Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć oko freilaufa kod Pegasa 650

Recommended Posts

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Vidi, sve te delove možeš i od Honde NX650 Dominatora kojeg i lično vozim.

 

Tih stvari sam se dosta napopravljao i mogu ti reći da je definitivno bolja solucija ta koju si uradio, ja takođe pravim cementiranu čauru novu koju posle zavarimo na mesto stare. Ako je izbor materijala za cementaciju dobar - nema greške, radiće nećeš ni znati razliku.

Ranije smo navlačili čaure od starih ležajeva na potrošene freewhele i čest je slučaj (80 posto) da puknu pod opterećenjem, dobro je ako puknu na jednom mestu pa tu i ostanu. Loše je ako puknu čaure na više mesta pa se to razleti svuda pa ... pa... pa... .........

 

Dobar materijal na cementaciji dobije 60-62 HRc što je jako blizu tvrdoći ležaja ali pošto je čaura deblja ostaje i žilavi sloj unutra a ako samo navučeš košuljicu od ležaja koja je svuda tvrda to često hoće da pukne. Videćeš kad je skineš , ako je ostalo utisnuto od rolnica onda je MEKANO , a tu iznutra se takođe vrti igličasti ležaj ako se nevaram ?:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Grnco, hvala za info. Moguce da od honde odgovara frajlauf-kuglice. Ono sto nam za apriliu takodje treba dal ovaj deo na koji naleze frajlauf (freewheal) odgovara sa jos nekog motora ?

Recimo z amoju apriliu to odgovara kao sto sam pisao od BMw f 650 cen aje poprilicna, bilo bi dobro ka dbi nasli od nekog drugog ?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Ajde ako mozes nadji manual i pogledaj dimenzije pa da uporedimo sa Dominatorom.

Cudo je kad dva sasvim razlicita motora dele delove a jos ako ih ima TRI , u jeee.

Aprilija i BMW imaju zajednickog proizvodjaca agregata a to je ROTAX, tako da su delovi `od istog mame i tate`.:zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Mislim da bi stvarno bilo cool da nadjemo jeftinbiji deo. Posto to stalno crkava bolje kupovati nov jeftiniji deo nego nesto budziti ili dati z anov puno para a opet brzo d acrkne.

 

Pisao sam gore-

Za novi tip flywheal ( zupcanik) treba da ima 61 zub, spoljasnji precnik 141mm, unutrasnji precnik prstena 35.10mm, spoljni precnik prstena ( na koji naleze frailauf) 52mm i debljina zupcanika 7mm. Koliko sam brojao dominator ima 70 i nesto zubaca..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post
  • Lokacija: Timisoara,Romania
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650

Postovani, ima li ko da je imao problem sa frajlauf-om da mi objasni koje su naznake da nesto nije uredu sa njim?

cuces jako karakteristican zvuk lomljenja i to prilikom pustanja tastera za verglanje, nemoz da omasis :aha: onda moze da se desi da okrece alternator a da klip miruje i to je jedan od znakova..... pre bilo kakvog odlaska kod majstora proveri dal ti je dobar akomulator i on mora da ti je uvek pun i u dobrom stanju.

 

 

 

 

Uuuffff, sad sam se razocarao.Mislio sam da necu da vidim ovo objasnjenje, posto imam Pegasa '97 kad ono eto...Meni se cuje motor bas kako si objasnio, mislim on pali i ide odlicno ali to sto se desava da krklja kad se pali i kad se gasi ima neki kratki tupi zvuk, to me sad brine.Inace akumulator mi je ganc nov, mada sam ga zamenio pocetkom sezone.Planirao sam neki duzi put uskoro kad eto po objasnjenju izgleda da moj frajlauf nece jos dugo.Sada me interesuje, ko to moze da sredi i gde?Jel imate nekog za preporuku ili neki dobar servis?Pratio sam na forumu i gledao cene frajlaufa i od te cifre mi se zavrti u glavi.Ako imate nekog ko ima iskustva iz prve ruke sa ovim a da je to sredio bez placanja novog frajlaufa, javite.

 

 

Unapred vam hvala puno!

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 46 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: pegaso 650,yamaha xt600sm

tup udarac prilikom gasenja nije nista neobicno i kod ostalih motora, ako neproklizava prilikom paljenja NAHRANI PRASICE I NEDIRAJ DUGMICE, A sto se tice velikog zupcanika.. pegaso od 92-95 nosi sa 55 zuba a posle 95-... nosi 61 zub sigurno. inace sam lezaj uzmi od KTM za 80e, sam lezaj se po manuelu menja na 30.000km bio los ili ne i neces nikad imati problem da ti osteti veliki zupcanik i kuciste, ali u 99% slucajeva ako ti prvi put crkne lezaj moze da bude samo opruga na lezaju koja se olabavi ili pukne a moze da se zameni lako odgovarajucom sa semeringa.. UVEK pun akumulator i bez predugog verglanja su jako bitni za dugotrajnost istog :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Cao, evo me cisto da se pohvalim. Konacno sam namestio. OVo cu da napisem samo radi ljudi kojima zatreba pomoc i koji rade sami, tj nemaju u trenutnoj situaciji da daju kes !

Prvo rolnice nemojte da kupujete od onih lazovcina za 100 evra, tipa kanjiza Deki moto i ostale..

Drugo nikakop nemojte da dajete 250 nevra onim jos vecim lopovcinama za reparaciju, kako bi ih razbio !

Ako ste citali do sada vec znate da sam kupio faking motor sa repariranim delom koji je odma riknuo.

Elem, ja sam nosio na reparaciju i pukao mi je prsten a onda mi sjebao i radilicu. Namestio sam srecom sve..

 

Dakle, kada reparirate,morate da rep[arirate deo na koji nalaze frajlauf ( kuglice-polumeseci kako god) - zupcanik i da reparirate spoljni prsten koji se drzi na 6 srafova.

postavicu slike.

Zbog neznanja morao sam ponovo da kupim frajlauf od bmw f650. Odneo sam zubcanik opet na reparaciju da mi naprave novi prsten, to mi sve cementirali i okalili. Takodje su mi NAPRAVILI-ne reparirali i nov spoljni prsten i to sve cementirali i okalili. Sve me to izaslo cc130 JURA sa rolnicama ( frajlaufom od bmw f650) !!!!!

Dakle ako neznate sami idite kod majstora da vam to spakuje lepo, ali nikako nemojte davati onim lopovcinama koji n amuci uzimaju 250 evra, pa nismo ni mi sisali vesla...uh kako bi ih.

Eto ako zatreba kome kolegijalna pomoc, tu sam.

 

I na kraju sam sve to zbudzio i ujutru krenuo ka Spaniji, i probije mi dihtum glave u francuskoj, faking sit... :)

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Jel ima neko da mu netreba stari frajlauf ili makar samo par komada onih rolnica, meni se iz nekog razloga raspertluje opruga i onda obavezno fasuje jedna-dve-tri rolnice , kako kad :stabre:.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Imam novosti za frajlauf. !!!

 

Prvo sam prezadovoljan sto su mi se mnogi javili za pomoc, i nadam se da mnogima mogu pomoci i da ce sutra meni nekad neko pomoci !

 

Sto se tice onih deki motora prevaranta , i ostalih ludackih cena za frajlauf nasao sam ga za 3500 dinara !!!

Ali razlika je sto dobijate 16 kuglica umesto 20, sto i nije losa varijanta ukoliko niste pri parama, a verujem da ce vam to i vecina servisera uraditi i naplatiti 3 puta vise, cast izuzecima i postenim koji vam ne naplate za tu uslugu ! Ziveli takvi 100 godina :D

 

I dalje nisam uspeo otkriti koji to frajlauf odgovara od drugih motora za pegasa a da je u rangu barem do 40 evrica s atacnim brojem kuglica, takodje spas bi nam bio i da otkrijemo koji zubcanici odgovaraju pa da kupimo nove jeftine a ne da budzimo kod strugara..

 

Srecno svima sa Pegijem i pisite ukoliko imate neke tajne !

1moto3.gif1zdravo.gif

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Nemam previse iskustva sa ovom tematikom, ali 16 valjcica nosi neki maxi skuteri. Ja sam na Cagivu 650 (20 rolnica) ugrdio valjcice od Yamahe majesty (16 rolnica,vratio sam 4 stare) ostalo se da napraviti( strug,termicka obrada,brusilica)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova

Nemam previse iskustva sa ovom tematikom, ali 16 valjcica nosi neki maxi skuteri. Ja sam na Cagivu 650 (20 rolnica) ugrdio valjcice od Yamahe majesty (16 rolnica,vratio sam 4 stare) ostalo se da napraviti( strug,termicka obrada,brusilica)

 

upravo to, samo sto mi jurimo za Pegasa cije to rolnice ili ti te kuglice odgovaraju a da je najeftinije.

0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

upravo mi ova tema postala aktuelna, jel se aprilia iz 92'god uklapa u ovu pricu, treba tek da se otvori i vidi sta je sve otislo mada neki savet oko mesta nabavke bi dobro dosao unapred...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: TA650

Freilauf prsten sa rolnicama u KTM-u za oko 80e, ili samo popravka federa kod majstora (ja radio kod Bokilica), ili jos dodatno zamena rolnica kada nadjemo adekvatnu zamenu, zasad nismo sigurni...

 

Zupcanik veliki freilaufa nema nov, tesko naci star ispravan i nepohaban, a pravljenje je moguce preko majstora (opet Bokilic u mom slucaju).

 

Ostali delovi polovni i nepohabani, moguce ih je naci kod ovih koji rasturaju motore...

 

Srecno :takoje:

 

upravo mi ova tema postala aktuelna, jel se aprilia iz 92'god uklapa u ovu pricu, treba tek da se otvori i vidi sta je sve otislo mada neki savet oko mesta nabavke bi dobro dosao unapred...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650, MZ ETZ 251

Zna li neko gde bi mogla da se nadje samo oprugica???

Probao sam da uguram deblju sa semeringa, i zato sad frajlauf kao da je zakucan unutra, ako se proba motor na gurku, okrece se i alnaser i sve zivo, ne valja...

 

Hvala unapred :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Pa nemoj deblju oprugu nego neku koja ce da stoji labavo unutra , i nemoj previse da je skratis mora da bude blago napnuta toliko da drzi rolnice na mestu i nista vise.

 

U sklopu zubcanika koji okrecu frajlauf ima prostora da se ugradi (unutar jednog zubcanika ) mali iglicasti lezaj koji u jednom smeru vrti a u drugom laufa i vise nikada nece biti onog neprijatnog zvuka dok se motor gasi.:Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650, MZ ETZ 251

Nisam siguran gde tacno mislis da moze da se ugradi takav iglicasti lezaj. A samim tim sto bi taj lezaj neutralisao neprijatan zvuk pri gasenju motora, to znaci da bi produzio vek trajanja frajlaufa, zvuci dobro. :)

 

Inace, sto se tice opruge, fabricka je otisla skroz, neupotrebljiva, a tu sto sam stavio je deblja ali nije pretegnuta, samo takva ima sa semeringa, a ako se stavi sa manjeg semeringa, zatezalo bi valjcice dosta ali bi upala u prorez, ne znam da li bi tako funkcionisalo pravilno.

 

Jos jedno bitno pitanje. Kada se frajlauf lezaj posle sredjivanja vrati u onaj veliki zamajac i kada se stavi preko njega onaj lim sto ga drzi u mestu (pritegnut sa 4 imbusa), da li tada lezaj treba da se okrece slobodno, ili treba da bude cvrsto stegnut unutra?

nesto kontam da bi trebao da bude slobodan i da moze da se okrene rukom, a meni se ne okrece.. ni na jednu stranu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Nisam siguran gde tacno mislis da moze da se ugradi takav iglicasti lezaj. A samim tim sto bi taj lezaj neutralisao neprijatan zvuk pri gasenju motora, to znaci da bi produzio vek trajanja frajlaufa, zvuci dobro. :)

 

Inace, sto se tice opruge, fabricka je otisla skroz, neupotrebljiva, a tu sto sam stavio je deblja ali nije pretegnuta, samo takva ima sa semeringa, a ako se stavi sa manjeg semeringa, zatezalo bi valjcice dosta ali bi upala u prorez, ne znam da li bi tako funkcionisalo pravilno.

 

Jos jedno bitno pitanje. Kada se frajlauf lezaj posle sredjivanja vrati u onaj veliki zamajac i kada se stavi preko njega onaj lim sto ga drzi u mestu (pritegnut sa 4 imbusa), da li tada lezaj treba da se okrece slobodno, ili treba da bude cvrsto stegnut unutra?

nesto kontam da bi trebao da bude slobodan i da moze da se okrene rukom, a meni se ne okrece.. ni na jednu stranu

 

 

 

nasi frajlaufi su veoma slicni ali se ipak razlikuju.

Kod mene ima 5 zubcanika koji posreduju izmedju anasera i zamajca , na jednom bi se stavio taj iglicasti lezaj i ima mesta za to. Da , znacajno bi produzilo vek frajlaufu i nebi morao u centru da se nakasljavam svaki put kad gasim motor.

 

Uzmi DVE opruge sa manjih semeringa pa ih uvijes jednu u drugu kao sto je i bila fabricka samo sto ces morati na dva mesta, i pazi kad su zavijeme da se ne uvija oko sebe nego da ima lep okrugao oblik.

 

Kod mene nema tih srafica koji stezu lim nego se kod mene taj lim upresuje i sve se montira u sklopu i to je to a lezaj MORA da se vrti .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 75 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650, MZ ETZ 251

Au, znaci to je problem.

Bas sam pokusao na gurku da ga upalim ali kad god se pusti kvacilo, sve zivo se zavrti unutra.

Verovatno zato nije ni hteo da upali kad sam verglao, sve sam mislio da ga zeza gorivo, paljenje ili nesto trece. (a mozda i zeza ipak).

I pre nego sto sam spakovao, probao sam rukom da okrenem, pa i da gurnem srafcigerom lager i bas nije mogao da se okrene ni u jednu stranu

 

Ako se tako stave dve opruge, nece se izvuci jedna iz druge? Koliko znam, ubacuju se uvrtanjem jedna u drugu?

I da li bas mora samo da drzi valjcice lagano, ili moze da ih zategne malo jace?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Jeste , opruge se uvrcu jedna u drugu i zato budi pazljiv jer ipak sad spajas dve opruge i naravno imas DVA spoja.

 

Opruga oko valjcica treba da je tek-tek zategnuta, ako pretegnes gubi se smisao , one ipak treba da se zaokrecu tokom startovanja motora - zar ne !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja