Jump to content

Moto Zajednica

Prinudno hladjenje - "vazdušara"

Recommended Posts

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Kao što (svi?) znamo, vazdušno hladjenje ima neke prednosti u odnosu na vodeno, ali i nedostatke, tu mislim npr. na situaciju kada često stojimo (semafori i sl.) ili se veoma sporo krećemo... Kod većine skutera je to reseno vazdušnom strujom koju stvaraju ugradjene lopatice, obično na magnetu, ali, kod klasičnih makina toga nema...

Lm, zato sam dodao kulere od PC-a (veoma pogodni za ovu namenu jer rade na 12v i ne čuju se) sa odgovarajućim (čitaj zbudženim) nosačima koji usmeravaju vazduh direktno na cilindar. Aktiviraju se pogodno smeštenim prekidačem, na kormanu, nadohvat ruke i pali se po potrebi - proceni.

Naravno, mogao sam da dodam i termoprekidač pa da radi sam, al' ok je i ovako.

Šta vi mislite o celom konceptu?

post-7581-0-23641600-1330065823_thumb.jpg

post-7581-0-95942600-1330065839_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja sam to ranije isto razmatrao, ali ne znam da li nisu slabi, tj da li prave dovoljan pritisak vazduha? U svakom slucaju je bolje nego bez njih, ja mislim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 210 postova
  • Lokacija: pored ZR
  • Motocikl: cbr 500 f

Veruj mi nisi nista pogresio, sto kaze kolega, bolje sa njima nego bez njih. Kad sam te kulere stavljao na gucija v35 rekli su da nece izdrzati, medjutim godinu dana sam vozio i po kisi i radili su. samo kad pada kisa ili na putu ima vode obavezno ih ukljuci da ne udje voda u njih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

I ja mislim da ti je neuporedivo bolje da napraviš hladnjak ulja. To čak možeš i da automatizuješ. Hladnjak, termoprekidač i sam će da ti uključuje ventilator kad počne da se pregreva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Stavljanje hladnjaka za ulje je dobro al i opasno rešenje jer se postavlja tehničko pitanje koliko pumpa za ulje može da obezbedi podmazivanje sa dodatnom kolotečinom, plus to i nije baš jeftino. Ako se reši, samo po već preporučenom iskustvu.

 

Đilera neka, Raner mislim, uopšte nema prinudno hlađenje i u gradu se pregreva. Jedan PC ventilator sa termoprekidačem je rešio problem. Mete se termo prekidač sa ranijom tačkom uključivanja i koliko god da je malo strujanje čini posao dok se ne poveća brzina kretanja i opstrujanje vazduhom. Vazdušnjaci imaju već dobro pasivno isijavanje toplote sa rashladnih površina i dovoljno je samo malo promaje da se ona skloni sa njih. I vazdušnjaci imaju osetno veću temperaturu tako da to ne treba da bude zabrinjavajuće, projektovani su tako.

 

Ručno procenjivanje pregrejanosti je vrlo subjektivno. Ako ostaneš na tom rešenju, meti neki termometar i po njemu se rukovodi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: Zrenjanin - Pertovgrad - Veliki Bečkerek - Nova Barselona
  • Motocikl: Honda CRF 1100 Africa Twin adventure sport

 

Ručno procenjivanje pregrejanosti je vrlo subjektivno. Ako ostaneš na tom rešenju, meti neki termometar i po njemu se rukovodi.

 

 

Obavezno! :dil:

 

Što se tiče pumpe za ulje. Količina ulja u rezervoaru tj. sistemu za podmazivanje nema nikakvog uticaja na rad pumpe. Pumpa radi bez prekida dok god i motor radi. Ulje u sistemu cirkuliše sve vreme i pumpa mulja isto ulje. Da li je to količina od 3l ili 33l za nju je to isto. Problem bi bio kada pumpa ne bi imala dovoljan dotok ulja do radnog kola (zapuši se usis) ili kada bi se promenio viskozitet ulja. Količina tu ne znači ništa :dexterr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kolotečina-hladnjak za ulje ima u sebi neke izuvijane cevi plus odvodna i dovodna creva što čini osetno povećanje dužine magistrale putu ulja. Kod malih agregata su te pumpe ko za akvarijume naspram recimo na mom motorciklu koji ima hladnjak izdignut na više od pola metra od dna kartera i pumpetinu ko za hidrofor. O tome govorim, ne o samoj zapremini rezervoara-kartera za ulje. Znači predažem predhodno dobru konsultaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6817 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

 

Ručno procenjivanje pregrejanosti je vrlo subjektivno. Ako ostaneš na tom rešenju, meti neki termometar i po njemu se rukovodi.

 

 

Obavezno! :dil:

 

Što se tiče pumpe za ulje. Količina ulja u rezervoaru tj. sistemu za podmazivanje nema nikakvog uticaja na rad pumpe. Pumpa radi bez prekida dok god i motor radi. Ulje u sistemu cirkuliše sve vreme i pumpa mulja isto ulje. Da li je to količina od 3l ili 33l za nju je to isto. Problem bi bio kada pumpa ne bi imala dovoljan dotok ulja do radnog kola (zapuši se usis) ili kada bi se promenio viskozitet ulja. Količina tu ne znači ništa :dexterr:

 

=Moguce je da pumpa nece moci da obezbedi dovoljan pritisak u sistemu kako bi ulje brzo i efikasno doslo do svih delova ili bar ne dovoljno efikasno kruzenje. Pogotovo pri hladnim startom gde je ulje gusce ili na visokim obrtajima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Mnogo bolje i efikasnije hladjenje bi dobio da si stavio hladnjak ulja, cisto sumnjam da slabi PC ventilatori mogu nesto da rashlade.

Ne mogu baš nešto puno da rashlade, dovoljno da bar malo pripomognu strujanju vazduha, da koliko-toliko "guraju" taj vreli vazduh u stranu (dok se stoji u mestu).

Da se montira uljno hladjenje nije tek tako, a cela skalamerija bi bila i skupa za ugradnju a i teška (msm u kilaži). :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 97 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Ne bih da budem хејтер, ali, da je trebalo prinudno hladjenje, budite sigurni da bi ga zaludni Japanci konstruisali, a ako ste resili da pregrejete motor, uspecete to i sa vodenim hladjenjem. U svakom slucaju podrzavam entuzijazam i inovacije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Može da pomogne onima koji se se uglavnom voze po semaforima leti inače nema svrhe. Koliko god bi slab ventilator opet obezbedjuje nekoliko puta veći protok vazduha od prirodnog kad se stoji u mestu pa samo topal vazduh ide gore. A priče o gubitku pritiska zbog dužine uljne instalacije spadaju u laičko teoretisanje, ništa ne brinite, na svaki motor je moguće ugraditi uljni hladnjak bez ikakvih štetnih posledica ali možda i bez dobitka. Motori koji su predvidjeni za delimično hladjenje uljem imaju veći protok ali treba napraviti razliku izmedju hladjenja uljem i hladjenja ulja. @đunta, začudio bi se da vidiš koliko se malo razlikuju uljne pumpe na motoru od 50 i od 650ccm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

Stavljanje hladnjaka za ulje je dobro al i opasno rešenje jer se postavlja tehničko pitanje koliko pumpa za ulje može da obezbedi podmazivanje sa dodatnom kolotečinom, plus to i nije baš jeftino. Ako se reši, samo po već preporučenom iskustvu.

 

Đilera neka, Raner mislim, uopšte nema prinudno hlađenje i u gradu se pregreva. Jedan PC ventilator sa termoprekidačem je rešio problem. Mete se termo prekidač sa ranijom tačkom uključivanja i koliko god da je malo strujanje čini posao dok se ne poveća brzina kretanja i opstrujanje vazduhom. Vazdušnjaci imaju već dobro pasivno isijavanje toplote sa rashladnih površina i dovoljno je samo malo promaje da se ona skloni sa njih. I vazdušnjaci imaju osetno veću temperaturu tako da to ne treba da bude zabrinjavajuće, projektovani su tako.

 

Ručno procenjivanje pregrejanosti je vrlo subjektivno. Ako ostaneš na tom rešenju, meti neki termometar i po njemu se rukovodi.

 

 

koliko ja znam runner ima vodeno hladjenje...kao i vecina gilera modela...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1360 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

Ne bih da budem хејтер, ali, da je trebalo prinudno hladjenje, budite sigurni da bi ga zaludni Japanci konstruisali, a ako ste resili da pregrejete motor, uspecete to i sa vodenim hladjenjem. U svakom slucaju podrzavam entuzijazam i inovacije.

Ma jeste to tako, ali dobar deo nas teži tome da nešto doda, prepravi, promeni - zarad neznatnog poboljšanja karakteristika pa makar i samo estetike radi...

Jel' to znači da, rukovodjeni tim principom, ne treba staviti kofer, nosač za fotoaparat/mobilni, bolje gume no fabričke ugradnje, vizir, ... ili šta već, zato što to nije zamišljeno u originalnoj varijanti?

A ima i onog - višak vremena u vansezoni :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Stavljanje hladnjaka za ulje je dobro al i opasno rešenje jer se postavlja tehničko pitanje koliko pumpa za ulje može da obezbedi podmazivanje sa dodatnom kolotečinom, plus to i nije baš jeftino. Ako se reši, samo po već preporučenom iskustvu.

 

Đilera neka, Raner mislim, uopšte nema prinudno hlađenje i u gradu se pregreva. Jedan PC ventilator sa termoprekidačem je rešio problem. Mete se termo prekidač sa ranijom tačkom uključivanja i koliko god da je malo strujanje čini posao dok se ne poveća brzina kretanja i opstrujanje vazduhom. Vazdušnjaci imaju već dobro pasivno isijavanje toplote sa rashladnih površina i dovoljno je samo malo promaje da se ona skloni sa njih. I vazdušnjaci imaju osetno veću temperaturu tako da to ne treba da bude zabrinjavajuće, projektovani su tako.

 

Ručno procenjivanje pregrejanosti je vrlo subjektivno. Ako ostaneš na tom rešenju, meti neki termometar i po njemu se rukovodi.

 

 

koliko ja znam runner ima vodeno hladjenje...kao i vecina gilera modela...

 

Tačno, al nema ventilator. Mislim da je od 50 kuba bio agregat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Može da pomogne onima koji se se uglavnom voze po semaforima leti inače nema svrhe. Koliko god bi slab ventilator opet obezbedjuje nekoliko puta veći protok vazduha od prirodnog kad se stoji u mestu pa samo topal vazduh ide gore. A priče o gubitku pritiska zbog dužine uljne instalacije spadaju u laičko teoretisanje, ništa ne brinite, na svaki motor je moguće ugraditi uljni hladnjak bez ikakvih štetnih posledica ali možda i bez dobitka. Motori koji su predvidjeni za delimično hladjenje uljem imaju veći protok ali treba napraviti razliku izmedju hladjenja uljem i hladjenja ulja. @đunta, začudio bi se da vidiš koliko se malo razlikuju uljne pumpe na motoru od 50 i od 650ccm.

 

Ne ulazim u detalje već principijelno ukazujem na potrebu da se za svaki slučaj proveri konstrukcija agregata. Zbog uštede u izradi, može tamo nekom inženjeru da padne svašta napamet, pogotovu na kineskim umotvorinama.

 

Moj nekadašnji skuter je bio vodenjak al proisteko dodavanjem vodenog plašta oko vazdušnog agregata a vodena pumpa i hladnjak uzeti od tamo nekog kraćeg motora i pokazalo se u praksi da je sama pumpa i površina hladnjaka na samom limitu hlađenja i grejao se onima koji su se vozali stalno po gradu. Kad zadigne temperaturu trebala mu večnost da je ventilator obori. Ja sam hteo da napravim veći hladnjak, da dodam PC ventilator, niži termoprekidač...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1648 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja sam planirao jos na staroj jawi CZ175 da ugradim ventilator posto sam je vozio cesto van asfalta (inace na asfaltu je izvlacila i 150 pa joj nije trebalo :moto3: ) ali mislim da je bolje sa zadnje strane cilindra i da uvlace vazduh, tako ne smetaju projektom predvidjenu cirkulaciju vazduha.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja