dokle god budem mogao da ga nabavljam.

 

 

Znači da nabavimo dok još ima po jedno 2-3 ista BMW-a, pa ko kornjače da izvezemo po par miliona. :jee:

 

Evo blic svežijih postova:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/9392-koje-ulje-sipate-u-vas-motor/?p=1714585

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/9392-koje-ulje-sipate-u-vas-motor/?p=1712125

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nemam prim(j)edbi. (na sve navedeno i kratku retroskektivu ... jeste 56 strana ali je razvučeno na više godina ... sada je korisno pročitati ona dva citata a mislim da sam i sam (u par navrata) dao slične (u par stotina reči).

 

P.S.

Svakako da je zimi bolje imati 5W-xx ili 10W-xx ali 15W-50 je uvek dovoljno do -15°C. Sintetička motociklistička ulja 15W-50 su tečljiva koliko i 10w-40 (automobilska) ali kao što je (lepo) primećeno IPAK treba gledati SAE W oznaku, koja jedino garantuje upotrebljivost na određenoj temp. (za 15W je -15 do (čak) -20). Za konkretan BMW je 15W-50 najbolji kompromis za celugodišnje ulje. Malo skuplje ali još bolje je koristiti 20W-50 od aprila (maja) do oktobra (novembra) a ostatak godine 15W-50 ili (u tom slučaju) i 10W-50 (Motul ima 5100, 7100 a Silkolene Pro 4 Plus i V-Twin).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Srele, ne pratiš na času. Đunta ga prodaje :)

 

@Zika56

 

Tvoj motor, tvoja stvar ali bih ja lično za zimski period sipao nešto 5W. Nije samo pitanje da li može nego i kakva je tečljivost u trenutku hladnog starta.

Već sam ti odgovorio da razmišljam o tome da tokom leta koristim mineralno VTvin 20W-50, a zimi p.s. Comp4 10W-40.

A da u matorog (i sporohodnog) dvocilindraša od 1100 kubika, (koji se hladi vazduhom-uljem) sipam neko ulje gradacije 5W......, !?

Mislim ipak da to nikako ne bi bila uspešna kombinacija.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Comp 4 10W-40 ili V-Twin 10W-50 (ili neko 10W-50) su dobra rešenja za zimu.

U tom smislu nije nemoguće koristiti i 5W ulja, naročito (doduše retka) 5W-50 (Expulsa RR Kroon) ... pa čak i 5W40. 

Ipak, slažem se da je 10W-40/50 bolji izbor ... za naše zime.

5W-40/50 ili čak 0W-40 (Motul, Ipone) nije nemoguće koristiti ali za mnogo jače zime (temp. do -25 ili -30°C respektivno).

Ko vozi na takvim? Baš sam na ovom forumu imao pitanje za Kanadu i -40°C (i motocikl), a tu su i 4T motorne sanke i slično.

Za onih -18 (kao što sam rekao) 15W-50 je sasvim o.k. 

Dakle, "sve ima svoje".

(za mototaktol smo već pričali u ovoj temi; sasvim je o.k. ... jedno vrlo dobro HC ulje i u skladu sa tim solidno, ispunjava ACEA A3 i API SL, jedina mana je što nema zvanično JASO MA (koje verovatno ispunjava a MA2 verovatno ne), pa sigurno nije gde se izričito zahteva (ili bar preporučuje) MA2. Kao 15W-50 ulje verovatno je o.k. za menjače ... kod kvačila bi trebalo da je o.k. no može malo varirati od slučaja do slučaja, iako ne verujem da će baš proklizavati ako je ispravno (nema modifikatore trenja u sebi)).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Što se cene tiče, tu je svakako VEOMA povoljno.

Nimalo da ne zaostaje to je subjektivno, zaostaje malo do malo više zavisno sa kojim se (15W-50) uljem upoređuje.

Ovo Modričino ulje je u klasi Motul 5000 (samo što su drugačije viskozne gradacije ova dva ulja pa se ne mogu direktno porediti).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 86 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Yamaha Beluga 125

Koristio sam prije ovoga Motul 5100, a onda sam prešao na ovo. Nekako sad više vjerujem sad Modriči nego Motulu za zemlje trećeg svijeta..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nije Motul multinacionalka (Mejdžors) i NEMA ulja za zemlje trećeg sveta. Do skora je bio jedan jedini pogon sad ih ima dva u Evropi (i to je sve, Vijetnamska priča je samo deo učešća (u vlasništvu i transfer tehnologije) i samo za tržište Jugoistične Azije i NIJE pod brendom Motul; tako i da ni teorijski ne može da stigne ovde).

Motul, Silkolene ... verovatno i Bel-Ray i još neke slične kompanije stvaraju posebnu prednost kod motociklističkih ulja, jer nemaju pogone u Turskoj, Pakistanu, Somaliji, Sijera-Lenoneu i ko zna gde još. To doduše košta ali ... vredi (uz to koriste i prava sintetička bazna ulja; Silkolene jeste pod Fuchs-om ali i sam Fuchs nije Multi-nacionalna kompanija niti je drže razni fondovi).

Doduše i kod Modriče je priča da je uvek original (mada su i nju kopirali ali po ovako niskim cenama neće sigurno, a i nije teško kupiti original).

Meni je žao (jedino) što se provlače razne priče da nije "ona stara" (Modriča) jer (eto) koriste rusku a ne kuvajtsku naftu i slično.

Odavno kvalitet NE zavisi (mnogo) od kvaliteta nafte već može u nekom procentu (samo) uticati na cenu proizvoda (ako je sirovina kvalitetnija).

To je i za Solvent neutral bazna ulja a još (i) više za hidrokrekovana (skoro da uticaja i nema, ako su parametri pravilno podešeni).

Modriča je osamdesetih godina bila u top 5 evropskih proizvođača baznih ulja, a (kako sam pisao na blogu) i dan-danas je bolja od proseka jer i dalje u evropi preovlađuju pogoni koji proizvode mineralna bazna ulja. Doduše više je pogodna za HC bazu nego tad.

Sve u svemu, osim cene (kod ovog motociklističkog nije) drugih problema sa Modričom ne treba da bude. Doduše u svetu motociklizma su ograničeni samo na pomenuto ulje, pa ne mogu pokriti šire tržište.

Ne kažem da se ne isplati, samo da je kvalitet visok ali ne i vrhunski (inače bi morao da se potvrdi sertifikatima JASO, makar).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Motori su nam uglavnom stariji od tehnologije kojom se prave ulja koja su sad na tržištu i teško je po meni naći loše ulje za prosečan motor u srbiji.

Ima izuzetaka ali se oni rešavaju sa motul ili silkoline 

Bar po mojoj logici i iskustvu.

Mnogo je važnije da l ima dosta ulja u motoru i da li je na vreme zamenjeno nego koje je

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Otprilike.

Redosled izbora bi trebao biti:

1) Ispuniti zahteve proizvođača motora (često API SE ili SF ... SG, a veoma retko više od toga; može i dobro je SJ ili SL za SE zahtev ali nije obavezno).

2) Izabrati viskoznu gradaciju po tabeli proizvođača (10W-40 ili 15W-50 u većini slučajeva, uz 20W-50; neki noviji motori koriste i 10W-30 a 10W-50 je često opcija ... u retkim slučajevima je potrebno 5W-xx ulje, ili je uopšte opcija). Pročitati post M900 (link kod Đuntinog poslednjeg javljanja).

3) Održavati nivo ulja (kao što je g. "JevtaNS" rekao).

...

4) Sve je o.k. ... najverovatnije.

...

5) Ispunio sam zahteve e sad ću i da bir(uck)am. Uzeću (eto) baš Motul ili Silkolene (ili bilo koji omiljeni brend) jer ću voziti žustro ili zato što idem na duži put (obilazim inostranstvo) ili zato što trenutno sebi to mogu da priuštim. Vozikam tek 100, 200 ... 300km mesečno? (onda je JevtaNS potpuno u pravu, teško da ćete i naći loše ulje za vaš motocikl).

 

P.S.

Kako god zvučalo, brend vredi nekih para (naravno ne bilo kojih) ...

razmišljam ovako: da sam 10, 20 ili 30 god. mlađi i da mi trebaju nove skije ili teniski reket, da li bih dao 20% više zato što iste vozi moj omiljeni sportista ili igra sa (reketom) Đoković? Verovatno, da (iako je "bacanje para")! Ako već dajem pare mala razlika neće posebno da me spase (kućni budžet). Ako ste amater, ne morate da igrate baš sa klasom reketa kao Đoković, ali ne morate ni da igrate tenis (već ste uštedeli).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da se malo nadovežem nekim svojim saznanjima i bez propagndne namere iako to gotovo nije moguće razdvojiti. Fuchs je sa porodičnom tradicijom, naj veća nezavisna kompanija od nekih 600 u svetu, proizvodi paletu od oko 11.000 proizvoda u branši, ima sopstvene pogone po svetu u kojima se izrađuju pojedini artikli za celo tržište, recimo neko ulje za laki teretna vozila se proizvodi isklučivo u Poljskoj kao što se i moto ulje izrađuje u Engleskoj pod imenom Silkolene. Prednost uljara koji imaju širok dijapazon maziva je taj što obavezu recikliranja ulja mogu da vrše tako što ga koriste u niže zahtevnim proizvodima dok u vršnim uljima ga nema uopšte ili vrlo malo, a moto ulja  zbog relativno male proizvodnje verovatno su vrh proizvodne tehnologije. Inače rade i avionska ulja sa odobrenjem Airbusa recimo. Pre oko 2 godine sam tražio menjačko ulje 85-140 GL4 zbog moguće agresivnosti čistog GL5, i našao jedno kod nas, u Fuchs-u nije bilo dostupno, ali sam dobio savet od tehnologa da uzimam ulja inače samo od marki koje imaju sopstvenu proizvodnju baznog ulja. Natrčao sam na jednu baš dobru analizu iz Zastavinog instituta u kome se navodi da zatečeni tragovi pojedinih nus sastojaka potiču od baznog ulja, njegovog kvaliteta i nemogućnosti da se oni neutrališu ili poboljšaju baz obzira na modifikatore.

 

Što se tiče Modriče, tačno je da je bila jedna od nekoliko top fabrika, radila je za Kastrol i on se prodavao na tržištu sa naznakom da je proizveden u Modriči. Modriča je bila oslonjena na trgovački gigant Jugoauto koji ih je snabdevao potrebnim aditivima kroz spoljno trgovinsko odeljenje, a marketing i razvoj je išao kroz šampionski sportski auto moto klub Jugoauta, i jedno od prvih potpuno sintetičkih ulja uopšte je nastalo iz te saradnje i potrebe za trkaće agregate. Inače prvo ulje koje se falsifikovalo kad nas koliko ja znam je čuvena crna Optima Supervisk koja je razvijena za potrebe NSU-Pretis-a, kasnije TAS VW. NSU Princ je bio žestok agregat, pretače Golfovog motora, čuveni TTS, kasnije popularna Buba, su bili vazdušnajaci i po oštrim testovima za policijske potrebe je to ulje bilo bolje u odnosu na tada neprikosnoveni Kastrol GTX, možda 2 il čak 3, na znatno višoj temperaturi je dolazilo do izgaranja.

 

Šlagvort, lično protenciram oštru razliku između ulja za agregate vodom hlađenih i sa vazdušno uljnim hlađenjem. BMW  GS, sa uljem ugledne marke je vožen nepunih 30K, menjano na po 5K:

 

neposredno po skidanju leve dekle:

 

IMG_20160113_114152_zps5fxbihxf.jpg

 

donja strana:

 

 IMG_20160113_114219_zpsfgb8dgir.jpg

 

gornja strana:

 

IMG_20160113_114534_zpsus2jejx8.jpg

 

vide se čestice izgaranja, toplota ide na gore :

 

IMG_20160113_114212_zpsljphbcay.jpg

 

nakon dobrog pranja donja:

 

IMG_20160113_115435_zps8i9zokki.jpg

 

i gornja koju nije moguće očistiti bez vidljivih oštećenja:

 

IMG_20160113_115444_zpswzkbzoc1.jpg

 

 

expendable

Postavljeno 10 January 2016 - 16:32 PM

Nemam prim(j)edbi. (na sve navedeno i kratku retroskektivu ... jeste 56 strana ali je razvučeno na više godina ... sada je korisno pročitati ona dva citata a mislim da sam i sam (u par navrata) dao slične (u par stotina reči).

 

 

Inženjeri tribologije i tehnologije se školuju 4 godine a da bi se smatrali iole stručnim znalcem potrebno je još ko zna koliko godina prakse, ko ne želi il ne može da se udubljuje jednostavno pročita tehničko uputstvo za svoj prevoz i u prvu radnju. Gosn Stevi je ovo pasija koja nije obavezna za nikoga, moja zahvalnost i poštovanje. ( naravno i M900, kome je ovo i profesija)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

druže, mnogo veča izgaranja ulja sam video na motoru koji je koristio Motorex ulje za boxer motore.....jeste da je vlasnik motora iskoristio gume po celoj vozečoj površini i da su mu izduvne grane poprimile boju ljubičica, ali svejedno mislim da to ulje koje je baš razvijeno za tu nameru ne bi smelo toliko da izgara. Okačit ču slike mog motora (ako jih još  budem našao negde)  kako su izgledali poklopci ventila sa originalnim mineralnim uljem 20W50 . Čovek pomisli da su poklopci dobili perut......

inače mala tajna.....ti sledovi izgaranja se mogu otkloniti sredstvom za čiščenje alu felgi od Sonax-a.....imaš njihova dva proizvoda, od kojih je jedan izuzetno jak....e tog uzimaš.... :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

druže, mnogo veča izgaranja ulja sam video na motoru koji je koristio Motorex ulje za boxer motore.....jeste da je vlasnik motora iskoristio gume po celoj vozečoj površini i da su mu izduvne grane poprimile boju ljubičica, ali svejedno mislim da to ulje koje je baš razvijeno za tu nameru ne bi smelo toliko da izgara. Okačit ču slike mog motora (ako jih još  budem našao negde)  kako su izgledali poklopci ventila sa originalnim mineralnim uljem 20W50 . Čovek pomisli da su poklopci dobili perut......

inače mala tajna.....ti sledovi izgaranja se mogu otkloniti sredstvom za čiščenje alu felgi od Sonax-a.....imaš njihova dva proizvoda, od kojih je jedan izuzetno jak....e tog uzimaš.... :)

 

Prekratko je bilo vremena, jedan kočioni sprej skoro potrošen, naliveno top ulje i naznačeno da pri sledećoj zameni bi valjalo uraditi hemijsko ispiranje agregata pa tad dobro očistiti sve što se može, imam pored Mafre i Fuchs-ov koncentrovani odmašćivač koji je bio razgradiv i potpuno neutralan na sve metale, al to traži vreme. Sredstva za čišćenje felni mogu da sadrže male doze kiselina. Inače nije bio Motorex, nije bio ni adekvatan filter već je stavljen otprilike duplo veći i koji možda i ne valja jer je previše bilo krupnih čestica. BMW OEM mineralnog nema već IV godina, ako pod originalom podrazumevaš Kastrol 20-50, nije isti kao što je bio u OEM kantici.Kad ti kažeš:

 

1_zpsiqfm1lhw.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja