Jump to content

Moto Zajednica

Menjaci kod ETZ modela

Recommended Posts

  • U prolazu, 63 postova
  • Lokacija: Uzdin

Neznam nisam to nikad otvarao,zato i ne akam mnogo motor da ne bih morao to i da radim,majstori danas deru samo tako.Zato resenja za neke sitnice nalazim ovde,ne vozim mz dugo pa nemam toliko iskustva ni u tim opravkama,ali polako ucim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: požega (HR)

e ovak imam jedan problem odkad sam rastavljo masinu mislim da mi se to prije nije desavalo

problem :

 

kad vozim u 4 brzini pustim gas i kad se motor smiri ono u nizim okretajima cuje se neko lupkanje da tako nazovem u masini

i kad prebacim iz 5 u 4 isto nesto ko zaronda da al nije to nista glasno maltene to cujem samo kad vozim bez kacige normalno on ide u 4 i pod opterecenjem i vecim okretajima se nista ne cuje a u drogim brzinama je sve normalno ??? ??? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Loznica,Srbija
  • Motocikl: MZ ETZ 251

Nadjoh temu, pa reko` da je obnovim - koje menjačko ulje preporučujete? Ima li ko iskustva (Vuja pretpostavljam  ;) ) sa Bergoline SAE 90?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Modrica SAE 90, 250 dinara 1 litar,sasvim ok.Ima i kvalitetnijih naravno,al za one koji naprezu masinu do limita....,ja koristim ovo i neki Castrol,isto mi je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Nisam probao Bergoline menjačko ali imam nameru. U osnovi nije posebno važno koje je ulje pa treba gledati da je najjeftinije jer i u manualu piše da može i motorno da se stavi ako nema menjačkog.

 

Najradije bih sipao ređe, negde oko 60 SAE ali ga nema, mrzi me da tražim pa ću u ovoj sezoni probati Bergoline 80/90, ono koje ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Bilo koje domace SAE 90 . Jeftino je, zamenis ga na pocetku sezone i miran si !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

Modrica ima dobar odnos cena=kvalitet...

Sasvim zadovoljavajuce za potrebe MZ-a!!

Ja sam zadovoljan!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

 

Korisna stvar,bar meni poznata sa tog foruma,no medjutim,ima tu jos nekih ,,sitnica,, koje su izostavljene...npr,ne pominju se osovine menjaca/na kojima stoje zupcanici/ itd, itd,na slikama sve to lepo izgleda,al ..treba ga sklopiti da valja.

 

Za trud,jedan + :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

Hvala za +.

 

To je u drugom manualu, koji sam ti ranije dao. I njega spremam za prevod... A kako se menjač sklapa, postoji u IFA reparatur manualu. I još po negde na netu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Hvala za +.

 

To je u drugom manualu, koji sam ti ranije dao. I njega spremam za prevod... A kako se menjač sklapa, postoji u IFA reparatur manualu. I još po negde na netu.

Postoji na youtube ceo manual u video formatu za sklapanje masine kod etz 250-251 0takoje.gif

 

PS. moje iskustvo sa menjacem, polomljna prva brzina , vuna osovina(odlomljen zub) iskrivljena viljuska.

To je od predhodnog vlasnika.!! 1Mina.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Самарићанин, 794 postova
  • Lokacija: тамо где Дунав љуби небо
  • Motocikl: коњусина с педес' коњића

U tom video materijalu mnogo detalja nije prikazano. Mnoge švabe sa tamošnjeg foruma pljuju po tom video materijalu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

U tom video materijalu mnogo detalja nije prikazano. Mnoge švabe sa tamošnjeg foruma pljuju po tom video materijalu.

 

0stabre.gif meni je ok. posto sam 3 puta otvarao menjac 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

Sipanje SAE 90 ulja(ili slicnog hipoidnog menjackog ulja) u MZ menjac jeste los savet i Najsigurniji put za Sigurno ostecivanje menjaca,kvacila i primarnog prenosa istog.

 

Ulje koje godi MZ menjacima jeste SAE 30(Motorno)ili jos bolje bilo koje mineralno multigradno motorno ulje viskoziteta 15w40 ili 20w50 od nekog renomiranog proizvodjaca.

 

Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Sipanje SAE 90 ulja(ili slicnog hipoidnog menjackog ulja) u MZ menjac jeste los savet i Najsigurniji put za Sigurno ostecivanje menjaca,kvacila i primarnog prenosa istog.

 

Ulje koje godi MZ menjacima jeste SAE 30(Motorno)ili jos bolje bilo koje mineralno multigradno motorno ulje viskoziteta 15w40 ili 20w50 od nekog renomiranog proizvodjaca.

 

Poz

 

sipao SAE 80 i nisam uopste imao problema.. 1zvizduk.gif (ps. ima razlike SAE 90 i SAE 80 a u uputsvu pise 80 li za hladnije uslove SAE 30) 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

Sipanje SAE 90 ulja(ili slicnog hipoidnog menjackog ulja) u MZ menjac jeste los savet i Najsigurniji put za Sigurno ostecivanje menjaca,kvacila i primarnog prenosa istog.

 

Ulje koje godi MZ menjacima jeste SAE 30(Motorno)ili jos bolje bilo koje mineralno multigradno motorno ulje viskoziteta 15w40 ili 20w50 od nekog renomiranog proizvodjaca.

 

Poz

 

sipao SAE 80 i nisam uopste imao problema.. 1zvizduk.gif (ps. ima razlike SAE 90 i SAE 80 a u uputsvu pise 80 li za hladnije uslove SAE 30) 1zdravo.gif

 

 

Govorim ovo strogo iz iskustva,jer vozim MZ 250 vec 35 g.

Sipanjem SAE 90(80) ulja i slicnog menjackog hipoidnog ulja tokom voznje blok motora i menjaca bice vreliji nego cilndar i glava motora!

 

Razlog jeste vrlo jednostavan: Previse gusto hipoidno ulje koje opterecuje menjacki sklop i sklop primarnog prenosa ,dok sklop(`mokrog`) kvacila ostaje bez adekvatnog podmazivanja i hladjenja,Mehanicke sile unutar MZ menjaca nastale sipanjem Hipoidnog ulja postaju Abnormalne jer menjac tada `zvace`suvise gusto ulje.

Generalno SAE 90 ulje se koristi samo kod menjaca koji imaju integrisan i sklop diferencijala(obicno automobilski menjaci)i tu su zupcanici tako obradjeni i tolerisani da formiraju hipoidan oblik(spoj),to kod MZ nije slucaj !

Kvarovi koje izazivaju sipanje Hipoidnog ulja u MZ menjac jesu:

 

Prerano `crkavanje` Kvacila(istrosenje lamela),otkazivanje menjacog sklopa,u extremnim situacijama vidjao sam cak da zupcanik primarnog prenosa `puca` na pola !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Dobrodošao ti nama posle 35 godina. :)

 

Upotpuni podatke u profilu da svi na BJB-u vide da si naš. Za svaku običnu komunikaciju koristimo temu Caffe, u njoj nema OFF-a.

 

Dobrodošao među svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

oke, ali sto bi fabrika rekla sae 80 1oda.gif0namigivanje.gif nemoj zameriti.. neki voze MZ-a i bez ulja pa ide.. 1lol.gif ali zato lamela urlaaaa kao nenormalna(ali ideeeeeeeeeeeeeeeeee) bio kod mene taj motor.. 1oda.gif inace uprvu si oko toga, video sam da se ulje zgusne i postane kao mast.. 1aha.gif posle duzeg vremena.. 2-3 godine.. 1aha.gif ali evo poslusacu tebe pa prvom prilikom sipam SAE 30 , inace posto se razumes u ulja fali li mu nesto ako ima vise od 900ml 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Ali i ti si po jednoj stvari upravu, pise i da se koristi SAE 30 - 40 a i 80 nikako 90 sae do sluzi za kardane, itd procitao sam da ima razlike izmedju SAE 80 i 90 tako da ... 1neznam.gif inace pose prvog otvaranja kad je zaribao zbog "majstora" blokovi su bili kao da su mascu namazani, a ulje crno kao ugalj.. SAE 30 naravno, posle toga sipao sam (neznam ni sam) sali zadje bilo SAE 80 u Kragujevcu Maja 2010 posle sam dosipao po malo .. inace to sto ti pominjes ( hipoidno menjacko ulje) SAE 90 gusto je kao slinaa.. 1lol.gif1lol.gif upravo sam sipao 25l tog ulja.. i vidi se razika...

 

PS. Pravio sam mesavinu sa sae 90... 1lol.gif1lol.gif0namigivanje.gif Nemoj uzimati na zlo moje odgovore... 0namigivanje.gif

 

45jpo_etz250ifahrv013.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

oke, ali sto bi fabrika rekla sae 80 1oda.gif0namigivanje.gif nemoj zameriti.. neki voze MZ-a i bez ulja pa ide.. 1lol.gif ali zato lamela urlaaaa kao nenormalna(ali ideeeeeeeeeeeeeeeeee) bio kod mene taj motor.. 1oda.gif inace uprvu si oko toga, video sam da se ulje zgusne i postane kao mast.. 1aha.gif posle duzeg vremena.. 2-3 godine.. 1aha.gif ali evo poslusacu tebe pa prvom prilikom sipam SAE 30 , inace posto se razumes u ulja fali li mu nesto ako ima vise od 900ml 1zvizduk.gif

 

Mislim da ono sto pise u prilozenom prevedenom fabrickom uputstvu(specifikaciji)i ono sto Zaista odgovara MZ menjacu Nije isto.

 

Kada je nekada davno radjen prevod uputsva(specifikacije)napravljen je Grubi Previd,jer ako pogledas originalnu nemacku DDR MZ specifikaciju videces da tamo stoji ulje menjacko GL60 ili tako nesto,fora je u tome da su nekadasnji DDR standardi za oznacavanje vrste ulja bili sasvim drugaciji od Zapadno Evropskih ili USA standarda SAE i tadasnji domaci(JUS).

Zao mi je sto su zbog tog previda mnogi Zaista sjajni MZ motorcikli PROPADALI i KVARILI se.

Sve jedno- SAE 30 kao(nekada) najpristupacnije ulje za MZ menjac Potpuno Zadovoljava zahtevu,korak dalje za efikasnije podmazivanje MZ menjaca jeste primena Modernih Multigradnih Mineralnih motornih ulja tipa 15w40(zimi/leti),10w30(zimi) i 20w50(islkjucivo leti).

U svakom slucaju SAE 90 i slicna Hipoidna ulja NISU za MZ-a !!!!

Sto se tice kolicine ulja:

Ima na ETZ250 mali saraf za kotrolu nivoa ulja na levoj motornoj dekli,kada ulje pocne tu da curi znaci da je menjac dovoljno `naliven`, inace staje oko 9-9,5 Dcl ulja,svo sipano ulje preko te propisane kolicine bice vremenom automatski izbaceno napolje tokom voznje kroz rupu oduske menjackog prostora na gumenom cepu za nalivanje ulja u menjac.

Inace u menjac svog ETZ 250 sipam Rusko motorno ulje LUK OIL Avangard 15w40.

Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Mislim da ono sto pise u prilozenom prevedenom fabrickom uputstvu(specifikaciji)i ono sto Zaista odgovara MZ menjacu Nije isto.

 

Kada je nekada davno radjen prevod uputsva(specifikacije)napravljen je Grubi Previd,jer ako pogledas originalnu nemacku DDR MZ specifikaciju videces da tamo stoji ulje menjacko GL60 ili tako nesto,fora je u tome da su nekadasnji DDR standardi za oznacavanje vrste ulja bili sasvim drugaciji od Zapadno Evropskih ili USA standarda SAE i tadasnji domaci(JUS).

Zao mi je sto su zbog tog previda mnogi Zaista sjajni MZ motorcikli PROPADALI i KVARILI se.

Sve jedno- SAE 30 kao(nekada) najpristupacnije ulje za MZ menjac Potpuno Zadovoljava zahtevu,korak dalje za efikasnije podmazivanje MZ menjaca jeste primena Modernih Multigradnih Mineralnih motornih ulja tipa 15w40(zimi/leti),10w30(zimi) i 20w50(islkjucivo leti).

U svakom slucaju SAE 90 i slicna Hipoidna ulja NISU za MZ-a !!!!

Sto se tice kolicine ulja:

Ima na ETZ250 mali saraf za kotrolu nivoa ulja na levoj motornoj dekli,kada ulje pocne tu da curi znaci da je menjac dovoljno `naliven`, inace staje oko 9-9,5 Dcl ulja,svo sipano ulje preko te propisane kolicine bice vremenom automatski izbaceno napolje tokom voznje kroz rupu oduske menjackog prostora na gumenom cepu za nalivanje ulja u menjac.

Inace u menjac svog ETZ 250 sipam Rusko motorno ulje LUK OIL Avangard 15w40.

Poz

 

Ok ubedio si me!! 0takoje.gif jedno pitanje hahahhaa ja sam zacepio odusak na cepu.. 1lol.gif posledice?

 

Inace planiram da na cep napravim jednu cevcicu zbog toga sto sam 2-3 puta zatekao vodu u menjacu..

 

 

upravu si mnogo je gusto, treba da na 50stepeni bude.. 56-68 cst(sta god znacilo)

a ovo je na 100 stepeni gusto 80 (mm²/s)

http://www.fam.co.rs/index.php/products/view/serbian/59

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 634 postova
  • Lokacija: Beograd/Vozdovac
  • Motocikl: Suzuki GSX 600F-SF,Honda CM 125 Custom,Benelli Adiva 150,MZ 250 ETZ,MZ 250 TS,Kinroad 200gy,Tomos 14 tls,

Lepa prica.Podseca me na onu kako je neki cica nagurao tovatne masti u menjac i vozio ga tako dugo,dugo godina...ali,ima sve svoje.

Fabricki je propisano SAE 80,ne SAE 30,ili nesto tipa 15w-40.

Ja koristim Modricino SAE 90 ulje,nemam nikakvih problema sa menjacem,u svim godisnjim dobima i rezimima rada,pod tim ne podrazumevam neku ekstremnu voznju i naprezanja kao i voznju na ,,hladno,, u zimskim uslovima kada se prirodno ulje zgusne.

Postoji logika o laksem podmazivanju i prolazenju kroz kanale menjaca ulja manjeg viskoziteta,ali i ona druga o brzem habanju zupcanika i drugih sklopova menjaca.

Do sada u radu,nisam sipao nikome ulje tipa 15w-40,iskljucivo SAE 80 ILI 90,problema sa menjacem i lamelama nije bilo,sve traje i sve se vozi.

Iz tog razloga nikome ne savetujem da sipa 15-40,osim ako nema viska para za bacanje na popravke.

Postujem i volim da cujem svacije misljenje i iskustvo,covek se uci dok je ziv,ali misljenje pojedinca u poredjenju sa misljenjem strucnih mehanicara i brojnih vozaca MZ motocikala,ukazuje na koriscenje fabricki propisanog ulja,i nijednog drugog.

 

Sumi,visak ulja,preko 900ml,moze da izbije na neki od semeringa,ili ,,oslabljenih,, semeringa,moze ga izbaciti gore na gumici,cepu ili nazovi to nekom vrstom ,,iber laufa,,sto i jeste,sustinski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

Taj gumeni cep Obavezno Mora biti Propustan !!! , jer taj maleni otvor (`iberlaufa`) jeste odusak menjackog prostora i jeste znacajan iz vise razloga.

Jedan sam ti vec napomenuo(Automatsko izbacivanje viska nalivenog ulja u iz menjaca),drugi jeste taj da menjacki prostor bude uvek na istom pritisku kao sto je spoljasnji Atmosferski pritisak , ovo ima uticaja na efikasno zaptivanje (semeringa)zaptivke Radilice koja se nalazi unutar bloka motora do kvacila(Primarnog Prenosa),ima isto jos par ne manje znacajnih razloga za drzati taj gumeni cep prohodan ali ne bih da te smaram vise.

 

Poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja