Jump to content

Moto Zajednica

Unutrašnji prečnik vila- merač nivoa ulja

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hoću da naprvim alatku za preciznu nivelaciju ulja u viljuškama pa ako već pravim da ne radim samo za moj motor, Transalp, nego da uradim nešto univerzalnije pa me interesuju unutrašnji prečnici vila koji su najčešći. Da ne elaboriram, pravim čep koji ima sužen deo, ajnzic, na prečnik viljuške koji upada u nju bez previše zazora. Tako može da se uradi stepenasto i da praktično bude primenjiv za gomilu motora i skutera.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Najbolja alatka za preciznu nivelaciju ulja u viljuškama je - šubler, a postupak merenja je jednostavan i što je najvažnije 100% tačan (za razliku od postupka sipanja prethodno odmerene "tačne" količine ulja). Kod mene na africi, verujem i na većini drugih motora, to ide ovako:

 

1. Ispustiš staro ulje iz svakog štapa pojedinačno i izvadiš opruge;

2. Uliješ u svaki štap nešto manje ulja nego što je propisano service manualom za taj tip motora;

3. Svaki od štapova nekoliko puta sabiješ i izvučeš do kraja kako bi ulje došlo na svoje mesto;

4. Svaki od štapova sabiješ do kraja i uz pomoć šublera (koji podesiš na tačnu meru nivoa ulja koja je propisana service manualom) doliješ ulje do potrebnog nivoa;

5. Ubaciš nazad opruge, naštafiš poklopce štapova - gotovo.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Matija, to jeste uobičajeni i daleko tačaniji način nivelacije nego samo sipanje izmerene zapremine u nekom sudu. Obično to biva neki mali sudić, recimo ono što žene koriste u kujni a retko ko ima menzuru velike zapremine jer ono po sto mililitra pa puta 5 i kusur teško da bude tačno. No, što je mnogo bitnije od zapremine je jednakost u oba štapa a upravo zato sam napravio danas spravicu, al tek sutra kad isprobam napraviću detaljnu temu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

m uradi kako ti je Matijak reko. Ja sam sipao bas tacnu kolicinu, velikom menzurom, pa opet nivo nije bio kako treba nego sam morao da dolijem jos malo. Dakle subler i udri.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne kapirate me, ja hoću još preciznije a znam i kako, zato uradio nivelator. A oslanjanje na menzuru nije nikako tačno, ostane u vilama nekog zaostalog ulja, prljavštine i ko zna čega još što čini zapreminu. Čak i u slučaju rasklapanja, pranja i brisanja, opet zapremine neće biti iste već samo približno jednake. Zato i postoji radionički podatak, merni nivo odnosno visina prazne zapremine viljuške, a ja sam napravio spravicu, al do sutra.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1225 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Keeway Speed 150

ja trebam sutra ulje da sipam u stapove, mislio sam spricem i polako jer mi pise po 503ml u svaki stap, kako da znam do kog nivoa ja to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne, nego merka šublerom nije apsolutno tačna zato što prvo nije moguće postaviti štap u apsolutno horizontalan položaj, potreban je specijalno napravljeni samar za to, a na motorciklu bez skidanja vila praktično nemoguće.Teško je meriti na istom mestu i levi i desni štap, zatim iglu šublera nije moguće rukom isto spustiti u cev vila itd. Naravno, pitanje je dal cepidlačenje ima uopšte svrhe jer se radi verovatno od par mililitara razlike. Ponavljam, zato napravih spravicu koja mi ostala u garaži pa sad ni ne mogu da je slikam. Nešto principijelno slično ovom, sutra doveče kad isprobam. Pošto nisam dobio od nikog merku, uradio sam adekvatnu za Hondu.

 

post-6989-0-67540100-1303334882_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

ja trebam sutra ulje da sipam u stapove, mislio sam spricem i polako jer mi pise po 503ml u svaki stap, kako da znam do kog nivoa ja to?

 

Moraš da nađeš radionički podatak za nivo. Ako ga nemaš, sipaš iz menzure u oba pa posle na neki način odrediš kojoj dubini se privoliš i dovedeš drugi štap na isti nivo.

 

No, da ne pričamo imaginarno, sutra ću sve lepo islikati pa da onda elaboriramo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

Ako sam dobro promozgao sa slike ti ces da sipas vise ulja no sto je potrebno a zatim spricom da izvuces do rupe sa strane tj do potrebnog nivoa?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6490 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ako sam dobro promozgao sa slike ti ces da sipas vise ulja no sto je potrebno a zatim spricom da izvuces do rupe sa strane tj do potrebnog nivoa?

 

:takoje:Koliko sam i upoznat, fabrički podaci za količinu ulja su nešto veći nego kad se premeri visina. I najbitnije je da količina u oba štapa bude identična. Ne stigoh juče pa iza Uskrsa radim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja