Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

evo,recimo, na amazon-u ima VR1 u gradaciji 20w-50 i cena mu je ispod 10 funti (neznam koliko kosta isporuka za Srbiju)

http://www.amazon.co.uk/VALVOLINE-VR1-Racing-20W-50-Engine/dp/B0030HAP64/ref=sr_1_2?s=automotive&ie=UTF8&qid=1423143282&sr=1-2&keywords=valvoline+vr+1+20w-50

P.S. ako link remeti pravila foruma,molim admine da ga uklone.hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stara Garda, 269 postova
  • Motocikl: VARADERO 1000 PGM-FI

Moze li Vase misljenje sta sipati u Hondu CBR 1000 F Dual koja je presla celih 14000 km...Koja gradacija?u Stare Honde sam sipao Motul,Repsol....Nije lose..Bardal katastrofa..Ima li ko ideju???

post-21769-0-55518400-1423147395_thumb.jpg

post-21769-0-79101200-1423147443_thumb.jpg

post-21769-0-06886300-1423147493_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

evo,recimo, na amazon-u ima VR1 u gradaciji 20w-50 i cena mu je ispod 10 funti (neznam koliko kosta isporuka za Srbiju)

http://www.amazon.co...ine+vr+1+20w-50

P.S. ako link remeti pravila foruma,molim admine da ga uklone.hvala

 

VR1 20W-50 je mineralno (verovatno ste omaškom u prošlom post-u napisali DuraBlend) i verovatno i bolji izbor od (istog) 10W-60 koje je PS (i "tanje" osnove). Kako god, zavisi i u kakvim se uslovima upotrebljava. U standardnim bi 20W-50 verovatno bilo prvi izbor.

 

P.S.

Uzgred, pošto ste u Italiji (i možete lakše nabaviti sve što postoji) imate i varijantu Putoline ulja. Npr. Putoline Formula V-Twin 20W-50. To je PS ulje (nešto kao Comp 4).

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Moze li Vase misljenje sta sipati u Hondu CBR 1000 F Dual koja je presla celih 14000 km...Koja gradacija?u Stare Honde sam sipao Motul,Repsol....Nije lose..Bardal katastrofa..Ima li ko ideju???

 

Silkolene Pro 4 Plus 10W-50, Motul 7100 10W-50, Bel-Ray EXS 10W-50 ili slična. (može i Repsol, naravno)

Uzgred, dobar odnos kvalitet/cena ima i Ipone Katana 10W-50. Nije baš na bazi estarskih sintetika ali je solidno (kao jeftinija alternativa).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Majilovac (SRB) / s'one strane Jadrana(ITA)
  • Motocikl: BMW R1150GS & CR 125

evo,recimo, na amazon-u ima VR1 u gradaciji 20w-50 i cena mu je ispod 10 funti (neznam koliko kosta isporuka za Srbiju)

http://www.amazon.co...ine+vr+1+20w-50

P.S. ako link remeti pravila foruma,molim admine da ga uklone.hvala

 

VR1 20W-50 je mineralno (verovatno ste omaškom u prošlom post-u napisali DuraBlend) i verovatno i bolji izbor od (istog) 10W-60 koje je PS (i "tanje" osnove). Kako god, zavisi i u kakvim se uslovima upotrebljava. U standardnim bi 20W-50 verovatno bilo prvi izbor.

 

P.S.

Uzgred, pošto ste u Italiji (i možete lakše nabaviti sve što postoji) imate i varijantu Putoline ulja. Npr. Putoline Formula V-Twin 20W-50. To je PS ulje (nešto kao Comp 4).

Hvala na info :takoje: - pogledacu za Putoline

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

@Expendable sta bi preporucio za ktm lc4 sm 625ccm, 2002god crni agregat? Nebitna cena jer ne ide mnogo ulja pa cu svakako moci bilo koje da priustim. Drugar mi savetuje motorex 10w60 power synt, sta ti mislis?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Ako mogu i ja da dobijem savet posto prvi put planiram sam da radim mali servis.

Triumph Tiger 900(885i) 1999. godiste, putni enduro, tri paralelna cilindra, uglavnom penzionerska voznja, 50:50 grad/otvoreno(nazalost), vozi se uglavnom na temperaturama iznad 10 stepeni(mada zna da se zalomi i par puta na nizim tem).

Treba mi neko optimalno resenje kvalitet/cena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

...Dogovori se sa Đuntom i rešen problem...

 

Hvala na poverenju, da nije tebe u naj manju ruku bi problemi bili drastično teži, Gosn Steva je prevashodno zaslužan.:care:

 

 

@Alkere, ja sam se nasipo svih dostupnih ulja ali nikad nisam menjao radi čiste promene, ako agregat radi dobro, ne traži leba preko pogače. Svako ulje ima neki svoju "mali" specifikum kako podmazuje i oblaže površine, potrebno je bar 2 ili 3 zamene da se formira neki uslovno stabilan sloj koji se smatra dragocenom osobenošču jednog ulja. Ja se tog pravila držim na osnovu svog iskustva a i upravo sam jutros malo ćaskao sa tehnologom iz Silkolenove prodaje. Otprilike je to ko kad se kreči, uvek ista boja bolje prepokriva. Naravno, iluzija je da će loše ulje biti bolje i posle dest zamena. Ja kvalitet ulja između ostalog procenjujem i po promeni u zvuku nakon zamene, ona mora da postoji svakako ali ne drastično, a nakon više zamena se prizvuk još malo umanji, recimo, pri prelasku sa Castrola Edge, sipanog u Germaniji posle nekih 8K, na Fuchs, razlika je bila očita, letos posle 15K, po prvi put u životo toliko pređenih sa jednim punjenjem, gotovo da nije bilo razlike. I uvek kada sam bio primoran da menjam brend je bilo nekako tako.

 

@Žika56&balkanlover70- imamo mi našu BMW temu o uljima u kojoj je prisutan Gosn Expandableov uticaj delimično i kroz moje pametovanje.

 

http://forum.bjbiker...i-motorno-ulje/

 

Kod agregata koji imaju razvod sa takozvanim "ravnim podizačima", ko što su i vaši-naši modeli, ulje valja, (nužno) da ima "stare" dodatke koji se retko nalaze u modernim uljima u nekoj značajnijoj količini, uglavnom što su iz eko razloga potisnuti a delimično što njihovo mešanje je problematično osim u mineralnoj bazi čiji postupak je doveden do savršenstva, prisutni su od pamtiveka. BMW prodaje mazivo kao rezervni deo, pod šifrom, i dugogodišnje OEM ulje koje je za njih specificirao Castrol, bolje od pandama pod Castrolovom etiketom, je ukinuto 2011, što se formalno poklapa sa istekom od 7 godina koliki je opšti rok za prestanak obezbeđivanja rezervnih delova po izlasku iz proizvodnje konkretnog modela, 1150 je "ugašen" 2004. BMW je zvanično,( pominjano na forumu), servisnim biltenom 2855 iz 1998 i revizijom iz 2000, zabranio upotrebu ulja SJ klasifikacije upravo zbog trenda smanjivanja "wear protective additives such as Calcium, Magnesium, Zinc, etc." koja nisu garantovana u potrebnoj količini za te tipove agregata u ulju API SJ ( i kasnijim slovnim razredima) i strogo naveo predhodne razrede kao prihvatljive. Naravno, nije to smanjivanje bilo kod svih ulja a pogotovu ne u njihovom. To ulje, mineral, je po manuelu bilo previđeno za interval od 10.000 km i za vožnju u svim klimatskim zonama, naravno, imali su oni još izbora, no trajno izbacivanje je mene i primoralo da se upustim u uljarenje. Zahvaljujući Gosn Expandableu i M900 kao Fuch-ovom tehnologu i listanja ren sajtova, moj izbor se sveo na Silkolen V-Twin 20-50 koji po dati sadrži činioce potrebne za kvalitetan dugotrajan rad ovog i ovakvih tipova agregata. Ja na žalost lično nisam obrnuo 10K da bih mogao da imam potpun zaključak ali preliminarno jeste bolji od ugašenog OEM-a, izvoženo zato GS-u 1.2 i brat prezadovoljan. Iz data koje gotovo da nisu dostupne, sva ulja Silkolene sadrže pristojan udeo tih sastojaka, sva su imuna na visoke trajne radne temperature i praktično bi izbor mogao da bude na osnovu drugih parametara na koje Gosn Expandable i ukazuje. Vazdušnjak se jako brzo zagreje i samim tim se ostvari potrebna točljivost, rad na takozvano suvo bez štete obezbeđuju pomenuti sastojci, a tokom vožnje radnu temperaturu održava termostatska regulacija uljnog hlađenja, (nemaju je svi uljno hlađeni Bokseri), tako da su temperaturne oscilacije vrlo male bez obzira na spoljnu temperaturu, (tako da mu ne treba ni prinudno hlađenje, pričali smo) . Naravno da ekstremi zahtevaju svoje i da bi bilo bolje koristiti zimska i letnja ulja po gradaciji ko i svećice recimo ali lično mislim da pomenuto ulje može da zadovolji, početno proizvedeno ciljano za Harlija. Fuchs-ova šema točljivosti:

 

multigrade_zpsym3hmr7k.jpg

 

Ja ne branim mineral, nit pa favorizujem brend,( iako imam skroman interes, da ne lažem), već iznosim svoje mišljenje slobodno, ustalom, naveo sam da Deda Dane vozi godinama Motul mineral na svom motoru i jednako ga preporučuje naokolo, nisam probao ali sam slušao kako radi Bokser i sa tim konkretnim uljem, lepo jednom rečju, što ne mogu potvrditi za neka druga na žalost ali ni drugi Motul.

Promenio član đunta
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tvrdo kuvan, 472 postova
  • Lokacija: Blokovi
  • Motocikl: mi je mnogo glasan.

Nisam pratio temu od pocetka, zato se izvinjavam ako se ponavlja ovo pitanje. Treba mi misljenje nekog iskusnog o Ipone uljima. Doslo vreme za zamenu, u mojoj maloj je trenutno Ipone10W50 katana, i planirao sam da nastavim sa tim uljem. Pretpostavljam da je dobro, cim je skupo, ali mozda ima negde ulja slicnih karakteristika sa dosta nizom cenom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

@IvanNBGD

 

Pa 10-50 sintetiku ćeš teško da nađeš za značajno manje para. Možda možeš da uštediš najviše 200 dinara po litri. Ako ti motor na tom ulju radi dobro, da li je 800 dinara vredno eksperimentisanja?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
IvanNBGD user_popup.pngPostavljeno Danas, 10:11 AM

Pretpostavljam da je dobro, cim je skupo, ali mozda ima negde ulja slicnih karakteristika sa dosta nizom cenom?

 

Predpostavljeno jeftino, ne može da bude dobro, a ni prepostavljeno skupo ne znači da jeste dobro, tako je bilo i biće.

 

Robin Hood user_popup.pngPostavljeno Danas, 13:59 PM

Pa 10-50 sintetiku ćeš teško da nađeš za značajno manje para.

 

hard_rock user_popup.pngPostavljeno Danas, 12:38 PM Silkolene imas za 1000din po litri.

 

U 10-50 gradaciji je Silkolene 4 plus i za te pare ne postoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tvrdo kuvan, 472 postova
  • Lokacija: Blokovi
  • Motocikl: mi je mnogo glasan.

@IvanNBGD

 

Pa 10-50 sintetiku ćeš teško da nađeš za značajno manje para. Možda možeš da uštediš najviše 200 dinara po litri. Ako ti motor na tom ulju radi dobro, da li je 800 dinara vredno eksperimentisanja?

 

Nije, zato sam i pitao. Nije problem u 2-3 hiljade dinara, nego da li ispadam budala ako kupujem skuplje ulje, kad za manje love mogu da dobijem ulje istog ili barem pribliznog kvaliteta. Ocigledno je da ne mogu, zato nastavljam sa Ipone-om 10-50 1aha.gif

 

@hard_rock: litar Ipone katana ulja je 1250, tako da za tako malu razliku, necu da rizikujem. Lepo radi motor sa ovim uljem, menjac takodje, pretpostavljam da je dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2836 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Moze li Vase misljenje sta sipati u Hondu CBR 1000 F Dual koja je presla celih 14000 km...Koja gradacija?u Stare Honde sam sipao Motul,Repsol....Nije lose..Bardal katastrofa..Ima li ko ideju???

 

Prošlu godinu sam provozao sa IPONE 20/50 i nastaviću nisam imao primedbe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vlasotince
  • Motocikl: kawa er5

poz

do sad sam sipao motul u kawu, i zadovoljan sam bar dok je bio original a šta bi sad vi sipali u transalp 600 99g., dakle kvalitet a na 3 litre mi cena ne igra glavnu ulogu kad je održavanje vozila u pitanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nisam pratio temu od pocetka, zato se izvinjavam ako se ponavlja ovo pitanje. Treba mi misljenje nekog iskusnog o Ipone uljima. Doslo vreme za zamenu, u mojoj maloj je trenutno Ipone10W50 katana, i planirao sam da nastavim sa tim uljem. Pretpostavljam da je dobro, cim je skupo, ali mozda ima negde ulja slicnih karakteristika sa dosta nizom cenom?

 

Solidno je ulje. Slobodno nastavi sa njim. Ono je čak u toj kategoriji jedno od jefinijih!

Ako ćeš 10W-50 sintetiku, možeš samo dobiti malo bolje po većoj ceni. Eventualno je Elf 10W-50 ono što (zapravo) tražiš (nižu cenu uz uporediv kvalitet). Eto konkretnog saveta, drugog teško da ima. Mislim da su i Repsol i Agip skuplji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Kolega expendable, imam jedno malo pitanje odnosno potrebno mi je kompletno razjašnjenje.

 

Interesuje me razlika u viskozitetu, odnosno direktno poređenje npr. ove tri gradacije

 

10W-50

15W-50

10W-40

 

U čemu je konkretna razlika i šta se dobija korišćenjem jednog, odnosno drugog, odnosno trećeg?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

@Expendable sta bi preporucio za ktm lc4 sm 625ccm, 2002god crni agregat? Nebitna cena jer ne ide mnogo ulja pa cu svakako moci bilo koje da priustim. Drugar mi savetuje motorex 10w60 power synt, sta ti mislis?

 

Jedno od rešenja. Može.

U principu je 10W-50 ponajbolje (uz "standardne" 10W-40 i 15W-50).

Od jeftinijih Elf Moto Tech 10W-50 ili Ipone Katana ili slična (dakle i Motorex Power Synt 10W-50, doduše ono nije od "jeftinijih" ali je slično po sastavu i kvalitetu).

Inače, 10W-50 sintetike iz "kuhinja" Motul-a, Silkolene-a i Bel-Ray(a). Npr. Silkolene Pro 4 Plus.

Ako se ne vozi na mrazu ili ispod -5 cel. (povremeno) svakako razmotrite i 15W-50 verzije i u prednosti (Pro 4).

I šta sad?

Pa bilo šta od navedenog. Mala prednost za 10W-50 (recimo Motorex) osim ako imate poseban razlog za 10W-60 (troškarenje ulja, veoma teški uslovi vožnje i slično).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ako mogu i ja da dobijem savet posto prvi put planiram sam da radim mali servis.

Triumph Tiger 900(885i) 1999. godiste, putni enduro, tri paralelna cilindra, uglavnom penzionerska voznja, 50:50 grad/otvoreno(nazalost), vozi se uglavnom na temperaturama iznad 10 stepeni(mada zna da se zalomi i par puta na nizim tem).

Treba mi neko optimalno resenje kvalitet/cena.

 

Bilo koje 10W-40 PS ulje će biti o.k.

Optimalno? Možda ELF? (verovatno).

Inače, ovde možete birati i skupe brendove a njihove jeftinije serije jer su sasvim o.k.

Na primer: Motul 5000 10W-40 (HC) ili Silkolene Super 4.

Shell (Advance SX4) je isto jako dobro rešenje.

Uopšte, 15W-50 PS ulja su takođe opcija, naročito zbog načina korišćenja (par puta na oko nula ili malom mrazu, nije od značaja).

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

poz

do sad sam sipao motul u kawu, i zadovoljan sam bar dok je bio original a šta bi sad vi sipali u transalp 600 99g., dakle kvalitet a na 3 litre mi cena ne igra glavnu ulogu kad je održavanje vozila u pitanju.

 

Na primer (nad primerima): Silkolene Pro 4 Plus 10W-50.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Kolega expendable, imam jedno malo pitanje odnosno potrebno mi je kompletno razjašnjenje.

 

Interesuje me razlika u viskozitetu, odnosno direktno poređenje npr. ove tri gradacije

 

10W-50

15W-50

10W-40

 

U čemu je konkretna razlika i šta se dobija korišćenjem jednog, odnosno drugog, odnosno trećeg?

 

Duga je priča ALI da je (po raspoloživom vremenu) krajnje uprostim:

10W-50 bi trebalo (moglo) da objedini najbolje od oba (10W-40 i 15W-50). Za normalne uslove vožnje i manje zahtevne motore (ili tako zahtevne) to mogu da ispune i PS ulja ALI u principu bi 10W-50 moralo da ima kvalitetniju osnovu da bi to zaista moglo (PAO, estri, makar delimično uz kvalitetna ulja III bazne grupe). Dakle, PS ulja ove gradacije ćete kupovati (naravno ima i izuzetaka) ako vozite umereno ("penzos") a motocikl koristite i na visokim i na niskim temp. (i na npr. visokim nadmorskim visinama). Pri tome ne prelazite previše km godišnje a "eskurzije" u ekstremne uslove su kratkotrajne (par puta godišnje). Inače se više isplati kombinacija 10W-40 hladniji deo godine i 15W-50 leti ili "super sintetička" 10W-50. Ova ulja u principu imaju najviše polimera te od njihovog kvaliteta i usklađenosti sa formulacijom (ostalim aditivima i bazom) zavisi koliko će biti "stay in grade". Osetljivija su (svakako) na razblaženje gorivom. I, naravno, nisu baš pogodna za sve tipove motora (mada je to malo i upitno ... u koju će gradaciju "preći" inače? pa u 10W-40 uglavnom).

10W-40 i 15W-50 su (uz 20W-50 kod V-twin motora) najupotrebljivije Viskozne Gradacije.

10W-40 je svakako no. 1 izbor, naročito kod novi(ji)h motora. Jednostavno je optimalno izbalansirano i prilagođeno većini motora (ili obratno). Motor će imati 1-2% više snage u odnosu na 15W-50 (zbog manjih otpora) i toliko će otprilike i manje trošiti. I naravno, mnogo je bolje za korišćenje na niskim temperaturama (sunčani dani, kao ovi sada, bar kod mene, sa -10 jutarnjih i minus tokom dana).

Sa druge strane 15W-50 je viskoznije (nekih 20-25% na 100 cel.) i u principu je (za isti kvalitet) manje isparljivo te ga motor uglavnom troše manje. Pruža dodatni stepen sigurnosti (mada je to više za "peace of mind") kod "prženja" (dugotrajnog opterećenja motora).

Može biti bolje kod izuzetno visokih temperatura (preko +35 cel. u hladu) i verovatno je bolji izbor u Grčkoj, Makedoniji, duž Jadranske obale i slično. Dobro je za duga putovanja leti (visoke temp., više hiljada km, prelaz preko visokih planinskih lanaca i slično).

Znači, ako kratkotrajno (minuti) zavrtite motor, a inače vozite normalno, 10W-40 je verovatno bolji izbor. Ako sa druge strane vozite duže vreme u visokim obrtajima, forsirate "brdske etape" ili idete na Track Day (Navak), onda bi 15W-50 bilo bolje rešenje. Takođe i u slučaju "troškarenja" ulja. Ove dve VG imaju slično poiimera (i manje od 10W-50) a verovatno 10W-40 nešto manje (kod automobilskih sigurno, kod motociklističkih zbog upotrebe sintetičkih ulja (PAO i estri) ne mora da znači).

Eto u najkraćim crtama (moglo bi da se napiše poglavlje u knjizi, inače).

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Možda nisam bio potpuno jasan :)

 

Mene interesuje u generalnom smislu, ako npr. gledamo full sintetiku, šta je to što će čoveka odlučiti da kupi jednu a ne drugu gradaciju.

 

Da li dobro shvatam, da je 15W-50 na radnoj temperaturi gušće od 10W-40 a da je pri startovanju 10W-40 tečnije od 15W-50?

 

Odnosno da rezimiram... Da li je pravilo da što manja hladna gradacija znači da je ulje ređe na "hladnom" dok veća "topla" gradacija znači gušće ulje na radnoj temperaturi?

 

 

EDIT: Evo stvari koje ne razumem!

 

Yamalube u svojoj ponudi full sintetike nudi dve opcije. 15W-50 kao neku standardnu i 15W-30 kao racing opciju :stabre: Po svemu ovde napisanom, trebalo bi da je obrnuto?

Ipone npr. kao svoje najkvalitetnije ulje (za trke i za sportske motore) preporučuje Stroke 4 koje je 0W-40. I ovo mi je nejasna gradacija ako podrazumevamo da se vožnja na stazi odvija po mahom toplom vremenu?

Motul daje svoj 300V factory line u gradacijama od 5W-30 do 15W-50 za on road.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kolega expendable, imam jedno malo pitanje odnosno potrebno mi je kompletno razjašnjenje.

 

Interesuje me razlika u viskozitetu, odnosno direktno poređenje npr. ove tri gradacije

 

10W-50

15W-50

10W-40

 

U čemu je konkretna razlika i šta se dobija korišćenjem jednog, odnosno drugog, odnosno trećeg?

 

Duga je priča ALI da je (po raspoloživom vremenu) krajnje uprostim:

10W-50 bi trebalo (moglo) da objedini najbolje od oba (10W-40 i 15W-50). Za normalne uslove vožnje i manje zahtevne motore (ili tako zahtevne) to mogu da ispune i PS ulja ALI u principu bi 10W-50 moralo da ima kvalitetniju osnovu da bi to zaista moglo (PAO, estri, makar delimično uz kvalitetna ulja III bazne grupe). Dakle, PS ulja ove gradacije ćete kupovati (naravno ima i izuzetaka) ako vozite umereno ("penzos") a motocikl koristite i na visokim i na niskim temp. (i na npr. visokim nadmorskim visinama). Pri tome ne prelazite previše km godišnje a "eskurzije" u ekstremne uslove su kratkotrajne (par puta godišnje). Inače se više isplati kombinacija 10W-40 hladniji deo godine i 15W-50 leti ili "super sintetička" 10W-50. Ova ulja u principu imaju najviše polimera te od njihovog kvaliteta i usklađenosti sa formulacijom (ostalim aditivima i bazom) zavisi koliko će biti "stay in grade". Osetljivija su (svakako) na razblaženje gorivom. I, naravno, nisu baš pogodna za sve tipove motora (mada je to malo i upitno ... u koju će gradaciju "preći" inače? pa u 10W-40 uglavnom).

10W-40 i 15W-50 su (uz 20W-50 kod V-twin motora) najupotrebljivije Viskozne Gradacije.

10W-40 je svakako no. 1 izbor, naročito kod novi(ji)h motora. Jednostavno je optimalno izbalansirano i prilagođeno većini motora (ili obratno). Motor će imati 1-2% više snage u odnosu na 15W-50 (zbog manjih otpora) i toliko će otprilike i manje trošiti. I naravno, mnogo je bolje za korišćenje na niskim temperaturama (sunčani dani, kao ovi sada, bar kod mene, sa -10 jutarnjih i minus tokom dana).

Sa druge strane 15W-50 je viskoznije (nekih 20-25% na 100 cel.) i u principu je (za isti kvalitet) manje isparljivo te ga motor uglavnom troše manje. Pruža dodatni stepen sigurnosti (mada je to više za "peace of mind") kod "prženja" (dugotrajnog opterećenja motora).

Može biti bolje kod izuzetno visokih temperatura (preko +35 cel. u hladu) i verovatno je bolji izbor u Grčkoj, Makedoniji, duž Jadranske obale i slično. Dobro je za duga putovanja leti (visoke temp., više hiljada km, prelaz preko visokih planinskih lanaca i slično).

Znači, ako kratkotrajno (minuti) zavrtite motor, a inače vozite normalno, 10W-40 je verovatno bolji izbor. Ako sa druge strane vozite duže vreme u visokim obrtajima, forsirate "brdske etape" ili idete na Track Day (Navak), onda bi 15W-50 bilo bolje rešenje. Takođe i u slučaju "troškarenja" ulja. Ove dve VG imaju slično poiimera (i manje od 10W-50) a verovatno 10W-40 nešto manje (kod automobilskih sigurno, kod motociklističkih zbog upotrebe sintetičkih ulja (PAO i estri) ne mora da znači).

Eto u najkraćim crtama (moglo bi da se napiše poglavlje u knjizi, inače).

 

Kratak i razumljiv opis i mislim da će svakom da bude jasno kakav izbor ulja valja da odabere shodno načinu upotrebe. Pošto ja vozam, a i naklonjen sam, stara škola, gušćem ulju, pedesetici, samo da dodam da sa njima uvek mora-valja da se nešto duže vozi lagano da bi ono dostiglo punu točljivost odnosno dok se agregat ne zagreje. Silkilene PRO 4 plus 10/50 je voženo na BMW-u 1.2 GS sticajem okolnosti, duga tura u dvoje, prešlo nekih 12.5K i potrošeno je 0,8l, možda i ltra, ne sećam se, a pri zameni nije pokazivalo da je propalo. To ulje je osetno skuplje od "običnog" PRO 4.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja