Jump to content

Moto Zajednica

auspuh za 2t motor

Recommended Posts

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

Na MZu se ne pipa auspuh  ;D

voleo bih kada bi neko imao mogucnost da slika detaljno tu relikviju zvanu "MZ auspuh",i postavi za nas laike!! >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

a fabricki mz-ov vudeo sam samo prigusnu cev tj onaj kraj duzine 35cm kako izgleda iznutra ostalo nisam video, ali znam da ima nee pregrade iznutra...  ovaj moj je sroz prazan...  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

mislim da nemoze osto od autqa gasovi ne idu napolje isu prvo kroz komore sa vunom.. pa onda napolje..

Z7vxO_auspuhsadze6.jpg&t=1

ovo sto si stavio to je od auta,auspuh! kod njega se vrsi razmena preko tih mrezica. posto mz zahteva dva levka koliko sam ja skontao,(jedan da uvlaci a drugi da vraca kompresiju) mislio da se ta problematika sa duzinom nekako prepolovi moda u korist sirine ili visine!

znaaaci,jaaaaako mi smeta taaakav dugacak auspuh! manje vise zvuk ali estetski mi se nikako ne uklapa u moju ideju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

stavio to je od auta,auspuh! kod njega se vrsi razmena preko tih mrezica. posto mz zahteva dva levka koliko sam ja skontao,(jedan da uvlaci a drugi da vraca kompresiju) mislio da se ta problematika sa duzinom nekako prepolovi moda u korist sirine ili visine!

znaaaci,jaaaaako mi smeta taaakav dugacak auspuh! manje vise zvuk ali estetski mi se nikako ne uklapa u moju ideju!

neeeeeeeeeeeeeeeeeee onaj sivi deo je samo predorirana cev. unutra inace to je fabricki rezonantni auspun za mz-a moj je ovakav...

post-8170-12879094601332_thumb.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

problematika sa duzinom nekako prepolovi moda u korist sirine ili visine!

znaaaci,jaaaaako mi smeta taaakav dugacak auspuh! manje vise zvuk ali estetski mi se nikako ne uklapa u moju ideju!

moj auspuh je neko pametan produzio za 20cm ubacio parce cevi.. inace sto siri to kraci.. (valjda..)

post-8170-12879094610288_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 876 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: Z1000SX 2015

Zabluda je da cvaja ne moze raditi sa auspuhom od 4T R motora, iako je malo nelogicno ipak funkcionise, moj najbolji drug vozi RS 125 sa auspuhom akrapovich od cbr 600 rr vec 2 sezone, otvoren skroz, motor uopste ne ide losije cak sto vise ide bolje, zvuk je mnogo bolji i do sad nije imao nikakvih problema zbog tog auspuha, stavljali smo i kod mene, u vece obrtaje mi ide motor s njim, ali sam vratio fabricki :) peace!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Zabluda je da cvaja ne moze raditi sa auspuhom od 4T R motora, iako je malo nelogicno ipak funkcionise, moj najbolji drug vozi RS 125 sa auspuhom akrapovich od cbr 600 rr vec 2 sezone, otvoren skroz, motor uopste ne ide losije cak sto vise ide bolje, zvuk je mnogo bolji i do sad nije imao nikakvih problema zbog tog auspuha, stavljali smo i kod mene, u vece obrtaje mi ide motor s njim, ali sam vratio fabricki :) peace!

pa radi bas zato sto je auspuh skroz otvoren... a koliko trosi??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

molio bih cenjeni auditorijum koji nema pametnija posla ,da to ne radi ovde!!!  ;D ;D ;D ;D

ovde se resava ozbiljna tematika na koju jos niko nije dao konkretan slikovit odgovor!! ::) ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

Ma  mooze  4-t auspuh na 2-t masinu iz dva dobra razloga.  Lepse ( ozbiljnije ) izgleda  i lepse ( mocnije ) se cuje.          I samo to i nista vise.  Dinamometar i stoperica bi pokazali slabije rezultate , ali ako je malo  nema veze.  A da moze da se sje..e masina pogresnim auspuhom , moze .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

Ma  mooze  4-t auspuh na 2-t masinu iz dva dobra razloga.  Lepse ( ozbiljnije ) izgleda  i lepse ( mocnije ) se cuje.          I samo to i nista vise.  Dinamometar i stoperica bi pokazali slabije rezultate , ali ako je malo  nema veze.  A da moze da se sje..e masina pogresnim auspuhom , moze .

ima li neko neki pametniji odgovor,topla voda je jos uvek sa leve strane!! :D :D

ne mogu da verujem pored toliko ucenih glava,niko ni jenu pametnu da prozbori!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ma  mooze  4-t auspuh na 2-t masinu iz dva dobra razloga.  Lepse ( ozbiljnije ) izgleda  i lepse ( mocnije ) se cuje.          I samo to i nista vise.  Dinamometar i stoperica bi pokazali slabije rezultate , ali ako je malo  nema veze.  A da moze da se sje..e masina pogresnim auspuhom , moze .

ima li neko neki pametniji odgovor,topla voda je jos uvek sa leve strane!! :D :D

ne mogu da verujem pored toliko ucenih glava,niko ni jenu pametnu da prozbori!!

 

Sve je vec receno i svi odgovori su pametni

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

znaci to je to saglasni smo,da ne moze da se dira auspuh na MZ ili nekome 2T! No,zasto to ne moze "ZATO" tema zavrsena!

kao pacija skola "ucili i mucili al se nismo maknuli dalje od pocetka"  :-X

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Konstrukcija auspuha za 2T i 4T motore je fundamentalno različita stvar. Ako govorimo o performansama, kod 4T motora povratni pritisak izduvnih gasova je LOŠA stvar. U projektovanju auspuha teži se maksimalnoj protočnosti a da ostali konstrukcioni zahtevi budu zadovoljeni (pre svega norme vezane za buku i ekološke norme).

 

Kod dvotaktnih motora, auspuh je RADNI deo sistema. Dvotaktni motor bez odgovarajućeg rezonantnog asupuha može samo da pravi velike energetske gubitke i ništa drugo. Mislim, ići će on sa bilo kakvim sulundarom,samo je pitanje kako  ;D

 

Elem, ako pretpostavimo da nam je uopšte jasan način funkcionisanja dvotaktnog motora (npr., mnogi misle da i dvotaktni motor ima neke ventile :)), pokušaću ukratko da objasnim funkciju rezonantnog izduva.

 

Pre svega treba reći nekoliko reči o prostiranju zvuka kroz vazduh. Sama brzina prostiranja zvuka zavisi od temperature i pritiska koji vlada u sredini kroz koju se zvuk prostire. U slučaju izduvnih gasova motora to je između 500 i 550 m/s (ovaj podatak je bitan u smislu određivanja rezonantne dužine auspuha za projektovani broj obrtaja, ali o tome kasnije). Ukoliko u prostiranju kroz vazduh zvučni talas naiđe na prepreku, odbiće se nazad u vidu pozitivnog eha  i sudariti sa sledećim nadolazećim talasom. Ako nema prepreke, možemo smatrati da imamo negativno odbijen talas (negativan eho) koji stvara vakuum sledećem nadolazećem talasu. U auspuhu imamo istu stvar. Ako auspuh zatvorimo ravnom preprekom imaćemo situaciju da se odbijeni talasi suprotstvljaju nadolazećim gasovima što dovodi do zagušenja motora. Na osnovu ovoga možemo zaključiti da bi u idelanom modelu auspuh i kod dvotaktnog motora trebao biti najobičnija cev. Na žalost ovo bi moglo da važi samo u izuzetno uskom opsegu obrtaja jer predugo trajanje vakuuma na izduvu negativno utiče na funkciju usisa kod dvotaktnog motora.

 

I tako dolazimo do rezonantnog auspuha... Po svojoj konstrukciji, rezonantni auspuh sastoji se od konusnog difuzora i protivkonusa. Uloga difuzora je da potpomogne odvođenju gasova a uloga protivkonusa da stvori povratni eho koji će pritiskom sprečiti predugo trajanje vakuuma. Pogledajte animaciju koja je postavljena ranije u ovoj temi. Izduvni gasovi pod velikim pritiskom napuštaju cilindar i preko kolena izduvne grane ulaze u difuzor gde dolazi do naglog širenja gasova (praktično dobijamo efekat otvorene cevi) usled čega se stvara vakuum koji obezbeđuje efikasnije odvođenje ostatka gasova iz cilindra i ujedno obezbeđuje punjenje cilindra novom smešom. Vreme trajanja vakuuma ne sme biti preveliko jer će deo sveže smeše goriva završiti u izduvu pre nego što klip zatvori izduvni kanal na cilindru. Prekid vakuuma obezbeđuje protivkonus i to tako što u vremenu trajanja vakuma deo gasova ide dalje do protivkonusa i odbija se pozitivno. Ovi odbijeni talasi se vraćaju prema izduvnom kanalu i u idelanom slučaju stižu upravo u momentu kada su vec svi izduvni gasovi napustili cilindar, pri čemu stvorenim pritiskom sprečavaju izliv sveže smeše goriva u izduv. Ukoliko je cilindar konstrukciono rešen na odgovarajući način (da izduvni kanal bude još malo otvoren u trenutku kada je se usisni potpuno zatvori) onda još imamo i efekat nadpritiska što dodatno doprinosi performansama motora. Za rezonantni auspuh kažemo da je u rezonanci ako je na onom broju obrtaja na kome povratni talas dolazi na početak izduva u momentu kada su svi izduvni gasovi napustili cilindar. Iz ovoga zaključujemo da je, pored ostalih parametara, za rezonancu na određenom broju obrtaja bitna i ukupna dužina rezonantnog auspuha (od početka izduva na cilindru do kraja protivkonusa. Ostatak auspuha posle kraja protivkonusa ne utiče na performanse (osim ako nisu isprojektovana suženja na tom delu cevi) i uglavnom služi za montiranje prigušivača. Da bi sve ovo navedeno funkcionisalo kako treba, u projektovanju auspuha došlo se do nekoliko pravila:

1) koleno izduvne cevi treba da bude što je moguće kraće

2) ugao difuzora treba da bude između 12  i 20 stepeni (pri uglu manjem od 12 stepeni smanjena je uloga difuzora zbog pojave vrtloženja a pri uglu većem od 20 stepeni gubi se na širini opsega broja obrtaja na kojima dolazi do rezonancije)

3) ugao protivkonusa treba da bude dva puta veći od ugla difuzora (ako je ugao protivkonusa veći, dolazi do naglog gubitka snage nakon postizanja vršne snage)

 

Ovo je najkraće što sam mogao da napišem a da pri tome bude i relativno jasno... Posle ovoga sledilo bi nekoliko formula kojima se računaju uglovi konusa  i dužina auspuha u skladu sa projektovanim rezonantnim opsegom broja obrtaja ali time stvarno neću da zamaram. Koga više interesuje da sazna o celoj problematici postizanja odgovarajućih performansi kod dvotaktnih motora predlažem da iščita Jenningsa ili Bella

 

http://www.kreidler.nl/artikelen/performance-tuning-graham-bell/performance-tuning-graham-bell.pdf

http://edj.net/2stroke/jennings/

 

Takođe predlažem da iščitate i brošuru koju je napisao Mario Mrkšić iz Novog Sada (najveći deo gornjeg teksta upravo je i sublimran iz Mariove brošure)

http://www.pyrotherm-sr.co.rs/tuned/books/xp01/prirucnik_tomos_mario.pdf

 

Kao epilog treba reći sledeće. Može se staviti auspuh projektovan za 4T motore na 2T motor. Ako je  "otvoreniji", a na motoru je prethodno bio neki ispregrađivani sulundar onda ČAK može doći i do nekog povećanja performansi. Međutim, u poređenju sa dobro isprojektovanim rezonantnim auspuhom, 4T aspuh nema šta da traži na dvotaktnom motoru. Zvuk može da se podešava odgovarajućim prigušivačem i to nema veze sa radnim delom auspuha, pa ni u tom smislu nema svrhe stavljati 4T auspuh na 2T motor.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Imam problem da otvorim ove linkove,ali mi deluje da je izvor skroz o.k.Pominje se ime coveka cije sam knjige citao i uz pomoc cijih formula sam pravio svoje neke experimente.

Ko se lati ovog posla unapred da zna da ce iz prve vrlo tesko doci do zeljenog rezultata.

Da bi eksperiment uspeo treba unapred znati razne parametre.Auspuh koji napravite odgovarace samo i iskljucivo za VAS motor.Eventualna montaza na,recimo,isti model skutera nekog vaseg prijatelja,za rezultat moze da ima totalno drugacije ponasanje

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova

icatenej...svaka cast na odgovoru... lepo si to sastavio  ;)

 

vec sam hteo na 2. strani da prekinem da citam ovo kada sam video sta sve pise...99% netacnih stvari... ali evo ti si sve objasnio...

 

evo da pojasnim..kada se kaze 2-t auspuh...tu je bitan "bubreg", kako sam malopre procitao... strucno nazvan rezonantna komora...

a to sto vi umesto fabrickog prigusivaca stavite auspuh od cbr 600 i dobijete jaci i reskiji zvuk, to samo mislite zbog zvuka da motor ide bolje...

 

rezonantni auspuh se radi za odgovarajuci cilindar. najbitniji podatak je... ugao otvorenosti izduvnog kanala... i formulom se za trazeni broj obrtaja dobija ukupna duzina auspuha... e kada znamo to, onda krecu proracuni oko uglova difuzora i protivkonusa...

 

sad difuzor moze biti iz jednog dela, a moze se praviti iz vise delova, tj. vise uglova...da bi se sve vise suzavaoprema cilidru... jer on pri povratu gasova sluzi da ubrza te gasove...

 

koga ova tematika zanima trebao bi da procita Jenningsa i Bella...tamo ima kompletnih poglavlja samo o auspuhu... tekstovi su na engleskom...i Jennigsa je malo teze citati...ali koga zanima, potrudice se... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ko hoce da se zanima izradom, evo male pomoci  :)

Ne pitajte me odakle sam ovo skinuo, naslo se na netu  ;)

 

(fajl u atacmentu)

 

 

edit - evo i jedan prostiji, on-line kalkulator :

 

http://www.mh-aerotools.de/airfoils/javapipe_en.htm

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1399 postova
  • Lokacija: Chicago IL - Babusnica - Nish
  • Motocikl: Husqvarna tr650 strada abs 2014

Ja sam imao programcic za proracunavanje dimenzija auspuha. Pogledacu da nadjem pa ako ga jos imam okacicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja